Moczenie nóg w soli

Moczenie nóg w soli, a precyzyjniej mówiąc: w roztworze wody i soli, przynosi naprawdę wymierne efekty lecznicze i pielęgnacyjne. Warto zatem – od czasu do czasu – zafundować swoim stopom przyjemną kąpiel i odkryć korzyści, jakie z niej płyną.


Spis treści:

  1. Co daje moczenie nóg w soli?
  2. Moczenie nóg w wodzie z solą – dlaczego warto?
  3. Jak powinno wyglądać moczenie nóg w soli?
  4. Moczenie nóg w soli na opuchliznę
  5. Sól do moczenia nóg – jaką wybrać?

Zadbane stopy to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Skóra stóp każdego dnia musi znosić ciężar nacisku całego ciała, a mimo, to bardzo często pomijana jest podczas rutyny pielęgnacyjnej. Kondycję stóp i nóg można poprawić w bardzo prosty sposób – wystarczą w zasadzie tylko chęci i produkty, które znajdują się w każdym domu.

Co daje moczenie nóg w soli?

Moczenie nóg w soli kojarzy się przede wszystkim z relaksem i odprężeniem – zwłaszcza, jeśli na co dzień wykonujemy pracę w pozycji stojącej, bowiem obowiązki pracownicze, które wymagają dłuższego stania, mogą odbić się nie tylko na kondycji stóp i nóg, wywołując ból i obrzęki, ale mogą też negatywnie oddziaływać na kręgosłup, ramiona oraz szyję.

Poza relaksem, moczenie nóg w roztworze wody oraz soli, wykazuje wiele innych zbawiennych właściwości. Kąpiel stóp w soli pozwala wyeliminować problem twardej i suchej skóry, czy też bolesnych pęknięć, zrogowaceń i modzeli.

Sól działa przede wszystkim dezynfekująco oraz detoksykująco, dlatego pozwala wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia, zabrudzenia, toksyny, ale też bakterie i grzyby. Im dłuższy czas moczenia stóp, tym lepsze efekty.

Kąpiel stóp w wodzie z solą jest punktem wyjścia dla większości zabiegów w profesjonalnych salonach, bowiem przygotowuje skórę do przyjęcia składników zawartych w kosmetykach. Ułatwia również wykonanie profesjonalnego pedicure.

Oczywiście właściwości i działanie uzależnione są również od rodzaju soli. Przykładowo, sól borowinowa wspiera terapię w przypadku schorowanych stawów, a sól z Morza Martwego minimalizuje objawy egzemy, alergii czy łuszczycy.


Przeczytaj koniecznie: Suche stopy – jak temu zaradzić? Jak przywrócić im gładkość?


Moczenie nóg w wodzie z solą – dlaczego warto?

Moczenie nóg w wodzie z solą powinno być jednym z etapów ich kompleksowej pielęgnacji, bowiem skóra stóp – z uwagi na to, że nie posiada gruczołów łojowych – narażona jest na uszkodzenia, twardość, suchość, pęknięcia i odwodnienie.

Moczenie nóg w wodzie z solą

Czynność ta nie wymaga od nas zbyt wiele, wystarczą miska z wodą i sól. Kąpiel można urozmaicić za pomocą olejku zapachowego, który w jeszcze większym stopniu wpłynie na relaks i odprężenie.

Korzyści moczenia nóg w wodzie z solą:

  • precyzyjne oczyszczenie,
  • dezynfekcja i detoksykacja skóry stóp,
  • zmiękcza i wygładza skórę,
  • ogranicza rogowacenie naskórka,
  • relaks i odprężenie,
  • wspomaga regenerację,
  • niweluje dolegliwości bólowe,
  • eliminuje obrzęki i opuchliznę,
  • łagodzi objawy alergii, egzemy oraz łuszczycy,
  • zwalcza nieprzyjemny zapach,
  • ogranicza nadmierną potliwość stóp.

Jak powinno wyglądać moczenie nóg w soli?

Moczenie nóg w soli nie jest skomplikowaną czynnością. W podstawowej wersji wystarczy zaopatrzyć się w miskę, wodę – ciepłą lub chłodną (wystarczy ok. litr), a także wybrany rodzaj soli (5-8 łyżeczek).

Sól należy dodać do miski z wodą, a następnie całość wymieszać do momentu, aż drobinki całkowicie się rozpuszczą. Kąpiel można urozmaicić i uprzyjemnić za pomocą olejków zapachowych lub dodać inne substancje odżywcze, chociażby sok z cytryny, olejek arganowy, sodę oczyszczoną czy oliwę z oliwek.

Do przygotowanego roztworu wkładamy stopy, przyjmujemy wygodną pozycję i pozostajemy w niej przez dłuższy czas – zwykle od 15 do 30 minut, natomiast im dłużej, tym lepiej. Efekty solankowej kąpieli odczuwane są w zasadzie natychmiast – stopy są odprężone, skóra zmiękczona, nawilżona i wygładzona.


Polecamy artykuł: Popękane naczynka na nogach – czym są? (sposoby leczenia)


Co ważne, kąpiel nóg w wodzie z solą powinna być pierwszym etapem pielęgnacyjnym. Po osuszeniu skóry, warto postawić na pumeksy bądź tarki do stóp, które pozwolą pozbyć się zrogowaciałego naskórka, a następnie zaaplikować kosmetyki do stóp – nawilżające, natłuszczające, odżywiające czy regenerujące kremy sera bądź maski.

Moczenie nóg w soli na opuchliznę

Moczenie nóg w soli na opuchliznę jest jednym z najpopularniejszych sposobów, by pozbyć się uczucia ciężkich i obolałych nóg. Długotrwała praca w pozycji stojącej, ale też siedzącej, spowalnia krążenie krwi, a to powoduje, że mogą pojawić się dolegliwości bólowe i opuchlizna.

Kąpiel w wodzie z solą niemal natychmiast przyniesie ulgę obolałym i opuchniętym stopom, bowiem sól działa przeciwzapalnie i poniekąd wyciąga opuchliznę, warto jednak pamiętać o właściwej temperaturze wody.

Często pojawiają się pytania, czy woda powinna być ciepła czy chłodna. Odpowiedź uzależniona jest od rezultatów, na jakich nam zależy. Ciepła woda fenomenalnie zmiękcza i jest pożądana w okresie jesienno-zimowym. Z kolei moczenie nóg w chłodnej wodzie, niweluje ból i opuchliznę. Przynosi też uczucie orzeźwienia w letnich miesiącach.

Pamiętajmy natomiast o odpowiedniej temperaturze wody – zbyt gorąca nie jest wskazana, gdyż może negatywnie oddziaływać na układ krwionośny. Zaleca się, by temperatura wody była zbliżona do temperatury naszego ciała.

Sól do moczenia nóg – jaką wybrać?

Sól do moczenia nóg występuje w wielu wariantach, jeśli jednak nie posiadamy specjalnego produktu, możemy wykorzystać zwykłą sól kuchenną. Specjaliści zalecają jednak, by zamiast standardowej, oczyszczonej soli, sięgać po sól bogatą w minerały i składniki odżywcze, które zatroszczą się o skórę w kompleksowy sposób.

Sól do moczenia nóg

Do najpopularniejszych rodzajów soli do kąpieli zaliczane są:

  • sól morska – dezynfekuje i regeneruje,
  • sól himalajska – jest mocno zmineralizowana – idealnie sprawdzi się chociażby w leczeniu schorowanych stawów czy też przy reumatyzmie.
  • sól z Morza Martwego – pozwala załagodzić objawy alergii, łuszczycy i egzemy,
  • sól Epsom – nazywana jest również solą gorzką, regeneruje, korzystnie oddziałuje na układ krwionośny, zmniejsza obrzęki, zmiękcza, złuszcza i wygładza,
  • sól kuchenna – działa zmiękczająco i anstyseptycznie.

Rynek drogeryjny oferuje obecnie wiele różnorodnych specyfików do pielęgnacji stóp. Świetne recenzje zbiera produkt Biały Jeleń sól do stóp, który przynosi ulgę obolałym i zmęczonym stopom. Sól działa relaksująco i odprężająco, zmiękcza zrogowaciały naskórek. W jej formule można odnaleźć również dodatkowe substancje pielęgnujące, chociażby mocznik, glicerynę czy ekstrakt z owoców kasztanowca.

Z kolei Silcare Nappa Salt sól do stóp Lawenda oprócz dolegliwości bólowych, zwalcza również problem nadmiernej potliwości. Działa pobudzająco na ukrwienie stóp, a dodatek kwasu borowego działa przeciwgrzybiczo, antyseptycznie, a przy tym łagodzi oparzenia, stłuczenia i stany zapalne.

Farmona Professional Nivelazione mineralna sól do kąpieli stóp eliminuje problem nadmiernego rogowacenia, opuchlizny oraz nadpotliwości. Kąpiel solankowa doskonale oczyszcza i odświeża skórę stóp, zmiękcza zrogowaciały naskórek, a także ułatwia usuwanie odcisków i modzeli.

Moczenie nóg w soli przynosi mnóstwo prozdrowotnych, leczniczych i pielęgnacyjnych korzyści. Jest to bardzo prosty, a zarazem przyjemny sposób, by zadbać o stopy – przywrócić im piękny wygląd, ale przede wszystkim zdrowie.


Polecamy również: Pielęgnacja pięt – jak o nie dbać? 3 kroki do pięknych stóp