parabeny w kosmetykach

Parabeny w kosmetykach to bardzo szeroki temat, który obrósł wieloma mitami i półprawdami, dlatego u jednych te substancje chemiczne wzbudzają niechęć, a drudzy często mają do nich stosunek ambiwalentny. Dziś rozprawimy się z mitami na temat parabenów w kosmetykach. Odfałszujemy rzeczywistość i odpowiemy na zasadnicze pytanie – czy parabeny w kosmetykach są szkodliwe? Dowiesz się również, pod jakimi nazwami znajdziesz te składniki w INCI. Jaka jest ich rola i czym właściwie są te tajemnicze, choć tak często wywoływane do tablicy, związki chemiczne.


Spis treści:

  1. Po co są parabeny w kosmetykach i czym są te związki?
    1.1.Parabeny w kosmetykach – lista najczęściej stosowanych substancji z tej grupy
    1.2. Jakie parabeny są zakazane do stosowania w kosmetykach?
  2. Czy parabeny w kosmetykach są szkodliwe?
    2.1. Parabeny w kosmetykach dla dzieci
    2.2. Parabeny w dezodorantach i antyperspirantach – czy są bezpieczne?

Polecane produkty:

Po co są parabeny w kosmetykach i czym są te związki?

skład kosmetyku z parabenami

Parabeny w kosmetykach to związki chemiczne będące pochodnymi kwasu p-hydroksybenzoesowego. W kosmetykach pełnią rolę konserwantów, które chronią receptury przed namnażaniem się drobnoustrojów. Zapewniają świeżość i czystość mikrobiologiczną preparatom pielęgnacyjnym i makijażowym. Mikroorganizmy bytujące na skórze mogą z łatwością przedostać się do pojemnika z kosmetykiem, chociażby podczas nabierania produktu palcem. Mowa tu o groźnych patogenach, takich jak gronkowiec złocisty czy pałeczki ropy błękitnej, które mogą spowodować ogromne szkody w organizmie człowieka. Oprócz ochrony przed bakteriami zadaniem parabenów jest przedłużenie świeżości kosmetyków.

Parabeny należą do jednych z najlepiej przebadanych substancji konserwujących wykorzystywanych zarówno w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, jak również w produkcji żywności. Skutecznie działają już w niskich stężeniach. Chronią przed rozwojem grzybów, pleśni i drożdży. W przypadku bakterii ich działanie jest słabsze, dlatego aby je wzmocnić, stosuje się różne mieszanki konserwantów o właściwości bakteriobójczych. Warto widzieć, że parabeny występujące w kosmetykach, dobierane są w taki sposób, aby jak najlepiej chroniły konkretną formułę przed zanieczyszczeniami, przy jak najmniejszym ich udziale procentowym w recepturze, także nie należy się obawiać zbyt dużej ich ilości. Poza tym istnieją szczegółowe i rygorystyczne regulacje prawne, które wskazują na dozwolone substancje w kosmetykach.

Mowa tu o Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1223/2009 załącznik V, w którym wymieniono parabeny dozwolone do stosowania w produktach kosmetycznych. Jakie to konserwanty?

Parabeny w kosmetykach – lista najczęściej stosowanych substancji z tej grupy

parabeny w kosmetykach lista

Lista parabenów w kosmetykach, takich jak: kremy na dzień, balsamy do ciała, peelingi do twarzy, itd. Nazwy parabenów znajdziemy w INCI produktów kosmetycznych. Aby szybciej je odnaleźć w składzie preparatu, warto jest się zapoznać z tą rozpiską. Jak można zauważyć, wszystkie wymienione poniżej związki chemiczne mają dodaną końcówkę -paraben, która niezwykle ułatwia odnalezienie ich w INCI.

Kwas 4-hydroksybenzoesowy (estry metylowe i etylowe oraz ich sole)

W stężeniu maksymalnie 0,4% dla pojedynczego związku i 0,8% dla mieszanki parabenów mogą być stosowane we wszystkich kosmetykach.

  • Methylparaben,
  • Ethylparaben,
  • Potassium/Sodium Ethylparaben,
  • Potassium/Sodium Methylparaben,
  • Calcium Paraben.

4-hydroksybenzoesan butylu i 4-hydroksybenzoesan propylu (+ ich sole)

To parabeny, które mogą znaleźć się w składzie wszystkich preparatów kosmetycznych oprócz kosmetyków, których się nie spłukuje i są przeznaczone dla dzieci poniżej 3. roku życia. Dopuszczalne ich stężenie może wynosić maksymalnie 0,14 % dla sumy poszczególnych stężeń i 0,8% dla ich mieszanki.

  • Butylparaben,
  • Propylparaben,
  • Sodium/Potassium Butylparaben,
  • Sodium/Potassium Propylparaben.

Jakie parabeny są zakazane do stosowania w kosmetykach?

  • Izopropylparaben i jego sole.
  • Izobutyloparaben i jego sole,
  • Fenyloparaben,
  • Benzyloparaben,
  • Pentyloparaben.

Jak sprawdzić datę ważności w kosmetykach? Przeczytaj: data ważności kosmetyków


Czy parabeny w kosmetykach są szkodliwe?

Parabeny w kosmetykach są bezpieczne, ponieważ zostały bardzo dokładnie przebadane, co potwierdzają rozporządzenia UE. Co warto wiedzieć, bardzo rzadko wywołują alergie. Pomimo wielu zatrważających informacji, jakie ostatnimi czasy pojawiały się w internecie, jakoby parabeny stosowane w kosmetykach wpływały na rozwój komórek rakowych w piersiach, te przypuszczenia nie zostały potwierdzone w badaniach naukowych. Kierując się najbardziej aktualną, dostępną wiedzą naukową, można śmiało stwierdzić, że stosowanie kosmetyków z parabenami nie wywołuje raka piersi ani nie przyczynia się do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Podmiot, który przeprowadzał analizy to Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich przy Komisji Europejskiej. W oparciu o pracę toksykologów ów podmiot badawczy potwierdził, że zarówno stosowanie metyloparabenu, jak i etyloparabenu w kosmetykach jest bezpiecznie dla zdrowia i życia człowieka.

W odniesieniu do propyloparabenu i butyloparabenu Komitet zatwierdził ich maksymalne stężenie w produkcie, które nie powinno przekraczać 0,19%. W wyższym stężeniu mogą wywoływać alergie.

Jednym z najczęściej spotykanych pytań na grupach i forach kosmetycznych jest właśnie to pytanie: czy parabeny w kosmetykach są szkodliwe? Nie ma się czemu dziwić, że takie zapytania się pojawiają, ponieważ od kilku lat trwa swoista obława na parabeny w sieci. Pojawiło się sporo pseudonaukowych opracowań, w których parabeny obwiniane są o całe zło w kosmetycznych świecie. Podobnie jak SLS, parafina, silikony czy phenoxyethanol. To substancje, które wzięły sobie na celownik osoby posługujące się paranaukowym podejściem do tematu.

Na fali ogólnej krytyki konserwantów zarówno w żywności, jak i w kosmetykach, wiele firm w odpowiedzi na społeczne nastroje antyparabenowe zaczęło posługiwać się niezwykle przyciągającymi spojrzeniami znakami Paraben Free, 0% parabenów, etc. Zaczęto je zastępować innymi konserwantami. Nieraz bardziej drażniącymi niż bezpieczne parabeny. Owszem pojawiły się również marki kosmetyków naturalnych, które postawiły na zamienniki parabenów w postaci naturalnych konserwantów, jak witamina C. Dzięki temu mamy wybór i możemy korzystać z kosmetyków bez parabenów, mając jednocześnie świadomość, że te ostatnie nie są szkodliwe.

Po kilku sezonach ataków na parabeny na szczęście coraz częściej do głosu zaczęły dochodzić osoby z odpowiednimi kwalifikacjami do wypowiadania się na temat bezpieczeństwa składników stosowanych w kosmetykach, podpierające swoje wypowiedzi najnowszymi badaniami naukowymi. Dlatego tak ważne jest wszechstronne podejście do zrozumienia znaczenia składników, które wchodzą w skład formuł kosmetyków, aby nie dać się podejść markom, stosującym greenwashing, czy osobom, które powielają mity na temat konserwantów, mieszając w głowach tym, którzy dopiero raczkują w świecie świadomej pielęgnacji i czytania składów kosmetyków.

Parabeny w kosmetykach dla dzieci

dziecko posmarowane kremem dla dzieci

W tym temacie również pojawiło się wiele mitów, dlatego warto zapoznać się z najnowszą wiedzą naukową, która mówi, że:

  • stosowanie propyloparabenu i butyloparabenu w kosmetykach dla dzieci poniżej 3. roku życia jest bezpieczne w przypadku używania tych produktów na zdrowy i nienaruszony naskórek;
  • w kosmetykach do pielęgnacji okolic podpieluszkowych (kremów, pudrów, zasypek) u dzieci poniżej 3. roku życia Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich przy Komisji Europejskiej nie zaleca stosowania produktów z parabenami.

Parabeny w dezodorantach i antyperspirantach – czy są bezpieczne?

To kolejny temat, nad którym wielokrotnie debatowano w sieci w mniej lub bardziej naukowych kręgach, dlatego dobrze jest raz na zawsze rozstrzygnąć tę kwestię. Czy parabeny stosowane w dezodorantach mogą wywoływać raka piersi? Otóż nie. Nie znaleziono związku pomiędzy stosowaniem kosmetyków pod pachy z rakiem piersi. Takie wnioski zostały postawione w wyniku wieloletnich badań na dużej grupie osób. Zostało to ostatecznie ustalone, że tego rodzaju konserwanty nie przyczyniają się do pojawienia nowotworu piersi, ponieważ najczęściej takie kosmetyki, jak dezodoranty i antyperspiranty (ponad 98%) nie zawierają parabenów z uwagi na niskie pH ich formuł lub obecność alkoholu. pH skóry zdrowej skóry to mniej więcej 5,5.


Czy wiesz, że…

w testach ustalono, że limfa przepływa z piersi w kierunku dołu pachowego i dalej, a nie odwrotnie, więc możliwość przenikania substancji zawartych w kosmetykach do pielęgnacji pach do piersi jest niewykonalne.


aplikacja antyperspirantu

Z tego płyną dwie lekcje dla nas

  1. Po pierwsze stwierdzenie, że parabeny w kosmetykach do pielęgnacji pach wpływają na rozwój raka piersi jest mitem, również w rozumieniu wielu jednostek naukowych czy fundacji, które zajmują się szerzeniem informacji na temat przyczyn rozwoju komórek rakowych w tkance piersiowej. Do takich podmiotów, które uznały to stwierdzenie za nieprawdę, należą m.in. Cancer Council (Australia) czy American Cancer Society (USA).
  2. Po drugie w przeważającej ilości dezodorantów i antyperspirantów nie pojawiają się w składzie parabeny w związku ze specyfiką formuł tych kosmetyków, które nie wymagają ich zastosowania.

Podsumowując, wszystkie substancje znajdujące się w kosmetykach, tak również parabeny, zostały dopuszczone do użytku, ponieważ spełniają liczne, rygorystyczne warunki, jakie postawiono dla każdego składnika, który może zostać użyty w formule produktów kosmetycznych. Są nietoksyczne i dobrze tolerowane przez skórę, a przede wszystkim nie przenikają przez błony śluzowe i skórę. Nie kumulują się w organizmie, są wydalane, dlatego nie mogą wpływać na gospodarkę hormonalną.

Najważniejsze jest jednak to, że znając fakty na temat tych konserwantów, możemy sami zdecydować, czy chcemy używać kosmetyków, których składową stanowią parabeny, czy stosować kosmetyki z naturalnymi konserwantami. Warto zdawać sobie sprawę, że szukanie kosmetyków bez jakichkolwiek konserwantów może być utrudnione, bo takie produkty mają ważność kilka dni, w innym razie doszłoby w nich do rozwoju mikroorganizmów.

Obiektywne podejście do tematu, bez ulegania niepotrzebnym i szkodliwym doniesieniom paranaukowym, sprawia, że racjonalnie dobieramy kosmetyki, które dla nas będą najlepsze. Pamiętamy również o tym, że każda skóra reaguje inaczej na konkretny składnik, dlatego jeżeli podejrzewamy, że to właśnie parabeny uczulają nas w naszym ulubionym kremie, poszukajmy zamiennika bez tych konserwantów. Podejście wykluczające jest najrozsądniejszym działaniem w przypadku podejrzenia u siebie uczulenia na jakąkolwiek substancję czynną.

Polecane produkty:

 

Źródła:

Parabeny, w: kosmopedia,pl, dostępny: https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/prabeny-w-kosmetykach/, dostęp 29.08.2022