Parafina w kosmetykach nie ma dobrej renomy. Trend na demonizowanie parafiny zaczął się kilka lat temu, gdy na rynku pojawiały we wzmożonej ilości kosmetyki naturalne, spychające w czarną otchłań kosmetyki ze składnikami syntetycznymi, jakoby gorszymi dla skóry człowieka. Jaka jest prawda? Czy parafina w kosmetykach szkodzi? Jakie jest jej działanie? Jak się ją wytwarza? Zanim zdecydujesz się zrezygnować z kosmetyków z parafiną, dowiedz się, jakie są fakty na jej temat, a wtedy łatwiej ci będzie podjąć świadomą decyzję odnośnie stosowania kosmetyków z tym surowcem.
W dzisiejszym artykule wskażemy kilka mitów, jakie narosły wokół parafiny i obalimy je. Postaramy się rozwiać wątpliwości na temat tego składnika. Znajdziesz u nas fakty i przydatne informacje na temat kosmetyków z parafiną.
Polecane produkty:
Parafina w kosmetykach – skąd pochodzi i czy jest bezpieczna?
Parafina w kosmetykach należy do składników syntetycznych, które wytwarza się w procesie destylacji konkretnie określonej frakcji ropy naftowej, która zostaje poddana bardzo precyzyjnemu oczyszczaniu. Dlatego często możemy się spotkać z określeniem, że to substancja ropopochodna. Ma postać bezwonnej, oleistej cieczy.
Czy parafina w kosmetykach jest szkodliwa? Dlaczego niektórzy tak uważają? Obalamy mity i sprawdzamy fakty.
Mit nr 1
Parafina w kosmetykach jest szkodliwa.
Fakt nr 1
Parafina wykorzystywana w kosmetykach jest składnikiem o niezwykle wysokiej czystości. Nie ma mowy o jakichkolwiek zanieczyszczeniach, ponieważ określają to odpowiednie regulacje prawne, a wśród nich przede wszystkim rozporządzenie kosmetyczne 1223/2009/ WE, w którym znajdziemy bardzo restrykcyjne założenia, jakich składników kosmetyki nie mogą zawierać. W rozporządzeniu widnieją również jasne wytyczne odnośnie jakości wazeliny. Warto nadmienić, że parafina stosowana w kosmetykach jest substancją bardzo stabilną, obecną również w produktach farmaceutycznych, dlatego jej jakość jest mocno kontrolowana i sprawdzana.
Czy wiesz, że…
parafiny od wielu lat z powodzeniem wykorzystywane są w formułach produktów leczniczych, na przykład we wszelkiego rodzaju maściach i i lekach, stosowanych na alergie skórne czy zmiany atopowe. Stosuje się je również doustnie, a niegdyś olej parafinowy był chętnie zalecanym środkiem na problemy gastryczne.
Mit nr 2
Parafina nie posiada żadnych zalet kosmetycznych.
Fakt nr 2
To nieprawda. Jej kluczowym zadaniem jest natłuszczanie naskórka. Posiada intensywne właściwości okluzyjne. Okluzja, którą tworzy na skórze, silne natłuszcza naskórek i chroni go przed transepidermalną (przeznaskórkową) utratą wody, dzięki czemu parafina zyskuje pośrednie działanie nawilżające. Z racji tego, że jest składnikiem niemal w ogóle niealergizującym (alergie na nią zdarzają się bardzo rzadko), idealnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej, ponieważ wycisza zmiany, natłuszcza je i wspomaga regenerację skóry. Emolienty, bo właśnie do tej grupy składników należy, zmiękczają i wygładzają skórę, dlatego chętnie stosowana jest również w kosmetykach dla dzieci.
Mit nr 3
Parafina jest toksyczna, ponieważ powstaje z ropy naftowej.
Fakt nr 3
Jest to bardzo szkodliwe twierdzenie, ponieważ parafiny, wazeliny i olej parafinowy są bardzo bezpiecznymi składnikami, znanymi od lat i przechodzącymi rygorystyczne badania mikrobiologiczne czy aplikacyjne. Nie wywołują alergii i nie podrażniają naskórka, ponieważ są chemicznie obojętne dla skóry człowieka. WHO potwierdza bezpieczeństwo wykorzystywania parafin w kosmetykach.
Mit nr 4
Parafina nie pozwala skórze oddychać.
Fakt nr 4
Nie ma takiej możliwości, ponieważ ludzie oddychają dzięki układowi oddechowemu, a nie poprzez skórę. Faktycznie dla niektórych cer, tłustych, mieszanych i trądzikowych, może mieć działanie komedogenne i nasilać powstawanie zaskórników, ponieważ może zatykać ujścia mieszków włosowych. Jednak reakcja na konkretne składniki to kwestia bardzo indywidualna. Działanie komedogenne pojawia się bardzo rzadko, jest możliwe wtedy, gdy stosujemy czystą parafinę na skórę. Olej mineralny występujący w kosmetykach w otoczeniu innych składników aktywnych nie ma działania komedogennego sensu stricto.
Podobnie mogą działać oleje roślinne, dlatego nie należy powielać takich informacji jako jedynej słusznej prawdy. Tłustych emolientów nie stosuje się w pielęgnacji skóry problematycznej i trądzikowej, ponieważ te typy cer charakteryzują się zwiększoną produkcją sebum, a parafina ze swoimi właściwościami okluzyjnymi mogłaby zwiększyć odczucie tłustości i świecenia się skóry, a także powodować zapychanie porów, które i tak już mierzą się z nadmierną produkcją łoju i nie potrzebują dodatkowej dawki natłuszczenia. W pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i problematycznej stosuje się lekkie emolienty, w postaci lekkich olejów roślinnych (olej jojoba, z pestek malin, olej tamanu, czy olej konopny) czy silikonów.
Mit nr 5
Parafina kumuluje się w organizmie.
Fakt nr 5
Nie ma możliwości, aby parafina kumulowała się w organizmie człowieka, ponieważ jej cząsteczki są zbyt duże, aby przeniknąć przez warstwę rogową naskórka do wnętrza organizmu.
Jakie substancje kryją się pod chemicznymi nazwami w składzie kosmetyków? Poznaj polską aplikację na telefon, która odszyfrowuje skład: Kosmopedia aplikacja
Parafina w kosmetykach – nazwy pod jakimi występuje
Oznaczenie parafin w kosmetykach może być różne. W składzie INCI parafina może występować pod nazwą:
- Paraffinum Liquidum (olej parafinowy).
- Petrolatum (izoparafiny, wazelina),
- Ceresin (cerezyna),
- Ozokerite (ozokeryt),
- Cera Microcristallina (wosk mikrokrystaliczny).
Właściwości parafiny w kosmetykach
Olej parafinowy to bardzo stabilna substancja, która jest odporna na promieniowanie UV i nie rozkłada się na inne, niekorzystne substancje aktywne. Nie utlenia się. Parafiny w kosmetykach należą do tłustych emolientów. Chronią skórę przed przesuszeniem, tworząc na jej powierzchni film, który zapobiega odparowaniu wody, dlatego parafiny pełnią pośrednio funkcję nawilżającą. Natłuszczają naskórek i chronią go przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.
Oleje mineralne nie posiadają właściwości odżywczych, ponieważ nie przenikają przez warstwę naskórka, w odróżnieniu od olejów roślinnych, które mają wiele cennych właściwości regeneracyjnych, odżywczych, antybakteryjnych czy przeciwzmarszczkowych.
Na poniższej infografice zebraliśmy najważniejsze cechy parafiny.
Parafina w kosmetykach – czy szkodzi?
Znając powyższe fakty, możemy stwierdzić, że absolutnie nie szkodzi. Możemy mieć do niej stosunek ambiwalentny, jednak możemy mieć pewność, że jest bezpiecznym składnikiem. Nie każdy będzie zadowolony z efektów jej stosowania, ale tyczy się to każdego innego składnika aktywnego, występującego w kosmetykach. Choć substancje syntetyczne w kosmetykach nie mają ostatnio dobrej sławy, to warto wiedzieć, że składniki naturalne, takie jak na przykład oleje czy ekstrakty roślinne mogą również uczulać, co zdarza się nawet częściej niż w przypadku substancji pochodzenia syntetycznego.
Dla kogo?
Parafina w kosmetykach jest polecana dla cer szczególnie wrażliwych, reaktywnych i atopowych. Tworzy na skórze ochronny film, który zapobiega podrażnieniom i przesuszeniom, zatrzymując wodę w naskórku.
Parafina – w jakich kosmetykach występuje?
Najczęściej mamy do czynienia z parafiną w kosmetykach pod postacią wazeliny. Parafina w kosmetykach do twarzy pojawia się najczęściej w produktach do demakijażu, w balsamach do ust, pudrach i podkładach. Spotkamy ją także w takich kosmetykach, jak: balsamy do ciała, kremy do rąk, czy peelingi do ciała.
Sprawdź:
- AA Help Cera Atopowa krem nawilżający do skóry nadwrażliwej 50 ml
- Floslek Lip Care Wazelina do ust Róża 15 g
- Clinique 3 Step Intro System – zestaw prezentowy “3 Kroków” do skóry mieszanej w kierunku tłustej nr 3
- AA HELP balsam opatrunek do ciała skóra ekstremalnie sucha 400 ml
- AA Men Advanced Care balsam po goleniu dla skóry dojrzałej 100 ml
Parafina w kosmetykach dla dzieci
Jest bardzo często stosowana, ponieważ wrażliwa skóra dzieci jest cieńsza niż dorosłych, szybciej się przesusza, dlatego tak wiele kosmetyków w swoich składach posiada emolienty, w tym parafinę, która słynie ze swoich właściwości natłuszczających i niealergizujących. Parafiny pełnią funkcje ochronne, wspomagając prawidłowe funkcjonowanie naskórka.
Sprawdź:
Parafina w kosmetykach dla kobiet w ciąży
Może być stosowana. Gdy nasze dłonie potrzebują intensywnego natłuszczenia, są podrażnione i zaczerwienione, warto postawić na krem do rąk z parafiną.
Jednym z lepszych zabiegów, na jaki przyszłe mamy mogą sobie pozwolić, jest zabieg parafinowy na dłonie i stopy wykonywany w salonie kosmetycznym, który polega na zanurzeniu dłoni lub stóp i trzymaniu ich przez określony czas w ciekłej parafinie. To świetny sposób na regenerację przesuszonego naskórka w okresie jesienno-zimowym.
Parafina w kosmetykach do włosów
Najczęściej można spotkać ją w serach do zabezpieczania końcówek włosów przed przesuszeniem i uszkodzeniem. Włosy na końcach są wygładzone i ujarzmione. Niektóre odżywki do włosów i maski również zawierają parafinę. Oczywiście nie wszystkie rodzaje włosów skorzystają z właściwości tego składnika, ale na pewno nie należy się go bać. Jedyne, co może się nam przytrafić, to zbytnie obciążenie kosmyków, dlatego osoby z cienkimi, rzadkimi i lekkimi włosami powinny unikać produktów do pielęgnacji z tą substancją.
Parafina w kosmetykach to nic złego. Poznawszy jej działanie i właściwości, decyzja należy do nas, czy chcemy z niej korzystać czy nie. Bez niepotrzebnego demonizowania substancji, która dla wybranych typów skóry potrafi zdziałać naprawdę wiele dobrego.
Polecane produkty:
Źródła:
Parafiny i oleje mineralne w kosmetykach, w: kosmopedia,pl, dostępny: https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/parafiny-i-oleje-mineralne/, dostęp 6.07.2022