Pajączki na twarzy, czyli teleangiektazje, to nic innego jak pękające i rozszerzone naczynia krwionośne, które prześwitują przez skórę w postaci przebarwień i linii, najczęściej czerwonych, czerwono-niebieskich czy sinofioletowych. Pajączki są nie tylko kwestią estetyki, ale mogą być również objawem wielu poważnych schorzeń, dlatego warto wiedzieć, co jest ich przyczyną i jak reagować, gdy pojawią się na skórze twarzy.
Cera, która boryka się z pękającymi naczynkami, powinna być starannie pielęgnowana – za pomocą specjalistycznych i odpowiednio dobranych kosmetyków. Przyczyn pajączków na twarzy może być wiele, a nieestetyczne przebarwienia mogą pojawić się na skórze niezależnie od płci czy wieku, w związku z czym wiedza o przeciwdziałaniu, ewentualnym leczeniu i usuwaniu, może okazać się na wagę złota.
Pajączki na twarzy: przyczyny i objawy
Pajączki na twarzy, w terminologii medycznej określane są jako teleangiektazje, natomiast w powszechnym rozumieniu traktowane są jak pękające i/lub rozszerzone naczynka. Specjaliści dermokosmetologii zauważają natomiast, że czym innym są pękające naczynka a naczynka rozszerzone. Pierwsze charakteryzują się zasinieniem powstałym na skutek wylewu krwi, natomiast rozszerzenie powoduje, że naczynka są widoczne przez skórę.
Pajączki na twarzy są nieestetyczną przypadłością, która z pewnością może wywoływać duży dyskomfort i zaniżać samoocenę oraz pewność siebie. Poszerzone i popękane naczynia krwionośne przebijają przez skórę i zwykle przyjmują postać czerwonej lub sinej siateczki nieregularnych, rozchodzących się linii. Najczęściej problem ten dotyczy okolic policzków, brody oraz nosa. Naczynka mają na tyle kruchą strukturę, że z łatwością pękają.
Co jest przyczyną pękających i rozszerzonych naczynek? Powodów może być wiele, jednak wśród najczęstszych czynników wymieniane są te o podłożu hormonalnym, genetycznym i środowiskowym. Najczęściej pękające naczynka pojawiają się wśród osób z cerą naczynkową, która jest cienka, a naczynia położone są płytko pod skóra, przez co bardziej widoczne w przypadku pęknięć. Na rozszerzenie i pękanie naczyń krwionośnych narażone są również osoby, które borykają się z trądzikiem różowatym, jednak nie są to jedyne przyczyny tego krępującego problemu.
Pajączki na twarzy – potencjalne przyczyny:
-
uwarunkowania genetyczne,
-
zaburzenia hormonalne,
-
rodzaj skóry – cienka, sucha, wrażliwa,
-
przebywanie w wysokiej/niskiej temperaturze oraz częste zmiany temperatury,
-
choroby i alergie skórne,
-
nadmierna ekspozycja na słońce,
-
używki, głównie tytoń i alkohol,
-
nadciśnienie tętnicze,
-
starzenie się skóry,
-
nadwaga,
-
długotrwałe użytkowanie maści sterydowych.
Nierzadko pękanie naczynek następuje wskutek niekorzystnych warunków pogodowych: mrozu czy silnego wiatru, częstych i gwałtownych zmian temperatur, czy też zbyt długiego narażania skóry na promieniowanie słoneczne. Czynnikami je wywołującymi mogą być również nadmierny wysiłek fizyczny czy silny stres, jednak za najczęstsze przyczyny uważa się zaburzenia hormonalne i przede wszystkim uwarunkowania genetyczne – jeśli oboje rodziców zmagają się z pękającymi naczynkami, prawdopodobieństwo dziedziczenia przez dziecko wzrasta aż do 90%.
Niezależnie od przyczyn, pajączki na twarzy są bardzo krępującym problemem, który – wbrew powszechnym opiniom – nie dotyczy wyłącznie kobiet. Nieestetyczne przebarwienia przebijające przez skórę, mogą dotyczyć tak kobiet, jak i mężczyzn – i to niezależnie od wieku, choć badania wykazują, że kobiety narażone są bardziej. Oczywiście paniom łatwiej jest ukryć siatkę linii, chociażby pod warstwą makijażu, jednak maskowanie pajączków nie rozwiązuje problemu, a warto podkreślić, że mogą być one objawem poważnych schorzeń.
Jak zlikwidować pajączki na twarzy? Domowe sposoby na pękające naczynka
Pajączki na twarzy, w zależności od przyczyn pojawienia się, mogą wymagać intensywnej terapii redukującej. Z pomocą przychodzą profesjonalne gabinety kosmetyczne i estetyczne, a także specjalistyczne zabiegi (m. in. laseroterapia), jednak obecnie rynek beauty oferuje mnóstwo produktów do samodzielnego stosowania.
Osoby z cerą naczynkową lub borykające się z pękającymi i rozszerzonymi naczynkami, szczególną uwagę powinny zwrócić na codzienną pielęgnację skóry. Pożądane są lekkie kosmetyki, o nieobciążających formułach, zwłaszcza specjalistyczne dermokosmetyki, które pozbawione są jakichkolwiek sztucznych bądź szkodliwych składników mogących potencjalnie podrażnić skórę.
Jeżeli na twarzy pojawiły się pajączki, warto unikać inwazyjnych zabiegów oczyszczających lub peelingów mechanicznych, które mogą dodatkowo podrażnić skórę i zaostrzyć stan. Jeśli już, sięgnąć należy po delikatniejsze kosmetyki, chociażby peelingi enzymatyczne.
Oprócz właściwej pielęgnacji, w niwelowaniu pajączków z pewnością pomoże odpowiednia dieta, która powinna być bogata w warzywa oraz owoce. Warto suplementować również witaminę C. Tryb życia również ma bardzo duży wpływ na rozszerzone naczynka.
Kremy na pajączki na twarzy. Czego w nich szukać?
Kremy na pajączki na twarzy są jednym z powszechniejszych domowych sposobów radzenia sobie z nieestetycznymi przebarwieniami. Jeśli zainwestujemy w krem wysokiej jakości, możemy poprawić stan cery naczynkowej i kontrolować jej kondycję, przeciwdziałając nowym przebarwieniom.
Kosmetyki, które są sprzymierzeńcem w walce z pajączkami na twarzy, powinny zawierać chociażby witaminy, naturalne oleje i masła, które kompleksowo pielęgnują, ale również leczą skórę. Pożądane są chociażby witamina C, E, K, gliceryna czy masło shea.
Dowiedz się więcej o właściwościach witamin w kosmetykach: Kosmetyki z witaminą C
Oprócz składników poprawiających krążenie i wzmacniających naczynka (escyna, ekstrakt z ruszczyka, arnika), bardzo ważne są również substancje nawilżające, wyciszające, kojące i łagodzące zaczerwienienia, chociażby algi, d-panthenol czy kwas hialuronowy. Nie należy zapominać, że cera z widocznymi naczynkami, wymaga również odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.
Bardzo skutecznym kremem do cery naczynkowej jest Floslek Naczynka Pro, który bazuje na ekstrakcie z kasztanowca oraz aktywnej witaminie C. Znakomicie wzmacnia naskórek, zapobiega pękaniu naczynek i obkurcza naczynka krwionośne. Ponadto, zmniejsza rumień i łagodzi zaczerwienienia.
Z myślą o cerze naczynkowej powstał również Bioliq Dermo – krem kojąco-wzmacniający do cery naczynkowej, który dzięki wysokiej zawartości wyciągu z kasztanowca, wzmacnia kruche naczynka krwionośne. Wyciąg z kasztanowca jest źródłem escyny, która fenomenalnie wzmacnia i uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych.
Poznaj preparaty, które powstały z myślą o cerze naczynkowej
Pielęgnację kremami na pajączki na twarzy można wzmocnić dzięki preparatowi Dermofuture Precision kuracja do cery naczynkowej uszczelniająca naczynka z witaminą K, która szybko łagodzi i zmniejsza podrażnienia oraz zaczerwienienia i niweluje widoczność rozszerzonych naczynek. Wzmacnia i uszczelnia osłabione ścianki naczyń, a także stymuluje procesy naprawcze.
Oprócz kremów na pajączki na twarzy warto również wyposażyć swoją kosmetyczkę w kosmetyki wspomagające ich działanie, chociażby serum, maseczki czy emulsje i toniki do oczyszczania cery. Produkty powinny wzmacniać ścianki naczyń krwionośnych, zmniejszać ich widoczność, redukować zaczerwienienia, działać przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.
Specjalistycznym produktem działającym na pajączki na twarzy jest RedBlocker koncentrat naprawczy do skory wrażliwej i naczynkowej, który można stosować na dzień i na noc. Dermokosmetyk wzmacnia naczynia krwionośne, natychmiast eliminuje zaczerwienienia, usprawnia proces odnowy naskórka i tworzy warstwę ochronną na skórze.
Do oczyszczania skóry twarzy należy należy wykorzystywać produkty o ultralekkich formułach, np. Gift Of Nature – delikatna pianka do mycia twarzy, w której składnikiem wiodącym jest czystek. Preparat nie podrażnia cery, łagodzi podrażnienia i pobudza mikrokrążenie. Warto również pamiętać o tonizowaniu skóry, np. za pomocą Apis Couperose-Stop Toner tonik do cery naczynkowej z acerolą, który wzbogacony jest stabilną postacią witaminy C oraz ekstraktem z dzikiej róży.
Pajączki na twarzy u dziecka – czy to powód do niepokoju?
Pajączki na twarzy u dziecka mogą być powodem do niepokoju dla wielu rodziców, zwłaszcza że u dzieci mogą być one mocniej widoczne z uwagi na bardziej bladą, cienką i delikatną skórę. Zazwyczaj ich podłoże jest genetyczne, jednak pajączki na twarzy u dziecka mogą pojawić się również w wyniku mrozu, gorącej kąpieli silnych emocji, eksplozji radości czy stresu.
Choć cienkie czerwone niteczki są powodem do niepokoju, bardzo możliwe, że zanikną one wraz z dojrzewaniem pociechy. Niemniej, każdorazowo warto zasięgnąć konsultacji specjalisty i być pod jego stałą obserwacją, by w razie potrzeby wdrożyć odpowiednią terapię.
Zapobieganie pajączkom na twarzy u dziecka, jest niemal tożsame, co w przypadku dorosłych osób. Należy unikać bądź całkowicie wyeliminować sytuacje i czynniki, które mogą być ich przyczyną. Mowa to chociażby o nadmiernej ekspozycji na słońce, odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, unikaniu gwałtownych zmian temperatur czy właściwej diecie. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja – już od pierwszych dni życia i stosowanie kosmetyków dedykowanych delikatnej skórze malucha.
Czerwone pajączki na twarzy – postaw na profilaktykę
Czerwone pajączki na twarzy są bardzo przykrą dolegliwością, która w zależności od przyczyn i stopnia zaawansowania, może być trudna do wyeliminowania. Z uwagi na to, że pękające naczynka mogą wystąpić niezależnie od wieku, warto postawić na profilaktykę, czyli redukowanie czynników, które mogą sprzyjać ich rozwojowi.
Unikać możemy chociażby nadmiernej ekspozycji na słońce, silnego stresu, używek czy gwałtownych zmian temperatur. Pomocna może okazać się natomiast staranna i regularna pielęgnacja, odpowiednia dieta czy suplementacja.
Dolegliwość w postaci czerwonych pajączków na twarzy warto oczywiście skonsultować z lekarzem-specjalistą, który z pewnością wdroży indywidualną terapię oraz zalecenia. Kondycję cery naczynkowej można również poprawić w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, gdzie wykonywane są profesjonalne i bezpieczne zabiegi wzmacniające naczynia krwionośne.
Nieleczone pajączki na twarzy mogą być przyczyną poważnych schorzeń i chorób skórnych, chociażby uciążliwych alergii, trądziku różowatego, rumienia, dlatego po zauważeniu pierwszych symptomów, czyli prześwitujących naczynek, należy przystąpić do działania.