Olej kokosowy

Olej kokosowy jest najpopularniejszym olejem wykorzystywanym w pielęgnacji włosów oraz skóry. Uniwersalność zastosowań, a przy tym wszechstronność działania sprawiły, że od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Dowiedz się, co możesz osiągnąć wprowadzając olej z miąższu kokosa do swojej codziennej pielęgnacji.


Spis treści:

  1. Olej kokosowy – właściwości i zastosowanie
    1.1. Olej kokosowy na włosy
    1.2. Olej kokosowy na twarz
    1.3. Olej kokosowy na skórę całego ciała
    1.4. Olej kokosowy – przeciwwskazania
  2. Olej kokosowy nierafinowany i rafinowany
  3. Jak przechowywać olej kokosowy?
  4. Olej kokosowy w kosmetyce

Oleje roślinne w kosmetyce są doskonałym pielęgnacyjnym dodatkiem do wielu produktów, ale z powodzeniem mogą być stosowane również samodzielnie. Są prawdziwym bogactwem witamin i wielu innych cennych składników, które wyjątkowo korzystnie oddziałują zarówno na skórę, jak i włosy oraz paznokcie. Jednym z najbardziej popularnych olejów jest olej kokosowy, dlatego dziś przyjrzymy się jego właściwościom i temu, co może dzięki niemu zyskać nasza uroda.

Olej kokosowy – właściwości i zastosowanie

Olej kokosowy znalazł szerokie zastosowanie w kuchni. Wielu specjalistów uważa nawet, że jest doskonałą bronią w walce ze zbędnymi kilogramami. Jednak w ostatnich latach jego popularność wynika przede wszystkim z wszechstronnych i niezwykle cennych zastosowań kosmetycznych – właściwości, jakie wykazuje w przypadku włosów oraz skóry.

Zacznijmy jednak od początku. Olej kokosowy (coconut oil) jest naturalnym tłuszczem roślinnym, który pozyskiwany jest kopry, a więc miąższu orzechów palmy kokosowej. Z jego wyjątkowych właściwości korzystano już tysiące lat temu – traktowano go jako lek na wiele dolegliwości i schorzeń. Warto podkreślić, że w temperaturze pokojowej olej ten ma stałą konsystencję, dlatego bardzo często nazywany jest wymiennie masłem kokosowym.

Olej kokosowy to prawdziwe bogactwo cennych składników – witamin i minerałów. Znajdują się w nim chociażby witaminy z grupy B, witaminy C i E. Jest również źródłem potasu, magnezu, żelaza, cynku, fosforu, wapnia. Zawiera również kwas foliowy i kwas laurynowy. Wykorzystywany jest w kuchni: do gotowania oraz pieczenia.

Olej kokosowy właściwości

Obecnie jednak, oprócz zastosowania w kuchni, wykorzystywany jest przede wszystkim w pielęgnacji ciała oraz włosów. Uwielbiany jest przede wszystkim za działanie regenerujące i przeciwutleniające, ale również za to, że znakomicie nawilża.

Najważniejsze właściwości oleju kokosowego:

  • silnie regeneruje,
  • doskonale nawilża i odżywia,
  • działa przeciwutleniająco – zwalcza wolne rodniki,
  • wzmacnia warstwę hydrolipidową skóry,
  • poprawia elastyczność i napięcie skóry,
  • wspomaga leczenie wielu dolegliwości skórnych, np. egzemy czy AZS,
  • nawilża kosmyki,
  • wygładza włosy,
  • przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek,
  • działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Przeczytaj również: Rozdwajające się końcówki włosów. 5 sposobów na skuteczną pielęgnację


Olej kokosowy na włosy

Olej kokosowy na włosy, zatroszczy się o kondycję kosmyków. Przede wszystkim doskonale je nawilży, ale jednocześnie sprawi, że będą wygładzone, miękkie i elastyczne. Olej zabezpiecza kosmyki przed wysuszeniem, przeciwdziała ich puszeniu się i elektryzowaniu. Zmniejsza również łamliwość, a także przeciwdziała rozdwajaniu się końcówek.

Olej kokosowy na włosy

Olejowanie włosów olejem kokosowym jest najpopularniejszą metodą zastosowania tego surowca w przypadku kosmyków. Wystarczy zaaplikować surowiec na kosmyki i/lub skalp i pozostawić na kilka godzin, a najlepiej całą noc, a następnie umyć włosy za pomocą delikatnego szamponu.

Coconut oil sprawdzi się głównie w pielęgnacji włosów niskoporowatych, jednak warto poeksperymentować i sprawdzić, jakie efekty przyniesie przy innych rodzajach kosmyków. Olej kokosowy zadba również o skórę głowy – przeciwdziała swędzeniu, a także wzmacnia cebulki włosów, docelowo hamując wypadanie kosmyków.


Dowiedz się więcej: Porowatość włosów – znajdź ją sama!


Olej kokosowy na twarz

Olej kokosowy na twarz również może zdziałać wiele dobrego, jednak należy pamiętać, że wbrew powszechnym opiniom, nie należy aplikować oleju w czystej postaci bezpośrednio na skórę twarzy. Jest to produkt komedogenny, co może sprawić, że kondycja cery zamiast się poprawić, ulegnie pogorszeniu – pory zostaną zatkane, pojawią się na niej zaskórniki i stany zapalne.

Z właściwości coconut oil w czystej postaci nie skorzystają cera tłusta, cera trądzikowa i cery problematyczne. Warto natomiast poszukiwać kosmetyków, w których olej ten jest dodatkiem. Z jego właściwości skorzystają natomiast cera sucha i cera odwodniona – warto zaaplikować olej na krem.

Olej kokosowy na twarz może być wykorzystywany również jako preparat do demakijażu, gdyż doskonale rozpuszcza kosmetyki makijażowe.

Olej kokosowy na twarz

Olej kokosowy na skórę całego ciała

Olej kokosowy nie tylko bardzo dobrze nawilża, ale przy tym pozytywnie oddziałuje na ogólny stan i kondycję skóry. Poprawia poziom wygładzenia oraz elastyczności. Warto również podkreślić, że olej sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, przez większość typów jest również dobrze tolerowany.

Co ważne, olej kokosowy pomaga zniwelować wiele skórnych dolegliwości. Może być preparatem pomocniczym w walce z egzemą czy też AZS. Zmniejsza zmiany chorobowe, ale też poprawia ogólną kondycję i stan skóry. Jest polecany w przypadku skóry, która ma tendencję do podrażnień, stanów zapalnych i innych problemów dermatologicznych, gdyż coconut oil zawiera wysokie stężenie kwasu laurynowego, który działa przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i przeciwwirusowo.


Polecamy artykuł: Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry (AZS)


Olej kokosowy wykazuje również właściwości regenerujące oraz łagodzące. Nie tylko poprawia sprężystość i elastyczność skóry, ale jednocześnie chroni ją przed utratą wilgoci i chroni przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Olej kokosowy – przeciwwskazania

Olej kokosowy, jeśli wykorzystywany prawidłowo w codziennej pielęgnacji skóry czy włosów, nie wykaże w zasadzie żadnych skutków ubocznych. Uważać na coconut oil powinny osoby z cerą tłustą czy problematyczną.

Przeciwwskazania obejmują zazwyczaj doustne spożywanie oleju, gdyż jego nadmiar może prowadzić m.in. do podniesienia poziomu tzw. złego cholesterolu, podniesienia poziomu ciśnienia tętniczego, zaburzeń metabolicznych czy reakcji alergicznych.

Olej kokosowy nierafinowany i rafinowany

Olej kokosowy nierafinowany czy rafinowany? Eksperci zdecydowanie polecają produkty nierafinowane, czyli oleje pozyskiwane w trakcie procesu tłoczenia na zimno. Ta metoda powoduje, że olej zachowuje swoje składniki odżywcze, a tym samym drogocenne właściwości.

Olej kokosowy nierafinowany

Olej nierafinowany zachowuje również swój kokosowy zapach, podczas gdy surowiec rafinowany jest go w zasadzie całkowicie pozbawiony. Olej rafinowany, który pozyskiwany jest przez tłoczenie z użyciem wysokiej temperatury, jest natomiast tańszą propozycją – będzie lepszym wyborem dla osób, które najzwyczajniej nie lubią kokosowego smaku oraz aromatu. Prawdą jest natomiast, że posiada mniej wartościowych składników odżywczych.

Jak przechowywać olej kokosowy?

Olej kokosowy powinien być przechowywany w chłodnym miejscu. Przechowywany w temperaturze pokojowej lub w lodówce, ma stan stały, natomiast w temperaturze wyższej niż 25 stopni przyjmuje płynną konsystencję.

Co ważne, olej roztapia się już pod wpływem temperatury ciała, co oznacza, że jest łatwy w aplikacji i rozsmarowywaniu – nie trzeba go upłynniać, by móc go zaaplikować na skórę.

Olej kokosowy w kosmetyce

Olej kokosowy zdobył ogromną popularność w kosmetyce. Uznaje się nawet, że więcej korzyści przynosi, gdy jest stosowany zewnętrznie niż wewnętrznie. Działa wielokierunkowo i wielopłaszczyznowo, dlatego warto wprowadzić go do swojej pielęgnacji.

Coconut oil realnie poprawia kondycję skóry oraz włosów – może zastąpić wiele drogeryjnych produktów. Jego popularność nie wzięła się znikąd – swoją popularność zawdzięcza skuteczności działania, która może zdziałać naprawdę wiele dobrego.