Ocet jabłkowy na włosy

Ocet jabłkowy na włosy to prawdziwe odkrycie ostatnich lat. Znany ze swoich właściwości zdrowotnych i korzystnego oddziaływania na cały organizm, wkroczył również do branży beauty, gdzie znalazł zastosowanie tak w przypadku skóry, jak i włosów. Dowiedz się, jakie efekty osiągniesz stosując ocet jabłkowy!

Ocet jabłkowy uważany jest za lek na wiele dolegliwości i problemów zdrowotnych. Uwielbiany przez osoby, które interesują się zdrową żywnością i racjonalnym odżywianiem, ale z jego właściwości czerpią również beauty-maniaczki, którym zależy na poprawie kondycji włosów oraz skóry.

Ocet jabłkowy na włosy: efekty, które Cię zaskoczą

Ocet jabłkowy na włosy fenomenalnie poprawia kondycję kosmyków i przynosi naprawdę spektakularne efekty. Stosowany był już od pokoleń, a na jakiś czas zapomniany, powrócił ze zdwojoną mocą. Pozytywnie oddziałuje nie tylko na same włosy, ale również skórę głowy.


Przeczytaj również: Drożdże na włosy – jak stosować? (PRZEPISY)


Surowiec ten uzyskuje w procesie fermentacji jabłek, który w tym przypadku możliwy jest dzięki bakteriom Acetobacter. Oprócz intensywnego, jabłkowego zapachu, charakteryzuje się złocistą barwą. Ocet jabłkowy jest źródłem substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych. Wykazuje mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego wspomaga leczenie wiele chorób i niweluje mnóstwo dolegliwości.

Między innymi, usprawnia trawienie, obniża stężenie cukru we krwi, a dzięki działaniu odkażającemu, wspomaga odporność. W połączeniu z racjonalnym odżywianiem i aktywnością fizyczną, ułatwia zrzucanie zbędnych kilogramów – jest naturalnym środkiem wspomagającym odchudzanie.

W branży beuaty ocet jabłkowy wykorzystywany jest przede wszystkim w pielęgnacji skóry oraz włosów. Redukuje niedoskonałości cery, m.in. trądzik, krosty czy zaczerwienienia. Szczególne efekty można jednak osiągnąć stosując go na włosy:

  • dokładne oczyszcza włosy i skórę głowy,
  • eliminuje bakterie i grzyby,
  • działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
  • niweluje skłonność do przetłuszczania się,
  • eliminuje problem łupieżu,
  • dba o równowagę skóry głowy,
  • ogranicza puszenie się włosów,
  • domyka łuski włosów, wygładza kosmyki,
  • przywraca blask,
  • dodaje objętości,
  • stymuluje porost włosów,
  • wzmacnia cebulki,
  • niweluje uczucie pieczenia i swędzenia.

Efekty stosowania octu jabłkowego widoczne są na wielu płaszczyznach. Preparat rozwiązuje mnóstwo problemów – samych włosów, jak i skóry głowy. Kosmyki staną się nie tylko mocniejsze, gładsze, bardziej lśniące, ale też mniej kruche i suche. Ze skóry głowy zniknie natomiast nadmiar sebum oraz łupież. Co ważne, ocet ten przyśpiesza również wzrost włosów.


Marzysz o długich kosmykach? Przeczytaj artykuł: Jak zapuścić włosy?


Ocet jabłkowy na włosy wcierka

Jak działa ocet jabłkowy na włosy i skórę głowy?

Ocet jabłkowy przede wszystkim doskonale oczyszcza – zarówno same włosy, jak i skórę głowy, nie naruszając przy tym ich naturalnej warstwy ochronnej. Zawiera wyjątkowe składniki, które znakomicie poprawiają kondycję kosmyków, chociażby kwas mlekowy, octowy, aminokwasy, witaminy (A, B1, B3, B6, C oraz E), a także wiele minerałów.

Przykładowo, witamina A wzmacnia i zagęszcza włosy, witamina E je regeneruje oraz wygładza, magnez zapobiega rozdwajaniu się końcówek i redukuje łamliwość, kwas octowy zachowuje odpowiedni poziom pH włosów oraz skóry głowy.

Regularne stosowanie octu jabłkowego lub produktów go zawierających, docelowo zamyka łuskę włosa, wydobywając z jego głębi niepowtarzalny blask. Z jego dobrodziejstw może skorzystać każdy rodzaj włosów, ale szczególnie sprawdzi się w pielęgnacji kosmyków zniszczonych, suchych, sianowatych i matowych, a także z tendencją do nadmiernego wypadania i przetłuszczania się.

Ocet jabłkowy na włosy i skórę głowy działa przede wszystkim oczyszczająco, niweluje podrażnienia, uczucie pieczenia i swędzenia. Ocet z jabłek charakteryzuje się pH na poziomie 5,5, a więc zbliżone jest do odczynu zdrowej skóry.


SLS w szamponach – dowiedz się, czym jest i czy faktycznie szkodzi


Ocet jabłkowy – sprawdzony sposób na łupież

Ocet jabłkowy od wieków wykorzystywany był także w leczeniu łupieżu, który wywoływany jest przez grzyby drożdżopochodne (Malassezia furfur) żywiące się łojem skórnym. Tak więc skóra głowy mająca tendencję do przetłuszczania się, ma również wpływ na ilość grzybów, które są przyczyną łupieżu, bowiem łupież to reakcja obronna na aktywność grzybów.

Kwaśny odczyn octu dba o równowagę skóry głowy, przywracając jej odpowiedni poziom pH. Równowaga ta jest kluczową ochroną przed powstawaniem łupieżu. Warto również wspomnieć, że ocet jabłkowy działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, co także jest istotne w zapobieganiu rozwojowi drożdżaków.

Regularne stosowanie płukanek, wcierek czy też innych kosmetyków z octem jabłkowym, zmniejsza tendencję do przetłuszczania się skóry głowy, a tym samym eliminuje podrażnienia, uczucie pieczenia i swędzenia.

Ocet jabłkowy na włosy bez spłukiwania

W większości metod aplikacji octu jabłkowego na włosy zaleca spłukiwanie produktu. W przypadku odżywki do włosów czy masek – zwłaszcza tych przygotowywanych samodzielnie, mieszankę należy pozostawić na włosach przez kilkadziesiąt minut – zwykle ok. 30, natomiast płukanki czy wcierki – kilka minut.

Warto przy tym zaznaczyć, że nie przy wszystkich rodzajach włosów, ocet powinien być stosowany. Przykładowo, płukanki z octem jabłkowym mogą wysuszać kosmyki, dlatego osoby, które mają bardzo suche włosy, powinny bazować na bardzo delikatnych roztworach. Jeżeli skóra głowy jest sucha, również należy unikać preparatów silnie oczyszczających, a do tych z pewnością należy ocet jabłkowy.


Przeczytaj również: Siemię lniane na włosy – jak działa?


Jak stosować ocet jabłkowy na włosy?

Ocet jabłkowy można stosować doustnie, ale też zewnętrznie – na skórę i włosy. W przypadku bezpośredniego, tj. doustnego przyjmowania preparatu, najlepiej zacząć od mniejszych ilości, by sprawdzić reakcję i tolerancję organizmu. Rekomendowaną dawką dzienną są 1-2 łyżki.

Z uwagi na jego kwaśny smak, zaleca się, by nie był stosowany samodzielnie. Jego kwaśny odczyn może m.in. uszkodzić szkliwo zębów czy też podrażnić przełyk bądź żołądek. Właśnie dlatego najlepiej ocet jabłkowy potraktować jako dodatek do różnych potraw. Popularnym rozwiązaniem jest również napój, który łączy ocet, wodę, sok z cytryny oraz miód – spożywany regularnie poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.

Oprócz napoju z octu jabłkowego, możemy pokusić się o przygotowanie różnorodnych wcierek, płukanek, a nawet własnoręcznych szamponów, odżywek czy masek. Warto przetestować kilka metod, by sprawdzić, która najlepiej wpływa na nasze włosy.

Zaleca się, by płukanki do włosów z octu jabłkowego były stosowane 1-2 razy w tygodniu. Jeżeli natomiast nasza skóra głowy jest wyjątkowo wrażliwa, jeden zabieg w tygodniu na bazie słabszego roztworu, będzie wystarczający.

Ocet jabłkowy na włosy – proporcje

Ocet jabłkowy wykorzystywany jest przez przemysł kosmetyczny na szeroką skalę, dzięki czemu na rynku można odnaleźć wiele gotowych produktów go zawierających. Jeśli jednak w swojej kuchni posiadamy buteleczkę z tymże octem, możemy samodzielnie przygotować zdrowotną mieszankę dla naszych włosów.

Ocet jabłkowy na włosy proporcje

Przygotowanie płukanki z octem jabłkowym jest niezwykle proste. Wystarczy połączyć wodę i ocet, zachowując przy tym odpowiednie proporcje. Zaleca się, by na 1 litr wody stosować 1-2 łyżki octu.

Tak przygotowaną płukankę należy umieścić w szczelnym pojemniku (najlepiej z rozpylaczem) i nanosić na lekko zwilżone włosy, a podczas aplikacji wykonywać delikatny masaż skalpu. Inną możliwością jest przelanie gotowej mieszanki do miski i zanurzenie w niej włosów.

Do przygotowania wcierki do włosów potrzebne są te same składniki, jednak w tym przypadku bardziej odpowiednie będą proporcje 1:4. Wcierkę pozostawiamy na głowie przez kilka minut, a następnie spłukujemy ją ciepłą wodą.

Ocet jabłkowy może posłużyć Ci również do przygotowania odżywki. Łyżkę octu wystarczy wymieszać z ciepłą wodą, miodem, żółtkiem, jogurtem naturalnym oraz wywarem z siemienia lnianego. Dobrze sprawdzi się również duet ocet jabłkowy i olej kokosowy. Maseczkę należy trzymać na włosach przez minimum 20-30 minut.

Ocet jabłkowy na włosy: płukanka, wcierka i inne gotowe kosmetyki

Ocet jabłkowy na włosy najczęściej dostępny jest pod postacią gotowych płukanek oraz wcierek, ale jak widać na powyższych przykładach, zdrowotne mieszanki bez problemu przygotujemy również w domowych warunkach.

Wybierając ocet, decydujmy się na produkty pełnowartościowe, czyli niefiltrowane i niepasteryzowane. Co ważne, dobry ocet jabłkowy będzie zawierał naturalny osad, a dodatkowo będzie mętny. Ma też dość specyficzny zapach, który jednak bardzo szybko ulatnia się z kosmyków.

Ze względu na swoją strukturę, na preparaty z octem jabłkowym szczególnie dobrze powinny zareagować włosy: wysoko- oraz średnioporowate, farbowane, po trwałej ondulacji, rozjaśniane, ale i kosmyki, które poddawane są częstym stylizacjom na gorąco.


Przeczytaj koniecznie: Porowatość włosów – czym jest i jak ją określić?


Płukanka z octu jabłkowego na włosy

Jeżeli nie mamy czasu na samodzielne przygotowywaniem mieszanek z octem, możemy sięgnąć po gotowe produkty drogeryjne. Dobrymi opiniami cieszy się Marion Kuracja Octowa płukanka do włosów z octem jabłkowym, która znakomicie domyka łuski włosa, wygładza je, nabłyszcza i przywraca zdrowy wygląd. Płukanka dedykowana jest włosom normalnym i przetłuszczającym się.

Z kolei marka Polka, oferuje całą gamę preparatów na bazie octu jabłkowego, w tym maski do włosów, które intensywnie regenerują, zapobiegają łamaniu i wypadaniu, a także wzmacniają kosmyki. Wspaniale witalizuje włosy i sprawia, że stają się miękkie w dotyku, a także lśniące.

Octem z jabłek zainspirowała się również marka Barwa, która stworzyła całą serię produktów do włosów suchych i matowych. Barwa naturalna octowa odżywka nabłyszczająca do włosów suchych i matowych bazuje na formule, dla której inspiracją były domowe zabiegi płukania włosów octem jabłkowym. Emolientowa, wegańska odżywka wyrównuje poziom pH skóry głowy, a także kompleksowo regeneruje.

Ocet jabłkowy na włosy może być stosowany w różnej formie – sam surowiec zawiera wszystkie składniki, które przyczyniają się do poprawy kondycji kosmyków, a więc wystarczy stosować go regularnie, a już po kilku tygodniach zauważymy spore różnice.

Choć ocet jabłkowy kojarzony jest głównie z kuchnią, żywieniem czy też medycyną naturalną, ale niezaprzeczalnie sprawdzi się również w przypadku włosów, skóry i paznokci. Jest to produkt całkowicie naturalny, bez jakichkolwiek sztucznych dodatków, co niewątpliwie sprawia, że ocet jabłkowy jest preparatem, który należy przetestować.