Olej z czarnuszki na włosy i skórę – jeśli aplikowany regularnie – może przynieść naprawdę spektakularne efekty pielęgnacyjne. Choć fenomenalnie poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci, to spektrum jego działania jest o wiele bardziej rozbudowane – a z uwagi na swoje właściwości przeciwbólowe, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne, jest w stanie zniwelować wiele dolegliwości zdrowotnych.
Spis treści:
- Olej z czarnuszki na włosy i skórę: właściwości i korzyści urodowe
- Olej z czarnuszki na włosy
2.1 Olej z czarnuszki – do jakich włosów będzie odpowiedni?
2.2 Olej z czarnuszki na włosy: jak stosować? - Olej z czarnuszki na twarz
3.1 Olej z czarnuszki na twarz: jak stosować? - Olej z czarnuszki – efekty są tego warte
Olejek stosowany jest w leczeniu chorób i schorzeń ze strony układu pokarmowego, oddechowego, krążenia, wykorzystywaniu jest również w minimalizowaniu objawów alergii. Świetnie sprawdzi się też w przypadku dolegliwości dermatologicznych, dlatego jego działanie docenił także przemysł kosmetyczny.
Olej z czarnuszki na włosy i skórę: właściwości i korzyści urodowe
Olej z czarnuszki w przypadku włosów i skóry, jest w stanie zastąpić wiele produktów kosmetycznych. Bogaty jest w cenne witaminy i składniki mineralne, które kompleksowo oddziałują na cały organizm, a także wyraźnie poprawiają kondycję włosów, skóry i paznokci – właśnie dlatego olej ten popularny jest już nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce.
Czarnuszka siewna (nigella sativa) nazywana bywa również kminem czarnym, czarnuchą, kminkiem egipskim, kolendrą siewną czy kąkolnicą. Spotykana jest główne w Azji Zachodniej, ale też południowo-wschodniej Europie.
Najbardziej wartościowe pod względem leczniczym i pielęgnacyjnym są nasiona czarnuszki i to właśnie z nich wytwarzany jest prozdrowotny olej – nie jest to wymysł współczesności, bowiem olej znany i stosowany był już w starożytności – jako przyprawa podkreślająca smak, ale i substancja niwelująca wiele schorzeń i dolegliwości.
Olej z czarnuszki ma również rewelacyjny wpływ na włosy oraz skórę – a wszystko za sprawą jego składu, bowiem aż w 85% tworzą go nienasycone kwasy tłuszczowe. Ponadto zawiera inne wartościowe substancje, chociażby biotynę, witaminę E, beta-karoten, sole mineralne, ale też tymochion o silnym działaniu przeciwzapalnym, który jest szczególnie pożądany w leczeniu dolegliwości skórnych, chociażby AZS, trądziku, a nawet łupieżu.
Przeczytaj również: Biotyna na włosy – jak działa?
Stosowanie oleju z czarnuszki na włosy i skórę, kompleksowo poprawia ich kondycję – nie tylko pozwala wyeliminować wiele mankamentów urodowych i wspomaga leczenie wielu schorzeń, ale przede wszystkim pozwala cieszyć się piękną i zdrową skórą oraz włosami.
Olej z czarnuszki na włosy
Olej z czarnuszki na włosy jest niezawodną bronią w walce z łupieżem oraz wypadaniem kosmyków, rozwiązuje również większość problemów skóry głowy – może być więc wykorzystany jako wcierka do skalpu lub preparat do olejowania.
Czarnuszka uelastycznia i nawilża skórę głowy, co sprawia, że jest mniej podatna na pękanie, a docelowo – na tworzenie się łupieżu. Olej zniweluje również problemy związane z łojotokowym zapaleniem skóry. Co ważne, olejek ten może okazać się remedium na wypadające włosy czy łysienie plackowate.
Olejek jest podstawowym składnikiem wielu kosmetyków do włosów – zwłaszcza szamponów, odżywek i masek. Z myślą o osłabionych kosmykach powstał Vis Plantis szampon do włosów cienkich i bez objętości czarnuszka-bawełna-len. Ekstrakt z czarnuszki powstrzymuje wypadanie włosów i pobudza ich wzrost, a przy tym działa przeciwbakteryjnie. Z kolei ekstrakty z lnu oraz bawełny zapobiegają rozdwajaniu kosmyków, wzmacniają włosy i dogłębnie je regenerują.
Znakomite recenzje zbiera również produkt Bioelixire Vegan maska do włosów zniszczonych i wypadających Czarnuszka. Olejek z czarnuszki jako źródło biotyny oraz witamin A, E, D, B1, B3 i B6 kompleksowo pielęgnuje kosmyki, wzmacnia je i odbudowuje, a także wspomaga walkę związaną z nadmiernym wypadaniem kosmyków.
Z myślą o włosach suchych i zniszczonych marka Bioelixire stworzyła również Black Seed Oil regenerujący olejek z czarnuszki, który wykazuje silne działanie odżywcze i regenerujące. Regularne stosowanie sprawia, że kosmyki stają się idealnie wygładzone, miękkie oraz sprężyste.
Olej z czarnuszki – do jakich włosów będzie odpowiedni?
Olejek z czarnuszki będzie odpowiedni do włosów wysokoporowatych, które charakteryzują się mocnym rozchyleniem łuski, a przy tym są zniszczone, matowe i puszące się. Z jego właściwości skorzystają też włosy z łupieżem, a także kosmyki mocno osłabione i zniszczone, które nadmiernie wypadają. Sprawdzi się również w pielęgnacji włosów kręconych.
Działanie oleju z czarnuszki:
- wzmacnia cebulki włosów,
- stymuluje porost kosmyków,
- domyka łuski włosowe,
- niweluje suchość i podrażnienia skóry głowy,
- redukuje świąd,
- hamuje wypadanie kosmyków,
- minimalizuje problem łupieżu.
Olej z czarnuszki na włosy: jak stosować?
Olej z czarnuszki na włosy może być stosowany na wiele sposobów – wszystko zależy od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. Możemy go potraktować jako wcierkę, odżywkę lub też preparat do zabiegu olejowania włosów.
Chcąc poprawić kondycję skóry głowy – wyeliminować łupież lub zminimalizować AZS – olej powinien być regularnie wcierany w skalp. Tym sposobem nie tylko rozwiążemy wymienione problemy, ale też ograniczymy wypadanie włosów i zaktywizujemy nowe kosmyki do wzrostu. Ponadto, zredukujemy podrażnienia skóry głowy oraz uporczywy świąd.
Jeśli zależy nam na ogólnej kondycji kosmyków – zwłaszcza zniszczonych i matowych – najlepszym rozwiązaniem będzie olejowanie włosów na całej długości (na sucho lub na mokro) i pozostawienie preparatu na kilkanaście godzin, a najlepiej na całą noc.
Regularnie przeprowadzany zabieg olejowania włosów, pozwoli je wzmocnić, a tym samym uchronić przed rozdwajaniem i łamliwością. Mocniejsze włosy, to również mniejszy problem z ich wypadaniem.
Warto natomiast pamiętać, że po zabiegu olejowania, olej należy zemulgować za pomocą odżywki lub maseczki do włosów – tylko wtedy kosmyki zostaną bardzo dokładnie oczyszczone z resztek oleju, a tym będą prezentować się zdrowo, czysto i świeżo. Olejowanie włosów warto przeprowadzać raz w tygodniu.
Olej z czarnuszki na twarz
Olej z czarnuszki na skórę twarzy również pozwala osiągnąć wymierne korzyści pielęgnacyjne. To preparat polecany nie tylko osobom borykającym się z problemami skórnymi, ale też każdemu, komu zależy na jędrnej, nawilżonej i zdrowo wyglądającej cerze.
Najważniejsze właściwości oleju z czarnuszki:
- przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze,
- przeciwalergiczne,
- nawilżające,
- wygładzające i uelastyczniające,
- ochronne,
- łagodzące i kojące,
- regenerujące,
- wyrównujące koloryt cery.
Działanie oleju sprawia, że jest to niezwykle skuteczna broń w walce z powszechnymi dolegliwościami skórnymi – zwłaszcza trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą. Zabija bakterie, reguluje pracę gruczołów łojowych, ale też przeciwdziała namnażaniu się drobnoustrojów, dzięki czemu dolegliwości skórne tracą na sile.
Polecamy artykuł: Cera trądzikowa – jak o nią dbać?
Warto również dodać, że czarnuszka koi i łagodzi stany zapalne oraz podrażnienia, a przy tym wspomaga regenerację i przyspiesza proces gojenia. Niweluje również przebarwienia na twarzy oraz blizny. Szczególnie polecanym preparatem jest Nacomi olej z czarnuszki, który fenomenalnie nawilża i odżywia, a przy tym działa przeciwzapalnie i redukuje zmiany trądzikowe.
Co ważne, w przypadku alergii skórnych, olejek z czarnuszki pozwala je doskonale załagodzić, natomiast jeśli chodzi o ogólną kondycję skóry, substancja ta wspaniale ujędrnia i uelastycznia, ale też nawilża i odżywia. Poszczególne składniki oleju wykazują również zdolność do poprawy krążenia, co w efekcie powoduje, że cera prezentuje się zdrowo i zyskuje piękny, równomierny koloryt.
Warto wspomnieć, że olejek ten jest dobrze tolerowany przez cery wymagające, w tym wrażliwą, suchą, alergiczną, ze skłonnością do podrażnień czy stanów zapalnych.
Olej z czarnuszki na twarz: jak stosować?
Olej z czarnuszki, stosowany zewnętrzne, czyli na skórę twarzy, działa w jej głębszych partiach. Można potraktować go jako odrębny kosmetyk i stosować samodzielnie albo uczynić z niego wartościowy dodatek do ulubionego kremu.
Preparat znakomicie sprawdzi się w przypadku skóry podrażnionej, zaczerwienionej, z widocznymi oznakami trądziku, jednak z powodzeniem mogą go stosować również wszystkie inne rodzaje cery – zwłaszcza gdy wymagają nawilżenia, odżywienia i regeneracji.
Zatem, jak stosować olejek z czarnuszki na twarz? Możemy potraktować go jako zastępstwo dla kremu. Wówczas 3-4 krople olejku należy wmasować w skórę. Olej może być również dodatkiem do maski czy kremu – wtedy również wystarczy dodać kilka kropelek preparatu. Oczywiście na rynku drogeryjnym obecne są także gotowe preparaty, m. in. Mel Skin normalizujący krem do cery problematycznej z olejkiem z czarnuszki, który przynosi ulgę w przypadku egzem, trądziku czy przebarwień. Nawilża i tonizuje skórę, koi, łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie.
Czarnuszka może być także uzupełnieniem metody OCM – w tym przypadku wystarczy dodać substancję do olejku do demakijażu i starannie oczyścić skórę twarzy
Olej z czarnuszki – efekty są tego warte
Olej z czarnuszki, jak już zostało wspomniane, wykazuje fenomenalne właściwości lecznicze, ale i pielęgnacyjne. Najważniejsze jest jednak zachowanie regularności, bowiem efekty będą widoczne po kilkutygodniowej kuracji.
Chcąc zintensyfikować terapię olejem, można stosować go nie tylko zewnętrznie, ale również wewnętrznie – wypijając jedną łyżeczkę olejku lub dodając go do potraw wzbogacając tym samym ich smak.
Olej z czarnuszki jest olejem dobrze tolerowanym przez większość rodzajów skóry i włosów, dlatego stał się niezwykle popularny w branży kosmetycznej. Dzięki niemu poprawimy nie tylko nasz wygląd zewnętrzny, ale zadbamy również o ogólne zdrowie organizmu.