Olejek herbaciany

Olejek herbaciany pachnie słodko, świeżo i orzeźwiająco. Pozyskiwany jest z drzewa herbacianego o lancetowatych liściach i białych, szczotkowatych kwiatostanach. W przemyśle kosmetycznym wykorzystywany jest jako uniwersalny składnik pielęgnacji skóry twarzy, ciała i włosów. Dlaczego powinnaś zainteresować się jego działaniem?


Spis treści:

  1. Olejek herbaciany – czym jest?
    1.1. Olejek herbaciany – właściwości
  2. Olejek herbaciany – zastosowanie
    2.1. Olejek herbaciany na paznokcie
    2.2. Olejek herbaciany na twarz
    2.3. Olejek herbaciany na włosy
    2.4. Olejek herbaciany – przeciwwskazania

Melaleuka skrętolistna

Olejek herbaciany – czym jest?

To olejek eteryczny pozyskiwany z drzewa herbacianego: melaleuki skrętolistnej (Melaleuca alternifolia, Melaleuca dissitiflora). Drzewo dorasta do 7 metrów wysokości i ma pokrój krzewu. Charakterystyczne są kwiatostany drzewa herbacianego – białe, przypominające drobne miotełki i o długości do 5 cm. Ten niezwykły wygląd roślina zawdzięcza licznym pręcikom, zebranym w 5 pęczków. Mimo swej nazwy ma ona niewiele wspólnego ze znaną nam herbatą. Została ona nadana przez kapitana Jamesa Cooka, ze względu na to, że na wzór australijskich Aborygenów przygotowywał z niej napar podobny właśnie do herbaty.

Surowcem zielarskim jest olejek eteryczny (olejek herbaciany), który pozyskiwany jest głównie z liści rośliny w procesie destylacji parą wodną. Olejek herbaciany ma jasnożółty kolor i rzadką konsystencję. Jego zapach jest intensywny, ziołowy, trochę przyprawowy i świeży.

Olejek herbaciany – właściwości

Skład olejku herbacianego to około 100 aktywnych komponentów, w tym 60 terpenów i monoterpenów. To właśnie one decydują o jego właściwościach, dzięki którym znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. Olejek herbaciany zawiera składniki, które mogą podrażniać skórę, dlatego należy go stosować w rozcieńczeniu.

Olejek herbaciany działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Łagodzi również dolegliwości po ukąszeniach owadów. Warto wiedzieć, że w przemyśle kosmetycznym wykorzystywany jest również jako substancja konserwująca preparaty kosmetyczne.

Zaletą stosowania olejków eterycznych jest ich działanie na bakterie oporne na antybiotyki i zapobieganie antybiotykooporności. Według badań naukowych olejek herbaciany wykazuje działanie bakteriobójcze na 32 szczepy bakterii wyizolowanych ze zmian trądzikowych (bakterie uznawane za trądzikotwórcze).

Olejek herbaciany może być wsparciem w leczeniu dolegliwości, takich jak:

  • trądzik,
  • opryszczka,
  • grzybica stóp i skóry głowy,
  • łupież,
  • łuszczyca,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • oparzenia,
  • owrzodzenia cukrzycowe.

Olejek herbaciany – zastosowanie

Znajduje się zwłaszcza w składzie kosmetyków do cery problematycznej. Cera trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji i substancji, które działają przeciwzapalnie i łagodzą istniejące już dolegliwości. Jest to jeden z najdokładniej przebadanych olejków eterycznych, dlatego bardzo dobrze znane są jego właściwości.

W jakich składzie kosmetyków znajdziesz olejek herbaciany? W pielęgnacji przeciwtrądzikowej będą to przede wszystkim kremy do twarzy, maseczki do twarzy, czasem znajduje się w preparatach oczyszczających. Olejek herbaciany znajdziesz także w produktach takich jak szampony do włosów, odżywki, a także żele pod prysznic i inne. Może on być jedynie dodatkiem lub stanowić bazę wybranego produktu, jego stężenie jest wówczas większe i to na nim opiera się działanie kosmetyku.

 

 

Pochodzenie olejku herbacianego

 

Olejek herbaciany na paznokcie

Znaczenie mają tu przede wszystkim właściwości przeciwgrzybicze olejku herbacianego. Jego regularne stosowanie na paznokcie wspiera leczenie grzybicy i onchyliozy. Powoduje ona rozwarstwienie się paznokci i oddzielenie płytki paznokcia od łożyska, wskutek czego paznokcie stają się łamliwe i osłabione. Regularne stosowanie olejku herbacianego daje widoczne efekty po kilku tygodniach.

Jak stosować olejek herbaciany na paznokcie? Wystarczy kilka kropli wetrzeć w płytkę paznokci – palcem lub miękką szczoteczką. W przypadku grzybicy stóp należy również dodać olejek do kąpieli, która powinna trwać do 20 minut.


Jak dbać o paznokcie? Sprawdź 6 kroków domowej pielęgnacji!


Olejek herbaciany na twarz

Właściwości antybakteryjne sprawiają, że olejek herbaciany skutecznie łagodzi zmiany trądzikowe i opryszczkę. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, ograniczając nadmierne wydzielanie sebum. Wspiera leczenie trudno gojących się ran i łagodzi dolegliwości po ukąszeniach owadów.

Jak stosować olejek herbaciany na twarz? Używaj go zawsze w rozcieńczeniu: 5 kropli olejku herbacianego 1/4 szklanki przegotowanej, ostudzonej wody. Można go również dodać w niewielkiej ilości do gotowych kosmetyków takich jak: kremy na dzień, na noc czy maseczki.


Blizny po trądziku? Sprawdź 6 kosmetyków, które warto zastosować!


Olejek herbaciany na włosy

Przede wszystkim reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza tendencję do przetłuszczania się włosów, działa łagodząco i przywraca właściwe pH skóry. Jest uzupełnieniem pielęgnacji w dolegliwościach takich jak sucha skóra głowy, łupież czy nadmierne wypadanie włosów.

Jak stosować olejek herbaciany na włosy? Dodaj kilka kropel do opakowania kosmetyku, dokładnie wymieszaj i stosuj jak zwykle. Rozcieńczonym olejkiem możesz masować skórę głowy, używając go tak, jak wcierki do włosów, który pobudzi krążenie krwi i wpłynie korzystnie na kondycję skalpu.


Jak pozbyć się łupieżu? Sprawdź pirokton olaminy i zapomnij o łupieżu!


Jak stosować olejek herbaciany

Olejek herbaciany – przeciwwskazania

Jak i pozostałe olejki eteryczne, olejek herbaciany powinien być stosowany w rozcieńczeniu. Zawarte w nim substancje mogą wywoływać podrażnienie skóry. Olejek herbaciany nie jest przeznaczony do spożycia. Przed rozpoczęciem kuracji należy zawsze przeprowadzić próbę uczuleniową.

Główne przeciwwskazania do stosowania olejku herbacianego:

  • wiek poniżej 6. roku życia,
  • uczulenie na olejek herbaciany,
  • ciąża.

Olejek herbaciany to popularny składnik kosmetyków łagodzących trądzik, jednak jego właściwości są o wiele szersze. Jeżeli jeszcze nie wypróbowałaś go w pielęgnacji włosów, polecam Ci po niego sięgnąć, chociażby z czystej ciekawości.