Miłorząb japoński, a właściwie Ginkgo biloba to drzewo pochodzące z Chin, które chętnie wykorzystywane jest w medycynie naturalnej. Roślina ta posiada liczne właściwości prozdrowotne. Kosmetyki z wykorzystaniem miłorzębu często uznawane są za “eliksir młodości”. Badania udowadniają, że roślina ta pozytywnie wpływa na wygląd skóry i…pracę mózgu.
Poniżej kosmetyki z miłorzębem japońskim:
Miłorząb japoński – co to jest?
Miłorząb japoński to gatunek drzewa, który należy do rodziny miłorzębowatych. Prawidłowa nazwa tego drzewa brzmi – miłorząb dwuklapowy. Ciekawostką jest to, że nazwa może być bardzo myląca. Roślina nie pochodzi z Japonii, lecz z Chin. Jednak to właśnie Japończycy od setek lat sadzą roślinę w swoim kraju i korzystają z jej dobroczynnych właściwości.
To właśnie ta roślina jest bardzo popularnym elementem japońskich ogrodów. Liście prezentują się magicznie zwłaszcza jesienią, gdzie przybierają kolor żółty. Chińczycy miłorząb nazywają “kaczą łapką”, przez swój charakterystyczny kształt liścia. Inne określenie to “drzewo dziadka i wnuka”. Uważa się, że okazję do zjedzenia nasion drzewa będą miały dopiero wnuki, gdy dziadek posadzi drzewo wiele lat wstecz. Tutaj warto zaznaczyć, że nasiona tej rośliny są uznawane za prawdziwy rarytas.
Obecnie drzewo w stanie dzikim występuje we wschodnich Chinach oraz jest uprawiane w całej wschodniej Azji, w Ameryce Północnej, w Nowej Zelandii, Europie i w Polsce. W Polsce znaleźć można okazy mające ponad 100 lat i 20 metrów wysokości. Występują m.in w zabytkowych warszawskich ogrodach, w Łańcucie, Gdańsku-Wrzeszczu, w Parku Oliwskim w Gdańsku oraz w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Jak wygląda drzewo? Korona posiada regularną formę, luźne ugałęzienie, w początkowym wieku dość wąską, z wiekiem staje się jednak bardziej szersza i cylindryczna. Pędy są grubsze na końcu niż u nasady. Liście mają zwykle 5-8 cm szerokości. Są mocno zbudowane i kształtem przypominają japoński wachlarz. Młode liście są jasnozielone, później ciemnozielone, a jesienią są koloru żółtego. Miłorząb to roślina wiatropylna. Drzewo kwitnie w maju i czerwcu. Rodzi niejadalne owoce przypominające śliwki o średnicy 2,5-3 cm. Z owocu jadalna jest tylko pestka. Miłorząb dwuklapowy jest często uznawany za żywą skamielinę. Roślina w niezmienionej formie występuje od ponad 150 milionów lat, a pojedyncze drzewo może dożyć nawet 4000 lat. Nic więc dziwnego, że roślina uznawana jest za “eliksir młodości”, a napar z miłorzębu to prosty przepis na długowieczność.
Miłorząb japoński właściwości
Miłorząb japoński cieszy się ogromną popularnością w medycynie Dalekiego Wschodu. Posiada liczne właściwości poprawiające nasze zdrowie dzięki zawartości wielu substancji odżywczych. Do najważniejszych substancji czynnych Ginkgo biloba zaliczamy flawonoidy, terpenoidy, kwas fenolowy, fitosterole, selen, karoten oraz witaminy C i E. Ekstrakt z miłorzębu pozytywnie wpływa na działanie układu nerwowego, działa antyoksydacyjnie i redukuje wolne rodniki. Miłorząb chroni komórki nerwowe i zapobiega uszkodzeniom neuronalnym w mózgu, które mają związek z reperfuzją (przywracanie przepływu krwi w niedokrwionym narządzie). Preparaty z Ginkgo biloba poprawiają krążenie, działają przeciwzakrzepowo, zmniejszają ryzyko udaru oraz poprawiają dotlenienie i pracę mózgu.
Miłorząb japoński działanie
Wykorzystanie miłorzębu japońskiego to doskonały sposób na detoksykację organizmu. Liście tej rośliny bogate są w duże ilości flawonoidów. Miłorząb wzmacnia układ odpornościowy i pomaga zwalczyć wiele skutków chorób cywilizacyjnych. Miłorząb pomaga:
- Rozszerzyć naczynia krwionośne
Roślina chroni tkankę nerwową i jest świetnym antyoksydantem, preparatem przeciwzakrzepowym i przeciwrodnikowym. Rozszerza oskrzela, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Dodatkowo wyciągi wspomagają ukrwienie mózgu i mięśni. Dzięki temu można w naturalny sposób zwiększyć wydolność fizyczną.
- Zredukować choroby układu wzrokowego
Miłorząb pozwala zwiększyć szybkość późnoskurczową w tętnicy gałki ocznej. Oznacza to, że ta roślina jest wykorzystywana w leczeniu jaskowej neupaztii gałki ocznej i innych chorób związanych z niedokrwieniem nerwu wzrokowego.
- W objawach demencji
Ekstrakt z miłorzębu japońskiego stosowany jest w leczeniu różnych objawów demencji, zaburzeń sensorycznych (np. zawroty głowy, szumy uszne) oraz w leczeniu chorób obwodowego zamykania się tętnic.
Przeczytaj również: Wąkrotka azjatycka – poznaj klucz do w 100% zdrowej skóry
Miłorząb japoński w kosmetyce
Bogactwo substancji aktywnych w tej roślinie sprawia, że ekstrakt z miłorzębu japońskiego jest chętnie wykorzystywany w produkcji różnego rodzaju kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Ekstrakt można spotkać w preparatach przeciwzmarszczkowych i ujędrniających. Zawartość silnych antyoksydantów Ginkgo biloba sprawia, że procesy starzenia się skóry zostają spowolnione, a komórki skóry są odpowiednio chronione przed szkodliwym wpływem wolnych rodników i promieniowania UV. Miłorząb skutecznie hamuje enzymy, które mają wpływ na rozkład włókien kolagenowych odpowiedzialnych za utratę elastyczności skóry. Składniki w miłorzębie zawierają substancje, które wpływają na poprawę mikrokrążenia. Ekstrakt zawarty w kosmetykach polecany jest szczególnie osobom posiadającym cerę naczynkową, które walczą z charakterystycznymi “pajączkami” na twarzy. Do popularnych kosmetyków wykorzystujących miłorząb zaliczamy:
Orientana maska jedwabna na twarz – miłorząb japoński i aloes (1 szt.)
Jest to maska na twarz wykonana z naturalnej jedwabnej tkaniny, która nasączona jest prozdrowotnymi biopeptydami i wyciągami z miłorzębu japońskiego i aloesu. Połączenie tych składników działa ujędrniająco, przeciwzmarszczkowo, regenerująco i nawilżająco. Maska dokładnie przylega do twarzy i przekazuje skórze odpowiednią ilość aktywnych substancji. Tkanina maski wykonana jest z włókien celulozowych, które pozyskiwane są łykowej warstwy kory morwy papierniczej.
Lomi Lomi – Seria Na Każdy Dzień Tygodnia maska liftingująca na wtorek Miłorząb Japoński (26 ml)
To nowoczesna maseczka do twarzy wykonana z ekologicznej tkaniny Tencel, która została wzbogacona o wyciąg z liści z miłorzębu japońskiego. Zawarte w masce składniki odżywcze doskonale przenikają w skórę twarzy. Wygładzają zmarszczki na twarzy, wokół oczu i ust. Ekstrakt z miłorzębu odpowiada za uelastycznienie skóry i przywrócenie jej zdrowego i młodego wyglądu.
Amvi Cosmetics – Rozświetlające serum z witaminą C do każdego rodzaju skóry (30 ml)
To rozświetlające serum do twarzy zawierające nowoczesną formę witaminy C, która uaktywnia się dopiero przy kontakcie ze skórą. Bogata formuła zawiera m.in składniki roślinne odpowiedzialne za nawilżanie, pielęgnację i ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W składzie znaleźć można m.in algi tęczowe (rozjaśniają plamy pigmentowe i ujednolicają koloryt), miłorząb japoński (przywraca skórze komfort). Dodatkowo wąkrota azjatycka, magnolia i kulik neutralizują wpływ wolnych rodników i wspierają poprawę elastyczności naskórka.
Floslek żel do stóp – z kasztanowcem i miłorzębem na podpuchnięte stopy (200 ml)
Żel do stóp od marki Floslek bogaty jest w substancje czynne w postaci wyciągów z miłorzębu i kasztanowca. Składniki te zawierają m.in bioflawanoidy, escynę i garbniki, które wykazują właściwości uszczelniające naczynia krwionośne i przywracające skórze elastyczność. Już po pierwszej aplikacji nogi odzyskują lekkość i gładką skórę. Żel skutecznie wspiera pielęgnację nóg z żylakami oraz z popękanymi naczynkami.
Bielenda Red Ginseng – przeciwzmarszczkowy krem liftingujący 50+ na dzień i noc (50 ml)
To kosmetyk dedykowany dojrzałym kobietom, których cera jest bardzo wymagająca i potrzebuje potężnego zastrzyku energii. Seria Red Ginseng doskonale wpisuje się w trend koreańskiej i japońskiej pielęgnacji. Składniki aktywne docierają w najbardziej problematyczne miejsca i przywracają skórze zdrowy wygląd. W składzie znaleźć można m.in miłorząb, koreański czerwony żeń-szeń oraz japońskie grzyby shitake.
Bielenda – Anti-Cellulite Aktywny koncentrat wygładzająco-ujędrniający (250 ml)
Koncentrat wygładzająco-ujędrniający od marki Bielenda to specjalnie skomponowana receptura, która powstała na bazie skutecznych składników aktywnych. Żelowa formuła doskonale się wchłania i przywraca skórze elastyczność. Takie substancje jak kofeina, kwas glikolowy, miłorząb japoński i kolagen wspierają walkę z cellulitem. Dodatkowo zabezpieczają skórę przed wiotczeniem i wspierają odbudowę płaszcza hydrolipidowego naskórka.
Miłorząb japoński skutki uboczne
Ginkgo biloba pozytywnie wpływa na działanie ludzkiego organizmu, ale istnieją sytuacje, w których stosowanie tego składnika nie jest wskazane. Z tej rośliny powinny zrezygnować osoby, które cierpią na zaburzenia krzepliwości krwi i przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Z miłorzębu nie mogą także korzystać kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią.
Miłorząb od setek lat jest wykorzystywany w medycynie naturalnej. Niestety roślina ta nie jest dla wszystkich. Działanie Ginkgo biloba jest bardzo mocne i nie nadaje się do mieszania z innymi substancjami. Przyjmowany w nadmiarze może prowadzić do krwotoków. Do najczęstszych skutków ubocznym zaliczamy uczucie oszołomienia i zawroty głowy.
Warto jednak pamiętać, że miłorząb japoński znajdujący się w kosmetykach i suplementach zawarty jest w odpowiednich, bezpiecznych dawkach. Wszystko po to, by zmaksymalizować działanie i do minimum organiczyć skutki uboczne.