Olej z dzikiej róży

Olej z dzikiej róży, a właściwie z jej nasion, jest wciąż mało popularnym sposobem na pielęgnację skóry i włosów. A szkoda, bo ta pospolita roślina jest często wykorzystywana w przemyśle spożywczym, gdzie cieszy się zdecydowanie większą sławą. Może czas nieco podkręcić jej popularność także na rynku beauty? Dlaczego? Oto kilka powodów!

Pamiętam z dzieciństwa, że herbata lub sok z owoców dzikiej róży były częstym napojem w okresie jesieni. Z późniejszych lat pamiętam również wielogodzinne spacery po lasach w poszukiwaniu tej rośliny, aby zdobyć owoce rosnące z dala od głównych dróg. Ten, kto kiedykolwiek miał z nimi do czynienia, wie, jak nieprzyjemne potrafią być włoski znajdujące się we wnętrzu  owoców. I zapewne z tego względu nigdy nie myślałam o tym, że one także kryją w sobie sporo dobrego.


Spis treści:

  1. Olej z dzikiej róży – czym jest?
    1.1. Olej z dzikiej róży – właściwości
    1.2. Olej z dzikiej róży – zastosowanie
  2. Jak stosować olej z dzikiej róży?
    2.1. Olej z dzikiej róży na twarz
    2.2. Olej z dzikiej róży na włosy
    2.3. Jaki olej z dzikiej róży warto wybrać?

Olej z dzikiej róży – czym jest?

Olej z nasion dzikiej róży to produkt uzyskiwany w wyniku tłoczenia, który ma postać pomarańczowej, gęstej cieczy. Ma delikatny zapach, który nie przypomina zapachy kwiatów. Dostępny jest w formie czystej, w postaci kompozycji olejowych lub jako dodatek do kosmetyków, takich jak kremy do twarzy, balsamy do ciała, a także odżywki do włosów i inne.

Skład oleju to głównie kwas linolowy i alfa-linolenowy, które stanowią nawet 85% jego zawartości. Nie oznacza to, że stosując ten produkt, nie zyskasz nic więcej. Olej z nasion dzikiej róży, podobnie jak i jej owoce zawiera inne składnik, korzystnie wpływające na kondycję skóry. Co ważne, sama forma oleju jest na tyle łagodna, że może on być stosowany także w pielęgnacji skóry wrażliwej.

Olej z dzikiej – skład:

Olej z nasion dzikiej róży

Olej z dzikiej róży – właściwości

Podstawową cechą go wyróżniającą jest działanie odmładzające, a wynika to z wysokiej zawartości (nawet 50%) kwasu linolowego. Jest to silny antyoksydant, który neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się skóry i inne nieprawidłowości. Dzięki temu znalazł zastosowanie przede wszystkim w kosmetykach przeciwstarzeniowych.

Właściwości oleju z dzikiej róży:

  • spowalnia procesy starzenia się skóry,
  • redukuje zmarszczki i ogranicza powstawaniu nowych,
  • działa antyoksydacyjnie,
  • poprawia elastyczność skóry,
  • wspiera procesy regeneracji,
  • wygładza,
  • wspiera leczenie trądziku,
  • działa przeciwzapalnie,
  • koi,
  • rozjaśnia przebarwienia,
  • normalizuje pracę gruczołów łojowych i produkcję sebum,
  • redukuje blizny i rozstępy.

Działanie oleju z dzikiej róży

Olej z dzikiej róży – zastosowanie

Do jakiej cery się sprawdzi? Przede wszystkim suchej, naczynkowej i dojrzałej. Wyżej wspomniane właściwości przeciwzapalne i regenerujące sprawiają, że może być stosowany także w przypadku cer wymagających, takich jak cera trądzikowa. W pielęgnacji cery tłustej i mieszanej zmniejsza dolegliwości związane z nadprodukcją sebum (zaskórniki, rozszerzone pory i niedoskonałości). Olej z dzikiej róży może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Może być też stosowany w pielęgnacji delikatnej skóry dzieci i niemowląt.

Olej z dzikiej róży sprawdzi się w pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Odbudowuje je, regenerację i poprawia ich kondycję, a także ogranicza problemy takie jak rozdwajające się końcówki czy nadmierna łamliwość. Dodatkowo nadaje włosom blask i ułatwia rozczesywanie.

W przemyśle kosmetycznym największą popularnością cieszy się olej w czystej postaci. Dostarczany jest przez takie mark jak Nacomi, Mohani, Nature Queen, Etja. Jednak znaleźć go można także w składzie bardziej złożonych produktów do skóry i włosów.


Komedogenność oleju z nasion dzikiej róży na pięciostopniowej skali określana jest jako jeden, co oznacza, że występuje bardzo małe prawdopodobieństwo zatykania porów.


Jak stosować olej z dzikiej róży?

Olej w postaci czystej możesz aplikować bezpośrednio na skórę lub włosy. Jego łagodne działanie sprawia, że raczej nie powinien wywoływać podrażnień lub reakcji alergicznych. Jednak za każdym razem, gdy próbujesz nowy rodzaj produktu, zwłaszcza w postaci czystych olejów lub ekstraktów, wykonaj próbę uczuleniową. Masz wtedy większą pewność, że będą one bezpieczne dla Twojej skóry.

Olej z dzikiej róży na twarz

Olej z dzikiej róży możesz stosować miejscowo, np. aby zmniejszyć widoczność przebarwień czy popękanych naczynek lub na całą twarz i szyję. Jak go aplikować? Wystarczy kilka kropel oleju wmasować w oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy, przy okazji wykonując delikatny masaż (derma roller może okazać się tu niezastąpiony).

Kolejnym sposobem jest dodanie kilku kropel oleju do ulubionego kremu lub maski. Pamiętaj jednak, że olej ten dość długo się wchłania i raczej polecany jest w pielęgnacji skóry na noc.


Wypróbuj kosmetyki z tym składnikiem: czym jest masło cupuacu? Sprawdź!


Olej z dzikiej róży na włosy

W tym przypadku najlepszym sposobem jest olejowanie włosów mieszanką różnych olejów stosowanych w pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Sprawdzą się tu szczególnie olej z nasion bawełny, olej z awokado lub olej z ogórecznika. Możesz również wykorzystać ten olej tak, jak jedwab do włosów. W ten sposób kosmyki staną się bardziej lśniące i mniej podatne na puszenie.

Olej z dzikiej róży to kolejny uniwersalny kosmetyk w pielęgnacji skóry, który możesz włączyć do swojej rutyny. Odmłodzi cerę, wygładzi ją i zapewni skuteczną ochronę. Jak widać, nie tylko składniki pochodzące z dalekich krajów mogą być “płynnym złotem” w pielęgnacji. Czasem występują one tutaj, na naszym własnym podwórku.

Jaki olej z dzikiej róży warto wybrać?

Najlepszym wyborem będzie tłoczony na zimno nierafinowany olej z dzikiej róży. Brak procesu rafinacji w trakcie jego produkcji pozwala zachować większą ilość składników odżywczych. Jednak taki olej jest też mniej trwały, przez co jego data przydatności do zużycia jest krótsza, niż w przypadku oleju rafinowanego.