okluzja w kosmetyce

Okluzja w kosmetyce to zjawisko, z którym mamy do czynienia wtedy, gdy stosujemy kosmetyki tworzące na skórze ochronny film (okluzję właśnie), zapobiegający utracie nawilżenia, zmiękczający i wygładzający skórę. Jakie to kosmetyki? Jak powinna wyglądać okluzja? Sprawdźmy.

Okluzja występuje nie tylko w kosmetyce i pielęgnacji, ale również w stomatologii. To szerokie znaczeniowo pojęcie wymaga objaśnienia w kliku aspektach. W głównej części artykułu zajmiemy się kwestią okluzji w kosmetyce, a pod koniec wyjaśnimy znaczenie tego zjawiska w stomatologii.

Polecane produkty:

Okluzja w kosmetyce – czym jest i jaką pełni rolę?

Okluzja w kosmetyce to termin, który oznacza warstwę ochronną, film, jaki pozostawiają na skórze kosmetyki z odpowiednimi składnikami. To  bardzo pożądany efekt w pielęgnacji, który jest niezwykle pomocny w poprawie kondycji skóry. Zabieg ten można przeprowadzić w domu, samodzielnie, bez konieczności wizyty w salonie kosmetycznym.

Aby dobrze zrozumieć zjawisko okluzji w kosmetyce, należy zacząć od wyjaśnienia tego, czym jest płaszcz hydrolipidowy. To warstwa ochronna, która znajduje się na powierzchni naskórka. Składa się z lipidów, łoju (sebum) i potu, wytwarzanych przez gruczoły łojowe i potowe. Ta naturalna mieszanina składników pełni rolę naturalnej okluzji skóry, chroniącej ją przed utratą wody, skutkującą przesuszeniem skóry. Płaszcz lipidowy zabezpiecza również przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, jest tarczą ochroną przed bakteriami chorobotwórczymi i zanieczyszczeniami. Warstwa hydrolipidowa reguluje również przenikanie substancji aktywnych do głębokich warstw skóry.

Niektóre składniki kosmetyków mają za zadanie naśladować naturalną warstwę hydrolipidową skóry, aby wzmocnić jej działanie. Stosuje się je po to, aby odbudować naruszoną warstwę hydrolipidową naskórka i przeciwdziałać jego przesuszeniu.

Rodzaje okluzji w kosmetyce

krem tworzy okluzję na twarzy

Możemy wyróżnić dwa rodzaje okluzji w kosmetyce:

  • okluzja ciągła to nieprzepuszczalny film stworzony na skórze, który zmniejsza transepidermalną (przeznaskórkową) ucieczkę wody;
  • okluzja nieciągła to przepuszczalny film na skórze, który tylko połowicznie hamuje ucieczkę wody z naskórka.

Okluzja ciągła trwa kilkanaście minut i wspomaga przyswajanie składników odżywczych. Należy ją stosować umiarkowanie, szczególnie w przypadku cery problematycznej (cera trądzikowa), ponieważ może powodować zapychanie porów.

Okluzję ciągłą hydrofobową wywołują takie składniki, jak:

Okluzja nieciągła to nasz płaszcz hydrolipidowy. Tworzą ją również:

  • naturalne woski (wosk pszczeli, lanolina, wosk Candelilla),
  • syntetyczne woski (mirystynian izopropylu, palmitynian cetylu),
  • silikony (Dimethicone lub Cyclomethicone),
  • alkohole tłuszczowe (acetylowy i stearylowy),
  • kwasy tłuszczowe (kwas palmitynowy i kwas stearynowy)

Kosmetyki okluzyjne zawierające powyższe składniki tworzą na skórze nieciągłą okluzję hydrofobową, czyli taką samą, którą wytwarza nasz naturalny płaszcz hydrolipidowy. Nie blokują dostępu powietrza i częściowo zatrzymują ucieczkę wody i parowanie.

Naśladowanie działania naturalnej warstwy ochronnej poprzez stosowanie kosmetyków okluzyjnych wygładza i zmiękcza naskórek, wzmacnia go i chroni przed podrażnieniem i przesuszeniem.

Oprócz wymienionych wyżej składników hydrofobowych, okluzję mogą tworzyć również składniki hydrofilowe, które zostawiają na skórze ochronny film po odparowaniu wody. Do takich substancji należą:

Oba rodzaje okluzji, ciągła i nieciągła, potrafią przynieść benefity naszej skórze. Są pożądane w kosmetologii i chętnie stosowane. Należy jedynie dobrać odpowiednie kosmetyki okluzyjne do wymagań naszej skóry.


Wzmacnia warstwę hydrolipidową, działa antybakteryjnie, nawilżająco i antyoksydacyjnie. Poznaj olej z ogórecznika


Jak wykonać okluzję na twarz?

okluzja w kosmetyce w postaci maski do twarzy

Najprościej jest sięgnąć po maskę do twarzy lub bogaty krem ze składnikami okluzyjnymi, które domkną pielęgnację. Kosmetyki okluzyjne stosuje się na ostatnim etapie pielęgnacji.

Okluzja w kosmetyce często odnosi się do masek pielęgnacyjnych, których zadaniem jest głębokie nawilżenie i odżywienie skóry. Ponadto nałożenie maski na twarz wielokrotnie zwiększa przenikalność składników aktywnych, ponieważ maska rozpulchnia naskórek, pomaga wprowadzić substancje do środka i chroni przed ich odparowaniem. Jednym słowem sprawia, że składniki aktywne mają czas zadziałać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Dlatego zaleca się przed aplikacją maski zastosowanie kosmetyków, które dostarczą skórze niezbędne składniki. Mowa tu o serach, które dogłębnie nawilża skórę. W efekcie działania składników nawilżających i okluzyjnych skóra staje się intensywnie nawilżona i nawodniona. Jest miękka, gładka i elastyczna.

Do najczęściej stosowanych masek okluzyjnych zalicza się:

  • maski kolagenowe,
  • maski parafinowe,
  • maski gipsowe,
  • maski algitowe.

Efekt okluzji można osiągnąć nie tylko u kosmetyczki, ale również w warunkach domowych. Do wykonania okluzji niezbędne będą kosmetyki z kategorii hydrofobowych, czyli takich, które odpychają od siebie cząsteczki wody. W momencie gdy nałożymy na twarz okluzję, cząsteczki wody, który chcą odparować ze skóry, zostaną zatrzymane przez kosmetyki okluzyjne i “oddelegowane” do ponownego wchłonięcia.

Często nawet nieświadomie mamy do czynienia z okluzją, kiedy po prostu nakładamy na skórę krem zawierający parafinę, wosk czy wazelinę. Jeżeli zależy nam na tym efekcie, czytajmy składy kosmetyków.

Kosmetyki okluzyjne

kosmetyki okluzyjne

Kosmetyki okluzyjne to takie, które zawierają składniki tworzące okluzję, np. parafinę i wazelinę. Przy skórze łojotokowej należy uważać z tym rodzajem składników, ponieważ mogą one działać komedogennie i aknegennie, szczególnie stosowane w czystej postaci. Z kolei cera sucha i normalna lubi takie połączenie składników.

Przy cerze problematycznej wato szukać kosmetyków okluzyjnych, które tworzą okluzję nieciągłą i wybierać kremy, np. z silikonami, ponieważ są one obojętne dla skóry i nie wywołują podrażnień.

Sprawdź:

  1. Cremobaza – 10% Mocznika krem półtłusty do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii – to krem półtłusty stworzony do pielęgnacji wymagającej, wrażliwej cery. Nawilża skórę i tworzy na niej ochronny, natłuszczający film. Eliminuje szorstkość, wygładza i zmiękcza naskórek. Zawiera 10% stabilną pochodną mocznika oraz substancje okluzyjne – parafinę (Paraffinum Liquidum) i mirystynian izopropylu (Isopropyl Myristate).
  2. Embryolisse Anti-Age Global Cream krem przeciwstarzeniowy – to intensywnie odżywczy i regenerujący krem dla skóry dojrzałej, która utraciła jędrność. Zawiera m.in. kwas hialuronowy, masło shea, wosk pszczeli, aloes i ekstrakt sojowy, a także parafinę. Odbudowuje barierę hydrolipidową, zmiękcza i wygładza skórę, przywracając jej gęstość i jędrność.
  3. BasicLab Famillias Cream krem nawilżający do twarzy – to krem o bogatej konsystencji, który zawiera 99% składników pochodzenia naturalnego. Został wzbogacony o masło shea i olej makadamia, które tworzą na skórze ochronny film i zapobiegają odparowaniu wody z naskórka. Trehaloza i pantenol intensywnie nawilża skórę, a alantoina łagodzi podrażnienia. Produkt może być stosowany już od 1. miesiąca życia.

Co nałożyć pod okluzję?

Pod okluzję nakładamy kosmetyki, które zawierają substancje higroskopijne, czyli takie, które wchłaniają i wiążą cząsteczki wody, na przykład kwas hialuronowy, kwas laktobionowy czy inne humektanty, jak trehaloza.

Dlatego warto wprowadzić do pielęgnacji kosmetyki z kwasem hialuronowym lub trehalozą, aby dogłębnie nawilżyć skórę. Nakładamy je pod kosmetyki okluzyjne. Pamiętajmy, aby na serum nawilżające zaaplikować krem, w innym razie kwas hialuronowy może wysuszyć skórę, jeżeli nie domkniemy go emolientami.

Sprawdź:

  1. Creamy Kwas hialuronowy 5% – który będzie doskonałą bazą pod kosmetyki okluzyjne. To produkt ekologicznie konserwowany, polecany do skóry dojrzałej i odwodnionej
  2. Nacomi Next Lvl Trehaloza serum multifunkcyjne 10% – wzmacnia i nawilża płaszcz hydrolipidowy, wspiera funkcje ochronne naskórka, intensywnie nawilża, łagodzi podrażnienia i działa przeciwzmarszczkowo.

Czy wiesz, że…

istnieje okluzja w stomatologii? Na czym polega?

Okluzja zębów to zjawisko kontaktowania się zębów przeciwstawnych i jest to naturalna sytuacja. Z chorobą okluzyjną zmagamy się wówczas, gdy zęby górne i dolne nieprawidłowo się stykają z powodu złego ustawienia stawu skroniowo-żuchwowego. Z chorobą okluzyjną często wiąże się bruksizm, czyli zgrzytanie zębami.

Przyczyn choroby okluzyjnej jest wiele, zalicza się do nich: stres, wady zgryzu spowodowane niewłaściwym wypełnieniem zęba, nieprawidłowo wyrżnięte zęby mądrości, obgryzanie paznokci, braki w uzębieniu, źle wykonane uzupełnienia protetyczne.


Co robi okluzja? Podsumowanie

Okluzję w kosmetyce tworzą przede wszystkim emolienty, czyli składniki zmiękczające, nawilżające i natłuszczające skórę. Ich zadaniem jest zabezpieczenie skóry przed odparowaniem wody, które skutkuje ściągnięciem i przesuszeniem skóry. Emolienty tworzą na skórze warstwę okluzyjną, delikatny film, który chroni przed utratą wody, wspomagając wchłanianie składników odżywczych znajdujących się w kosmetykach higroskopijnych (przyciągających wodę), nałożonych na skórę przed aplikacją produktów hydrofobowych (odpychających wodę). Naturalne oleje i masła stanowią również tarczę zabezpieczającą przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Kosmetyki tworzące okluzję wygładzają i zmiękczają naskórek, zapewniając uczucie komfortu i przyjemną w dotyku skórę.

Okluzja w kosmetyce pełni wartościową rolę i spotykamy się z nią częściej, niżby się nam wydawało. Z łaciny okluzja oznacza “zamknięty” (occlusus). Domykając swoją pielęgnację bardziej treściwymi kremami, stosujemy właśnie okluzję, aby nie dopuścić do utraty nawilżenia i wspomóc wchłanianie substancji aktywnych zawartych w serach, które nałożyliśmy pod okluzję. Wybierz krem okluzyjny odpowiedni dla swojej skóry i podaruj jej dogłębne odżywienie, miękkość i wygładzenie.

Polecane produkty:

 

Źródła:

Okluzja, w: lupakosmetyczna.pl, dostępny: https://lupakosmetyczna.pl/encyklopedia-kosmetyczna/okluzja, dostęp 22.04.2022

Choroba okluzyjna – przyczyny, objawy, leczenie, w: wylecz.to, dostępny: https://wylecz.to/stomatologia/choroba-okluzyjna-przyczyny-objawy-leczenie/, dostęp 22.04.20022