Olej z pestek winogron

Olej z pestek winogron wykazuje mnóstwo dobroczynnych właściwości – zwłaszcza w przypadku skóry oraz włosów. Jego korzystny wpływ na urodę sprawił, że zaczął być powszechnie wykorzystywany w branży beauty. Dowiedz się, co możesz dzięki niemu osiągnąć!


Spis treści:

  1. Olej z pestek winogron: właściwości
    1.1. Olej z pestek winogron: rafinowany czy nierafinowany?
  2. Olej z pestek winogron: zastosowanie
  3. Olej z pestek winogron na włosy
  4. Olej z pestek winogron na twarz

Oleje od wielu lat stanowią pielęgnacyjne must have. Zastępują wiele kosmetyków i wyraźnie poprawiają kondycję skóry, włosów czy paznokci. O oleju z pestek winogron nie słyszy się tak często, jak o innych olejach, jednak zdecydowanie warto poświęcić mu nieco uwagi, by dowiedzieć się jakie ma właściwości i zastosowanie.

Olej z pestek winogron: właściwości

Olejek z pestek winogron (często nazywany również winogronowym) wykorzystywany jest nie tylko w kosmetyce, ale również w przemyśle medycznym, farmaceutycznym, spożywczym. Bogaty jest w kwasy tłuszczowe i cenne składniki odżywcze, które pozytywnie oddziałują na cały organizm.

Olejek pozyskiwany jest metodą ekstrakcji z pokruszonych nasion winogron. Zwykle są to nasiona pozostałe po produkcji wina gronowego, dlatego też przez wiele, wiele lat uznawane były za niepotrzebny i zbyteczny odpad. Z czasem, dzięki rozwojowi nowych technologii, udało się z nich jednak wydobyć surowiec, który można wykorzystać z korzyścią dla zdrowia i urody.

Jak działa olej z pestek winogron? Przede wszystkim ceniony jest za właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące, jednak jednocześnie działa również przeciwstarzeniowo. Warto wspomnieć, że surowiec znany jest także z działania przeciwnowotworowego. Ponadto, chroni i wspomaga układ krążenia.

Olej ten ma w swoim składzie dobroczynne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT (oleinowy, kwas linolowy, palmitynowy, kwas stearynowy), a także flawonoidy, lecytynę, resweratrol, witaminę E.


Przeczytaj również: Antyoksydanty w kosmetykach: jak działają?


Olej z pestek winogron – działanie:

  • antybakteryjne,
  • przeciwzapalne,
  • kojąco-łagodzące,
  • przeciwstarzeniowe,
  • antyoksydacyjne,
  • nawilżające i odżywcze,
  • wzmacniające i ochronne.

Olej z pestek winogron: rafinowany czy nierafinowany?

Olej z pestek winogron występuje pod postacią rafinowaną i nierafinowaną – oba rodzaje różnią się między sobą chociażby sposobem pozyskiwania oleju. Formę rafinowaną uzyskuje się zwykle poprzez ekstrakcję w wysokich temperaturach, natomiast olej nierafinowany tłoczony jest na zimno, dzięki czemu surowiec zachowuje niemalże wszystkie swoje właściwości i wartości odżywcze.

Olej z pestek winogron rafinowany

Właśnie dlatego też, oleje nierafinowane są droższe, ale i niekiedy trudniej dostępne. Zachowują one bowiem więcej dobroczynnych substancji i właściwości, a to z kolei oznacza, że pozwolą osiągnąć zamierzone efekty – zwłaszcza pielęgnacyjne.

Olej rafinowany uzyskuje się natomiast podczas skomplikowanej i złożonej obróbki, co powoduje, że surowiec traci część swoich wartości odżywczych. Mimo to, z powodzeniem można go stosować podczas gotowania czy pieczenia.

Olej z pestek winogron: zastosowanie

Olej z pestek winogron, jak już zostało wspomniane, na szeroką skalę wykorzystywany jest nie tylko przez przemysł kosmetyczny. Sprawdza się również w medycynie, ale i kuchni oraz branży spożywczej.

W medycynie wykorzystywany jest przede wszystkim jako środek wspomagający i przyspieszający gojenie się ran oraz blizn. Stosowany jest również w profilaktyce chorób układu krążenia.

W kuchni, sprawdzi się nie tylko przy smażeniu czy pieczeniu, ale z uwagi na to, że w zasadzie pozbawiony jest zapachu, może być dodatkiem do wielu potraw – podkreśli ich smak i wydobędzie aromat.

Najczęściej stosowany jest natomiast jako kosmetyk. Z uwagi na swoje właściwości, wyraźnie poprawia kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Nawilża, odżywia, działa przeciwstarzeniowo oraz antyoksydacyjnie.

Olej z pestek winogron na włosy

Olej z pestek winogron słynie ze swojego dobroczynnego działania na włosy. Pozwala zniwelować wiele problemów, chociażby łupież, łuszczycę, czy nadmierne przetłuszczanie się skalpu oraz kosmyków, gdyż doskonale radzi sobie z nadmiarem sebum.

Na tym jednak nie koniec, gdyż olej działa regenerująco i ochronne – zabezpiecza kosmyki przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Doskonale odżywia, a także łagodzi podrażnienia skóry głowy, przywracając jej odpowiednie pH. Docelowo też zmiękcza i uelastycznia kosmyki, ułatwia ich rozczesywanie i stylizację.


Przeczytaj również: Sucha skóra głowy (zapobieganie i pielęgnacja)


Warto zadbać o olej nierafinowany, gdyż ten – jak już wspomniano – zachowuje większość swoich cennych składników i właściwości. Polecamy m.in. Nacomi olej z pestek winogron, który jest niezwykle wydajny i wystarcza na długi czas regularnego stosowania.

Olej z pestek winogron na włosy

Najbardziej polecane jest oczywiście olejowanie włosów. Wystarczy zaaplikować na kosmyki (na całej długości) olejek winogronowy, pozostawić na minimum 30 minut (najlepiej 60 minut, a nawet całą noc), a następnie umyć włosy, jak zwykle, wykorzystując delikatne szampony do włosów.

Olej z pestek winogron można stosować przy każdym rodzaju włosów, jednak z jego właściwości najpełniej skorzystają kosmyki o wysokiej porowatości. Surowiec zmniejsza odchylenie łusek, regeneruje zniszczenia i przeciwdziała puszeniu się włosów.

Olej z pestek winogron na włosy:

  • wspomaga regenerację włosów,
  • pomaga utrzymać właściwy poziom nawilżenia włosów,
  • dogłębnie odżywa nawet najbardziej suche włosy i zniszczone kosmyki,
  • ułatwia rozczesywanie,
  • łagodzi podrażnienia skóry głowy,
  • niweluje swędzenie i pieczenie skalpu,
  • nie obciąża kosmyków.

Olej z pestek winogron na twarz

Olej z pestek winogron regularne aplikowany na twarz, kompleksowo poprawi jej kondycję oraz wygląd. Co ważne, z jego dobroczynnych właściwości mogą skorzystać również cery bardzo wymagające i wrażliwe, w tym cera trądzikowa, naczynkowa, dojrzała.

Olejek z powodzeniem może zastąpić wiele kosmetyków. Może posłużyć nam jako produkt do demakijażu, serum pod oczy czy krem do twarzy. Jakich efektów można się spodziewać? Wzmocnienia naskórka, nawilżenia i wygładzenia. Co ważne, winogronowy specyfik stymuluje utrzymanie optymalnych ilości kolagenu i elastyny.

Z uwagi na swoje właściwości antybakteryjne, sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Olej nie zapycha porów, a przy tym jest lekki i dość szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego, lepkiego filmu. Jego skład jest bardzo zbliżony do budowy ludzkiego sebum.

Olej z pestek winogron na twarz

Olej z pestek winogron, w przypadku skóry twarzy, przede wszystkim działa antyoksydacyjnie, skutecznie chroni przed działaniem wolnych rodników, ale też wykazuje właściwości i ochronę przeciwstarzeniową – spowalnia procesy starzenia się skóry.

Olej z pestek winogron na twarz:

  • nawilża i natłuszcza,
  • zapobiega nadmiernej utracie wody,
  • doskonale odżywia skórę,
  • wzmacnia naturalną barierę lipidową skóry,
  • zwalcza wolne rodniki,
  • opóźnia proces starzenia się skóry,
  • zapobiega powstawaniu zaskórników,
  • wspomaga jędrność i elastyczność skóry,
  • łagodzi i koi podrażnienia oraz stany zapalne,
  • wspomaga regenerację i odbudowę naskórka,
  • chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Olej z pestek winogron, nie jest tak popularny, jak inne oleje kosmetyczne, jednak warto poznać jego dobroczynne właściwości oraz działanie na skórę i włosy. Jest to przy tym produkt niezwykle łatwy w aplikacji. Wystarczy nanieść go bezpośrednio na włosy bądź skórę lub połączyć go z innymi kosmetykami.