Mocznik w kosmetyce

Mocznik to popularny składnik wykorzystywany w kosmetykach. Pozytywnie wpływa na nawilżenie naszej skóry i posiada wiele właściwości pielęgnacyjnych. Regularne stosowanie preparatów z mocznikiem pozwala wzmocnić barierę skóry, która uniemożliwia wydostawanie się wody z jej głębszych warstw. Sprawdź, dlaczego mocznik w kosmetyce jest tak popularny.


Spis treści:

  1. Mocznik w kosmetyce — najskuteczniejsza substancja nawilżająca
    1.1. Mocznik nie tylko w kosmetyce
  2. Mocznik w kosmetyce — właściwości
  3. Mocznik w kosmetyce — jakie preparaty warto wybierać?
  4. Mocznik w kosmetyce — nie zapominaj o alantoinie
  5. Mocznik w kosmetyce — przeciwskazania

Popularne kosmetyki z mocznikiem:

Mocznik w kosmetyce — najskuteczniejsza substancja nawilżająca

Mocznik to jedna z najskuteczniejszych substancji nawilżających, która stosowana jest w kosmetyce. Mocznik to naturalny składnik nawilżający (NMF), który obecny jest keratynocytach — odpowiedzialnych za nawodnienie warstwy rogowej naskórka. Działanie w kosmetykach zależy w głównej mierze od stężenia. Małe stężenia wykazuje działanie nawilżające, a większe działa keratolitycznie. Mocznik wykorzystuje się w produkcji kosmetyków takich jak: toniki do twarzy, kremy, maści, maseczki czy balsamy. Ciekawostką jest to, że w kosmetykach wykorzystuje się też pochodne mocznika — allantoinę, diazolidynylomocznik oraz imidazolidynylomocznik — są to popularne konserwanty. 

Mocznik według INCI — International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, występuje pod nazwę Urea. Dostępny jest w postaci granulek lub proszku. Posiada biały kolor i jest bezwonny. Mocznik dobrze rozpuszcza się w wodzie, ale nie rozpuszcza się w tłuszczach. Ciekawostką jest to, że Urea stanowi 1% masy naskórka, a mocznik w postaci NMF wynosi ok. 7%. 

Mocznik nie tylko w kosmetyce

Mocznik

Mocznik to składnik, który wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran — wykazuje działanie antyseptyczne i złuszczające. Dodatkowo pomaga usunąć martwy naskórek, wykorzystywany jest w leczeniu kurzajek oraz chroni skórę, która wystawiona jest na nadmierne działanie promieni słonecznych. Dodatkowo mocznik działa antybakteryjnie i przeciwświądowo. Osoby zmagające się z suchą skórą muszą wiedzieć, że to właśnie zmniejszony poziom mocznika w skórze sprawia, że sucha jest szorstka i sucha. Warto więc regularnie uzupełniać jego poziom. 

Mocznik w kosmetyce — właściwości

Mocznik w kosmetyce wykazuje silne działanie nawilżające. To właśnie Urea wykazuje higroskopijne właściwości. W praktyce oznacza to, że po użyciu tego typu kosmetyków pochłaniania jest wilgoć, a skóra zostaje nawilżona. Proces ten polega na przyciąganiu cząsteczek wody, które dostarczane są do skóry i zatrzymaniu ich w strukturze. Oznacza to, że woda nie paruje i jest wykorzystywana do licznych procesów zachodzących w skórze. Mocznik zwiększa również przepuszczalność warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu w głąb skóry wnika więcej składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Urea dodatkowo wspiera działanie bariery ochronnej skóry. Mocznik wykazuje właściwości:

  • nawilżające,
  • złuszczające,
  • antybakteryjne,
  • przeciwświądowe,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwgrzybicze.

Mocznik w kosmetyce — jakie preparaty warto wybierać?

Mocznik w kosmetyce

Kosmetyki z mocznikiem powinny być wykorzystywane w pielęgnacji skóry suchej, atopowej i łuszczącej. Tego typu kosmetyki wykazują nie tylko właściwości nawilżające, ale także doskonale złuszczają martwy naskórek i poprawiają ogólną kondycję skóry. Wybierając mocznik, warto wybierać preparaty o odpowiednim stężeniu. Przykładowo:

  • Krem z mocznikiem o stężeniu poniżej 10% – zmiękcza i pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność skóry.
  • Krem z mocznikiem o stężeniu 10% – wykazuje działanie antybakteryjnie.
  • Krem z mocznikiem o stężeniu 30% – pielęgnuje skórę wykazującą tendencję do rogowacenia. Dodatkowo zmiękcza skórek i sprawdza się w nawilżaniu suchej skóry stóp i dłoni.
  • Krem z mocznikiem o stężeniu 40% – działa złuszczająco i chętnie wykorzystywany jest w peelingach do twarzy i ciała. 
  • Krem z mocznikiem o stężeniu 50% – silnie złuszcza naskórek. Nadaje się w kuracjach leczących AZS, łuszczycy i egzemy.

Można śmiało powiedzieć, że kremy z mocznikiem są najbardziej popularnymi kosmetykami. Oprócz tego polecamy:

Apis Api-Podo żel zmiękczający do stóp z mocznikiem 30% (500 ml) – sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry każdego rodzaju. Dedykowany jest do bardzo suchej, zniszczonej i z tendencją do rogowacenia skóry. Żel skutecznie zmiękcza zrogowaciałą i szorstką skórę stóp. Usuwa martwy naskórek i przygotowuje stopy do wchłonięcia składników aktywnych podczas dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Instituto Espanol Urea Roll-on dezodorant w kulce z mocznikiem (75 ml) – pielęgnuje, nawilża i wykazuje działanie antypotowe. Przeznaczony jest do suchej i wrażliwej skóry. Produkt powstał na bazie mocznika i nie zawiera alkoholu. 

Cremobaza 10% mocznika krem półtłusty do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii (30 g) – krem sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej dzięki starannie dobranym składnikom aktywnym. Natłuszczają i nawilżają one skórę, zostawiając na niej film ochronny. Krem wygładza szorstkość skóry, łagodzi podrażnienia i chroni przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Nie zawiera sztucznego zapachu i został przetestowany dermatologicznie. 


Sprawdź również: dlaczego krem się roluje? (PORADY)


Mocznik w kosmetyce — nie zapominaj o alantoinie

Korzystasz z kosmetyków z alantoiną? Czy wiesz, że skład ten, to pochodna mocznika, która również jest chętnie wykorzystywana w kosmetyce? Alantoina to bezpieczna substancja, która nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji. Głównie nawilża skórze poprzez zwiększenie jej zdolności do wiązania wody przez warstwę rogową. Dodatkowo wspiera gojenie się ran i usprawnia procesy regeneracyjne skóry. Alantoinę można również spotkać w preparatach, które służą do złuszczania naskórka.

Mocznik w kosmetyce — przeciwskazania

Można śmiało powiedzieć, że mocznik pozytywnie wpływa na każdy rodzaj skóry ze względu na swoje delikatne działanie. Pamiętać należy jednak o tym, że działanie i efekty są uzależnione od użytego stężenia. Osoby z bardzo wrażliwą cerą przed rozpoczęciem kuracji z użyciem mocznika powinny sięgnąć po poradę dermatologia, który nie tylko wybierze odpowiedni preparat, ale także określi stężenie. Czy istnieją jakieś przeciwskazania przed stosowaniem mocznika? Okazuje się, że dotąd żadne badania nie wykazały niepożądanego efektu działania mocznika na skórę. Warto jednak pamiętać o zasadzie, by nie nakładać preparatu bezpośrednio na rany, zadrapania, otarcia i błony śluzowe.

Poznaj również: