Olejek goździkowy

Olejek goździkowy to bardzo cenny i dobroczynny olejek eteryczny słynący z wielu korzystnych właściwości i zastosowań. Intensywnie pachnie i doskonale sprawdza się w kosmetyce. Kiedy warto sięgnąć po ten olejek? Jak pozyskuje się olejek goździkowy? W tym artykule weźmiemy pod lupę ten produkt i przyjrzymy się jego różnorodnym zastosowaniom.


Spis treści:

  1. Olejek goździkowy — co to jest i jak się go wytwarza?
    1.1. Goździki w medycynie i kulturze
  2. Olejek goździkowy — właściwości
  3. Jak stosować olejek goździkowy?
  4. Olejek goździkowy w kosmetyce
    4.1. Olejek goździkowy na włosy

Popularne olejki goździkowe:

 

Olejek goździkowy — co to jest i jak się go wytwarza?

Olejek goździkowy zaliczamy do rodziny olejków eterycznych, który pozyskiwany jest z drzew goździkowych, a dokładniej mówiąc z pąków goździkowca korzennego, który funkcjonuje również pod nazwą botaniczną — Syzygium aromaticum. Proces pozyskiwania olejku polega na destylacji parą wodną lub tzw. metody ekstrakcji rozpuszczalnikowej. Cały proces podzielić można na:

  • Zbiór pąków goździkowca — odbywa się ręcznie, a same pąki są zrywane, gdy są jeszcze zamknięte i jeszcze do końca nie rozkwitły. To kluczowe, ponieważ pąki zawierają największe stężenie olejku.
  • Suszenie — pąki suszy się na wolnym powietrzu lub w specjalnych pomieszczenia, by usunąć wilgoć i zachować jak najwyższą jakość produktu.
  • Destylacja parą wodną — to najpopularniejsza metoda polegająca na umieszczeniu suszonych pąków w destylatorze, by poddawać je działaniom pary wodnej. Para przenika przez pąki i wyciąga z ich struktury olejek.
  • Ekstrakcja rozpuszczalnikowa — to inna metoda pozyskiwana olejku goździkowego. Proces polega na zanurzeniu suszonych pąków w etanolu i pozostawieniu ich na jakiś czas, by olejek przeniknął do rozpuszczalnika. Następnie przeprowadza się proces ekstrakcji, by olejek goździkowy oddzielić od rozpuszczalnika.

Olejek po pozyskaniu poddawany jest szczegółowej weryfikacji pod kątem jakości, czystości i składu chemicznego. Renomowani producenci surowo przestrzegają wszystkich zasad, by oferować olejek najwyższej jakości, który z powodzeniem może być wykorzystywany w kosmetologii lub aromaterapii.

Goździki w medycynie i kulturze

Olejek goździkowy znany jest w kulturze i medycynie od tysięcy lat. Wykorzystywany był już w starożytnych cywilizacjach — w Chinach i Indiach. W Chinach goździki były bardzo cennym towarem wykorzystywanym jako przyprawa lub roślina lecznicza. W Indiach goździki pełniły ważną rolę w medycynie ajurwedyjskiej oraz rytuałach religijnych. Goździki w średniowieczu uważane były za towar luksusowy. W czasie epidemii dżumy, to właśnie ta roślina uważana była za coś, co jest w stanie zatrzymać rozprzestrzenianie choroby.


Zobacz również: Jak stosować olejki eteryczne — aromaterapia w domu


Olejek goździkowy — właściwości

Goździki

Olejek goździkowy zawiera wiele substancji chemicznych, a za jeden z najważniejszych uważa się eugenol. W składzie znaleźć można również seskwiterpen kariofilen oraz eser octran eugenylu. Właśnie ze względu na swoje dobroczynne właściwości olejek ten nazywany jest „olejkiem przeciwbakteryjnym”, a do najważniejszych jego zalet zaliczamy działanie:

  • Przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe — zawiera naturalne związki o działaniu antyseptycznym, które sprawdzają się w walce z infekcjami skórnymi i chorobami wywołanymi przez drobnoustroje.
  • Przeciwbólowe — można śmiało powiedzieć, że olejek goździkowy to naturalna „tabletka przeciwbólowa”. Olejek posiada właściwości przeciwbólowe i może być stosowany w redukcji bólu mięśni, stawów i zębów. Działa również rozgrzewająco, co pozwala wykorzystać olejek w walce z bólem reumatycznym i zapalnym.
  • Przeciwzapalne — olejek sprawdzi się w eliminowaniu stanów zapalnych skóry. Oznacza to, że cera trądzikowa, wypryski i inne choroby skórne związane z występowaniem nadmiernych stanów zapalnych stanową duży dyskomfort dla osób zmagających się z tym problemem.

Jak stosować olejek goździkowy?

Olejek goździkowy ze względu na swój silny i charakterystyczny zapach jest chętnie wykorzystywany w aromaterapii. To właśnie specyficzny zapach działa pobudzająco, łagodzi stres, zmęczenie i poprawia humor.

Olejek goździkowy wykorzystywany jest również w stomatologii. Ze względu na swoje działanie przeciwbólowe i antyseptyczne, składnik ten można spotkać, sięgając m.in. po pasty do zębów, płukanki oraz w preparaty służące do łagodzenia bólu dziąseł i zębów.

Olejek goździkowy w kosmetyce

Co łączy olejek goździkowy i przemysł kosmetyczny? Okazuje się, że składnik ten wykorzystywany jest w produkcji kremów, balsamów do ciała, mydeł i szamponów. Wszystko przez swoje niesamowite właściwości wpływające na skórę i włosy. Działanie antyseptyczne pozwala skutecznie zwalczać bakterie i utrzymać skórę w czystości, a właściwości przeciwdrobnoustrojowe pomagają w kuracjach zwalczających infekcje skórne. Olejek goździkowy redukuje przewlekłe swędzenie. Badania wykazały, że olejek w porównaniu z wazeliną, skutecznie załagodził swędzenie. Okazuje się, że wystarczy kilka kropel olejku goździkowego i olejku nośnikowego zmieszać ze sobą, a następnie zaaplikować w kuracji punktowej. Można też dodać do kremu nawilżającego i nałożyć na twarz. Taka mieszanka doskonale skutecznie zapobiega powstawaniu wyprysków.

Olejek goździkowy na włosy

Olejek goździkowy działa również korzystnie na włosy. Olejek to naturalny środek przeciwłupieżowy, który skutecznie pomaga kuracjach przeciwłupieżowych oraz w redukcji problemów podrażnionej skóry głowy. W praktyce olejek zawierają szampony do włosów i maski do włosów.


Jeśli masz problem z przetłuszczającymi się włosami, przeczytaj koniecznie olejek makadamia do włosów.


Uwaga! Olejek goździkowy można pić, ale w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Nadmierne spożycie może prowadzić do zatrucia całego organizmu, poparzenia jamy ustnej i układu pokarmowego. Jeśli już decydujemy się na taką kurację, należy pić jedynie napar z goździków, a nie sam czysty olejek.

Olejek goździkowy jest bardzo skoncentrowany. Podobnie jak w przypadku innych olejków, przed użyciem warto wykonać test uczuleniowy, by uniknąć niepożądanych reakcji alergicznych. Olejek powinien być także rozcieńczany w odpowiedniej bazie olejowej przed użyciem preparatu na skórze.

Olejek goździkowy idealnie wpisuje się w trend naturalnej pielęgnacji. Szerokie zastosowanie w kosmetyce i szereg dobroczynnych właściwości sprawia, że składnik ten idealnie nadaje się w redukcji wielu problemów skórnych. Tutaj jednak należy pamiętać, że tylko bezpieczne i umiejętne stosowanie tego składnika pozwala osiągnąć oczekiwane rezultaty.


Sprawdź również: Olej z dziurawca (właściwości i zastosowanie)


Popularne kosmetyki z goździkami: