Ekologiczne podpaski i tampony

Najlepsze podpaski ekologiczne – jakie to są? Czym warto się kierować podczas zakupu takich produktów? Wskazujemy marki, które zwróciły naszą uwagę.

Czy ekologiczne podpaski, wkładki higieniczne i tampony staną się normą w naszych łazienkach? Czym różnią od klasycznych środków higienicznych? Czy to tylko chwilowa moda na organiczne produkty czy rzeczywiście są lepsze dla naszego zdrowia i warto zastąpić nimi klasyczne podpaski? Nad tymi zagadnieniami pochylimy się w tym artykule.

Najlepsze podpaski ekologiczne kontra tradycyjne – masz wybór

Yoni organiczne podpaski i tampony

Najlepsze podpaski ekologiczne muszą spełniać wiele kryteriów bezpieczeństwa i skuteczności. Naturalne środki higieny intymnej całkiem niedawno trafiły na półki drogeryjne, a my, kobiety, zaczęłyśmy się zastanawiać, czy to kolejna fanaberia producentów – bo jak podpaska może być organiczna? Czy rzeczywiście są przyjazne środowisku naturalnemu i naturalnej florze bakteryjnej kobiety, skąd wyższa cena? To bardzo trafne pytania, na które dobrze jest poznać odpowiedź, aby stwierdzić, czy faktycznie warto je wybrać.


A może kubeczek menstruacyjny? Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, przeczytaj artykuł: Kubeczek menstruacyjny – co to jest?


Nasza świadomość konsumencka rozwinęła się niebywale na przestrzeni kilku lat. Coraz częściej z uwagą czytamy etykiety artykułów spożywczych i kosmetyków. Sortujemy śmieci, decydujemy się na materiałowe torby na zakupy, aby ograniczyć zużywanie plastiku, kupujemy samochody elektryczne, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, itd. Wszystkie te drobne czynności, które podejmujemy codziennie, mają pozytywny wpływ nie tylko na świat zewnętrzny, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Nic dziwnego, że i w szufladzie z podpaskami czas zrobić porządek, mówiąc metaforycznie.

Najlepiej byłoby zacząć od przeczytania etykiety ze składem takiej tradycyjnej podpaski. I tutaj zaczyna się problem. Otóż producenci tych środków nie mają obowiązku podawać szczegółowego wykazu substancji, które zawierają podpaski. Nie wymaga od nich tego Europejska Agencja ds. Leków. Wydaje się to w tych czasach niemożliwe, a jednak.

Środki higieny intymnej mainstreamowych marek mają siateczkową warstwę, ładnie pachną, są estetyczne i w niższych cenach. Często też nie zastanawiamy się nad zakupem tych produktów, po prostu kupujemy te, które służą nam od lat i nie czujemy potrzeby wymieniać ich na inne. Jednak w perspektywie kolejnych lat naszego życia, najnowszych badań dotyczących wpływu niektórych składników na kondycję organizmu, najlepsze podpaski to te, które wyprodukowane są z biodegradowalnych materiałów, wolnych od chemii.

Dlatego warto rozeznać się w temacie i dowiedzieć się, z czego składają się te śnieżnobiałe, siateczkowe produkty, ze skrzydełkami lub bez.

Mniej plastiku i chemii – dla zdrowia i przyrody

Tampony z bawełny organicznej

Kobieta w wieku produkcyjnym zużywa nawet do 16 tysięcy podpasek i tamponów, które rozkładają się nawet 300 lat. Dzięki ekologicznym środkom higieny osobistej można ograniczyć zużycie plastiku, z którego wykonane są spody podpasek pokrytych klejem, zbiorcze i pojedyncze opakowania tych artykułów.

Wieloletnie badania prowadzone w USA pokazują również, że w środkach higienicznych dla kobiet znajdują się dioksyny, wprawdzie niewielkie ilości, ale mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie i funkcjonowanie układu hormonalnego.

Skąd się biorą kancerogenne dioksyny w tych produktach? Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego podpaski największych koncernów mają śnieżnobiały kolor? Okazuje się, że są wybielane chlorem, a wskutek reakcji chemicznej, która wtedy zachodzi, uwalniają się wspomniane wcześniej dioksyny. W przytłaczającej większości podpaski, tampony i wkładki higieniczne wytwarzane są z bawełny przemysłowej zanieczyszczonej chemicznie, ponieważ pochodzi z upraw bawełny, gdzie stosuje się pestycydy, które mają chronić rośliny przed grzybami, owadami i chwastami. A te środki ochrony roślin mają fatalny wpływ na ludzki organizm.

Najlepsze ekologiczne podpaski – dlaczego są eko?

Naturalne środki do higieny intymnej

Najlepsze ekologiczne podpaski produkowane są w 100% z bawełny organicznej, która podlega certyfikacji.

Producenci takich marek jak Ginger Organic, Yoni zapewniają, że ich produkty są wolne od sztucznych składników, chloru, dioksyn, plastiku, pestycydów. Marka Yoni informuje, że środki higieny intymnej sygnowane ich logo produkowane są w 82% z certyfikowanej bawełny organicznej, a 18% składu pochodzi z biodegradowalnego polimeru ze skrobi kukurydzianej. Ulegają naturalnemu rozkładowi. Pozwalają skórze oddychać, skutecznie chronią, nie zawierają substancji zapachowych, które mogą silnie uczulać wrażliwe okolice intymne. Są miękkie i lepiej wchłaniają wilgoć niż te produkowane z bawełny przemysłowej. Tym samym twój komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas miesiączki jest zagwarantowany.

Organiczne podpaski i tampony Yoni i Ginger Organic posiadają certyfikat GOTS – warto wybierać właśnie takie produkty. Poniżej dowiesz się, dlaczego.

Nie musisz się również obawiać, że nie będziesz wiedziała, jaki produkt wybrać. Podobnie jak w produktach marek globalnych, na opakowaniach obowiązuje ten sam system kropelek, informujących o chłonności danej serii produktów.

Wybierając naturalne podpaski i tampony, nie tylko działasz w obronie własnego zdrowia, ale również zmniejszasz użycie pestycydów. Wspierasz naturalne rolnictwo i owady żyjące na polach uprawnych bawełny, które są spryskiwane środkami chemicznymi, a to bezsprzecznie przyczynia się wyeliminowania stamtąd pożytecznych pszczół.

Organiczne wkładki higieniczne i podpaski są bezpieczne dla skóry – nie podrażniają, nie wywołują wysypki, zaczerwienień. Wybierając hipoalergiczne materiały, pozbędziesz się uczulenia.

Skąd wyższa cena? Lepszy materiał i opakowanie biodergadowalne podwyższają koszt ekologicznych środków higienicznych. Jednak różnica nie jest ogromna. W naszej drogerii oferujemy organiczne produkty higieniczne w dobrych cenach.

Tampony ekologiczne i podpaski z bawełny organicznej – zalety:

  • biodegradowlane,
  • niebielone chlorem,
  • bez sztucznych barwników,
  • 0% plastiku, GMO, pestycydów,
  • hipoalergiczne,
  • oddychające,
  • bardzo chłonne,
  • miękkie w dotyku,
  • z certyfikatem GOTS*.

Czy wiesz, że…

Certyfikat *GOTS czyli Global Organic Textile Standard to najbardziej wiarygodny certyfikat w kategorii tekstylnej. Informuje o tym, że producenci dbają o środowisko, minimalizując wpływ własnego biznesu na degradację przyrody. Standard zaczął obowiązywać w 2006 roku. Obejmował firmy z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Japonii, jednak z czasem zyskał popularność i uznanie na całym świecie, a obecnie certyfikatem GOTS posługują się tysiące przedsiębiorstw.


W kwestii zdrowia istotne jest, aby mieć wybór. Gdy następnym razem będziesz planowała zakup środków higienicznych, spróbuj czegoś nowego. Może to właśnie będzie Twoje odkrycie?