Pachnie świeżo, lekko żywicznie i słodko, kojarzy się z aromatyczną łąką, pełną fioletowych kwiatów lawendy leniwie poruszanych przez wiatr. Wiesz, że wystarczy delikatnie ją dotknąć, aby uwolniła tysiące cząstek zapachowych, które błyskawicznie rozniosą się po okolicy? Olejek lawendowy to esencja tego, co w niej najlepsze. Wpływa korzystnie na skórę, włosy i ogólne samopoczucie. Dlaczego? Jak działa i co w nim jest takiego, że znalazł tak szerokie zastosowanie? O tym i wielu innych lawendowych właściwościach dowiesz się z tego artykułu.
- Olejek lawendowy – właściwości i zastosowanie
1.1. Olejek lawendowy – właściwości kosmetyczne
1.2. Olejek lawendowy na twarz
1.3. Olejek lawendowy na włosy
1.4. Olejek lawendowy – właściwości lecznicze
1.5. Olejek lawendowy – przeciwwskazania - Olejek lawendowy – zastosowanie w domu
Olejek lawendowy – właściwości i zastosowanie
Lawenda wąskolistna to stosunkowo dobrze przebadana roślina, tak jak i olejek z niej pozyskiwany. W Internecie krąży bardzo wiele szczegółowych analiz, w których wyodrębniono zarówno składniki kluczowe, jak i te pojawiające się w mniejszej ilości. Wiadomo między innymi, że za przyjemny zapach olejku lawendowego odpowiadają głównie dwa składniki: octan linalilu i linalol. Wiadomo też, że właściwości olejku lawendowego obejmują także działanie kosmetyczne, aromaterapeutyczne i lecznicze. Co jeszcze się w nim znajduje?
Olejek lawendowy – skład:
- α-Pinen,
- kamfen,
- β-Pinen,
- β-Myrcen,
- limonen,
- 1,8-Cineol,
- γ-Terpinen,
- p-Cymen,
- kamfora,
- linalol,
- octan linalilu,
- β-Kariofilen,
- izoborneol,
- borneol,
- geranial,
- nerol,
- geraniol,
- tlenek kariofilenu.
Nazwy brzmią groźnie? Cóż, wcale takie nie są. Związki te znajdziesz też w innych olejkach. Kamfen w olejku cytrynowym, pomarańczowym, muszkatołowym i cynamonowym. α-Pinen to częsty składnik olejków pozyskiwanych głównie z roślin iglastych. Nerol znajduje się w olejku bergamotkowym i nerolowym. Geranial to składnik stanowiący 80% olejku lemongrasowego, a geraniol jest głównym składnikiem olejku różanego, pelargoniowego i cytrynowego. Właściwości olejku lawendowego wynikają z proporcji – poza linalolem i octanem linalilu, większość z podanych związków stanowi mniej niż 2% składu.
Olejek lawendowy – właściwości kosmetyczne
O właściwościach olejku lawendowego decyduje wspomniany wyżej skład. Substancje w nim zawarte to naturalny sposób na pielęgnację skóry i włosów, a także na poprawę ogólnego samopoczucia. To właśnie właściwości oleju lawendowego zdecydowały o ogromnym sukcesie w branży kosmetycznej, perfumeryjnej i farmaceutycznej. Poniżej przyczyny, dla których warto po niego sięgnąć.
Olejek lawendowy w kosmetyce:
- działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i antyseptycznie,
- przyspiesza gojenie się ran,
- łagodzi dolegliwości w przypadku zakażeń bakteriami ropotwórczymi,
- wspiera eliminację cellulitu,
- łagodzi świąd i oparzenia słoneczne,
- wygładza skórę,
- zmniejsza wypadanie włosów,
- stymuluje wzrost włosów,
- redukuje łupież.
Branża kosmetyczna i perfumeryjna garściami czerpie z tego, co najlepsze w naturalnych składnikach. Olejek lawendowy znajdziesz np. w perfumach Yves Saint Laurent, czy Clean. Olejki eteryczne mogą być zarówno uzupełnieniem pielęgnacji, jak i jej podstawą. Ważne, aby stosować je rozważnie i zwrócić uwagę na to, w jakim rozcieńczeniu mogą być używane bezpiecznie.
Jak wzmocnić cebulki włosów za pomocą suplementów? Sprawdź!
Olejek lawendowy na twarz
Po kosmetyki z olejkiem lawendowym warto sięgnąć zwłaszcza w przypadku problemów takich jak cera trądzikowa czy stany zapalne. Dzięki działaniu antyseptycznemu olejek skutecznie wspiera ich leczenie, a przy tym widocznie rozjaśnia zaczerwienienia po trądziku. Stosowany na niewielkie rany przyspiesza ich gojenie i ich prawidłowe zabliźnianie. Dodatkowo olejek lawendowy zmniejsza wydzielanie łoju i zwęża ujścia gruczołów łojowych, dlatego z powodzeniem może być stosowany w pielęgnacji cery tłustej. Olejek lawendowy może być również używany w przypadku łuszczycy.
Właściwością znaną i często wykorzystywaną jest działanie przeciwzmarszczkowe i wygładzające skórę. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków do cery dojrzałej, w których składzie znajduje się właśnie lawenda. Są to przede wszystkim kremy nawilżające. Wspierają one naturalne procesy regeneracji, dzięki którym możliwe jest widoczne odmłodzenie skóry już po kilku aplikacjach.
Olejek lawendowy na włosy
Na podstawie badania klinicznego, które przeprowadzono metodą podwójnie ślepej próby, dotyczącego leczenia łysienia plackowatego wykazano korzystny wpływ olejków omawiany problem. Zastosowano 7 rodzajów olejków (w tym lawendowy), wskutek czego znaczną poprawę wzrostu włosów zaobserwowano po 7 miesiącach stosowania. Zgodnie z tym olejek lawendowy ogranicza wypadanie włosów i przyspiesza ich porost. Właściwości antyseptyczne sprawiają, że olejek lawendowy skutecznie zwalcza łupież i ogranicza przetłuszczanie się włosów.
Olejek lawendowy – właściwości lecznicze
- działa przeciwbólowo i przeciwskurczowo,
- wspomaga leczenie depresji i stanów lękowych,
- wspiera leczenie bezsenności,
- obniża ciśnienie krwi, tętna i temperatury skóry,
- łagodzi objawy przeziębienia i kataru.
Jak działa olejek lawendowy? Jak w przypadku wielu innych olejków, także ten wykazuje również właściwości lecznicze. Ważny jest wpływ lawendy na ośrodkowy układ nerwowy, które przypisuje się związkom terpenoidowym (octanowi lilalolu i linalolowi) – głównej grupie składników olejku z kwiatów lawendy. Jednak aby mieć pewność co do tej właściwości, wymagane jest przeprowadzenie dalszych badań.
Doświadczenia farmakologiczne wykazały, że olejek działa sedatywnie (uspokajająco). Badania z kolei potwierdziły, że może być on stosowany w zaburzeniach lękowych i zaburzeniach przewodu pokarmowego na tle psychicznym. Tu również wymagane są jednak dalsze badania, aby w 100% potwierdzić tę właściwość.
Olejek lawendowy – przeciwwskazania
- uczulenie,
- choroby nerek,
- choroby wątroby,
- stany zapalne żołądka,
- krwawienia z układu pokarmowego,
- zapalenie wyrostka robaczkowego,
- ciąża i karmienie piersią.
Mimo iż jest to produkt naturalny, może powodować działania niepożądane. Jest to związane z obecnością wielu substancji, które potencjalnie mogą wywołać alergie i podrażnienia. Aby uniknąć ryzyka ich pojawienia się, należy stosować produkt w odpowiednim rozcieńczeniu. Można też używać kosmetyków z dodatkiem olejku lawendowego, które zawierają jego odpowiednią ilość i są opracowane tak, aby skutecznie redukować wybrany problem. Olejku lawendowego nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Szukasz bezpiecznych produktów dla przyszłych mam. Sprawdź polecane kosmetyki w ciąży!
Olejek lawendowy – zastosowanie w domu
- uspokaja,
- wycisza,
- poprawia jakość snu,
- odpręża,
- odświeża powietrze,
- odstrasza owady.
Aromaterapia za pomocą olejku lawendowego pozwala wprowadzić się w stan przyjemnego wyciszenia. Jego zapach jest przyjemny i odprężający, dlatego bywa częstym dodatkiem do produktów odświeżających powietrze. Olejkiem lawendowym można spryskać poduszkę, wystarczy 200 ml wody i kilka kropel olejku, aby zapewnić sobie lepszej jakości sen i ułatwić zasypianie.
Lawendowy olejek eteryczny pomaga w zasypianiu – także dzieci. Jednym ze sposobów jego wykorzystania jest dodanie kilku kropel do kąpieli, a w przypadku niemowląt pomoże wyciszający masaż (najlepiej gotowymi kosmetykami, które zawierają odpowiednie stężenie olejku). Pomoże również aromatyzowanie sypialni, jednak tu również warto zachować umiar, aby zapach nie był zbyt intensywny.
Naturalny olejek lawendowy to znany i skuteczny sposób na odstraszanie natrętnych owadów, takich jak mole czy komary. Stosowanie zawieszek nasączonych olejkiem zniechęca je do prób przedostania się do naszego domu. Do tego celu możesz użyć dostępnych w sklepie produktów lub sama przygotować spray – wystarczy woda i kilka kropel olejku lawendowego.
Z czym łączyć olejek lawendowy?
Właściwie możliwości kompozycji zapachowych jest wiele. Moim zdaniem najlepiej łączy się z olejkami pozyskiwanymi z drzew iglastych, np. sosny lub świerku. Bardzo przyjemną i odświeżającą mieszanką jest połączenie olejku lawendowego z eukaliptusowym lub z niewielką ilością olejku cytrynowego. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań – sama stosuję zazwyczaj olejek bez dodatków, bo uwielbiam to, jak stopniowo roznosi się po całym pomieszczeniu.
Źródła:
- Ocena składu chemicznego oraz właściwości przeciwdrobnoustrojowych olejku eterycznego z lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia L.) w powszechnie dostępnym preparacie handlowym, Karolina Kraśniewska, Małgorzata Gniewosz, Olga Kosakowska, Postępy Fitoterapii, 2/2017 Katarzyna Pobiega.
- Skład chemiczny i aktywność biologiczna lawendy lekarskiej, Michalina Adaszyńska-Skwirzyńska, Maria Swarcewicz, Wiadomości Chemiczne, 2014.