pędzle do makijażu z kosmetykami

Jak czyścić pędzle do makijażu? Ten temat spędza Ci sen z powiek? Czas to zmienić! Wszystko, co chciałybyście wiedzieć na temat mycia pędzli, znajdziecie w poniższym tekście.

Pędzle i gąbeczki to zgrany duet makijażowych akcesoriów, który zapewne codziennie towarzyszy każdej z Was podczas wykonywania makijażu twarzy i oczu. Niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji pędzle z naturalnym włosiem, czy syntetycznym, powinnyśmy tak samo często je prać i czyścić, stosując się do kilku podstawowych zasad. To samo tyczy się gąbeczek silikonowych – w małych i dużych rozmiarach.

Dlaczego regularne pranie akcesoriów do makijażu jest takie ważne? Wyobraźcie sobie, że są to… sztućce, które przecież po każdym użyciu dokładnie myjemy, aby pozbyć się resztek jedzenia, bakterii i przygotować je do kolejnego zastosowania. Dla pędzli i gąbeczek „pożywieniem” są kosmetyki – płynne podkłady, cienie do powiek, bronzery, rozświetlacze, róże, pudry sypkie, pudry w kamieniu, pomadki, które osadzają się na nich i brudzą je.

Dodatkowo warto wspomnieć, że podczas makijażu pędzle i gąbeczki mają styczność nie tylko z kosmetykami i wodą, którą zwilżamy gąbeczki, aby zwiększyć ich wydajność podczas nakładania kosmetyków, ale również z naszą skórą i podczas każdej aplikacji zbierają martwe komórki naskórka, gromadząc je na sobie.

Wystarczy teraz sobie wyobrazić, że mieszanka kosmetyków, wody i naskórka jest doskonałym siedliskiem dla bakterii, które uwielbiają ciepło i wilgoć i zmobilizować się do regularnego czyszczenia akcesoriów dla zdrowia i piękna swojej skóry. Mycie pędzli to inwestycja w świetną kondycję naszej skóry!

Polecane akcesoria do makijażu:

Jak czyścić pędzle do makijażu? Jak myć gąbeczki silikonowe? Porady drogerii horex.pl

pędzle i gąbeczki do makijażu
Dbając o swoje akcesoria do makijażu, dbasz o dobrą kondycję swojej cery!

Jak czyścić pędzle do makijażu, aby zrobić to dobrze i w miarę szybko? Czyszczenie pędzli i gąbeczek do makijażu to czynność prosta, z której naprawdę można czerpać przyjemność, bo efekty swojej pracy widzimy od razu 🙂 Wzorcowo mycie pędzli i gąbeczek powinno nastąpić po każdym makijażu, wtedy mamy pewność, że zachowałyśmy najwyższe standardy czystości. Ta zasada tyczy się przede wszystkim sytuacji, kiedy nakładamy kosmetyki płynne.

Oczywiście bezapelacyjnie czyścimy i dezynfekujemy akcesoria do makijażu po wykonaniu makijażu innej osobie. Do makijażu innej osoby wykorzystujemy jednorazowe gąbeczki.

W zależności od preferencji możemy prać swoje pędzle pod bieżąca wodą lub w misce z czystą wodą. Woda powinna być ciepła, ale nie za gorąca. Do mycia wybieramy ulubiony kosmetyk – mydło, olejek do mycia twarzy, który doskonale rozpuszcza tłuszcz lub inny, dowolny produkt o właściwościach myjących.

pędzle do makijażu zbliżenie
Dzięki czystym pędzlom lepiej i szybciej wykonasz piękny makijaż.

Pędzle skrupulatnie myjemy, uważając, aby woda nie dostała się do skuwki, co może powodować rozklejenie się produktu. Moczymy włosie w wodzie i wycieramy o ręką, okrężnymi ruchami. Powtarzamy tę czynność, dopóki pędzel nie będzie całkiem czysty. W przypadku pędzli z włosiem naturalnym, po umyciu możemy zastosować odżywkę do włosów, którą po kilku minutach spłukujemy pod bieżącą wodą. Wtedy włosie będzie odpowiednio miękkie i elastyczne.

Gąbeczki silikonowe myjemy również w misce z wodą lub pod bieżącym strumieniem. Dokładnie płuczemy i odciskamy wodę, aż znikną wszelkie zabrudzenia od kolorowych kosmetyków.

Złote zasady mycia akcesoriów do makijażu:

 • codzienne, ręczne pranie pędzli i gąbeczek silikonowych po wykonaniu makijażu,
 • mycie w ciepłej w wodzie z dodatkiem mydła antybakteryjnego lub olejku do mycia twarzy,
 •  mycie akcesoriów tak długo, aż woda będzie czysta,
 •  zastosowanie odżywki do włosów dla pędzli z naturalnym włosiem – TRIK naszej makijażystki Oli.

Jak poprawnie suszyć akcesoria? Pamiętaj o kilku zasadach

suszenie pędzli do makijażu
Suszenie pędzli do makijażu powinno odbywać się w naturalnych warunkach, bez użycia suszarki, czy grzejnika. Warto również zadbać o swobodny przepływ powietrza.

Po umyciu pędzli i gąbeczek należy je wysuszyć, aby były gotowe do kolejnych makijaży. Suszenie powinno odbywać się naturalnie i w odpowiedniej pozycji – tyczy się to przede wszystkim pędzli, które powinno się suszyć na leżąco lub włosiem w dół. Warto zadbać o swobodny przepływ powietrza, aby wszystkie włoski mogły się w równym czasie wysuszyć.

Gąbeczkę kładziemy na przykład na chusteczce higienicznej, aby nie zamoczyć blatu i również staramy się, aby powietrze mogło do niej dotrzeć z każdej strony. Na etapie suszenia pędzli dobrze by było założyć na włosie specjalne osłonki do pędzli, wykonane z cieniutkiej siateczki, która odpowiednio ukształtuje włoski pędzla podczas suszenia.

Lista czynności zabronionych, czyli jakie mycie pędzli może być złe?

gąbeczka silikonowa do makijażu zielona
Czyszczenie gąbeczek do makijażu nie wymaga dużej wprawy. Wystarczy znaleźć chwilę czasu i mieć dostęp do czystej wody, a gąbka w mig będzie jak nowa!

Czego nie należy robić podczas mycia pędzli i gąbeczek do makijażu?

 • nie pierzemy pędzli i gąbeczek we wrzącej wodzie,
 • nie pierzemy akcesoriów do makijażu w pralce,
 • nie używamy ostrych detergentów,
 • uważamy, aby nie ciągnąć za włoski pędzli w trakcie mycia,
 • uważamy, aby nie zamoczyć całego pędzla, by woda nie dostała się do skuwki.

Czego nie należy robić podczas suszenia pędzli i gąbeczek?

 • nie suszymy pędzli i gąbeczek suszarką – to może uszkodzić i zdeformować włosie i silikon, z którego jest wykonana gąbka,
 • nie suszymy akcesoriów w pralko-suszarce,
 • nie suszymy akcesoriów do makijażu na grzejniku,
 • nie suszymy pędzli włosiem do góry.

Dbanie o czystość pędzli i gąbeczek do makijażu to istotna część naszej codziennej pielęgnacji, o której nie powinnyśmy zapominać. Jeżeli wcześniej nie wiedziałaś, jak powinno poprawnie wyglądać mycie pędzli do makijażu, ten artykuł powstał właśnie po to, abyś dowiedziała się wszystkiego, co jest najważniejsze w czyszczeniu akcesoriów.

Przygotowaliśmy dla Was też filmik instruktażowy, w którym krok po kroku pokazujemy, jak czyścić pędzle do makijażu i dbać o swoje pozostałe akcesoria do makijażu. Zapraszamy!