peptydy w kosmetykach

Peptydy w kosmetykach są wykorzystywane od ponad 30 lat, a biotechnologia rozwijająca się w zaskakującym tempie, przynosi kolejne odkrycia i nowe rodzaje peptydów. Mówi się o nich nieraz jak o naturalnym, nieinwazyjnym botoksie, bo wykazują bardzo podobne funkcje jak botulina – działają przeciwzmarszczkowo, ujędrniająco i wygładzająco.

Czym są te wyjątkowe składniki kosmetyków, o których z roku na rok robi się coraz głośniej, a kolejne marki umieszczają je w formułach swoich kremów, serów, masek, toników, czy esencji? Jak działają i kto może je stosować? Wszystko to znajdziesz w poniższym artykule. Dowiesz się, jakie peptydy wybrać i poznasz dobre kremy z peptydami.

Polecane kosmetyki z peptydami:

Peptydy – co to za substancje? Peptydy w kosmetykach i ich funkcje? Kilka najważniejszych faktów

Co to są peptydy? Czym są peptydy w kosmetykach i jaka jest ich rola w pielęgnacji? To roślinne lub syntetyczne składniki, które naśladują naturalnie występujące w organizmie peptydy. Czyli peptydy to naturalne substancje? Otóż tak. To organiczne związki chemiczne, które powstają w wyniku połączenia co najmniej dwóch lub więcej (maksymalnie do 100) aminokwasów wiązaniem peptydowym. Nazywane inaczej amidami lub krótkołańcuchowymi białkami.

Czym różnią się peptydy od białek? Są mniejsze, ponieważ zawierają mniej aminokwasów od białek, które są większą cząsteczką. Dzięki skromnej liczbie aminokwasów stanowią niewielką cząsteczkę, mniejszą od białek, bo o nich możemy mówić, jeżeli liczba aminokwasów przekroczy 100. Mały rozmiar peptydów, nomen omen, stanowi ich największą broń, ponieważ z łatwością mogą przedostać się przez naturalną barierę ochronną, jaką jest nasza warstwa rogowa skóry.

Mają wiele dobroczynnych właściwości:

  • potrafią stymulować produkcję kolagenu,
  • skutecznie wiążą cząsteczki wody wewnątrz skóry,
  • wspomagają utrzymanie optymalnego nawilżenia skóry,
  • pobudzają skórę do regeneracji i odbudowy,
  • rozjaśniają przebarwienia, zmniejszając produkcję melaniny,
  • zwiększają napięcie skóry,
  • działają lifitingująco,
  • przeciwdziałają wypadaniu włosów,
  • wzmacniają kruche paznokcie.

Z wiekiem ilość peptydów spada w naszym organizmie (podobnie dzieje się w przypadku kolagenu czy kwasu hialuronowego), dlatego kosmetyki z peptydami poleca się przede wszystkim do pielęgnacji skóry dojrzałej, choć sprawdzą się w przypadku każdego typu skóry, bez ograniczeń ponieważ są bardzo bezpieczne i niealergizujące, co potwierdzają badania.

Peptydy, podobnie jak kwas hialuronowy, ceramidy, czy kolagen występują naturalnie w skórze, a te dostarczane w kosmetykach mają jak najlepiej je naśladować, aby jak najbardziej przysłużyć się skórze.


Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o kwasie hialuronowym, przeczytaj artykuł: Kwas hialuronowy w kosmetykach


Branża biotechnologiczna od lat pracuje nad stworzeniem syntetycznych peptydów, które będą posiadały sekwencje aminokwasów, jak najbardziej zbliżonych/podobnych do tych, które występują w peptydach naturalnie wytwarzanych przez organizm. Tak powstają peptydy biomimetyczne w kosmetykach, które wiernie imitują swoje naturalne pierwowzory. Szacuje się, że w branży kosmetologicznej znanych jest już ponad 300 różnych peptydów.

Ze względu na budowę peptydów, czyli w jaki sposób zostały połączone ze sobą aminokwasy, wyróżnia się poszczególne funkcje peptydów, które można podzielić na 3 grupy.

Teraz już wiesz, co to są peptydy, a teraz czas na ich klasyfikację.

Peptydy w kosmetykach – przykłady

peptydy Ava i Coxir

Grupa 1peptydy sygnałowe: mają możliwość zapoczątkowania różnych procesów wewnątrz komórek skóry. Ich nazwa oznacza to, że sygnalizują komórkom konieczność podjęcia działań naprawczych i stymulujących, na przykład są odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny, czy gojenie się ran.

Jako pierwszy został wynaleziony w latach 90. Matrixyl, który z ogromną łatwością wnika w łańcuchy kolagenowe i stymuluje produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Po latach udoskonalono ten peptyd i powstał jeden z najbardziej bezpiecznych peptydów – Matrixyl 3000. Dzięki nim zmarszczki wypełniają się od zewnątrz, a skóra staje się wygładzona.

⇒ Szukaj ich w składzie kosmetyków (INCI) pod nazwami: Hexapeptide-10, Hexapeptide-11, Palmitoyl Tripeptide 3/5 (Syn-Coll), Palmitoyl Tripeptide-5, Palmitoyl-Tripeptide-1.

Grupa 2peptydy transportujące substancje aktywne: przenoszą składniki zawarte w kosmetykach do głębszych partii skóry. Należą do nich peptydy miedziowe, które są najlepiej poznane i przetestowane. Dezaktywują wolne rodniki, stopują procesy zapalne, wspomagają syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. To substancje, które rozpuszczają się w wodzie.

⇒ Szukaj ich w składzie kosmetyków (INCI) pod nazwami: Copper Tripeptide-1, Copper Lysinate/Prolinate

Grupa 3neuropeptydy (inhibitory neuroprzekaźników): to substancje rozkurczające, które rozluźniają mięśnie, dzięki czemu spłyceniu ulegają zmarszczki mimiczne.

⇒ Szukaj ich w składzie kosmetyków (INCI) pod nazwami: Acetyl Hexapeptide-8 (Acetyl Hexapeptide-3, Argireline, Argirelina – znana jako zastępstwo dla botuliny (neurotoksyny białkowej), Tripeptide-3, Pentapeptide-18.


Czy wiesz, że…

Istnieją już peptydy, które do końca nimi nie są… Dlaczego? Ich budowa chemiczna została udoskonalona poprzez dołączenie do łańcucha aminokwasów cząsteczek, które nie są białkami. W ten sposób powstałe tak zwane inteligentne peptydy, w których do peptydów dołączono łańcuch kwasu tłuszczowego. Ta innowacja sprawia, że inteligentnym peptydom jeszcze łatwiej jest przeniknąć do głębszych warstw skóry, bo uzyskują, mówiąc obrazowo, lepszy poślizg.


Kosmetyki z peptydami są produktami, które mają doskonałą czystość biochemiczną. Są bardzo dobrze przyswajalne. Ich działanie jest ukierunkowane przede wszystkim na funkcje przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. Ponadto wzmacniają naturalną warstwę hydrolipidową, wygładzają skórę, zapewniają jej intensywne nawilżenie i rozjaśnienie przebarwień. Skutecznie odmładzają i unoszą owal twarzy.

Wyżej omówione peptydy syntetyczne nie wykazują działania uczulającego. Co innego natomiast może stać się przy stosowaniu peptydów roślinnych, np. z owsa czy z soi, które są wysoko na liście potencjalnych alergenów.

Niezależnie jednak od pochodzenia tych składników, zawsze dobrze jest zrobić próbę uczuleniową przed zastosowaniem kremów czy serów na całej powierzchni twarzy.

Peptydy – gdzie występują?

Bielenda Professional Supremelab serum z kompleksem peptydów

Peptydy w kosmetyce i kosmetologii  zajmują ważne miejsce i pojawiają się w zabiegach mezoterapii igłowej. Słynie z nich pielęgnacja azjatycka. W naszej drogerii znajdziesz kosmetyki marki Coxir, która posiada rozbudowaną ofertę kosmetyków z tymi składnikami do kompleksowej pielęgnacji skóry.

Boom na kosmetyki z peptydami zaowocował nowymi seriami produktów również wśród polskich producentów.

Peptydy w kosmetykach do cery dojrzałej potrafią być wysoce efektywne i przynosić widoczne wygładzenie zmarszczek nawet już po 15 dniach stosowania. Poznaj Ava aktywator młodości peptyd biomimetyczny, czyli Argireline, która, jak wspomniałam wyżej, jest skutecznym zamiennikiem dla toksyny botulinowej. Jej zadaniem jest rozluźnienie mięśni twarzy, co w rezultacie daje wygładzenie zmarszczek mimicznych. Dodatkowo aktywator posiada w składzie koenzym Q10, który jest skutecznym antyoksydantem o działaniu przeciwzmarszczkowym.

Peptydy w kremach oferuje koreańska marka Coxir Intensive EGF Peptide Cream, który zawiera peptyd transportujący składniki aktywne w głąb skóry – Cooper Tripeptide-1. Peptydy stymulują syntezę kwasu hialuronowego i kolagenu. Ponadto wygładzają zmarszczki i rozjaśniają przebarwienia. Kluczowym składnikiem formuły tego produktu jest EGF, czyli naskórkowy czynnik wzrostu, który przywraca skórze młodość na poziomie komórkowym, a dodatkowo chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Serum z peptydami – Bielenda Professional SupremeLab serum przeciwzmarszczkowe z kompleksem peptydów. To przykład ekskluzywnej pielęgnacji skóry dojrzałej. Serum zawiera peptyd Acetyl Hexapeptide-8, który należy do grupy neuropeptydów o działaniu rozkurczowym. Produkt wygładza skórę, w tym zmarszczki mimiczne. Skutecznie poprawia jędrność. Uelastycznia naskórek i przywraca mu świetlisty wygląd. Serum z peptydami zawiera również ekstrakt ze świetlika, który usuwa opuchliznę i rozjaśnia cienie pod oczami. Za sprawą kofeiny i żeń-szenia produkt zyskał właściwości stymulujące mikrokrążenie skórne.

Jak już wcześniej wspomniałam, nie tylko skóra dojrzała może korzystać z dobroczynnych właściwości peptydów. Jeżeli masz cerę mieszaną, wypróbuj Miya My Skin Booster matujący żel-booster z peptydami pod postacią Palmitoyl Tripeptide-5, który uelastycznia skórę i stymuluję ją do podjęcia działania w kierunku naprawy i produkcji kolagenu i elastyny. Kosmetyki z niacynamidem w składzie, takie jak żel marki Miya, ograniczają wydzielanie sebum i przywracają pracę gruczołów łojowych do normy. Sok z aloesu i betaina wspierają nawilżenie skóry, natomiast ekstrakt z kokosa i panthenol działają kojąco i przeciwzapalnie.

Omawiane składniki znajdziesz również w maskach na tkaninie marki Lift 4 Skin, czy kremach pod oczy w przystępnej cenie polskiej marki Perfecta.

Peptydy – jak stosować i kiedy po nie sięgać?

Miya Booster żel-booster matujący z peptydami

Kosmetyki z tymi składnikami można stosować niezależnie od wieku, ale na pewno cera dojrzała, zniszczona i pozbawiona elastyczności najwięcej skorzysta z ich działania. Choć wiadomo, że działania profilaktyczne przynoszą lepsze efekty, niż reakcja na zastany już stan, na przykład wtedy, gdy pojawią się pierwsze zmarszczki. Dobra wiadomość jest również taka, że z profitów pielęgnacji peptydami skorzystają również osoby z wrażliwą skórą, ponieważ te składniki są nieuczulające, a poza tym zwiększają odporność naturalnej bariery ochronnej skóry – uszczelniają ją i wzmacniają.

Siłę leczniczą peptydów docenią także osoby, które borykają się z wypadaniem włosów lub doświadczają androgenowego łysienia.
Beneficjentami ich odmładzającej mocy mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni (zresztą, jak wielu innych składników pielęgnacyjnych).

Warto stosować je przez cały rok, a na pewno zimą, kiedy skóra narażona jest na negatywne działanie czynników zewnętrznych, takich jak silny wiatr, mróz, ogrzewanie i potrzebuje silnej dawki nawilżenia i regeneracji.

Kosmetyki z peptydami należy stosować regularnie i nie oczekiwać natychmiastowych efektów. Rezultaty przychodzą najczęściej po kilku tygodniach. Warto wiedzieć również, że po zaprzestaniu kuracji peptydami, skóra będzie narażona na pojawienie się oznak starzenia.

Włącz te składniki do pielęgnacji, gdy spostrzeżesz, że Twoja skóra zaczęła tracić elastyczność – najszybciej widać to w miejscu, gdzie skóra jest najcieńsza i najdelikatniejsza, czyli wokół oczu.


Koniecznie przeczytaj artykuł jakie występują różnice w kosmetykach zawierających peptydy, a tymi które są bogate w oligopeptydy.


Z czym łączyć kremy z peptydami, a z czym lepiej nie?

Nie należy łączyć tych składników z kwasami AHA i BHA z uwagi na to, że peptydy przestają działać w kwaśnym środowisku, które jest naturalne dla kwasów. Stają się bezużyteczne i tracą wszystkie swoje cenne właściwości.

Można spotkać się także z twierdzeniami, że nie powinno łączyć się peptydów z witaminą C. Tutaj sprawa nie jest taka jednoznaczna, bowiem to zależy od rodzaju stosowanych peptydów. Jeżeli w naszym kremie będą miedziowe peptydy, wówczas możesz zastosować kosmetyki z witaminą C, ponieważ w tak niskich stężeniach w jakich oba te składniki są wykorzystywane w kosmetologii i kosmetyce, prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych reakcji jest bliskie zera.

Jeżeli jednak chcesz się poczuć bezpieczniej, stosuj dobre kremy z peptydami rano, a podczas wieczornej rutyny pielęgnacyjnej zastosuj serum z witaminą C.

Peptydy wspomagają procesy naprawcze skóry, dlatego doskonale zrozumieją się z retinolem, który może działać złuszczająco i może powodować podrażnienie oraz przesuszenie skóry. Dlatego retinol i peptydy to doskonała para. Połączenie tych dwóch składników w swoich rytuałach pielęgnacyjnych na pewno przyniesie znakomity efekt odmłodzonej i elastycznej skóry. Skóra podczas kuracji retinolem pokocha także ceramidy.

Modelowanie twarzy bez skalpela – odpowiedź: peptydy. Gdzie kupić? W naszej drogerii znajdziesz omówione wyżej kosmetyki, a także wiele innych, które sprawią, że poczujesz różnicę na własnej skórze.

Odmładzanie nie musi boleć! Czy peptydy są bezpieczne? Jak najbardziej! Choć nazywane są nieinwazyjnym botoksem, nie dają tak spektakularnych efektów, tego nie można od nich oczekiwać. Jednak na pewno gwarantują skuteczne działanie przeciwzmarszczkowe i po prostu holistyczną kurację przeciwstarzeniową, która wiąże się z: przywracaniem jędrności skórze, rozjaśnieniem przebarwień, ochroną przed utratą nawilżenia, czyli wszystkim tym, co może spotkać nas w dojrzałym wieku.