Olejowanie włosów

Olejowanie włosów jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który bez problemu można przeprowadzić w domowym zaciszu. Metoda ta zyskała popularność już kilka lat temu i od tego czasu sukcesywnie zyskuje kolejne zwolenniczki.

Jeśli marzysz, by Twoje włosy, niezależnie od ich rodzaju, znów stały się Twoim atutem i podkreślały Twoją kobiecość, musisz poświęcić im nieco więcej uwagi. Mycie ich zwykłym szamponem, sporadyczne nakładanie odżywki, a od święta maski, nie wystarczy. By wydobyć ich blask i wewnętrzne piękno, musisz dobrać pielęgnację skrojoną na miarę potrzeb swoich kosmyków. Powinnaś więc wnikliwie obserwować włosy, trafnie określić ich rodzaj, a następnie wybrać kosmetyki, które poprawią ich kondycję i przyniosą oczekiwane rezultaty. Jakie olejki do włosów sprawdzą się przy kosmykach wysoko, średnio i niskoporowatych? Czym jest i co daje olejowanie włosów? Czym olejować kosmyki, by zachwycały pięknym i zdrowym wyglądem? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Olejowanie włosów – na czym polega ten zabieg?

Olejowanie włosów jest naturalną metodą pielęgnacyjną, która w relatywnie szybkim czasie pozwala osiągnąć zadowalające efekty. W zabiegu tym, jak sama nazwa wskazuje, kluczową rolę odgrywają oleje (emolienty), które zabezpieczają włosy, domykają ich łuski i dbają o optymalne nawilżenie i nawodnienie włosa, blokując utratę wilgoci. Olejowanie, to nic innego, jak nakładanie oleju na całej długości pasm włosów w celu poprawy ich kondycji.

Krzywdzącym stereotypem na temat olejowania włosów jest pogląd, że oleje wysuszają kosmyki, prowadząc do ich szorstkości i matowienia. Jeśli tak się dzieje, prawdopodobnie źle określono typ włosów (porowatość), a tym samym dobrano nieodpowiednie rodzaje olejów. Warto również podkreślić, że w zdecydowanej większości oleje nie nawilżają włosów (np. poza olejem kokosowym, który zaliczany jest do grupy olejów wnikających), są za to źródłem witamin, tłuszczów nasyconych i minerałów, które kompleksowo dbają o kosmyki, głównie je zabezpieczając, chroniąc i konserwując.

Sekret olejowania bazuje na trafnym rozpoznaniu typu kosmyków, czyli porowatości włosów – nisko, średnio lub wysokoporowatych. Każdy rodzaj wymaga doboru innego oleju, przykładowo, włosy niskoporowate znakomicie reagują na olej bogaty w kwasy nasycone, a średnioporowate – jednonienasycone. Poznając cechy charakterystyczne dla swoich włosów, biorąc pod wagę m. in. stopień rozchylenia łuski i ich ogólną kondycję, możemy określić ich porowatość.


Jak określić rodzaj swoich kosmyków? Przeczytaj wpis: Porowatość włosów – znajdź ją sama!


Olejowanie włosów fenomenalnie odżywia i wygładza kosmyki, zamykając nawilżenie w ich wnętrzu. Zabieg bazuje wyłącznie na olejach, co sprawia, że jest to 100% naturalna metoda – bez jakichkolwiek sztucznych i chemicznych dodatków, barwników czy konserwantów. Tu naszym eliksirem jest olej w czystej postaci. Co najważniejsze, olejowanie można wykonać samodzielnie – w domowym zaciszu.

Choć samo olejowanie nie jest zabiegiem, który nawilża, to używając wcześniej innych kosmetyków, możemy spotęgować ich działanie. Nakładając odżywkę czy maskę nawilżającą, a następnie olej, konserwujemy włosy, przeciwdziałając utracie wilgoci, w efekcie doprowadzając do zauważalnej poprawy ich kondycji.

Oleje do włosów

Olejowanie włosów – efekty

Olejowanie włosów, jeśli przeprowadzane regularnie, przynosi znakomite efekty. Kosmyki stają się miękkie, lśniące, idealnie wygładzone, wręcz sypkie, co oznacza, że są w dobrej kondycji – zrekonstruowane zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Jeśli natomiast rezultaty nie będą satysfakcjonujące, prawdopodobnie popełniono błąd przy określaniu ich rodzaju, a tym samym doborze oleju.

Co daje olejowanie włosów?

  • kompleksowo pielęgnuje włosy,
  • przywraca im blask i połysk,
  • intensywnie odżywia,
  • dodaje elastyczności i sprężystości,
  • przyśpiesza wzrost włosów,
  • zamyka nawilżenie we wnętrzu włosa,
  • kosmyki stają się sypkie i miękkie w dotyku,
  • zabezpiecza włosy przed czynnikami wewnętrznymi,
  • struktura włosa staje się mniej porowata,
  • rekonstruuje ubytki i uszkodzenia,
  • przeciwdziała puszeniu się włosów,
  • zapobiega uszkodzeniom mechanicznym,
  • ułatwia rozczesywanie,
  • 100% naturalnej pielęgnacji.

Jaki olej do olejowania włosów?

Tajemnica olejowania włosów tkwi w odpowiednim doborze olejów, co uzależnione jest od kondycji, struktury, a więc porowatości kosmyków. Do zabiegu najlepiej wykorzystać oleje nierafinowane, świeżo tłoczone i niefiltrowane.

Struktura molekularna olejów, czyli wielkość cząsteczek, ma ogromne znaczenie, bowiem to od niej zależne są właściwości poszczególnych produktów. Następnym krokiem jest określenie porowatości włosa, a ta dzielona jest na niską, średnią oraz wysoką. Kosmyki wysokoporowate zazwyczaj są suche, matowe, szybko się puszą, średnioporowate mają dużą objętość, są podatne na przesuszenia i puszenie, a niskoporowate są śliskie, gładkie, zwykle nie mają problemu z utratą nawilżenia, ale za to brak im objętości i są oklapnięte.

Olejowanie włosów wysokoporowatych, średnioporowatych i niskoporowatych

Skuteczność olejowania włosów, jak już zostało wspomniane, uzależniona jest od ich rodzaju i doboru odpowiedniego oleju. Warto zatem wiedzieć, które oleje sprawdzą się w pielęgnacji kosmyków wysokoporowatych, śrenioporowatych oraz niskoporowatych, jednak – co ważne – lista nie jest zamknięta i tworzona na sztywno. Przykładowo, olej polecany włosom wysokoporowatym, może pozytywnie oddziaływać na średnioporowate i odwrotnie, dlatego warto eksperymentować, by docelowo znaleźć najlepiej dobrany produkt.

Olejowanie włosów wysokoporowatych

Dedykowane temu rodzajowi włosów są: olej z pestek dyni, konopny, z czarnuszki, olej z ogórecznika, z pestek malin, lniany, z pestek winogron, z wiesiołka, sojowy, z kminku, z opuncji figowej, olej z nasion bawełny, z jabłka, z czarnego bzu. W ostatnim czasie najchętniej wybieranym olejem do pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest Nacomi – olej z czarnuszki, który wzmacnia kosmyki od wewnątrz, przyśpiesza ich wzrost oraz eliminuje problem łupieżu.

Olejowanie włosów średnioporowatych
Z kosmykami o średniej porowatości dobrze współpracować powinny: olej ze słodkich migdałów, z rokitnika, słonecznikowy, z pestek moreli, oliwa z oliwek, olej z orzechów laskowych, olejek arganowy, rzepakowy, awokado, makadamia, ryżowy, olej tamanu, arachidowy, z jagód acai, kameliowy. Można również skorzystać z gotowej mieszanki olejków, np. Trust My Sister Emollient Hair Mask olej do włosów średnioporowatych, który bazuje na olejach ze słodkich migdałów, makadamia i awokado. Znakomicie regeneruje i wypełnia ubytki w strukturze włosów, przywracając im miękkość i blask.

Olejowanie włosów niskoporowatych
Do olejowania kosmyków o niskiej porowatości najczęściej polecany jest olej kokosowy, ale warto również wypróbować olej babassu czy olej palmowy. Sprawdzić mogą się również masła, chociażby masło shea, kakaowe czy mango. Dużą popularnością cieszy się Nacomi – olej kokosowy nierafinowany, który nadaje się tak do pielęgnacji włosów, jak i skóry twarzy i całego ciała.

Producenci kosmetyczni – analizując rynkowe trendy – oferują również gotowe mieszanki olejków, które mają być możliwie najbardziej uniwersalne i odpowiadać na potrzeby różnych rodzajów włosów. Z myślą o olejowaniu włosów i regeneracji końcówek powstał Vianek – olejek do włosów, który w swoim składzie zawiera oleje z pestek moreli i rokitnikowego, z dodatkiem masła awokado, lecytyny sojowej, witaminy E oraz wyciągu z nagietka lekarskiego, miodunki plamistej i pięciornika gęsiego.

Naturalną alternatywą pielęgnacyjną jest również EO Laboratorie jedwabny olej do włosów wzmocnienie i wzrost, oprócz dobroczynnych olejów zawiera również witaminę E oraz kolagen, które wzmacniają włókna włosów, a proteiny jedwabiu odpowiedzialne są za nawilżenie. Uniwersalnym olejem, znanym ze wszechstronnego działania, jest olejek rycynowy, np. Mohani – Precious Oils olej rycynowy, który korzystnie wpływa na kondycję skóry głowy i włosów.

Vianek olejek do włosów

Olejowanie włosów – najpopularniejsze metody

Olejowanie włosów można przeprowadzić na kilka sposobów. Najpopularniejszymi są z pewnością olejowanie na sucho lub mokro, ale też coraz większym zainteresowaniem cieszy się olejowanie na podkład lub w połączeniu z maską. Z uwagi na to, że dbać należy nie tylko o kosmyki, ale też o skórę, regularnie olejować warto również skórę głowy.

  • OLEJOWANIE NA SUCHO – jest to najmniej czasochłonna metoda olejowania włosów. Produkt wystarczy nanieść na suche i nieumyte kosmyki, delikatnie wmasować (od końcówek ku górze), spiąć w kok, pozostawić na wybrany przez siebie czas (minimum 30 minut) i zmyć olej. Ta metoda ukierunkowana jest głównie na nabłyszczenie i zabezpieczenie kosmyków.
  • OLEJOWANIE NA MOKRO – postępowanie niemal analogicznie, jak w przypadku olejowania na sucho, jednak nasz dobroczynny olejek powinien być nałożony na wilgotne włosy. Jest to metoda idealna dla osób, które bardzo często wykorzystują kosmetyki do stylizacji włosów. Mycie głowy, poprzedzające cały zabieg, usuwa z kosmyków pozostałości produktów stylizacyjnych.
  • OLEJOWANIE Z MASKĄ/ODŻYWKĄ – ten sposób pozwala nawilżyć włosy, a przy tym zachować odżywczo-regeneracyjne właściwości oleju. Z uwagi na to, że oleje nie nawilżają, a jedynie dbają o optymalne nawilżenie, nałożenie maseczki do włosów lub odżywki do włosów pozwala osiągnąć wiele korzyści. Produkt można nałożyć na olej lub pod olej, lub też wymieszać wcześniej oba produkty.
  • OLEJOWANIE Z PODKŁADEM – przed zastosowaniem oleju na włosy nakłada się mieszankę nawilżającą, np. gotowe produkty, jak tonik do włosów, kwas hialuronowy czy też maskę przygotowaną samodzielnie – wyciąg z nasion siemienia lnianego. Włosy są więc odpowiednio nawilżone, a olej utrzymuje poziom nawilżenia. Ta metoda polecana jest osobom, których włosy są mocno zniszczone i przesuszone.
  • OLEJOWANIE SKÓRY GŁOWY – piękny wygląd włosów zależny jest również od kondycji skóry głowy, a olejowanie jest znakomitym uzupełnieniem jej pielęgnacji. Warto stosować oleje pobudzające wzrost kosmyków, np. z czarnuszki lub konopny. Olejując głowę należy bardzo delikatnie wcierać produkt w skalp, by nie podrażnić skóry i nie wywołać stanu alergicznego.

Olejowanie włosów na noc: w czym tkwi fenomen?

Olejowanie włosów na noc jest najchętniej wybieraną metodą olejowej pielęgnacji kosmyków – niezależnie od tego, czy wcześniej zdecydowałyśmy się nakładać oleje na mokre czy suche włosy, z podkładem lub bez. Popularność tego zabiegu prawdopodobnie tkwi w… wygodzie. Kosmyki z wmasowanym olejem regenerują się wtedy, gdy śpimy, a rano – zaraz po przebudzeniu i po umyciu głowy, możemy cieszyć się piękną fryzurą przez cały dzień. Olejowanie na noc jest szczególnie polecane w przypadku włosów bardzo zniszczonych i przesuszonych, które wymagają intensywnej kuracji regenerującej.

Jeśli zdecydujemy się olejować włosy na noc, musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu włosów (np. za pomocą czepka czy chustki) oraz poduszki, rozkładając na niej ręcznik. Warto też zdecydować się na olej o neutralnym zapachu, który swoim aromatem nie utrudni nam zasypiania.

Nie jest to regułą, ale specjaliści zalecają też, by olejowanie włosów na noc bazowało na metodzie olejowania na sucho, by nadto nie obciążyć kosmyków, jeśli jednak nie mamy z tym problemu, możemy zdecydować się na nocne olejowanie włosów na mokro.

Jak olejować włosy?

Olejowanie włosów, jeśli wybierzemy odpowiednią dla naszych kosmyków metodę i technikę, jest bardzo prostą czynnością. Olej nakładamy na suche lub wilgotne włosy, z podkładem lub bez, trzymamy na włosach przez określony czas, a następnie zmywamy. I to właśnie prawidłowe zmywanie oleju, ma bardzo duży wpływ na efekt końcowy.

Niezwykle ważne przy olejowaniu włosów jest prawidłowe zmywanie oleju – jeśli przeprowadzimy je źle, możemy popsuć wysiłek, który włożyliśmy w zabieg pielęgnacyjny. Nie powinno się łączyć tej czynności z szamponem, a z uwagi na to, że sama woda nie wystarczy do całkowitego zmycia oleju, na sam koniec należy użyć odżywki lub maski bez silikonu (jest to tak zwane emulgowanie oleju).

Co ważne, choć opinii i metod olejowania jest mnóstwo, większość specjalistów jest zdania, że nie można trzymać oleju na włosach zbyt długo, ani też przesadzać z jego ilością, by nadto nie obciążyć kosmyków. Początkujący powinni pozostawić produkt na włosach na około 30 minut, a z każdą kolejną sesją wydłużać ten czas, sporadycznie nawet do całej nocy.

Zabieg olejowania włosów należy wykonywać nie częściej niż raz, dwa w tygodniu, ale też nie rzadziej niż raz w miesiącu. Jak przy każdym zabiegu pielęgnacyjnym najważniejsze są zachowanie umiaru, rozwagi, a przede wszystkim systematyczności.

Jeśli olejowanie włosów nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, warto zastanowić się, czy nie popełniliśmy któregoś z najczęstszych błędów, np. nakładania oleju na włosy przetłuszczone lub brudne, nie nałożyliśmy go zbyt dużo lub mało, trzymaliśmy go zbyt krótko, niedokładnie zmyliśmy, nie zastosowaliśmy emulgowania czy po prostu – wybraliśmy niewłaściwe olejki do włosów.


Wypróbuj również: Miodowanie włosów: ratunek dla suchych kosmyków


Kosmetyki do olejowania włosów

Olejowanie włosów – pokochasz je za efekty!

Olejowanie włosów nie jest odkryciem ostatnich lat. Wręcz przeciwnie! Już dawno superlatywy płynące z tego zabiegu odkryły Hinduski. Dziś z kolei olejowa pielęgnacja stała się synonimem domowego spa, profesjonalnego zabiegu, który można przeprowadzić samodzielnie – bez konieczności umawiania wizyty w salonie fryzjerskim. I – co najważniejsze – olejowanie jest dla każdego, bowiem mnogość olejów naturalnych sprawia, że każdy odnajdzie produkt, dobrany do kondycji, porowatości i potrzeb swoich włosów.

Choć efektów olejowania włosów nie dostrzeże się od razu, to i tak z każdym kolejnym zabiegiem rezultaty będą wyraźnie odczuwalne. Początkowo włosy staną się bardziej lśniące, a następnie poprawiać się będzie ich struktura i ogólna kondycja. Olejowanie jest niezwykle bogatym rytuałem pielęgnacyjnym, który – jeśli przeprowadzony kompleksowo i prawidłowo – przyniesie cudowne efekty, czyli pięknych i zadbanych włosów.

Reasumując: przymierzając się do zabiegu olejowania włosów po pierwsze musimy określić rodzaj i porowatość kosmyków, a następnie wybrać olej idealny do ich pielęgnacji. Warto zgłębić również wiedzę na temat technik i metod olejowania i wpływu poszczególnych olejów ma kondycję skóry głowy i włosa, które naprawdę czynią cuda! Postaw na świadomą, a do tego całkowicie naturalną i ekologiczną pielęgnację!