Oligopeptydy w kosmetyce

Oligopeptydy to specjalnie skonstruowane i aktywne biologicznie cząsteczki składające się z aminokwasów i wiązań peptydowych. Oligopeptydy w kosmetyce pełnią szereg funkcji: od pielęgnacyjnych, ochronnych, po konserwujące skórę. Po jakie kosmetyki warto sięgać? Odpowiedź poniżej.


Spis treści:

  1. Oligopeptydy w kosmetyce — czym są?
  2. Jak działają oligopeptydy w kosmetyce?
    2.1. Najpopularniejsze oligopeptydy w kosmetyce
  3. Oligopeptydy a peptydy — poznaj różnice

Poniżej znajdziesz popularne kosmetyki z peptydami:

 

Oligopeptydy w kosmetyce — czym są?

oligopeptydy w kosmetyce

Oligopeptydy to rodzaj peptydów, a dokładniej mówiąc polimerów aminokwasowych. Wyróżniają się one niesamowitymi właściwościami fizykochemicznymi. Oligopeptydy składają się z aminokwasów, które są połączone wiązaniami peptydowymi. W zależności od rozmiaru cząsteczek mogą pełnić szereg funkcji.

Sama nazwa oligopeptydy oznacza, że chodzi tu o niewielką ilość aminokwasów. ”Oligo” w wolnym tłumaczeniu oznacza „niewiele”. W praktyce oligopeptydy składają się  od 2 do 10 reszt aminokwasowych. Najpopularniejsze z nich to glutation, karnozyna, anseryna, wazopresyna i oksytocyna. 

Oligopeptydy charakteryzują się identyczną strukturą co białka i są odpowiedzialne za przekazywanie „sygnałów” pomiędzy komórkami. Najczęściej wspomina się o peptydach biomimetycznych — są to substancje naśladujące i zapewniające rezultaty takie same co ich naturalnie występujące odpowiedniki. Tutaj warto przytoczyć pewien przykład. Fizjologicznie, gdy dojdzie do  rozpadu cząsteczki kolagenu, dochodzi do powstania peptydów, które wysyłają skórze informacje o uszkodzeniu i zasygnalizowaniu konieczności stworzenia nowych cząsteczek. Oznacza to, że miejscowe stosowanie peptydów, wprowadza skórę w błąd, by ta rozpoczęła wzmożoną syntezę białka. Oligopeptydy działają po pewnym czasie, a specjaliści informują, że widoczne rezultaty są dostępne po około 2-12 tygodniach od wprowadzenia kuracji.

Oligopeptydy łatwo przenikają do głębszych warstw skóry. Już niewielka ilość potrafi przynieść oczekiwane rezultaty bez obaw o podrażnienia i wystąpienie reakcji alergicznych. W kosmetyce te substancje są uważane za jedne z najważniejszych substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. Jeśli więc zauważysz, że na Twojej skórze pojawią się zmarszczki mimiczne, głębokie zmarszczki na czole, wokół ust i oczu, to znak, że czas na zastosowanie peptydów, które idealnie wpisują się w trend anti-aging. 


Zobacz również: Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak o nią dbać?


Jak działają oligopeptydy w kosmetyce?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, oligopeptydy mają zdolność do syntezy białka podporowego, co ma ogromny wpływ na przywrócenie skórze odpowiedniej gęstości i spłyceniu zmarszczek i głębokich bruzd. Dzięki zdolności przenikania w głąb skóry, oligopeptydy chętnie wykorzystywane są w kosmetyce. Cząsteczki te ze względu na swoją sekwencję aminokwasów i rodzaje stężenia, umożliwiają kompleksowe nawilżenie skóry. Kosmetyki z tą substancją dłużej działają i sprawdzają się jako rodzaj konserwantu. Oprócz właściwości przenikających i nawilżających wyróżniamy również:

  • Możliwość specjalnej modulacji skurczów mięśniowych twarzy, co ma duży wpływ na redukcję zmarszczek mimicznych.
  • Kompleksową regeneracją naskórka i wsparcie ochrony skóry właściwej.
  • Poprawę gęstości i jędrności skóry, co ma wpływ na wypełnienie zmarszczek.
  • Załagodzenie stanów zapalnych skóry.
  • Skuteczną ochronę skóry przed czynnikami egzogennymi.

Najpopularniejsze oligopeptydy w kosmetyce

Kosmetyki z oligopeptydami

W branży kosmetycznej funkcjonuje wiele peptydów, które pełnią rozmaite funkcje w pielęgnacji. Można spotkać się m.in. z peptydowymi składnikami, które występują w postaci połączenia nawet kilku oligopeptydów. Za najpopularniejsze z nich, które można, spotkać w kosmetykach zaliczamy:

  • Acetyl Glutamyl Heptapeptide-1 SNAP-8 —  to jedna z najnowocześniejszych form oligopeptydowych na rynku, która chętnie jest wykorzystywana w kosmetykach anti-aging. Związek ten składa się z ośmiu aminokwasów. SNAP-8 to alterantywa dla jadu kiełbasianego i nie wywołuje niepożądanych działań. Chcąc usunąć zmarszczki zaleca się stosowanie SNAP-8 w stężeniu od 3% do 10%.
  • Acetyl hexapeptide-3 – SNAP-6 —  podobnie jak SNAP-8 hamuje uwalnianie się ecetyloholiny, blokując tym samym informacje o skurczu. Związek ten wykazuje działanie regeneracyjne naskórka i skóry właściwej. Wspiera komunikację międzykomórkową, stymuluje syntezę białek, co ma kluczowy wpływ na poprawę jędrności skóry i spłycenia zmarszczek.
  • Adenoxine — to specjalnie opracowany kompleks składający się adenozyny, peptydów i magnezu. Adenozyna odpowiada za modulację skurczów mięśni twarzy, magnez hamuje wchłanialność fibroblastów wapnia. Dzięki temu zmarszczki stają się wygładzone, a skóra nabiera jędrności i sprężystości.
  • Syn-Ake-Depeptide Diaminobutyrol Benzylamide Diacetate — to syntetyczny peptyd, który został zbudowany z trzech aminokwasów o budowie zbliżonej do składnika znajdującego się w jadzie żmii Tropidolaemus waglerii. Stosując tę substancję ,można skutecznie wygładzić zmarszczki mimiczne. Ważne jednak jest zastosowanie odpowiedniego stężenia w kosmetyku w przedziale 1-4%. 

Oligopeptydy a peptydy — poznaj różnice

W nowoczesnej kosmetyce bardzo często można spotkać się z określeniem peptyd i oligopeptyd. Samo określenie „peptyd” oznacza związki chemiczne, które powstają z połączenia kwasów białkowych za pomocą wiązań peptydowych. Te substancje w sposób naturalny są wytwarzane przez nas organizm, pełniąc w nim funkcję przekaźników biologicznym. Właśnie ze względu na długość łańcuchów aminokwasowych, „peptydy” możemy podzielić na:

  • Oligopeptydy — posiadają od 2 do 10 aminokwasów.
  • Polipeptydy — zawierają od 11 do 100 resztek aminokwasowych.
  • Białka — to bardzo długie łańcuchy posiadające powyżej 100 aminokwasów. 

Specjaliści często upraszczają podział peptydów i dzielą je na naturalne i syntetyczne. Organizm sam jest w stanie wytwarzać peptydy dzięki trawieniu białek, które pochodzą z pożywienia. Gdy będziemy się niewłaściwie odżywiać, to może dojść do dużych niedoborów. Peptydy syntetyczne są wytwarzane w warunkach laboratoryjnych i stanowią sztuczny odpowiednik naturalnych. To właśnie te wytwarzane sztucznie cieszą się dużym uznaniem w branży kosmetycznej, jako nowoczesny składników np. kremów, leków lub suplementów diety. 


Sprawdź również: Peptydy w kosmetykach (3 rodzaje) – czym są i jak działają?


Popularne kosmetyki z peptydami SNAP-8:

Stosujesz peptydy lub oligopeptydy? Napisz w komentarzu kosmetyków używasz.