Olejek marchewkowy

Olejek marchewkowy, czyli olej z nasion marchwi nie jest w Polsce popularnym produktem do pielęgnacji skóry i włosów. Czasem pojawia się w składzie kosmetyków do pielęgnacji cery dojrzałej, rzadziej dostępny jest w formie czystej. Jak wygląda, działa i jak go stosować?


Spis treści:

  1. Olejek marchewkowy – skład i pochodzenie
    1.1. Olejek marchewkowy – co zawiera?
    1.2. Olejek marchewkowy – właściwości
  2. Olejek marchewkowy – zastosowanie
    2.1. Olejek marchewkowy do opalania
    2.2. Olejek marchewkowy do twarzy
    2.3. Olejek marchewkowy na włosy

Olejek z nasion marchwi

Olejek marchewkowy – skład i pochodzenie

Pozyskiwany jest z nasion marchwi poprzez tłoczenie na zimno z odmian marchwi zwyczajnej Daucus carota. Sposób jego pozyskiwania pozwala zachować wysoką zawartość składników odżywczych. Marchew zwyczajna jest jednym z najpopularniejszych warzyw uprawnych, choć można ją również spotkać także w stanie dzikim w Europie, Azji i północnej Afryce jako roślina pospolita. Wykorzystywany jest przede wszystkim korzeń, który może przybierać różne barwy: pomarańczową, żółtą, fioletową, a nawet prawie czarną. Odmiany różnią się również kształtem korzenia (kulisty, podłużny, stożkowaty i inne).

Produktem podobnym jest macerat z marchwi, który powstaje w procesie długotrwałej maceracji korzenia marchwi.

Olejek marchewkowy – co zawiera?

Jest bogaty w witaminy i minerały, dlatego bardzo dobrze odżywia skórę i włosy. Olejek raczej nie zawiera składników o typowo drażniącym działaniu, dlatego jest bezpieczną alternatywą dla innych rodzajów olejków, takich jak olejki eteryczne.

Olejek marchewkowy – skład:

  • witamina A,
  • beta-, alfa- oraz gamma-karoten,
  • witaminy z grupy B,
  • witamina PP,
  • witamina C,
  • witamina H,
  • witamina K,
  • witamina E,
  • fosfor,
  • miedź,
  • wapń,
  • jod,
  • cynk,
  • żelazo.

Olejek marchewkowy – właściwości

Olejek marchewkowy działa przede wszystkim na skórę dojrzałą lub taką, na której widoczne są oznaki starzenia. Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu spowalnia procesy jej starzenia, którego przyczyną jest szkodliwe działanie wolnych rodników i nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.

Olejek marchewkowy działa:

  • przeciwzapalnie,
  • przyspiesza gojenie drobnych ran,
  • zmniejsza widoczność zmarszczek,
  • utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia,
  • ujędrnia,
  • odżywia,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia raka skóry.

Olejek marchewkowy – zastosowanie

Zastosowanie obejmuje przede wszystkim pielęgnację skóry dojrzałej lub z widocznymi oznakami starzenia. Olej marchewkowy charakteryzuje się niską komedogennością – nie zatyka porów, dlatego może być stosowany również do pielęgnacji skóry problematycznej, takiej jak cera trądzikowa i tłusta. Może być stosowany w połączeniu z innymi olejami. Najlepiej do tego celu sprawdzi się olej migdałowy, masło shea, olej z pestek winogron czy olejek rycynowy.

Jak przechowywać olej z nasion marchwi? W szczelnej butelce z ciemnego szkła, bez dostępu do tlenu i światła. Przechowywać go należy w temperaturze pokojowej, nie w lodówce.

Olejek marchewkowy - właściwości

Olejek marchewkowy do opalania

Jednym z jego bardziej znanych zastosowań jest wzmocnienie efektu naturalnej opalenizny. Ma to związek w zawartym w jego składzie beta-karotenem, który wspomaga proces opalania. Na rynku dostępne są suplementy diety zawierające ten właśnie składnik, jednak gdy zależy Ci na uzyskaniu najlepszego efektu, sięgnij również po kosmetyki do opalania, jednym z nich może być właśnie olej marchewkowy. Będzie on również ulgą w przypadku podrażnień wywołanych promieniowaniem słonecznym.


Opalanie – sprawdź, jak robić to skutecznie i bezpiecznie dla Twojej skóry!


Olejek marchewkowy do twarzy

Dzięki uniwersalnemu działaniu olejek marchewkowy może być stosowaniu do pielęgnacji każdego typu skóry. Jednak ze względu na właściwości ujędrniające polecana jest do pielęgnacji cery dojrzałej. Przede wszystkim zmniejsza widoczność zmarszczek i pobudza produkcję kolagenu. Niska komedogenność sprawia, że może być stosowany na skórze tłustej i ze skłonnością do nadmiernej produkcji sebum. Jeżeli masz problemy z przebarwieniami, olej marchewkowy delikatnie je rozjaśni i zrewitalizuje  zmęczoną skórę.

Olej marchewkowy bardzo dobrze chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza silnym wiatrem, mrozem i promieniowaniem UV. Ochrona obejmuje również negatywny wpływ wolnych rodników.

Jak stosować olejek marchewkowy na skórę? Możesz aplikować go zaraz po oczyszczeniu skóry – dokładnie tak, jak kremy do twarzy. Nie pozostawia tłustej warstwy, dlatego może być używany jak kremy na dzień. Możesz go dodać do ulubionego kosmetyku lub wykonać własny.


Zdrowa, gładka i jednolita cera? Sprawdź jak wyrównać koloryt cery!


Olejek marchewkowy na włosy

Olej marchewkowy przeznaczony jest do pielęgnacji włosów o średniej porowatości. Wzmocni suche, cienkie i łamliwe włosy, a także ograniczy rozdwajanie się końcówek. Pomoże odbudować włosy zniszczone zabiegami takimi jak farbowanie włosów, stylizacja na gorąco i silne zabiegi chemiczne.

Olej z nasion marchwi sprawdzi się również w przypadku dolegliwości skalpu, takie jak sucha skóra głowy, łupież czy osłabione cebulki. Zmniejsza tendencję włosów do przetłuszczania się i w przypadku włosów rudych, ciepły brąz i miodowy blond.

Jak stosować olejek marchewkowy na włosy? Może być składnikiem odżywki do włosów – wystarczy dodać odrobinę do ulubionego produktu i użyć tak jak zwykle. Może być jednym ze składników w zabiegu, jakim jest olejowanie włosów. A gdy chcesz wzmocnić skórę głowy, użyj go tak jak wcierki do włosów – wmasuj kilka łyżek w skórę, pozostaw na pół godziny lub godzinę, a następnie umyj włosy.

Olejek marchewkowy to łagodny produkt, który raczej nie powoduje podrażnień. Jest lekki, nie pozostawia tłustej warstwy i naturalnie wspiera skórę w regeneracji. Jak wiele innych olejków nabłyszcza włosy i zapobiega ich puszeniu. Włącz go do swojej pielęgnacyjnej rutyny i zobacz, co się stanie.


Jak skutecznie walczyć z łupieżem? Sprawdź artykuł: pirokton olaminy.