Oczyszczanie twarzy jest podstawą pięknego wyglądu – zdrowej skóry i nieskazitelnej cery. To jeden z podstawowych zabiegów codziennej rutyny pielęgnacyjnej, który – niestety – bardzo często traktowany jest po macoszemu i pomijany, co jest karygodnym błędem, bowiem kondycja cery, która nie jest właściwie oczyszczania, pogarsza się bardzo szybko.
Zabiegi oczyszczania skóry twarzy można oczywiście wykonywać w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, ale również w domu. I to właśnie domowa, codzienna pielęgnacja, ma ogromny wpływ na stan i wygląd cery, gdyż każdego dnia gromadzą się na niej makijaż, zanieczyszczenia czy sebum, które należy usunąć. W jaki sposób prawidłowo oczyszczać twarz, by rutyna pielęgnacyjna była jak najbardziej efektywna?
Oczyszczanie twarzy: staranna pielęgnacja jest niezwykle ważna
Oczyszczanie twarzy, według dermatologów, kosmetologów i innych specjalistów, jest najważniejszym etapem pielęgnacyjnym. Powinno być wykonywane bardzo starannie i dokładnie, by z powierzchni skóry zniknęły wszelkie zanieczyszczenia, toksyny, bakterie, sebum i pozostałości makijażu, które – jeśli na niej pozostaną – znacznie pogarszają kondycję cery.
Nieodpowiednio, niewłaściwie czy niewystarczająco oczyszczona skóra twarzy z pewnością nie będzie prezentowała się atrakcyjnie. Gromadzące się zanieczyszczenia, sebum i bakterie, są jedną z głównych przyczyn niedoskonałości – zatykania się porów, zaskórników, trądziku, wyprysków czy stanów zapalnych. Zanieczyszczona, matowa i poszarzała cera traci jędrność i elastyczność, a co za tym idzie, szybciej się starzeje.
W ciągu dnia, na naszej skórze gromadzą się i mieszają ze sobą zanieczyszczenia środowiskowe, łój, pot i kosmetyki makijażowe, które jeśli nie zostaną usunięte, wywołają nieestetyczne i niepożądane zmiany skórne. Można im przeciwdziałać, poświęcając cerze wystarczającą ilość czasu w ciągu dnia – rozpoczynając od demakijażu, na tonizowaniu skóry kończąc, czyli stawiając na wieloetapowe oczyszczanie twarzy, które z jednej strony uwolni cerę od makijażu, dogłębnie ją oczyści, ale też przywróci prawidłowe pH.
Dlaczego oczyszczanie twarzy jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że brak odpowiedniej pielęgnacji odbija się na wyglądzie skóry, a ta – nawet pokryta precyzyjnym makijażem – nie będzie prezentowała się zdrowo, zwłaszcza że pojawienie się zaskórników, stanów zapalnych oraz innych nieestetycznych zmian, to tylko kwestia czasu.
Niewłaściwy i niedokładny demakijaż, przyspiesza również starzenie się skóry, a przecież młody wygląd jest tym, co w zasadzie każda kobieta chce zachować jak najdłużej. Pomijanie etapu oczyszczania, bądź niestaranne oczyszczanie skóry przyczyniają się m.in. do:
- stanów zapalnych,
- zaskórników,
- wyprysków i trądziku,
- szybszego starzenia się skóry,
- powstawania zmarszczek,
- utraty jędrności i elastyczności,
- poszarzenia skóry.
Oczyszczanie twarzy w domu
Oczyszczanie twarzy w domu jest niezwykle ważne dla zdrowia i kondycji skóry – zabiegi w profesjonalnych gabinetach są oczywiście bardzo efektywne i pożądane, jednak niewiele kobiet mogłoby pozwolić sobie na nie każdego dnia. Są zatem świetnym uzupełnieniem pielęgnacji, ale nie mogą zastąpić domowego oczyszczania skóry.
Skóra twarzy powinna być oczyszczana dwukrotnie w ciągu dnia – rano i wieczorem. Nie ma w tym nic skomplikowanego – wystarczy dobrać odpowiednie kosmetyki oraz metody, zachować staranność, a całość potraktować jako czas dla siebie oraz relaks dla swojej skóry.
Poranne oczyszczanie twarzy, to nic innego jak przemycie skóry, które ma na celu usunięcie zanieczyszczeń, które osiadły na niej w ciągu nocy. Bardziej czasochłonne jest natomiast wieczorne oczyszczanie cery, które składa się z kilku etapów, a każdy wymaga od nas staranności i sumienności.
Najbardziej znanymi metodami oczyszczania skóry są: oczyszczanie twarzy na sucho oraz oczyszczanie twarzy na mokro. Wybór konkretnej uzależniony jest od indywidualnych preferencji, rodzaju i predyspozycji skóry. Z pewnością natomiast należy zadbać o to, by nie przesuszać cery i nie podrażniać jej, a mogą się do tego przyczynić preparaty na bazie alkoholu, a nawet zwykłe mydło.
Oczyszczanie twarzy na sucho, to nic innego, jak całkowita rezygnacja z wody. Zwykle w metodzie tej wykorzystuje się płyny micelarne i toniki do twarzy. Jeżeli jednak decydujemy się na drugą metodę, najpierw stosujemy żel bądź piankę myjącą, które należy zmyć letnią wodą.
Przeczytaj również: Usuwanie wągrów w domu – jak to zrobić?
Oczyszczanie twarzy krok po kroku
Oczyszczanie twarzy powinno składać się z kilku etapów – tylko wtedy mamy pewność, że zadbaliśmy o cerę kompleksowo i usunęliśmy z jej powierzchni wszystko, co może pogorszyć jej kondycję. Jak zatem powinno wyglądać oczyszczanie cery krok po kroku?
Krok 1
W pierwszej kolejności należy zadbać o staranny demakijaż oczu, biorąc pod uwagę rodzaj kosmetyków makijażowych, gdyż np. tusze wodoodporne wymagają użycia preparatów o specjalnych formułach, np. dwufazowych. W tym etapie należy być bardzo dokładnym i nie zapominać, że pod żadnym pozorem nie wolno pocierać skóry i oczu płatkiem kosmetycznym.
Krok 2
Krok drugi obejmuje demakijaż całej twarzy, podczas którego usuwany jest makijaż (podkład, puder, bronzer, róż itp.), ale też zanieczyszczenia, które zebrały się na skórze ciągu dnia. W tym etapie można wykorzystać płyny i wody micelarne, mleczka do demakijażu czy inne tego typu preparaty.
Coraz więcej kobiet uzupełnia swoją pielęgnację o OCM, czyli oczyszczanie skóry olejami, które skutecznie usuwają sebum, pozostałości tłustych kosmetyków oraz martwy naskórek.
Krok 3
Całość demakijażu warto domknąć kosmetykiem myjącym na bazie wody – pianką lub żelem do mycia twarzy, które z reguły dogłębnie oczyszczają cerę, odblokowują pory i pozwalają skórze oddychać.
Krok 4
Niezwykle ważne jest również regularne złuszczanie naskórka, ale ta czynność pielęgnacyjna nie powinna być wykonywana codziennie – całkowicie wystarczy raz bądź dwa razy w tygodniu. Rynek drogeryjny oferuje wiele rodzajów peelingów, dlatego warto wybrać kosmetyk dostosowany do typu skóry, a tym samym jej potrzeb i problemów.
Krok 5
Ostatnim krokiem oczyszczania twarzy jest tonizacja skóry, czyli jak sama nazwa wskazuje, przemycie twarzy tonikiem, który przede wszystkim równoważy pH skóry, ale też wzmacnia jej naturalną barierę ochronną. Co ważne, kosmetyk ten przygotowuje cerę do przyjęcia kosmetyków nawilżających i odżywiających – kremów czy też maseczki do twarzy.
Choć oczywiście wieczorne oczyszczanie twarzy wymaga od nas większego zaangażowania, równie ważne są poranne czynności, gdyż także w nocy gruczoły łojowe są aktywne i produkują sebum. Z kolei na poduszkach i poszewkach obecne są kurz, zanieczyszczenia, mikroorganizmy czy roztocza, a skóra podczas snu ma z nimi bezpośredni kontakt. Poranne oczyszczanie pozwala więc pozbyć się właśnie tego, co osadzi się na skórze w nocy.
Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki
Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki niewątpliwie jest bardzo pożądane i dobroczynnie wpłynie na kondycję skóry. Podczas profesjonalnych zabiegów ukierunkowanych na dogłębne oczyszczenie cery, wykorzystywane są specjalistyczne kosmetyki i urządzenia, co pozwala spotęgować i wzmocnić efekty.
Co ważne, wizyty u kosmetyczki polecane są każdej kobiecie – niezależnie od rodzaju cery, bowiem kosmetolog dobiera rodzaj zabiegu indywidualnie. Bardzo popularnymi zabiegami, oprócz manualnego (mechanicznego) oczyszczania twarzy, są: mikrodermabrazja, oczyszczanie kwasami, peeling kawitacyjny, hydrabrazja czy też IPL (zabieg wykonywany przy użyciu lasera).
Najlepszymi miesiącami na oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – zwłaszcza w przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów – są wiosna oraz jesień, gdyż z jednej strony nie ma jeszcze silnego słońca, a z drugiej nie grożą nam mrozy i niskie temperatury.
Oczyszczanie twarzy kwasami
Oczyszczanie twarzy kwasami bez wątpienia stało się jednym z bardziej popularnych zabiegów kosmetycznych. Ich zadaniem jest wytworzenie na skórze tak zwanych mikroparzeń, które docelowo powodują złuszczanie się naskórka.
Ten rodzaj peelingu bardzo szybko zyskał odpowiednik do wykonania w warunkach domowych, a producenci kosmetyczni oferują gotowe produkty do samodzielnego stosowania. Podczas oczyszczania twarzy kwasami zwykle wykorzystywane są kwasy: salicylowy, migdałowy czy też kwas ferulowy i kwas glikolowy.
Jest to idealna propozycja dla cer problemowych, zwłaszcza tłustej, mieszanej, zaskórnikowej, z tendencją do wyprysków, bowiem kwasy otwierają ujścia gruczołów łojowych i eliminują z nich masę łojową. Mają zdolność do wnikania w głąb mieszków włosowo-łojowych, gdzie bardzo precyzyjnie usuwają zanieczyszczenia, ale też nadmiar sebum.
Kwasy AHA bądź BHA, oprócz dokładnego oczyszczania, wykazują również wiele innych właściwości. Działają m.in. wygładzająco, ujędrniająco, nawilżająco, ale też wspaniale radzą sobie z przebarwieniami czy trądzikiem.
Chcesz dowiedzieć się więcej o właściwościach kwasów? Przeczytaj artykuł: Kosmetyki z kwasami
Oczyszczanie twarzy w ciąży
Oczyszczanie twarzy w ciąży może wiązać się z pewnymi ograniczeniami – zwłaszcza, jeśli chodzi o zabiegi wykonywane w profesjonalnych gabinetach, bowiem niektóre nie są polecane przyszłym mamom, jednak wystarczy tylko porozmawiać z kosmetologiem, który z pewnością dobierze zabieg, który będzie bezpieczny dla mamy i maluszka.
Warto podkreślić, że w trakcie ciąży nie należy rezygnować z pielęgnacji skóry – wręcz przeciwnie, trzeba o nią zadbać jeszcze bardziej, by szalejące hormony nie wywołały spustoszenia na twarzy. Warto natomiast postawić na bezpieczne kosmetyki, które bazują na naturalnych substancjach, a unikać należy chociażby produktów z retinoidami, kwasami czy parabenami.
Co daje oczyszczanie twarzy? Efekty zobaczysz bardzo szybko
Oczyszczanie twarzy – codziennie, w domu, ale też cyklicznie, u kosmetyczki, to klucz do pięknego i zdrowego wyglądu cery, która zachwyca swoim wyglądem – wyrównanym kolorytem, blaskiem, witalnością i młodzieńczą promiennością.
Choć oczywiście wizyty w profesjonalnych salonach są wskazane, to z pewnością nie zastąpią codziennego demakijażu i precyzyjnego oczyszczania cery – z zanieczyszczeń, toksyn, bakterii, sebum i martwych komórek. Szczególnie głębokie oczyszczanie musi mieć miejsce w przypadku cer trądzikowej, problemowej i tłustej, które mają tendencje do wzmożonej produkcji sebum.
Efekty regularnego oczyszczania twarzy:
- cera jest wyraźnie odświeżona,
- wygląda o wiele młodziej,
- staje się gładsza i bardziej jędrna,
- zmniejsza widoczność porów,
- opóźnia procesy starzenia się skóry,
- niweluje widoczność zmarszczek,
- przeciwdziała niedoskonałościom skórnym,
- wspomaga proces odbudowy naskórka,
- redukuje blizny i przebarwienia na twarzy,
- wyrównuje koloryt cery,
- ogranicza objawy zmęczenia skóry,
- przywraca cerze blask i promienność.
Czym oczyszczać twarz? Kosmetyki, które warto wykorzystać
Produktów kosmetycznych do demakijażu oraz oczyszczania twarzy jest naprawdę wiele. Wybór może sprawiać sporo trudności, jednak punktem wyjścia powinno być określenie, typu i rodzaju cery, a tym samym jej potrzeb i problemów.
Jeżeli po porannej lub wieczornej rutynie pielęgnacyjnej skóra jest ściągnięta, piecze lub też towarzyszy nam uczucie przesuszenia cery, oznacza to, że wybraliśmy nieodpowiednie kosmetyki. Generalnie jednak, w przypadku cery tłustej, mieszanej oraz trądzikowej, warto sięgnąć po mocno i głęboko oczyszczające kosmetyki, zwłaszcza żele. Skórze delikatnej i wrażliwej dedykowanej są łagodne pianki i płyny micelarne, a w przypadku cery suchej unikać należy produktów na bazie alkoholu.
Nie są wskazane kosmetyki zawierające silne substancje drażniące czy też detergenty – warto unikać SLS, SLES, sztucznych barwników i zapachów oraz parabenów, które mogą wywołać reakcje alergiczne czy też naruszać barierę ochronną skóry.
Do usunięcia powierzchownym zanieczyszczeń oraz makijażu warto wykorzystać płyny micelarne, które mają o wiele lżejsze formuły niż np. mleczka. Dobrym przykładem jest Vianek nawilżający płyn micelarny – idealny do cery wrażliwej oraz suchej. Zawiera kompleks humektantów (mocznik, proteiny pszenicy, kwas hialuronowy, proteiny pszenicy), który dba o nawilżenie i ukojenie skóry.
W dalszych etapach pielęgnacji warto wykorzystać kosmetyki myjące, jak chociażby pianki i żele do mycia twarzy, które jednocześnie – jeśli regularnie stosowane – zapobiegają zaskórnikom i niedoskonałościom.
Nacomi Botanic Cleansing Foam pianka botaniczna do mycia twarzy, doskonale oczyszcza skórę i usuwa makijaż, a przy tym odblokowuje zatkane pory. Z kolei Floslek Anti Acne Program Antybakteryjny żel do mycia twarzy dodatkowo wykazuje właściwości przeciwtrądzikowe, zmniejsza powstawanie łojotoku i zaskórników, ale też obkurcza ujścia gruczołów łojowych.
Nieodzownym kosmetykiem pielęgnacyjnym są również peelingi do twarzy – te należy dobrać odpowiednio do rodzaju swojej cery. Nie mogą więc w jakikolwiek sposób podrażniać skóry i przesuszać jej. Bezpieczną opcją są z pewnością peelingi enzymatyczne lub kwasowe, które nie wymagają pocierania. W ostatnim czasie szczególną popularnością wśród kobiet cieszy się Nacomi Next Level peeling kwasowy do cery wrażliwej z kwasem laktobionowym.
I oczywiście toniki do twarzy, czyli konieczność w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. To właśnie one przywracają cerze równowagę, a jednocześnie usuwają pozostałości kosmetyków makijażowych, np. Ziaja Naturalnie Pielęgnujemy tonik oczyszczanie skóry + lekki demakijaż, bazuje w 99% na naturalnych składników – bardzo łagodnie oraz skutecznie oczyszcza skórę.
Nie zapominajmy, że oprócz kosmetyków, podczas oczyszczania twarzy sprawdzą się również akcesoria. Bez wątpienia rynkowym bestsellerem są szczoteczki do mycia twarzy (soniczne) do dogłębnego i precyzyjnego oczyszczania skóry, a także specjalne rękawice oraz gąbki.
Całość powinna być domknięta kremem o bogatej, odżywczej formule i/lub maseczkami do twarzy, które będą wspierały nocną regenerację skóry. Warto poszukiwać w nich również składników antybakteryjnych, nawilżających oraz kojących.
Oczyszczanie twarzy – podstawa zdrowej skóry
Oczyszczanie twarzy jest podstawą pielęgnacji skóry, a jeśli etap ten zostanie pominięty i zaniedbany, cera – niestety – nie będzie zachwycać swoją kondycją i bardzo prawdopodobne, że pojawią się na niej zaskórniki, wypryski i inne niedoskonałości. Jeżeli natomiast na poranny i wieczorny rytuał poświęcimy nieco więcej czasu, skóra odwdzięczy nam się pięknym i zdrowym wyglądem.
Niekiedy nawet niewielkie zmiany w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, mogą znacząco poprawić stan cery. Dokładnego demakijażu i oczyszczania nie da się oszukać – wystarczy raz położyć się spać w makijażu, by rano dostrzec negatywne skutki, jakie niesie za sobą brak właściwej pielęgnacji. Nie ma zdrowej skóry bez codziennego oczyszczania twarzy!