olej z ostropestu

Olej z ostropestu to kolejny, naturalny olej, którego właściwości i skład weźmiemy pod lupę. Nazywany źródłem młodości czerpie swoją moc przede wszystkim z sylimaryny i witaminy E. Ceniony od stuleci za swoje właściwości odmładzające, na fali powrotu do naturalnych metod pielęgnacyjnych zaczął wzbudzać zainteresowanie wśród miłośniczek holistycznej pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Jakie jeszcze składniki zawiera? Jak stosować olej z ostropestu na twarz? Jakie efekty daje taka kuracja? Czy olej z ostropestu jest zdrowy, na co pomaga i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat miejsca oleju z ostropestu w kosmetyce.

Dowiadując się o kolejnych olejach stosowanych w kosmetyce lub dietetyce, zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu mają naturalne produkty. Ich wpływ na naszą cerę, włosy, układ trawienny, odpornościowy i wiele innych świadczy o potędze natury. Nie tylko nie możemy o niej zapominać, ale wręcz odwrotnie, jesteśmy zobowiązani do jej poszanowania i umiejętnego korzystania z jej darów.


Spis treści:

  1. Olej z ostropestu na twarz – właściwości kosmetyczne
    1.1. Olej z ostropestu na skórę
    1.2. Olej z ostropestu na zmarszczki
  2. Olej z ostropestu – na co pomaga?
    2.1. Sylimaryna w kosmetyce
    2.2. Skutki uboczne stosowania sylimaryny
  3. Jak stosować olej z ostropestu na twarz?
    3.1. Olej z ostropestu – efekty stosowania

Polecane produkty:

Olej z ostropestu na twarz – właściwości kosmetyczne

olej z ostropestu na twarz właściwości

Olej z ostropestu na twarz potrafi zdziałać naprawdę wiele, ale czym tak naprawdę jest ten olej? Pozyskuje się go z rośliny o nazwie ostropest plamisty (łac. Silybum marianum), pochodzącej z rejonów śródziemnomorskich. Współcześnie występuje w różnych rejonach świata, w Polsce jest rośliną uprawną lub dziczejącą. Wizualnie jest podobny do ostów, ponieważ posiada fioletowo-purpurowe kwiaty o dużych koszyczkach, które pokryte są łuskami okrywy, zakończonymi kolczasto orzęsionym końcem.

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele możemy zyskać, stosując najprostsze rozwiązania pielęgnacyjne, opierające się właśnie na naturalnych olejach. Olej z ostropestu nie jest zbyt często wymieniany wśród olejów stosowanych w kosmetyce, dlatego tym bardziej warto mu się przyjrzeć z bliska i dowiedzieć się, jakie efekty pielęgnacyjne możemy z nim osiągnąć.

Olej z ostropestu w kosmetyce pochodzi z jego nasion. Posiada zbliżone właściwości do oleju z wiesiołka i ogórecznika, które podobnie jak on nawilżają skórę i stymulują ją do szybszej regeneracji.

Olej z ostropestu na skórę

  • działa antyoksydacyjnie,
  • ogranicza wytwarzanie melaniny, zmniejszając przebarwienia i plamy hiperpigmentacyjne,
  • działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
  • wspomaga leczenie poparzeń słonecznych i odmrożeń,
  • uelastycznia skórę,
  • wygładza zmarszczki,
  • zmniejsza wydzielanie sebum,
  • wspomaga regenerację skóry po drobnych skaleczeniach,
  • pomaga w walce z trądzikiem, łuszczycą i egzemą skórną,
  • pozwala zachować optymalny poziom nawilżenia skóry,
  • działa zmiękczająco, wspomagając pielęgnację suchych pięt, łokci, kolan i dłoni.

Naturalne oleje w pielęgnacji – poznaj olej z ogórecznika


Olej z ostropestu na zmarszczki

Z uwagi na swoje właściwości przeciwrodnikowe olej z ostropestu często stosuje się w pielęgnacji anti-aging, ponieważ działa przeciwzmarszczkowo. Spłyca niewielkie zmarszczki, ujędrnia skórę i przywraca jej świeży i zdrowy wygląd. Ciekawostką jest również to, że olej z ostropestu właśnie dzięki zawartości sylimaryny posiada zdolność hamowania śmierci komórek i zmniejszania uszkodzeń w DNA.

Olej z ostropestu – na co pomaga?

ostropest plamisty

Ostropest plamisty był znany już w starożytności i średniowieczu ze swoich możliwości leczniczych. Już wtedy wspominano o jego zdrowotnym działaniu na wątrobę. Współcześnie rozszerzono badania nad jego wpływem na wątrobę i ustalono, że działa przeciwzapalnie i pobudza wątrobę do wytwarzania nowych komórek. Odtruwa wątrobę i chroni ją przed wnikaniem toksyn do jej wnętrza. Zabezpiecza ten niezwykle ważny narząd przed szkodliwym działaniem alkoholu, pestycydów, a nawet muchomora sromotnikowego.

Olej z ostropestu zawiera sylimarynę, flawonoidy, kwasy organiczne, fitosterole, garbniki, białka, cukry, kwas linolowy (aż 50%), kwas palmitynowy i linolowy, sole mineralne i witaminy C, E, D i K. Ponadto w ostropeście znajdują się olejki eteryczne.

Najważniejszą substancją, którą pozyskuje się z ostropestu plamistego, jest sylimaryna, stosowana na całym świecie do leczenia chorób wątroby, ponieważ posiada właściwości hepatoprotekcyjne. Poza tym to silny antyoksydant.

Sylimaryna w kosmetyce

Sylimaryna w kosmetyce działa w wielu obszarach pielęgnacyjnych z uwagi na swoje właściwości przeciwzapalne. Stosuje się ją najczęściej przy leczeniu łuszczycy czy bardzo wysuszonych miejsc. Wspomaga gojenie się skóry po oparzeniach i odmrożeniach.

Jest to również bardzo bezpieczna substancja pomocna w leczeniu zmian hiperpigmentacyjnych skóry. Działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, minimalizując szkodliwy wpływ promieniowania UV. Jedną z najważniejszych funkcji tej substancji jest zmniejszenie produkcji melaniny. Ponadto usprawnia procesy regeneracyjne skóry, zwiększa wytwarzanie kolagenu i elastyny.

Skutki uboczne stosowania sylimaryny

Stosowanie sylimaryny, która znajduje się w ostropeście plamistym, może wywołać niepożądane reakcje, jednak jest to bardzo rzadkie, bo jak wspomniano wyżej, to bardzo bezpieczna substancja. Do najczęstszych skutków ubocznych należą łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, łagodna wysypka, bóle głowy i stawów.


Pielęgnacja anti-aging? Dowiedz się, jak zlikwidować zmarszczki na szyi


Jak stosować olej z ostropestu na twarz?

olej z ostropestu w pielęgnacji

Na pewno przeczytawszy o tych wszystkich zaletach oleju z ostropestu, zastanawiasz się, jak stosować olej z ostropestu na twarz? To nic trudnego, a wręcz odwrotnie – to przyjemny rytuał pielęgnacyjny, ponieważ olej jest dość lekki i szybko się wchłania. Nie obciąża naskórka i nie przyczynia się do zapychania porów.

Olej z ostropestu przyniesie najwięcej korzyści cerze dojrzałej, suchej, tłustej i trądzikowej. Jak widać duża rozpiętość możliwości pielęgnacyjnych tego cennego oleju, sprawia, że niemal każdy może z niego skorzystać. Jeżeli nadal szukasz oleju kosmetycznego, wypróbuj działanie tego z ostropestu, bo to bezpieczny sposób na poprawę kondycji skóry z różnymi wymaganiami.

Olej z ostropestu można aplikować bezpośrednio na skórę. Najlepiej wybierać ten nierafinowany i tłoczony na zimno. Niewielką jego ilość wmasuj w skórę. Jeżeli masz roller do twarzy lub kamień gua sha, wykorzystaj olej jako podkład, aby ułatwić wykonywanie masażu. Jeżeli nie jesteś fanką olejowych kosmetyków, możesz spróbować dodać go do swojego ulubionego balsamu czy kremu. Kilka kropli lekko zmieni konsystencję produktu, jednak nadal będzie ona bardziej kremowa niż olejowa.

Możesz stosować olej z ostropestu na twarz podczas porannej pielęgnacji lub wieczornej. Cera mieszana i tłusta zdecydowanie lepiej przyjmuje oleje stosowane podczas wieczornej rutyny, natomiast sucha i dojrzała polubi się z nimi już od samego rana.

Olej z ostropestu – efekty stosowania

olej z ostropestu w kosmetyce

Regularność w pielęgnacji jest tak samo ważna jak jakość stosowanych kosmetyków. Te dwie współrzędne prowadzą do celu, jakim jest zdrowa i świetlista cera. Podobnie jest oczywiście ze stosowaniem naturalnych kosmetyków, w tym olejów roślinnych. Znalezienie odpowiedniej dawki i częstotliwości stosowania to kwestia indywidualna i wymagająca wielu testów. Jeżeli jednak poświęcimy nieco uwagi na początku na wypracowanie nawyków, to później te czynności staną się dla nas rutyną, której nawet nie będziemy już zauważać.

  • Efektem pielęgnacji skóry dojrzałej olejem z ostropestu będzie spowolnienie procesów starzenia się skóry, dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów w tym oleju.
  • Cera tłusta z tendencją do trądziku w rezultacie stosowania oleju z ostropestu plamistego na twarz zyska ochronę przeciwbakteryjną i pomoc w rozjaśnianiu przebarwień.
  • Cera wrażliwa wykorzysta jego właściwości łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia.

Czy olej z ostropestu jest zdrowy? Zarówno w pielęgnacji skóry, jak i w dietetyce oraz dolegliwościach wątrobowych działa na korzyść naszego organizmu. Jako kosmetyk jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i tych karmiących piersią. W sytuacji gdy chcemy stosować go w kuchni, jako dodatek do sałatek lub jako samodzielny produkt do picia, a jesteśmy w ciąży, należy skonsultować swoją decyzję z lekarzem. Podobnie należy postąpić, gdy przyjmujemy leki przeciwzakrzepowe, antykoncepcyjne czy psychotropowe, ponieważ może wchodzić z nimi w reakcje.

Olej z ostropestu na twarz to dobry sposób na regenerację i odmłodzenie naskórka, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy mamy więcej czasu na pielęgnację, a nasza skóra potrzebuje odżywienia po wysokiej dawce słońca w lecie.

Źródła:

Ostropest plamisty, w: kosmopedia.pl, dostępny: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostropest_plamisty, dostęp 26.10.2022

Sylimaryna – czym jest? Działanie, efekty, wskazania i środki ostrożności: w: doz.pl, dostępny: https://www.doz.pl/czytelnia/a15542-Sylimaryna__czym_jest_Dzialanie_efekty_wskazania_i_srodki_ostroznosci, dostęp 26.10.2022

Polecane produkty: