Henna do włosów

Ognista rudość, płomienna czerwień czy mahoniowy brąz – latem piękne, intensywne kolory są w cenie. Farby drogeryjne, choć zapewniają dość trwałą koloryzację utrzymującą ładną barwę przez kilka następnych tygodni, za sprawą amoniaku, alkoholu i innych substancji negatywnie wpływają na kondycję włosów. Z pomocą przychodzi henna – kosmetyk stosowany od tysięcy lat w Europie, Azji i Afryce.

Podstawowa wiedza o hennie. To powinnaś wiedzieć przed farbowaniem

Suche, łamiące się i kruszące końcówki to zmora wielu kobiet regularnie poddających się zabiegom trwałej koloryzacji. Wraz z modą na kosmetyki naturalne, na popularności zyskały preparaty ziołowe o właściwościach barwiących, przede wszystkim znana od lat, choć trochę zapomniana, henna.

Ogromna liczba preparatów do koloryzacji, w tym coraz więcej farb ziołowych dostępnych na rynku, wprowadza pewne zamieszanie w terminologii. Warto więc podkreślić, że pod pojęciem henny kryje się barwnik stanowiący sproszkowane liście lawsonii bezbronnej – rośliny rosnącej w klimacie tropikalnym, nazywanej czasem hennowym krzewem. Czysta henna ma barwę pomarańczowo-czerwoną.

Delia Cosmetics Cameleo henna ziołowa nr 3.0 ciemny brąz 75 g

W jaki sposób przebiega naturalne farbowanie włosów?

Henna, z racji tego, że jest kosmetykiem naturalnym, umożliwia bezpieczną koloryzację włosów. Warto jednak zwrócić uwagę, aby do farbowania wybierać prawdziwą hennę o czystym składzie i bez żadnych domieszek. Wówczas mamy pewność, że nie wyjdzie nam nieprzewidziany kolor, na przykład pojawiające się czasem tonacje zielone. Czysta henna zawsze da odcienie rudości i czerwieni, choć natężenie barwy będzie zależeć od koloru wyjściowego włosów. Warto pamiętać też, że henna do brwi i włosów może  zasadniczo przyciemniać włoski na twarzy lub włosy na głowie, lecz nigdy ich nie rozjaśni – zwłaszcza, że po kilkunastu czy kilkudziesięciu farbowaniach na włosach nadbudowuje się barwnik.

Koloryzację henną rozpoczynamy od upłynnienia proszku. Zawartość saszetki wsypujemy do miseczki, zalewamy wodą o temperaturze 50 stopni (w przypadku kolorów oscylujących wokół rudości i czerwieni) lub 80 stopni (w przypadku tonacji brązowych i czarnych) i dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną farbę nakładamy równomiernie na włosy. Dla lepszego przylegania mieszanki do włosów, na głowę możemy założyć czapkę lub foliowy czepek i ręcznik. Farbowanie włosów henną jest dosyć czasochłonne – mieszankę musimy trzymać przez około 2 godziny. Pamiętajmy, że preparat tego typu nie zniweluje refleksów, jeżeli mamy je przed farbowaniem. Nie zawsze jednak jest to wada – w ten sposób można uzyskać bardzo naturalny efekt, co wiele kobiet sobie ceni.  Rezultat jest w dużej mierze zależny od kondycji i struktury naszych włosów.


Jeśli interesuje cię tematyka związana z farbowaniem włosów to zobacz ten tekst:  Kremy koloryzujące a farby do włosów — różnice, wady, zalety


 

Bania Agafii balsam do włosów farbowanych ochrona koloru 100 ml

Naturalna koloryzacja włosów – za pomocą jakich kosmetyków możesz ją przeprowadzić?

Kobiety regularnie stosujące hennę  zasadniczo polecają hennę Khadi i Eld. Farba do włosów bez amoniaku i utleniaczy, którą można zastosować dla otrzymania odcienia rudości, to między innymi henna ziołowa Delia Cosmetics Cameleo numer 7.4, do kupienia w sklepie. Naturalne farby do włosów z tej serii są sprzedawane w opakowaniach o gramaturze 75 gramów i zawierają hennę na bazie indyjskiej chny, barwników, z dodatkiem olejku marokańskiego. Ostatni ze składników ma za zadanie pielęgnować i odżywiać włosy. Preparat jest pozbawiony szkodliwych substancji, takich jak amoniak czy utleniacze (często spotykanych w farbach drogeryjnych), które wysuszają włosy. Henna sprawdza się również na siwych włosach. Trwałość koloru przy użyciu tego konkretnego preparatu szacuje się na około 8 myć.

Jakie preparaty wydłużą efekty naturalnej koloryzacji?

Henna, choć jest kosmetykiem naturalnym, potrafi mocno przesuszyć włosy. Dlatego warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację i nawilżenie. W utrzymaniu intensywnego koloru włosów farbowanych pomagają różnego typu preparaty. Dobrym kosmetykiem do codziennej pielęgnacji jest szampon Joanna Professional Stylizacja Pielęgnacja. Produkt zawiera filtr UV, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, dzięki czemu skutecznie przedłuża trwałość koloru włosów. farbowanych. Owocowy zapach dojrzałej wiśni zamienia cały zabieg w niezwykle przyjemne doznanie.

Innym środkiem wspierającym włosy po koloryzacji jest szampon do włosów farbowanych z macierzanką i tymiankiem od marki O’Herbal. Kosmetyk powstał na bazie naturalnych składników i bogaty jest w liczne ekstrakty roślinne i olejki eteryczne. Włosy po zastosowaniu szamponu są odpowiednio nawilżone, miękkie, a kolor pozostaje przez długi czas intensywny. Innym naturalnym kosmetykiem, który sprawdzi się w pielęgnacji włosów farbowanych i matowych jest szampon Złota orchidea od marki Organic Shop. Formuła opiera się w 98% na składnikach pochodzenia naturalnego. Zawarte w tym preparacie olejki wydobywają głębię koloru i zapobiegają płowieniu.


Jeśli chciałabyś się dowiedzieć więcej o procesie hennowania włosów, koniecznie przeczytaj ten artykuł:  Hennowanie włosów (krok po kroku) – poznaj 3 wybitne ziółka