Movember

Movember jest niezwykle ważną społecznie akcją, podczas której promowana jest potrzeba regularnych badań profilaktycznych wśród mężczyzn. Przedsięwzięcie jest również gestem solidarności z osobami chorującymi na męskie nowotwory. Symbolem listopadowej akcji stały się wąsy – jeden z najbardziej męskich atrybutów. Zatem listopad to idealny czas, by totalnie zmienić swój wygląd i tym samym zaangażować się w tę wyjątkową kampanię zdrowotną.

Najważniejszym celem akcji jest przełamywanie tabu i wywoływanie dyskusji o raku prostaty oraz raku jąder. Inicjatywa ta ma zmieniać podejście, przełamywać wstyd, a przede wszystkim – propagować potrzebę regularnych badań i profilaktyki.

Movember: co to za inicjatywa i co ma na celu?

Movember otworzyło globalną dyskusję na temat męskich nowotworów. Listopad stał się miesiącem świadomości w kwestii problemów zdrowotnych, z którymi borykają się mężczyźni – zwłaszcza chorób miejsc intymnych. Na świecie obchodzony od 2004 roku, natomiast w Polsce od kilku lat.

Nazwa akcji powstała na bazie połączenia dwóch słów – moustache (wąsy) oraz November (listopad), dlatego też w języku polskim często używana jest nazwa „wąsopad”. Profilaktyka zdrowotna jest jej najważniejszym celem, a wąsy mają prowokować i przypominać o konieczności dyskusji oraz badań.

Zdrowie intymne i regularne badania w kierunku raka jąder oraz prostaty, wciąż są poniekąd tematem tabu, co jest podstawowym błędem, ponieważ wcześnie wykryte nowotwory, dają szansę nawet na całkowite wyleczenie.

Movember akcja społeczna

Rak jądra jest najbardziej powszechnym rodzajem nowotworów w grupie mężczyzn przed 40. rokiem życia (zwłaszcza 14, a 35 rokiem), jednak – co najważniejsze – można go całkowicie wyleczyć, jeżeli zostanie wcześnie wykryty. Predysponowani są mężczyźni, u których w rodzinie
została stwierdzona ta choroba, ale też mężczyźni, u których wystąpiło wnętrostwo.

Z kolei rak prostaty dotyczy głównie grupy wiekowej po 40. roku życia (przede wszystkim 45+) i niestety, zaraz po raku płuc, jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn. Ryzyko zachorowania wzrasta z uwagi na uwarunkowania genetyczne czy też styl życia i rodzaj diety.

Niezwykle ważną rolę odgrywa więc samobadanie jąder i szybkie reagowanie na wszelkie zmiany oraz dolegliwości. Zaniepokoić powinny m.in. dolegliwości bólowe w okolicy jąder, zgrubienia, guzki, obrzęk, częste oddawanie moczu czy też zwiększone parcie na mocz i ból w trakcie jego oddawania. Samodzielne badania stają się samokontrolą, natomiast należy pamiętać o regularnych badaniach przesiewowych.

Zapuść wąsa! Wesprzyj akcję Movember

Wąsy są najważniejszym symbolem Movember. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że do dziś uważane są za atrybut mężczyzny. By zaangażować się w akcję i dołączyć do przedsięwzięcia wystarczy zatem… zapuścić wąsy i oczywiście, przebadać się!

Movember, jako cykliczna akcja, ma promować i zachęcać mężczyzn do profilaktyki, a tym samym zwiększyć wczesną wykrywalność nowotworów, by zyskać czas na wdrożenie efektywnej kuracji, która całkowicie wyeliminuje chorobę.

Każdego roku w listopadzie, w internecie pojawiają się tysiące zdjęć gwiazd i celebrytów z wąsem, wszystko dlatego, by wywołać dyskusję na temat zdrowia mężczyzn. Mężczyźni zmieniają swój image, ale jednocześnie zabierają głos w ważnej sprawie.

Movember w skrócie:

  • symbol solidarności z mężczyznami chorującymi na męskie nowotwory,
  • propagowanie badań w kierunku raka jąder i prostaty,
  • przełamywanie poczucia wstydu i tabu,
  • próba zmiany podejścia do zdrowia intymnego,
  • podnoszenie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn.

Jak zapuścić wąsy? Zadbaj o symbol akcji Movember

Jak zapuścić wąsy? Jak o nie zadbać i je pielęgnować? Odpowiedzi na te pytania z pewnością zainteresują panów, którzy postanowili zaangażować się w akcję Movember. Wąsy z pewnością dodają męskości, są wyrazem elegancji, albo też znakiem rozpoznawczym, a w listopadzie nabierają dodatkowego, bardziej wartościowego znaczenia.

Movember, czyli wąsy dla zdrowia

W listopadzie wąsy, będące wyrazem świadomości i solidarności, stają się powodem dumy – symbolem walki z nowotworami męskich narządów płciowych. Wąsy stają się przyczynkiem do dyskusji, obalenia zasłony tabu i niepotrzebnej dozy wstydu.

Jak zatem zapuścić wąsy, by połączyć praktyczne z pożytecznym, czyli podkreślić swoją osobowość, a jednocześnie zabrać głos w istotnej sprawie? Najważniejsze to określić, jaki styl i rodzaj wąsów jest nam najbliższy, a jest w czym wybierać.

Z pewności za najbardziej eleganckie uznawane są wąsy Handlebar, czyli bardzo starannie przycięte, z końcówkami wywiniętymi ku górze. Chevron to z kolei klasyczny zarost, gdzie wąsy okalają usta – ich posiadaczem był chociażby Freddi Merkury. Z kolei wąsy Charliego Chaplina nazwać można mianem Tootbrush. Do wyboru są także wąsy w kształcie końskiej podkowy, bardzo cienki wąs, tj. Pencil czy też cienkie, ale podkręcane do góry – a’la Dali.

Samo zapuszczenie wąsów oczywiście nie jest trudne… wystarczy pozwolić im na swobodny wzrost. Na bok należy więc odłożyć wszelkie maszynki, nie zapominając jednak o regularnym przycinaniu włosków. Nieco trudniejsza może być stylizacja, która pozwoli nadać wąsom pożądany kształt.

Tu z kolei z pomocą przychodzą kosmetyki do pielęgnacji brody i wąsów, które zadbają o zarost, ale też skórę twarzy, odżywią ją, nawilżą i zregenerują, sprawiając, że i wąsy będą prezentować się o wiele lepiej.


Dowiedz się więcej o pielęgnacji zarostu: Jak pielęgnować brodę?


I najważniejsze! Dbajmy nie tylko o wąsy, ale przede wszystkim o zdrowie! Listopad i akcja Movember, to idealny moment, by umówić się na badania profilaktyczne, zachęcić do nich znajomych, ale też propagować ideę regularnych badań, które – co powszechnie wiadomo – mogą uratować życie. Zapuść wąsy i rozpocznij dyskusję na temat zdrowia mężczyzn.