kobieta trzymająca plastry na pryszcze

Plastry na pryszcze to już nie taka nowinka kosmetyczna, jak jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy pojawiały się pierwsze plastry na pryszcze (naklejki na pryszcze). Niegdyś bardzo popularne często pojawiały się w kosmetyczkach nastolatków, dziś nadal są w ofercie marek kosmetycznych, szczególnie koreańskich, które wiodą prym w produkcji różnego rodzaju plasterków na wypryski.

Najczęściej sięgają po nie osoby z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową, które mają zwiększoną tendencję do wyprysków z racji nadmiernej produkcji sebum. Oczywiście niechciany gość w postaci czerwonego, bolącego pryszcza z białą kropką ropy na środku może pojawić się u każdego i prawdopodobnie każdy z nas chociaż raz w życiu miał pryszczyka.

Z naszego artykułu dowiesz się, jak działają plastry na pryszcze i czy warto je stosować? Czy faktycznie pomagają wyleczyć zmiany skórne? Jakie plastry na pryszcze wybrać? Poznaj 4 rodzaje plasterków na wypryski, które sprawdzą się w awaryjnej pielęgnacji.


Spis treści:

  1. Czym są plastry na pryszcze? Dlaczego je stosujemy?
  2. Czy plastry na pryszcze działają? 4 typy plasterków
  3. Czy plastry na pryszcze pomagają?
  4. Jak stosować plastry na pryszcze?
  5. Plastry na odciski na pryszcze? Czy to możliwe?

Polecane produkty:

 


Czym są plastry na pryszcze? Dlaczego je stosujemy?

plastry na pryszcze

Plastry na pryszcze to niewielkie plasterki, często w okrągłym kształcie, które służą do leczenia i maskowania niedoskonałości. Przeważnie wykonane są z folii poliuretanowej, nieprzezroczystej, cienkiej tkaniny lub papieru. Od środka pokryte są odpowiednim dla skóry klejem. Jednak najważniejsze są składniki aktywne, którymi jest plasterek nasączony. W zależności od wyboru produktu są to substancje antybakteryjne, wysuszające, przeciwzapalne lub łagodzące stan zapalny. Plastry na trądzik i inne zmiany skórne są niemal niewyczuwalne na skórze. Niektóre z nich można z powodzeniem dodatkowo przykryć makijażem.

Dlaczego je stosujemy? Pierwsze co przychodzi nam do głowy to to, że te specjalne naklejki skracają czas gojenia się skóry, na której pojawiły się pryszcze. Druga myśl jest zgoła odmienna od tej pierwszej, ponieważ wielu osobom zależy na tym, aby w jakiś sposób zamaskować nieraz duże i widoczne wypryski, których się wstydzimy i nieraz mogą obniżać nasze poczucie pewności siebie.

Warto wspomnieć również o tym, że plasterki stosuje się również po to, aby zapewnić jak najbardziej sterylne warunki leczenia zmian. Naklejki ograniczają dostęp bakterii i wszelkich innych zanieczyszczeń do gojącej się zmiany. Taki sposób na ochronę naruszonego naskórka przyspiesza procesy regeneracyjne, zapobiega często mimowolnemu dotykaniu skóry ze zmianami, rozdrapywaniu i wyciskaniu pryszczy.

Plasterki nie tylko są wygodne w użyciu, ale również skuteczne w działaniu antybakteryjnym, estetyczne, czasem podobne do odcienia skóry, więc prawie niewidoczne. Ostatnio na rynku pojawiły się również naklejki na pryszcze w kształcie gwiazdek, które wyglądają uroczo, jednak nadal spełniają swoją pielęgnacyjną rolę. Taki zabawny akcent na twarzy spodoba się osobom, które lubią się wyróżniać i zaskakiwać wyglądem. Przyzwyczailiśmy się już do widoku taśm na twarzy, które wykorzystuje się w takim zabiegu jak taping twarzy, więc naklejki na pryszcze gwiazdki nie powinny nikogo dziwić.


Zaskórniki zamknięte – jak się pozbyć? Dowiedz się więcej!


Czy plastry na pryszcze działają? 4 typy plasterków

twarz kobiety z naklejonym plastrem na pryszcz

Plastry punktowe na wypryski działają na zmiany wielotorowo, dlatego sprawdzą się przy wielu typach niedoskonałości. Możemy wybrać takie produkty, które będą zawierały składniki aktywne odpowiednie dla naszej skóry i oczekiwań, jakie mamy wobec leczenia.

  • Plastry hydrokoloidowe na pryszcze to specjalny wyrób kosmetyczny, który działa zbawiennie nawet na zaostrzone zmiany trądzikowe. Plasterki są przezroczyste, wodoodporne, dlatego doskonale dopasowuje się do wilgotnego środowiska zmiany, wchłaniają sączący się płyn, koją zaognione miejsca na skórze, a przede wszystkim chronią przed przedostaniem się i rozwojem bakterii. Upłynniają martwe komórki naskórka i przyczyniają się do naturalnego oczyszczania skóry. Znakomicie dopasowują się do kształtu niedoskonałości i są komfortowe w noszeniu, ponieważ prawie ich nie czuć.

Opatrunek nie tylko przynosi ulgę, wygładza, ale również leczy i przyspiesza przebudowę naskórka. Plaster hydrokoloidowy na wypryski różni się od innych naklejek tym, że nie przesusza skóry, jak może się to stać w przypadku stosowania plastrów z kwasem salicylowym czy nadtlenkiem benzoilu. Najlepsze rezultaty takiego sposobu pielęgnacji zmian trądzikowych da się zauważyć po ok. 48 godzinach nieustannego noszenia takiego plastra. Skóra jest wyraźnie czystsza, ropne zmiany są wyciszone, a skóra wygładzona.

Koreańskie plastry na pryszcze wiodą prym na rynku. Znajdziemy wiele dobrych marek kosmetycznych, które oferują plastry na trądzik, na wypryski i inne zmiany skórne.

⇒ Sprawdź plastry hydrokoloidowe marki CosRx, które nie wysuszają skóry, a skutecznie przyspieszają gojenie wyprysków. Działają miejscowo, wchłaniają nadmiar sebum, maskują pryszcze i efektywnie ograniczają namnażanie się patogenów.

  • Gojące plastry na pryszcze to tak naprawdę plastry wyciągające pryszcze. Marka L’biotica stworzyła plasterki punktowe o antybakteryjnej formule, która zawiera ekstrakt z drzewa herbacianego i wierzby kanadyjskiej. To składniki, które wysuszają zmiany, koją bolesne stany zapalne i wspomagają naturalne procesy regeneracyjne naskórka. Przeznaczone są zarówno do stosowania bezpośrednio na trądzikowe krosty, podskórne grudki, jak i ropne wykwity.

Ratunkowe plasterki na wypryski z kwasem salicylowym to kolejny bardzo popularny wariant tego wyrobu. Baza hydrokoloidowa z kwasem salicylowym, ekstraktem z drzewa sandałowego i wąkrotki azjatyckiej (CICA) działa antybakteryjnie, zwalczając wypryski.

⇒ Sprawdź: Iroha nature SOS Pimple Patches plastry na wypryski z kwasem salicylowym (18 szt.)

  • Plastry maskujące pryszcze są wykonane z cienkiego materiału, dzięki czemu są nie tylko niewidoczne na skórze, ale również niewyczuwalne. Przykrywają zmianę, spajając się ze skórą. Wygładzają nierówności i są odpowiednie pod makijaż. Skutecznie przyspieszają gojenie się zmian trądzikowych, absorbując wysięk z dotkniętego zmianą miejsca. Chronią przed zanieczyszczeniami.

Podsumowując, mamy do dyspozycji całkiem szeroki wachlarz naklejek na pryszcze.

4 typy plasterków: na trądzik, trudne w leczeniu podskórne, bolesne gulki, zaskórniki otwarte, “zwyczajne pryszcze”, które tylko raz na jakiś czas goszczą na naszej twarzy, dekolcie czy plecach.

Znakomicie sprawdzą się:

  • plasterki na pryszcze z cynkiem, który działa wysuszająco, wchłania nadmiar sebum i w krótkim czasie redukuje zmianę do zera,
  • plastry na trądzik, które zawierają kwas salicylowy o działaniu antybakteryjnym i złuszczającym; przyspieszają odbudowę zdrowego naskórka, unicestwiają bakterie chorobotwórcze i zapobiegają kolejnym infekcjom,
  • plastry hydrokoloidowe na pryszcze, które posiadają formułę wyciągającą płyn wysiękowy; usuwają martwe komórki naskórka i wyciszają zmiany zapalne,
  • plastry na niedoskonałości z ekstraktami roślinnymi, kwasami i olejkami antybakteryjnymi, takimi jak, np. olejek herbaciany, wąkrotka azjatycka, kwas hialuronowy, niacynamid.

Czy plastry na pryszcze pomagają?

przezroczysty plasterek naklejony na zmianę skórną

To nowoczesne i skuteczne wyroby kosmetyczne, które wspomagają leczenie zmian skórnych o różnej patogenezie. Przede wszystkim pomagają przyspieszyć gojenie się wyprysków, dzięki składnikom aktywnym, które wnikają przez naskórek i działają na zmianę podskórnie. Forma plasterków sama w sobie jest opatrunkiem, przykrywa zmianę, co sprawia, że ułatwia aktywację składników i pozwala im spokojnie działać bez dostępu do zanieczyszczeń z zewnątrz.

Plastry na pryszcze pomagają w szybkim czasie pozbyć się niedoskonałości, a na pewno zmniejszą wypryski, wyciszają stany zapalne i przygotowują skórę do dalszej pielęgnacji.

Wiele osób chwali je właśnie za szybkość w działaniu, co może okazać się ratunkiem przed ważnym spotkaniem następnego dnia. Naklejone na noc wyciągną ze zmiany bakterie, doleczą ją, wygładzą i lekko podsuszą. A gdy nadal nie czujemy się pewnie, aby wyjść do ludzi z naszym czerwonym pryszczem, będą działać również pod makijażem, którym dodatkowo zamaskujemy plasterek.


Usuwanie wągrów – jak to zrobić poprawnie?


Jak stosować plastry na pryszcze?

sposób naklejania plastra na pryszcze

Naklejki na pryszcze, plasterki są bardzo proste w obsłudze, jednakże należy pamiętać o kilku istotnych zasadach aplikacji. Oto one:

  1. Przed naklejeniem plastra na zmianę należy starannie umyć dłonie mydłem i osuszyć je. Dzięki temu unikniemy przeniesienia bakterii bytujących na dłoniach na naszą twarz i nie nadkazimy zmiany skórnej.
  2. Przystępujemy do naklejania plasterka. Wyjmujemy je z opakowania, odklejamy jeden, przeważnie jest ich kilkanaście na blistrze, i przyklejamy na zmianę, lekko dociskając, aby klej dobrze chwycił.
  3. Pamiętajmy, aby podczas noszenia plasterków nie dotykać ich, nie odklejać i nie drapać, bo to może naruszyć ich jednolitą strukturę i doprowadzić do odpadnięcia przed czasem. Poza tym dotykanie twarzy w tym także plasterków rękoma to niechlubny nawyk, który niejednokrotnie przyczynia się do pogorszenia się stanu skóry.
  4. Pilnujmy również czasu, który przeznaczamy na noszenie plasterków. Trzymajmy się zaleceń producenta. Niektóre z tych produktów można trzymać całą noc, inne kilka lub kilkanaście godzin – wszystko zależy od użytych składników aktywnych.

Zmagasz się z trądzikiem? Zobacz, jakie wymagania ma cera trądzikowa


Plastry na odciski na pryszcze? Czy to możliwe?

Czy plastry na odciski działają na pryszcze? Na takie pytanie można natrafić w Internecie, dlatego odpowiadamy, że hydrokoloidowe plastry na odciski niektórych kuszą, aby używać ich na pryszcze. Warto jednak się powstrzymać przed taką próbą, ponieważ klej używany do plastrów na odciski na stopach jest znacznie mocniejszy niż ten na plasterkach stosowanych na skórę twarzy. Zastosowanie plastrów na odciski w odmienny sposób niż zaleca producent, może skończyć się podrażnieniem wrażliwszej przecież skóry twarzy od tej na podeszwach stóp.

Klasyczne plastry na wypryski w okrągłym kształcie, plastry na pryszcze gwiazdki to znane i lubiane sposoby na błyskawiczne poradzenie sobie z palącą sprawą, jaką jest dla większości z nas czerwony i świecący się niczym latarnia pryszcz na środku brody. Jeżeli do tej pory nie miałaś okazji skorzystać z nich, polecamy, wypróbuj je do zadań specjalnych, a na pewno zostaną w Twojej kosmetyczce na dłużej.


Polecane produkty: