Pedzle-do-makijazu-z-kosmetykami

Mycie pędzli spędza Ci sen z powiek? Czas to zmienić! Wszystko, co chciałybyście wiedzieć na temat mycia pędzli, znajdziecie w poniższym tekście.

Pędzle i gąbeczki to zgrany duet makijażowych akcesoriów, który zapewne codziennie towarzyszy każdej z Was podczas wykonywania makijażu twarzy i oczu. Niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji pędzle z naturalnym włosiem, czy syntetycznym, powinnyśmy tak samo często je prać i czyścić, stosując się do kilku podstawowych zasad. To samo tyczy się gąbeczek silikonowych – w małych i dużych rozmiarach.

Dlaczego regularne pranie akcesoriów do makijażu jest takie ważne? Wyobraźcie sobie, że są to… sztućce, które przecież po każdym użyciu dokładnie myjemy, aby pozbyć się resztek jedzenia, bakterii i przygotować je do kolejnego zastosowania. Dla pędzli i gąbeczek „pożywieniem” są kosmetyki – płynne podkłady, cienie do powiek, bronzery, rozświetlacze, róże, pudry sypkie, pudry w kamieniu, pomadki, które osadzają się na nich i brudzą je.

Dodatkowo warto wspomnieć, że podczas makijażu pędzle i gąbeczki mają styczność nie tylko z kosmetykami i wodą, którą zwilżamy gąbeczki, aby zwiększyć ich wydajność podczas nakładania kosmetyków, ale również z naszą skórą i podczas każdej aplikacji zbierają martwe komórki naskórka, gromadząc je na sobie.

Wystarczy teraz sobie wyobrazić, że mieszanka kosmetyków, wody i naskórka jest doskonałym siedliskiem dla bakterii, które uwielbiają ciepło i wilgoć i zmobilizować się do regularnego czyszczenia akcesoriów dla zdrowia i piękna swojej skóry. Mycie pędzli to inwestycja w świetną kondycję naszej skóry!

Jak myć pędzle i gąbeczki do makijażu? Porady drogerii horex.pl

Pedzle-i-gabeczki-do-makijazu
Dbając o swoje akcesoria do makijażu, dbasz o dobrą kondycję swojej cery!

Czyszczenie pędzli i gąbeczek do makijażu to czynność prosta, z której naprawdę można czerpać przyjemność, bo efekty swojej pracy widzimy od razu 🙂
Wzorcowo, mycie pędzli i gąbeczek powinno nastąpić po każdym makijażu, wtedy mamy pewność, że zachowałyśmy najwyższe standardy czystości. Ta zasada tyczy się przede wszystkim sytuacji, kiedy nakładamy kosmetyki płynne.

Oczywiście bezapelacyjnie czyścimy i dezynfekujemy akcesoria do makijażu  po wykonaniu makijażu innej osobie. Do makijażu innej osoby wykorzystujemy jednorazowe gąbeczki.

W zależności od preferencji możemy prać swoje pędzle pod bieżąca wodą lub w misce z czystą wodą. Woda powinna być ciepła, ale nie za gorąca. Do mycia wybieramy ulubiony kosmetyk – mydło, olejek do mycia twarzy, który doskonale rozpuszcza tłuszcz lub inny, dowolny produkt o właściwościach myjących.

Pedzle-do-makijazu-zblizenie
Dzięki czystym pędzlom lepiej i szybciej wykonasz piękny makijaż.

Pędzle skrupulatnie myjemy, uważając, aby woda nie dostała się do skuwki, co może powodować rozklejenie się produktu. Moczymy włosie w wodzie i wycieramy o ręką, okrężnymi ruchami. Powtarzamy tę czynność, dopóki pędzel nie będzie całkiem czysty. W przypadku pędzli z włosiem naturalnym, po umyciu możemy zastosować odżywkę do włosów, którą po kilku minutach spłukujemy pod bieżącą wodą. Wtedy włosie będzie odpowiednio miękkie i elastyczne.

Gąbeczki silikonowe myjemy również w misce z wodą lub pod bieżącym strumieniem. Dokładnie płuczemy i odciskamy wodę, aż znikną wszelkie zabrudzenia od kolorowych kosmetyków.


Złote zasady mycia akcesoriów do makijażu:

♦ codzienne, ręczne pranie pędzli i gąbeczek silikonowych po wykonaniu makijażu,

♦ mycie w ciepłej w wodzie z dodatkiem mydła antybakteryjnego lub olejku do mycia twarzy,

♦  mycie akcesoriów tak długo, aż woda będzie czysta,

♦  zastosowanie odżywki do włosów dla pędzli z naturalnym włosiem – TRIK naszej makijażystki Oli.


Jak poprawnie suszyć akcesoria? Pamiętaj o kilku zasadach

Pedzle-do-makijazu-suszenie
Suszenie pędzli do makijażu powinno odbywać się w naturalnych warunkach, bez użycia suszarki, czy grzejnika. Warto również zadbać o swobodny przepływ powietrza.

Po umyciu pędzli i gąbeczek należy je wysuszyć, aby były gotowe do kolejnych makijaży. Suszenie powinno odbywać się naturalnie i w odpowiedniej pozycji – tyczy się to przede wszystkim pędzli, które powinno się suszyć na leżąco lub włosiem w dół. Warto zadbać o swobodny przepływ powietrza, aby wszystkie włoski mogły się w równym czasie wysuszyć.

Gąbeczkę kładziemy na przykład na chusteczce higienicznej, aby nie zamoczyć blatu i również staramy się, aby powietrze mogło do niej dotrzeć z każdej strony. Na etapie suszenia pędzli dobrze by było założyć na włosie specjalne osłonki do pędzli, wykonane z cieniutkiej siateczki, która odpowiednio ukształtuje włoski pędzla podczas suszenia.

Lista czynności zabronionych, czyli jakie mycie pędzli może być złe?

Gabeczka-silikonowa-do-makijazu-zielona
Czyszczenie gąbeczek do makijażu nie wymaga dużej wprawy. Wystarczy znaleźć chwilę czasu i mieć dostęp do czystej wody, a gąbka w mig będzie jak nowa!

Czego nie należy robić podczas mycia pędzli i gąbeczek do makijażu?

  • nie pierzemy pędzli i gąbeczek we wrzącej wodzie,
  • nie pierzemy akcesoriów do makijażu w pralce,
  • nie używamy ostrych detergentów,
  • uważamy, aby nie ciągnąć za włoski pędzli w trakcie mycia,
  • uważamy, aby nie zamoczyć całego pędzla, by woda nie dostała się do skuwki.

Czego nie należy robić podczas suszenia pędzli i gąbeczek?

  • nie suszymy pędzli i gąbeczek suszarką – to może uszkodzić i zdeformować włosie i silikon, z którego jest wykonana gąbka,
  • nie suszymy akcesoriów w pralko-suszarce,
  • nie suszymy akcesoriów do makijażu na grzejniku,
  • nie suszymy pędzli włosiem do góry.

Dbanie o czystość pędzli i gąbeczek do makijażu to istotna część naszej codziennej pielęgnacji, o której nie powinnyśmy zapominać. Jeżeli wcześniej nie wiedziałaś, jak powinno poprawnie wyglądać mycie pędzli do makijażu, ten artykuł powstał właśnie po to, abyś dowiedziała się wszystkiego, co jest najważniejsze w czyszczeniu akcesoriów.

Przygotowaliśmy dla Was też filmik instruktażowy, w którym krok po kroku pokazujemy, jak dbać o swoje akcesoria do makijażu. Zapraszamy!