Pirokton olaminy

Pirokton olaminy jest substancją szeroko wykorzystywaną w przemyśle kosmetycznym. Zwykle jest jednym z głównych składników produktów do pielęgnacji włosów – zwłaszcza o działaniu przeciwłupieżowym, przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym. Zasila również preparaty przeciwtrądzikowe. W jaki sposób działa i jakie wykazuje właściwości?

Zarówno walka z łupieżem, jak i z trądzikiem nie należy do łatwych, a poszukiwanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych może zająć sporo czasu i sprawić nieco trudności. Warto zatem poznać składniki, które są pożądane w kosmetykach mających zwalczyć problemy włosów i skóry.

Pirokton olaminy – co to za substancja?

Pirokton olaminy, znany również jako piroctone olamine lub pirokotolamina, jest organicznym związkiem chemicznym, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwłupieżowe. Substancja została bardzo dokładnie przebadana, a jej różnorodne właściwości i szerokie spektrum zastosowania, zostało zauważone przez przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny.

Składnik ten, przede wszystkim, wykorzystywany jest w preparatach pielęgnacyjno-leczniczych do do problematycznej skóry głowy, ale i skóry całego ciała. Bardzo często zasila formuły szamponów przeciwłupieżowych i produktów dedykowanych skórze z AZS i ŁZS.


Przeczytaj również: Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry


Specjaliści podkreślają, że optymalnym stężeniem piroktonu olaminy w kosmetykach, jest 0,5%. w preparatach gotowych do użycia można go spotkać również w 1% stężeniu, jednak zwykle dotyczy to produktów spłukiwanych.

Rynki apteczny i drogeryjny oferują mnóstwo preparatów zawierających pirokotolaminę. Składnik ten głównie zasila formuły szamponów oraz kremów, jednak zawierają go również peelingi do twarzy, ale i skóry głowy.

Przyczyn łupieżu jest naprawdę sporo. Mogą się do niego przyczynić nieodpowiednia dieta, niewłaściwa pielęgnacja, nadużywanie produktów stylizacyjnych, nadmierny łojotok czy też zmiany hormonalne. Najczęściej jednak, wywołują go grzyby z gatunku Malassezia, a ich nadmierną aktywność doskonale usuwa właśnie pirokton olaminy.

Pirokton olaminy: działanie i właściwości

Pirokton olaminy, jak już zostało wspomniane, znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwłupieżowych, przeciwgrzybiczych, antybakteryjnych i przeciwświądowych. Jest więc substancją idealną do pielęgnacji skóry problemowej, ponieważ niweluje wiele uporczywych dolegliwości.

Piroktom olaminy działanie

Składnik działa wielopłaszczyznowo zwłaszcza w przypadku włosów i skóry głowy. Przede wszystkim, skutecznie zwalcza grzyby Malassezia furfur, które odpowiadają za powstawanie łupieżu, ale i są przyczyną łojotoku. Dodatkowo, usuwa patologiczną mikroflorę, która towarzyszy zmianom łupieżowym, przywraca równowagę i zapobiega nawrotom choroby, a poprawiając kondycję skóry głowy, wzmacnia również cebulki włosów i stymuluje wzrost nowych kosmyków.


Polecamy artykuł: Jak wzmocnić cebulki włosów?


Pirokton olaminy jest także pożądaną substancją w przypadku skóry problemowej, ze skłonnością do niedoskonałości. Bardzo często zasila formuły kosmetyków antytrądzikowych, gdyż wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. Sprawdza się przy AZS (atopowe zapalenie skóry) i ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry). Z uwagi na to, że neutralizuje grzyby, redukuje ryzyko infekcji skórnych.

Nie bez znaczenia dla skóry są także jego właściwości seboregulujące, czyli normujące wydzielanie sebum. Reguluje pracę gruczołów łojowych, nie dopuszczając do nadprodukcji sebum. W efekcie przywraca balans i równowagę naskórka.

Właściwości piroktonu olaminy:

  • likwiduje łupież,
  • działa antybakteryjnie i grzybobójczo,
  • zwalcza drożdżaki,
  • wykazuje właściwości przeciwzapalne,
  • eliminuje patogeny,
  • przywraca równowagę mikroflory naskórka,
  • niweluje świąd,
  • zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum,
  • przywraca równowagę mikrobiomu skóry głowy,
  • normalizuje wydzielanie łoju,
  • łagodzi stany zapalne,
  • zapobiega nawrotom łupieżu.

Co ważne, substancja ta jest również doskonałym konserwantem, a więc wydłuża przydatność kosmetyków do użytku i przeciwdziała ich psuciu się. Dzięki temu dłużej zachowują swoje właściwości i efektywność działania.

Pirokton olaminy – szampon, który rozwiąże Twoje problemy

Pirokton olaminy jest jedną z najbardziej znanych substancji, która zasila składy szamponów i innych preparatów przeciwłupieżowych. Produkty ukierunkowane na zwalczanie łupieżu i łojotoku przede wszystkim ograniczają rozwój i aktywność grzyba należącego do gatunku Malassezia, który jest przyczyną problemów ze skórą oraz włosami.

Obok ketokonazolu, pirokotolamina, uważana jest za jedną z najskuteczniejszych substancji zwalczających łupież i infekcje skórne. W odróżnieniu od pierwszego składnika, nie tylko zwalcza grzyby i drożdżaki, ale też normalizuje mikroflorę naskórka, a przy tym – co bardzo ważne – nie przesusza skóry, dlatego też kuracja wykorzystują pirokton olaminy może trwać dłużej.

Pirokton olaminy szampon

Rynek drogeryjny oferuje mnóstwo specjalistycznych preparatów, które pozwalają zwalczać problem łupieżu i innych skórnych niedoskonałości. Szczególnie rozbudowaną kategorią są przeciwłupieżowe szampony do włosów.

Szczególnie polecanym produktem jest BasicLab Capillus Shampoo szampon przeciwłupieżowy do włosów, który bazując na piroktonie olaminy, eliminuje patogeny, a także neutralizuje grzyby, które przyczyniają się do powstawania łupieżu i infekcji skórnych.

Szampon zawiera szereg substancji antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych, które u podstaw zwalczają przyczyny łupieżu. Dodatkowo, formuła produktu wzbogacona jest o ziołowe wyciągi i ekstrakty, które tonizują skórę głowy, regulują wydzielanie sebum, a także działają kojąco oraz łagodząco.

Osoby lubiące nowości kosmetyczne powinny wypróbować Anwen No Flake No Cry szampon przeciwłupieżowy w kostce, który usuwa objawy oraz przyczyny łupieżu. W jego składzie, obok piroktonu olaminy, można odnaleźć climnazol, ekstrakt z selera i fermentowany ekstrakt mikroorganizmów z gatunku Pseudoalteromonas, które wykazują silne działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne i seboregulujące. Szampon w kostce skutecznie zwalcza łupież suchy i tłusty, a przy tym redukuje podrażnienia, świąd i łuszczenie się skóry głowy.

Z myślą o panach powstał DX2 szampon dla mężczyzn przeciwłupieżowy + przeciw wypadaniu włosów, który w swoim składzie również ma pirokton olaminy, a także klimbazol, które wspólnie likwidują widoczne oznaki łupieżu i przywracają równowagę skórze głowy.


Przeczytaj również: Jaki szampon na łupież wybrać?


 

 

Pirokton olaminy – krem na niedoskonałości i infekcje skórne

Pirokton olaminy jest również wykorzystywany w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Jego właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, są szczególnie istotne w przypadku cer trądzikowych. Wykorzystywany jest również w leczeniu atopowego zapalenia skóry.

Znakomitymi recenzjami kobiet cieszy się Gift of Nature prebiotyczny krem do twarzy do cery mieszanej, czyli tej, która z jednej strony boryka się z nadmierną produkcją sebum, ale z drugiej z przesuszonymi miejscami. Krem działa seboregulująco i przeciwzapalnie, a to z kolei przyczynia się do zmniejszenia ilości niedoskonałości, zaskórników czy wyprysków.

W składzie kremu obecny jest niacynamid o właściwościach normalizujących wydzielanie sebum, ekstrakt z oregano, który pomaga zwalczać stany zapalne, a także piroctone olamine działająca przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.


Przeczytaj koniecznie: Cera trądzikowa – jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybrać?


Doskonałe recenzje zbierają również krem do skóry wymagającej i łojotokowej marki La Roche-Posay. Krem Kerium DS Pro-Desquamating wykazuje silnie kojące działanie, a przy tym hamuje uczucie swędzenia i ogranicza łuszczenie się naskórka. Połączenie piroktonu olaminy i cynku skutecznie zmniejsza ilość wydzielanego łoju i przywraca skórze równowagę.

Pirokton olaminy, w porównaniu do innych substancji przeciwłupieżowych, wykazuje zdecydowanie mniej działań niepożądanych i skutków ubocznych, a to sprawia, że jego popularność stale wzrasta. Jest nie tylko składnikiem przeciwgrzybiczym, ale dodatkowo poprawia mikroflorę naskórka, co jest niewątpliwie jego ogromną zaletą.