Blog kosmetyczny horex.pl Recenzje, inspiracje, porady

Aktualnie czytasz

Podrażnienie po retinolu — przyczyny i metody leczenia [PORADY]

Pielęgnacja Pielęgnacja twarzy Porady

Podrażnienie po retinolu — przyczyny i metody leczenia [PORADY]

Podrażnienie po retonolu

Retinol, czyli pochodna witaminy A, stała się jednym z kluczowych składników w pielęgnacji skóry twarzy. Chętnie wykorzystywany jest w zwalczaniu zmarszczek i poprawie wyglądu skóry. Jest to „potężna” substancja, która posiada wiele niesamowitych właściwości. Czasem jednak nieodpowiednie jego zastosowanie może prowadzić do podrażnień. Dlaczego występują i jak sobie z nimi radzić? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.


Spis treści:

  1. Retinol — co to jest?
    1.1. Czym jest retinizacja?
  2. Podrażnienie po retinolu — fakty i mity
  3. Jak uniknąć podrażnień po retinolu?

Popularne kosmetyki z retinolem:

 

Retinol — co to jest?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, retinol to pochodna witaminy A, który uważany jest za najaktywniejszą formą ten witaminy. Obecnie to substancja, która jest najbardziej przebadaną substancją chemiczną i cieszy się ogromną popularnością w świecie kosmetyków.

Eksperci wykazują, że retinol posiada niesamowite właściwości przeciwstarzeniowe, wygładzające skórę oraz pozwala skutecznie rozjaśnić skórne przebarwienia. Wnika głęboko w warstwy skóry i pobudza komórki do produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. Retinol to prawdziwy hit kuracji anti-aging, które poprawiają jędrność skóry, nawilżają, wygładzają i redukują procesy związane ze starzeniem się skóry.

Czym jest retinizacja?

Retinizacja to zjawisko polegające na adaptacji skóry do retinolu. Skóra może reagować poprzez zaczerwienienie, łuszczenie suchość i pieczenie. Jest to naturalna reakcja organizmu na nowy składnik wykorzystywany w pielęgnacji. Mówiąc o podrażnieniu po retinolu, nie należy zapominać o ilości. Zbyt duża ilość preparatu na raz może prowadzić do niepokojących podrażnień.


Powinno Cię zainteresować: Retinol — jak stosować? 10 pytań i odpowiedzi — nasz poradnik


Podrażnienie po retinolu — fakty i mity

Retinol z reguły nie uczula, ale istnieją sytuacje, gdy może dojść do podrażnień skóry. Zwykle dochodzi do tego, gdy mamy do czynienia ze skórą wrażliwą. Kosmetyki z retinolem mogą powodować zaczerwienienie, swędzenie lub łuszczenie naskórka. By uniknąć negatywnych skutków, należy zawsze stosować się do zaleceń producenta. Odpowiednie stężenie tej substancji i dawkowanie minimalizuje ryzyko wszelkich podrażnień.

Stosując retinol, z czasem zwiększa się jego dawkę i przyzwyczaja skórę do konkretnego preparatu. Wiele osób podrażnienia zauważa w ciągu 2-4 dni od rozpoczęcia kuracji. Wszelkiego rodzaju podrażnienia zwykle wynikają z nieprawidłowego dobrania preparatu lub nieprawidłowego stosowania.

Pamiętaj! Gdy podrażnienie po retinolu wystąpiło nagle, krótko po aplikacji kosmetyku, a wcześniej skóra była w dobrej kondycji, należy natychmiast taki produkt odstawić i zrezygnować z pielęgnacji.

Czasem jednak podrażnienia występują po pewnym czasie. Wówczas należy zwrócić uwagę na to, czy skóra jest codziennie odpowiednio nawilżana. Warto do kuracji retinolem zastosować kosmetyki nawilżające. Można również wesprzeć pielęgnację delikatnymi preparatami do oczyszczania skóry (np. pianki oczyszczające, kremy, pasty, musy, emolienty), które na skórze będą tworzyć film ochronny.

MIT! Stosowanie preparatów można stosować wyłącznie na noc. Okazuje się, że retinoidy nie działają fototoksycznie i uczulająco, co sprawia, że można jest stosować o dowolnej porze dnia.

FAKT! Kosmetyki z retinolem nie powinny być wystawione na działanie promieniowania UV. Jedynym uzasadnieniem do stosowania retinoidów w porach wieczornych jest słaba stabilność preparatów po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Warto również wiedzieć, że problem ten nie występuje w nowoczesnych kosmetykach, przy których produkcji wykorzystano nanotechnologiczne rozwiązania.

Jak uniknąć podrażnień po retinolu?

Jak wyeliminować podrażnienie po retinolu

Istnieje kilka zasad, by uniknąć podrażnień po retinolu. Najpopularniejsze zasady to:

  • Stopniowe wprowadzanie pielęgnacji — kuracji nie wolno rozpoczynać od razu od silnego retinolu. Warto rozpocząć od niższego stężenia i stopniowego zwiększania, by dać skórze czas na adaptacje. Retinol w kosmetykach występuje w stężeniach od 0,1% do 2%. Jakie stężenie wybrać na początek? Najdosadniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dawki w granicach 0,2 – 0,5%. Dzięki temu można uniknąć silnych podrażnień, a skóra otrzyma szansę na przyzwyczajenie się do tej substancji.
  • Zadbaj o ochronę przeciwsłoneczną — z filtrami są ważne, ponieważ retinol może uwrażliwiać skórę na promieniowanie UV.
  • Stosuj odpowiednią ilość — w kuracji retinolem często sprawdza się zasada, że mniej znaczy więcej. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta.

Łuszczenie to najczęstsze podrażnienie po retinolu. Proces ten przebiega zazwyczaj spokojnie, ale może też przybrać bardzo intensywne zmiany. Łuszczenie związane jest z odnową komórkową skóry i zwykle występuje w formie łuszczenia drobnopłatkowego. Tutaj ważna informacja. Gdy skóra intensywnie się łuszczy, nie należy płatków pod żadnym pozorem odrywać. Bezpośrednie zerwanie może doprowadzić do zerwania również nowej warstwy komórek.

Jak złagodzić podrażnienia po retinolu? Tutaj należy w codziennej pielęgnacji postawić na delikatne oczyszczanie, odżywianie, nawilżanie i ochronę przed promieniowaniem UV. Delikatne kosmetyki zmniejszają uczucie nadwrażliwości skóry i przywracają jej odpowiedni poziom nawilżenia. Co na podrażnienie po retinolu? W przypadku kosmetyków odżywczych należy postawić na moc składników łagodzących. Dobrym rozwiązaniem są preparaty zawierające m.in. pantenol, allantoinę i wąkrotkę azjatycką. Podrażnienie skóry po retinolu może czasem wymagać użycia silniejszych produktów. Tutaj z pomocą przychodzą kremy i balsamy o działaniu łagodzącym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Co z ochroną UV? Najlepsze są kosmetyki zapewniające wysoką ochronę – SPF50. Zawierają one nie tylko filtry ochronne, ale także składniki odbudowujące uszkodzoną barierę skórną.


Zobacz również: Retinal – czy jest konkurentem retinolu? [Poznaj różnice]


Retinol to składnik, który przynosi niesamowite rezultaty. Warto jednak pamiętać o możliwości wystąpienia różnych podrażnień, zwłaszcza na początku kuracji. Kluczem jest stopniowe wprowadzanie retinolu, stosowanie go zgodnie z zaleceniami oraz staranność w ochronie przeciwsłonecznej. Jeśli jednak pojawią się podrażnienia, delikatna pielęgnacja pomoże skórze się zregenerować i dostosować do nowego składnika.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.