Olej tamanu – jak stosować, jakie ma właściwości i u kogo najlepiej się sprawdzi? Jeżeli jeszcze nie słyszałaś o tym wysokowartościowym oleju, sprawdź, co o nim wiadomo. Na powyższe pytania znajdziesz odpowiedzi w dzisiejszym artykule.
Olej tamanu nie należy do najpopularniejszych, jest dość rzadki i dopiero od niedawna zaczyna być szerzej omawiany i polecany w pielęgnacji naturalnej. Współczesne trendy kosmetyczne skłaniają się coraz bardziej ku prostej i ekologicznej pielęgnacji, czerpiącej z naturalnych składników. Oleje roślinne w pielęgnacji to temat wdzięczy i bardzo lubiany przez propagatorki naturalnych kosmetyków. Wielość olejów i moc korzyści płynących z ich stosowania w pielęgnacji skóry i włosów są znane od tysięcy lat, dlatego tym bardziej warto zacząć je stosować, testować i znaleźć swoje ulubione.
Polecane oleje tamanu:
Olej tamanu – jak stosować? Poznaj remedium z Polinezji Francuskiej
Olej tamanu – jak stosować i dlaczego warto po niego sięgnąć? Zanim odkryjemy właściwości tego olejowego lekarstwa na różne dolegliwości skórne, przyjrzymy się bliżej jego pochodzeniu.
Znany od wieków drogocenny olej tamanu, który korzystnie wpływa na kondycję skóry, pozyskuje się z owoców drzewa tamanu, nazywanego również Alexandrian laurel (Wawrzynem Aleksandryjskim) i Calophyllum inophyllum.
Tamanu rośnie w tropikalnych lasach Afryki, Azji i na wyspach Polinezji. Właśnie tam od dawien dawna drzewu tamanu przypisywano boskie właściwości. Jest drzewem wiecznie zielonym, a jego liście mają soczysty, zielony kolor i są w podłużnym kształcie. Jego nazwa Calophyllum inophyllum w języku greckim oznacza „piękny liść” kalos – piękny, phullon – liść. Drzewo owocuje dwa razy w roku, a jego owoce są wielkości moreli, zaś w smaku przypominają rodzime jabłka. W ich wnętrzu kryją się nasiona, z których wytłaczany jest na zimno olej. Najpierw jednak muszą one dojrzeć i wysuszyć się. To cenny olej, ponieważ ze 100 kilogramów owoców można wytworzyć 5 kg nierafinowanego oleju.
Czy wiesz, że…
Polinezyjczycy olej tamanu (kamani) docenili przede wszystkim za właściwości ochronne przed mocnym słońcem i słoną wodą. Olej ma ciemnozielony, brązowawy kolor. A jak pachnie olej tamanu? Ma intensywny zapach ziołowo-orzechowy. W formie nierafinowanej jest gęsty, ale bardzo dobrze się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu. Przenika przez wszystkie warstwy skóry i jest bardzo dobrze tolerowany.
Jego główną zaletą, jeżeli już trzeba by wymienić tylko jedną, jest to, że stymuluje skórę do szybszej regeneracji. Wspomaga również produkcję naturalnego kolagenu. Odżywia i uszczelnia warstwę lipidową naskórka, zapobiegając utracie wody.
Skuteczność potwierdzona badaniami
Aktualne badania przeprowadzone przez francuskich naukowców w 2002 roku sprawdzały możliwości lecznicze oleju tamanu w procesie gojenia blizn. Testom poddano osoby, który miały blizny nie młodsze niż 12 miesięcy. Codzienna terapia olejem przez 9 tygodni wykazała, że blizny znacznie się rozjaśniły i zmniejszyły. Wyniki badań opublikowano w International Journal of Cosmetic Science.
Na przestrzeni kolejnych lat badania wykazały, że olej tamanu posiada właściwości przeciwtrądzikowe, antybakteryjne, wspomaga gojenie się ran i zmian skórnych. Zostały potwierdzone również jego właściwości antywirusowe, wspomagające leczenie opryszczki.
Stosowany miejscowo na ukąszenia owadów łagodzi świąd i pieczenie.
Olej tamanu – właściwości i skład
Olej tamanu ma wyjątkowe właściwości i bardzo bogaty skład. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zawartość:
- kwasu oleinowego, która usprawnia wchłanianie się oleju, dzięki czemu zwiększa się przepuszczalność składników aktywnych,
- kwasu linolowego, który reguluje pracę gruczołów łojowych, wzmacnia warstwę hydrolipidową naskórka i zapobiega transepidermalnej utracie wody,
- kwasu tłuszczowego kalofillowego i kallofilloidyny, które są naturalnymi flawonoidami; działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie, łagodzą i zmniejszają opuchliznę,
- kumaryny, które łagodzą stany zapalne,
- fitosterole o właściwościach regenerujących i przeciwzapalnych.
Ten olej należy do bioolejów, czyli do grupy olejów, które zawierają wysokie stężenie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), koniecznych do utrzymania dobrej kondycji całego organizmu, w tym skóry i włosów człowieka. Z uwagi na to, że kwasy NNKT nie są produkowane przez nasz organizm, należy je pozyskiwać z zewnątrz w formie pożywienia i preparatów pielęgnacyjnych.
Niedobór tych substancji przyczynia się do osłabienia warstwy hydrolipidowej naskórka, co z kolei może prowadzić do stanów zapalnych, nadmiernej suchości naskórka, łuszczenia się skóry, uporczywych podrażnień i zaczerwienień.
W naszej drogerii znajdziesz olej tamanu Nacomi, który jest zimnotłoczony, dzięki czemu zachowuje swoje wszystkie cenne właściwości. Olej tamanu Nacomi dostępny jest w dwóch pojemnościach: 30 i 50 ml. Twojej uwadze polecamy również olej marki Mohani, który jest w 100% naturalny i nierafinowany. Oba produkty zamknięte są w buteleczce z ciemnego szkła, które zapewnia optymalne warunki do przechowywania tego rodzaju preparatu. Wygodna pipeta zapewnia precyzyjne dozowanie olejku.
Olej tamanu – efekty. Podsumowanie:
- regeneruje i dogłębnie nawilża,
- łagodzi stany zapalne,
- stymuluje odbudowę naskórka,
- wspomaga leczenie trądziku,
- zmniejsza i rozjaśnia blizny,
- przyspiesza gojenie się ran,
- łagodzi poparzenia słoneczne i świąd po ukąszeniach owadów,
- ma silne właściwości antyoksydacyjne.
Jeżeli jesteś zainteresowana naturalną pielęgnacją z wykorzystaniem olejów, przeczytaj koniecznie artykuł: Olej marula – właściwości, za które go pokochasz.
Jak działa olej tamanu? Do jakiej cery jest polecany?
Właściwości tego cennego oleju są korzystne dla wszystkich rodzajów skóry. Sprawdzi się na pewno w pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej i skłonnej do zapychania. Wycisza i leczy stany zapalne, jednocześnie dogłębnie nawilżając skórę. Zwalcza bakterie, wirusy i grzyby, odkaża skórę i dodaje jej witalności. Wiele osób ze skórą trądzikową i problematyczną, włączając nowe preparaty do pielęgnacji skóry, zadaje pytanie, czy dany składnik jest komedogenny. Odpowiadając zatem na pytanie, czy olej tamanu zapycha, wyjaśniamy, że ma średni potencjał komedogenny. Nierafinowany olej nie zapycha porów, wspomaga pozbycie się zaskórników, odblokowując pory. Jednak to bardzo indywidualna kwestia i należy po prostu przyglądać się bacznie reakcjom swojej skóry.
Na początku kuracji tym olejem przejściowo może pogorszyć się kondycja cery. Jednak gdy praca gruczołów łojowych zostanie uregulowana, dzięki systematycznemu stosowaniu oleju tamanu, stan skóry się poprawi. Warto obserwować reakcje swojej skóry i dać jej czas na zbudowanie tolerancji na ten składnik.
Nie obciąża naskórka i go nie natłuszcza, ponieważ bardzo dobrze się wchłania. Zapobiega również powstawaniu nowych wykwitów. Świetnie radzi sobie z bliznami potrądzikowymi, ale również z rozstępami – zmniejsza ich widoczność, wygładza i rozjaśnia.
Polecany również w pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem różowatym.
Mam suchą skórę, czy mogę stosować olej tamanu? Sucha cera ma skłonność do podrażnień i utraty nawilżenia. Omawiany olej intensywnie nawilża skórę, koi podrażnienia i wycisza zaczerwienia.
Cera dojrzała i zniszczona także skorzysta z dobroczynnych możliwości pielęgnacyjnych tego oleju, który działa przeciwstarzeniowo – wygładza skórę, odpręża i poprawia jej koloryt.
W pielęgnacji włosów pozwala osiągnąć doskonałe efekty w leczeniu łupieżu. Ponadto normalizuje pracę gruczołów łojowych, więc zmniejsza przetłuszczanie się skalpu i włosów.
Olej tamanu – jak stosować?
Istnieje kilka metod aplikacji tego oleju. Najczęściej spotykanym jest punktowe nakładanie nierozcieńczonego oleju tamanu na wybrane partie skóry, które wymagają jego skoncentrowanego działania. Jednak nie ma zastrzeżeń co do aplikacji oleju na całą twarz. Należy wtedy rozcieńczyć olej. Warto też zdawać sobie sprawę, że działa wysuszająco i antybakteryjnie, i dostosować jego właściwości do wymagań swojej skóry.
To olej, który dobrze współpracuje z innymi olejami, dlatego można go łączyć w pielęgnacyjne mikstury z olejem jojoba, z czarnuszki, czy z pestek malin.
Doskonale też domyka pielęgnację po zastosowaniu kwasu hialuronowego, który jest humektantem, przenika w głąb skóry i wiąże wodę w jej warstwach. Aby zamknąć wilgoć w skórze, należy stworzyć na jej powierzchni warstwę okluzyjną. Do tego służą oleje, które są emolientami i same w sobie nie nawilżają naskórka, dlatego najlepiej stosować je na kwas hialuronowy, żel aloesowy lub inne humektanty.
Nakładany na warstwę kwasu hialuronowego sprawia, że kwas nie wysusza skóry. Możesz samodzielniej przygotować dwufazowy eliksir z oleju tamanu i kwasu hialuronowego. Wystarczy również zmieszać kilka kropli oleju z kwasem hialuronowym w zagłębieniu dłoni i nałożyć na lekko wilgotną (stonizowaną lub potraktowaną hydrolatem) skórę. Żel hialuronowy to znakomity promotor przenikania substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.
Kolejnym sposobem jest dodanie kilku kropli tego oleju do ulubionego kremu czy balsamu. Można również zrobić z jego użyciem maseczkę odżywczą na twarz lub na włosy.
Jeżeli jesteś zainteresowana naturalną pielęgnacją z wykorzystaniem olejów, przeczytaj artykuł o metodzie oczyszczania skóry twarzy olejami: OCM – 5 rzeczy, które warto wiedzieć o oczyszczaniu skóry olejami
Kiedy stosować?
Opisywany olej jest gęsty i treściwy, a do tego ma charakterystyczny zapach – niektórzy mówią, że przypomina on rosół lub popularną przyprawę maggi, dlatego wolą stosować go na noc, jako wykończenie wieczornej pielęgnacji.
Jak przechowywać olej tamanu?
Olej tężeje poniżej 24 stopni Celsjusza, dlatego nie należy przechowywać go w lodówce. W ujemnych temperaturach olej zmienia swoją postać z płynnej na stałą, więc aby go rozpuścić, należy wstawić buteleczkę z olejem pod strumień ciepłej wody.
Najlepiej trzymać go w temperaturze pokojowej, bez ekspozycji na światło słoneczne. Zachowuje świeżość przez ok. 6-8 miesięcy.
Jeżeli wcześniej miałaś wątpliwości odnośnie tego oleju, to mam nadzieję, że teraz wszystko wydaje się bardziej klarowne. Sprawdź, czy olej tamanu stworzony jest dla Twojej skóry.