Olej migdałowy

Olej migdałowy to jasnożółta, klarowna, gęsta ciecz o słodkim zapachu i lekkiej konsystencji. Pozyskiwany jest poprzez tłoczenie nasion migdałowca pospolitego, wieloletniej rośliny należącej do rodziny różowatych i pochodzących z rejonu Azji Mniejszej i Środkowej. Wchłania się już po kilkunastu sekundach, jest niemal bezzapachowy i bardzo wydajny. Z tego powodu zainteresowałam się tematem nieco bardziej – poniżej znajdziesz wyniki moich poszukiwań informacji o tym właśnie produkcie.


Spis treści:

  1. Olej migdałowy – na co działa?
    1.1. Właściwości oleju migdałowego
  2. Olej migdałowy – zastosowanie
    2.1. Olej migdałowy na włosy
    2.2. Olej migdałowy na twarz
    2.3. Stosowanie oleju migdałowego w ciąży
    2.4. Olejek migdałowy dla dzieci i niemowląt
    2.5. Olej migdałowy na komary

Często rezygnuję ze stosowania naturalnych olejów, ponieważ nie lubię tłustej i lepkiej warstwy, którą pozostawiają. Jednak ku mojemu zdziwieniu, olej migdałowy jest zupełnie innym typem produktu. Wchłania się już po kilkunastu sekundach, jest niemal bezzapachowy i bardzo wydajny. Z tego powodu zainteresowałam się tematem nieco bardziej – poniżej znajdziesz wyniki moich poszukiwań informacji o tym właśnie produkcie. Największym producentem migdałów są Stany Zjednoczone, które słyną z ogromnych plantacji tej rośliny. Wśród głównych odbiorców znajdują się przede wszystkim kraje europejskie. Olej ten jest jednym z tych składników, które poza zastosowaniem kulinarnym, doceniony został również w branży kosmetycznej. Bogaty w naturalne kwasy, witaminy i minerały produkt możesz stosować na wiele sposobów. Wykorzystaj gotowe kosmetyki lub na bazie czystego oleju migdałowego przygotuj własne. Z tego artykułu dowiesz się więcej o jego właściwościach i zastosowaniu – sprawdź!

Olej migdałowy – na co działa?

Zawiera szereg substancji, dzięki którym sprawdza się jako dodatek lub baza wielu kosmetyków – działa na skórę i włosy. Jest bardzo dobrą propozycją dla osób, które cierpią na problemy wynikające z posiadania cery suchej i skłonnej do podrażnień.  Poprawia jej elastyczność, zmniejsza widoczność niedoskonałości i wygładza skórę. Stosowany na włosy odżywia je i chroni, a także wzmacnia, dzięki czemu stają się mniej łamliwe. Dzięki łagodnemu działaniu olej może być stosowany do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt.

Skupmy się najpierw na tym, czym jest olej migdałowy kosmetyczny i jakich efektów możesz się po nim spodziewać. Śmiało można powiedzieć, że działa kompleksowo, bardzo dobrze się wchłania, przez co nie pozostawia na skórze tłustej warstwy. To właśnie ta cecha jest dla mnie kluczowa, ponieważ jak wspomniałam na początku, nie przepadam za ciężkimi, oleistymi konsystencjami, czy to w postaci czystych olejów, czy gotowych kosmetyków z ich dodatkiem.

Kosmetyki z olejem migdałowym

Właściwości oleju migdałowego

  • naturalny emolient,
  • zmiękcza naskórek,
  • odżywia,
  • wygładza,
  • opóźnia procesy starzenia,
  • zmniejsza widoczność przebarwień,
  • stymuluje syntezę włókien kolagenowych,
  • zmniejsza widoczność zmarszczek,
  • chroni przed działaniem czynników zewnętrznych.

Naturalne emolienty, takie jak en właśnie olej swoje właściwości zawdzięcza nienasyconym kwasom tłuszczowym (NNKT w kosmetyce mają bardzo duże znaczenie). Ich stosowanie zapobiega utracie wody (regulują jej gospodarkę hydro-lipidową) i hamuje procesy starzenia skóry. Dodatkowo, dzięki nim poprawia się przyswajanie witamin A, E i D, które rozpuszczają się właśnie w tłuszczach.

Za poprawę wyglądu skóry i zmniejszenie widoczności przebarwień odpowiada kwas ferulowy, który jest też silnym antyoksydantem. Działa naprawczo na uszkodzenia spowodowane działaniem promieniowania słonecznego. Dzięki absorbowaniu promieniowania UVA i UVB, jest on częstym składnikiem produktów takich jak kremy do opalania, balsamy i olejki. Kwas ferulowy stymuluje również syntezę włókien kolagenowych. Proces ten wspiera kwas linolowy, który dodatkowo tonizuje skórę i reguluje pracę gruczołów łojowych. Z kolei za działanie przeciwstarzeniowe, przeciwcellulitowe oraz łagodzące objawy trądziku, odpowiadają witaminy z grupy B.

Składniki oleju:

Olej migdałowy – zastosowanie

Zastosowanie oleju migdałowego obejmuje pielęgnację ciała i włosów. Wśród najczęstszych kosmetyków, w których składzie znajdziesz właśnie ten olej są produkty o działaniu nawilżającym i natłuszczającym: kremy, balsamy do ciała, odżywki i maseczki do włosów. Wiele marek kosmetycznych oferuje również olej migdałowy 100% – czysty, a przez to wysoce skuteczny produkt. Możesz go wykorzystać do stosowania punktowego, jako dodatek do kąpieli lub baza dla przygotowania domowych kosmetyków. Ma bardzo delikatny zapach, który nie wpłynie znacząco na zapachy pozostałych produktów, np. olejków eterycznych.  Dzięki wielu właściwościom produkt wykorzystasz zarówno do pielęgnacji skóry, jak i włosów. Jest nieocenionym wsparciem w walce o zdrową cerę i mocne włosy. Skorzystasz z niego Ty, a także Twoje dzieci. Wśród zastosowań oleju znajdziesz też jedno, dość nietypowe. Czego dokładnie możesz się spodziewać?

Olej migdałowy na włosy

Wpływa nie tylko na kondycję włosów, ale i skórę głowy. Już niewielka ilość oleju wystarczy, aby włosy stały się bardziej elastyczne i lśniące. Olej jest remedium na suche, zniszczone i pozbawione blasku włosy. Do właściwości oleju migdałowego dodać należy również ochronę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego i działanie wspierające leczenie łupieżu. Produkt nadaje się także do wykonywania masażu skóry głowy, wpływając korzystnie na porost włosów i regenerując podrażnienia.

Olejowanie włosów za pomocą oleju migdałowego? Tak! Jeżeli tylko Twoje włosy charakteryzują się średnią porowatością, możesz śmiało używać właśnie tego produktu – samodzielnie lub w połączeniu z innymi olejami. Pamiętaj, że olej ten poprawia kondycję skóry głowy co przy regularnym stosowaniu, przekłada się również na wzmocnienie cebulek włosów.

Jeżeli borykasz się z problemem rozdwajających się końcówek, olej ten doskonale sprawdzi się do ich regeneracji. Wystarczy aplikować na końcówki po każdym myciu, aby zwiększyć ich elastyczność i odporność. Co więcej, nie musisz obawiać się, że Twoje włosy zaczną się przez to przetłuszczać – nic podobnego nie powinno się wydarzyć.


Marzysz o pięknych, zdrowo wyglądających włosach? Dowiedz się, czym jest laminowanie włosów. Myślisz, że to coś dla Ciebie?


Olej migdałowy nakładany na włosy

Olej migdałowy na twarz

O ile w pielęgnacji włosów miejsca na eksperymenty jest sporo, o tyle cera wymaga delikatnej i bardziej przemyślanej pielęgnacji. Olej migdałowy jest tu nieocenionym składnikiem, który działa na wielu płaszczyznach i co ważne, nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Szczególnie polecany jest jednak do stosowania przy pielęgnacji cery dojrzałej, ze względu na zawartość przeciwutleniaczy o działaniu przeciwstarzeniowym i ujędrniającym. Działa przeciwzmarszczkowo, dlatego warto stosować go w tych częściach twarzy, które narażone są na powstawanie zmarszczek i drobnych linii. Ze względu na delikatność i lekkość, olej z migdałów możesz śmiało stosować również pod oczy.

Olej ten możesz stosować zarówno na całej twarzy, jak również miejscowo w celu leczenia trądziku.

Olej migdałowy do demakijażu? Wystarczy odrobina tego naturalnego produktu aby usunąć wodoodporny tusz, cienie i trwały podkład. Pamiętaj, aby przed użyciem rozgrzać olejek w dłoni lub kąpieli wodnej. Olej wspomaga również usuwanie martwych komórek, których nadmierne gromadzenie się może prowadzić do powstawania podrażnień i stanów zapalnych. Demakijaż i mycie twarzy olejami (OCM) możesz wykonywać codziennie. Olejki do demakijażu mogą zapobiegać nadmiernemu wysuszaniu skóry.

Jeżeli Twoja skóra jest wyjątkowo delikatna i nie toleruje kosmetyków pielęgnacyjnych do rzęs, wypróbuj właśnie ten olej. Aplikuj go codziennie tak, jak w przypadku odżywki do rzęs lub serum. To naturalna alternatywa, która wzmacnia cebulki włosów i stymuluje wzrost rzęs.

Olej migdałowy czysty

Stosowanie oleju migdałowego w ciąży

Ciąża to czas, kiedy szczególną wagę przywiązuje się nie tylko do skuteczności, ale i bezpieczeństwa używanych produktów. Zapewne słyszałaś, że jednym ze sprawdzonych produktów, jest olej z awokado, ale czy wiesz, że olej migdałowy to równie dobry wybór? W ciąży skóra rozciąga się, a zmiany hormonalne mogą wpływać na pogorszenie jej kondycji. Olej migdałowy w ciąży zapobiega odwodnieniu skóry, co wpływa na poprawę jej elastyczności. Efekt? Skóra staje się mniej podatna na powstawanie rozstępów. Możesz go stosować również na już istniejące rozstępy – rozjaśni przebarwienia, zregeneruje skórę i pobudzi proces jej odnowy.

Olejek migdałowy dla dzieci i niemowląt

Ze względu na to, że olej ten jest bardzo delikatny i raczej nie wywołuje alergii, może być stosowany do pielęgnacji delikatnej skóry noworodków, niemowląt i starszych dzieci. Jest zdecydowanie lepszym wyborem, niż tradycyjna oliwka, która ma cięższą konsystencję. Olej migdałowy wspiera leczenie ran i zaczerwienień, dlatego jest dobrym sposobem na łagodzenie bólu i świądu przy odparzeniach, łuszczycy czy egzemie. Atopowe zapalenie skóry to problem, który także złagodzisz, dzięki regularnemu stosowaniu oleju migdałowego.

Jak stosować olej migdałowy w pielęgnacji skóry noworodków i niemowląt? Możesz dodać kilka kropel do kąpieli – otuli skórę i pozostawi ją miękką. Możesz też wykonać delikatny masaż, który odpręży dziecko i pomoże mu wyciszyć się przed snem.

Olej migdałowy na komary

Olej migdałowy ma również nietypowe zastosowanie, o którym być może nie miałaś pojęcia. Mianowicie jest stosowany do tworzenia mieszanek odstraszających komary. Jak ją przygotować? Wystarczy d0 100 ml oleju dodać 20 kropel olejku lawendowego, 10 kropel olejku miętowego, 10 kropli olejku rozmarynowego i 5 kropli olejku z wody cytrynowej. Taki uniwersalny preparat skutecznie odstrasza niechciane owady.

Olej migdałowy jest dla mnie bardzo dobrą alternatywą dla tłustych i tworzących na skórze film kosmetyków. Jest łatwo dostępny – nawet w czystej postaci. Może być łączny z innymi olejami i używany zarówno do pielęgnacji, jak oczyszczania. Jestem ogromną fanką produktów o uniwersalnych właściwościach, a półki uginające się od różnorodnych kosmetyków nie są dla mnie. Olej migdałowy zapewnia mojej skórze i włosom wszystko, czego potrzebują. Dlatego z pewnością pozostanę przy nim przez jakiś czas.