Olej z pestek moreli

Olej z pestek moreli wykazuje mnóstwo dobroczynnych właściwości pielęgnacyjnych – znakomicie poprawia nie tylko kondycję skóry, ale również włosów. Jak się okazuje, pestka, którą uważana jest za zbędną część owocu, jest źródłem wartościowego tłuszczu.


Spis treści:

  1. Olej z pestek moreli: dlaczego jest tak wyjątkowy?
  2. Olej z pestek moreli: właściwości i zastosowanie w kosmetyce
    2.1. Olej z pestek moreli na twarz
    2.2. Olej z pestek moreli na włosy
  3. Jak stosować olej z pestek moreli?
    3.1. Olej z pestek moreli: przeciwwskazania do stosowania

Oleje już od kilku lat wiodą prym w codziennej pielęgnacji. Jedne są bardziej popularne, inne mniej, część dedykowana jest konkretnym cerom, a pozostałe mogą być stosowane bez względu na rodzaj skóry. Niemniej, produkty te doskonale wpisują się w trend naturalności i są fenomenalnym uzupełnieniem codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Olej z pestek moreli: dlaczego jest tak wyjątkowy?

Olej z pestek moreli, który bywa nazywany również morelowym, jak sama nazwa wskazuje, powstaje pestek, a więc gorzkich nasion, które powszechnie uważane są za zbędną część owocu. Nic bardziej mylnego! Pestka zawiera drogocenny tłuszcz, który może zdziałać naprawdę wiele dobrego dla kondycji skóry oraz włosów.

Morelowy olej wytwarzany jest z pestek owoców drzewa moreli pospolitej. Nasiona te zawierają ok. 50% wartościowego oleju, a także mnóstwo innych substancji o prozdrowotnych właściwościach.

Na szczególną uwagę zasługują niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – zwłaszcza kwas oleinowy i kwas linolowy, a także witaminy A, B, E oraz sole mineralne i fitosterole, które obniżają poziom cholesterolu we krwi, a tym samym zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia czy miażdżycy.

Kwas linolowy jest bardzo popularnym emolientem, który doskonale nawilża, zmiękcza i wygładza skórę. Jego niedobór w organizmie może doprowadzić do przesuszenia skóry i włosów, spadku jędrności, czy zbyt wczesnego pojawiania się zmarszczek.


Przeczytaj koniecznie: Emolienty: co to za składniki i kto powinien je stosować?


Na uwagę zasługują również witaminy obecne w oleju z pestek moreli. Witamina A chroni włosy i skórę przed osłabieniem, natomiast witamina E hamuje procesy starzenia się skóry. Obie są uważane za silne przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki.

Olej z pestek moreli: właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Olej z pestek moreli, dzięki swojemu bogactwu witamin i NNKT, został pokochany przez branżę kosmetyczną – wykazuje mnóstwo dobroczynnych właściwości, a przy tym jest dobrze tolerowany w zasadzie przez każdy rodzaj skóry oraz włosów.

Olej z pestek moreli właściwości

Oczywiście, najlepszym wyborem będzie olej nierafinowany, tłoczony na zimno, który zachowuje większość swoich cennych substancji. Może być wykorzystywany w kuchni, jako dodatek do sosów, dressingów czy deserów, albo też jako suplementy diety, jednak jego wyjątkowe właściwości najpełniej odczuje skóra oraz włosy. Olej nierafinowany i tłoczony na zimno wyróżnia się wyraźnym migdałowym aromatem, złocistym kolorem i orzechowym posmakiem.

Właściwości oleju z pestek winogron:

  • spowalnia procesy starzenia się skóry,
  • neutralizuje działanie wolnych rodników,
  • wycisza stany zapalne,
  • koi i łagodzi podrażnienia,
  • intensywnie nawilża,
  • wygładza i przeciwdziała wiotkości skóry,
  • wzmacnia włosy,
  • zmiękcza i uelastycznia kosmyki,
  • chroni skórę głowy – również przed łupieżem.

Olej z pestek moreli na twarz

Olej z pestek moreli może być stosowany na twarz, ale i skórę całego ciała. Z uwagi na silne działanie antyoksydacyjne, pokocha go z pewnością cera dojrzała, ale nie tylko, bowiem olej ten polecany jest w zasadzie wszystkim rodzajom skóry – od problemowych, przez normalne po tłuste i suche.


Polecamy artykuł: Antyoksydanty z kosmetykach: jak działają?


Olej morelowy aplikowany na twarz spowalnia procesy starzenia się skóry, niweluje zmarszczki, a także ujędrnia. Ponadto, redukuje przebarwienia na twarzy. Nawilża skórę, zapobiega utracie wilgoci i wysuszaniu. A aplikowany na skórę pod oczami, redukuje obrzęki i cienie.

Jego zaletą niewątpliwie jest to, że ma lekką konsystencję, która błyskawicznie się wchłania, a przy tym nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Jest na tyle delikatny i łagodny, że z jego zbawiennych właściwości może korzystać również cera wrażliwa. Sprawdzi się również w pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci.

Olej z pestek moreli na twarz

Olej z pestek moreli na włosy

Olej z pestek moreli niegdyś wykorzystywany był jako środek przeciwłupieżowy – dziś wiadomo, że w przypadku włosów może zdziałać o wiele więcej dobrego, a pierwsze efekty będą widoczne już po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Olej morelowy doskonale nawilża kosmyki, ale też regeneruje je i odbudowuje ich strukturę. Wzmacnia cebulki i sprawia, że włosy stają się miękkie, elastyczne i łatwe w rozczesywaniu. Ponadto, przywraca im naturalny blask.

Co ważne, olejek pozytywnie oddziałuje również na skórę głowy. Wcierając go w skalp, poprawi kondycję skóry, zniweluje suchość, łuszczenie, podrażnienia czy stany zapalne.

Jak aplikować olej z pestek moreli? Jak w przypadku każdego innego oleju – olejowanie włosów jest jednym z najskuteczniejszych domowych zabiegów, bez względu na to, czy zdecydujemy się nakładać olej na mokre lub suche włosy, z podkładem czy bez.

Jak stosować olej z pestek moreli?

Olej z pestek moreli może być stosowany wewnętrznie (poprzez picie) lub zewnętrznie – aplikując go bezpośrednio na skórę i włosy. By mógł w pełni uwolnić swój potencjał, najważniejsza jest regularność.

Jak stosować olej z pestek moreli

Mówiąc o stosowaniu olejku na skórę czy włosy, można aplikować go na dwa sposoby. Może być on samodzielnym produktem bądź stanowić dodatek do innych kosmetyków i wzbogacać kremy do twarzy, balsamy do ciała czy też odżywki do włosów i maseczki do włosów – wówczas wzbogaci działanie i odżywczą moc produktów.

Olej z pestek moreli: przeciwwskazania do stosowania

W zasadzie nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do stosowania oleju z pestek moreli. Jest to produkt dobrze tolerowany przez wszystkie rodzaje włosów oraz cer, nawet tych, które mają skłonność do zaczerwienień czy podrażnień.

Uważać powinny jedynie kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci do 12 roku życia, ale tylko wtedy, gdy mówimy o oleju przyjmowanym wewnętrznie, tj. doustnie. W ich przypadku, olej ten nie jest polecany do spożycia, natomiast jeśli chodzi o aplikację zewnętrzną – na skórę i włosy – tu nie ma żadnych ograniczeń.

Olej z pestek moreli – jako suplement diety – może zdziałać wiele dobrego dla naszego zdrowia, a stosowany zewnętrznie – na skórę twarzy, całego ciała, ale również włosy, fenomenalni poprawi ich kondycję.