Pokrzywa na włosy

Zioła jeszcze w nie tak dawnych czasach stanowiły podstawę pielęgnacji skóry i włosów. W kwestii tych drugich na podium była roślina, którą znamy bardzo dobrze, mimo że nie kojarzy się pozytywnie. Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica), bo o niej mowa, to roślina z rodziny pokrzywowatych. Występuje pospolicie na terenie całego naszego kraju, a także w Azji, Ameryce Północnej i Afryce Północnej. Mimo to jest jedną z najcenniejszych roślin stosowanych w fitoterapii i kosmetyce. Pokrzywa na włosy to przede wszystkim działanie oczyszczające, czy jest w niej coś jeszcze? Jak ją stosować i na jakie efekty możesz liczyć?


  1. Pokrzywa na włosy – dlaczego działa?
    1.1. Czy pokrzywa jest dobra na włosy?
    1.2. Pokrzywa na włosy – właściwości
  2. Pokrzywa na włosy – efekty
    2.1. Pokrzywa na włosy – jak stosować?
    2.2. Szampony z pokrzywą, czy wcierki?

 

Pokrzywa na włosy – dlaczego działa?

Głównie antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie. Co to oznacza i z czego wynika? “Winnym” jest tu skład chemiczny rośliny – różny, w zależności od jej części. Najczęściej wykorzystywane są ekstrakty z ziela, jednak stosuje się także olej z nasion lub wyciąg z korzenia pokrzywy.

Co zawiera pokrzywa? Oto główne składniki ziela pokrzywy:

  • witaminy B₅, witamina C,
  • kwasy organiczne: węglowy, mrówkowy, krzemowy, cytrynowy, fumarowy, glicerynowy, jabłkowy, szczawiowy, fosforowy, chinowy, kwas bursztynowy, masłowy, kawowy, kumarowy, palmitynowy, octowy, kwas glikolowy, foliowy, gentyzynowy, kwas ferulowy,
  • karotenoidy: karoten, ksantofil,
  • flawonoidy: kwercetyna, rutyna, glikozydy,
  • garbniki taniny,
  • sacharydy: fruktoza, galaktoza, glukoza, maltoza, rafinozy,
  • kwasy tłuszczowe: kwas linolowy, linolenowy,
  • sterole,
  • związki organiczne: skopoletyna (kumaryna), eskuletyna, lecytyny, sekretyny.

Skład chemiczny korzeni z pokrzywy:

  • kwasy organiczne: ursolowy, oleanolowy, hydroksybenzoesowy, chinowy, kumarowy, kawowy, ferulowy,
  • flawonoidy: rutyna, amentofl awon, glikozyd kwercetyny,
  • garbniki taniny,
  • sacharydy: glukan, glukogalakturoniany, arabinogalaktany,
  • kwasy tłuszczowe: linolowy, linolenowy,
  • sterole: sitosterole (7b -hydroxysitosterol, stigmasterol, kampesterol) oraz b -sitosterole (3 -O -glukozyd)
  • fitoestrogeny: lignany,
  • związki organiczne: skopoletyna, eskuletyna, ceramidy oraz ich glikozydy, triterpeny, alkohol homowanilinowy.

Czy pokrzywa jest dobra na włosy?

Pokrzywa na włosy to jeden z najlepszych sposobów na ich pielęgnację. Dzięki zawartości witamin, minerałów i związków czynnych, roślina ta wpływa korzystnie zarówno na kondycję włosów, jak i skóry głowy.

Co ważne, możesz ją stosować w formie naparu, soku czy gotowych produktów, takich jak szampony do włosów, odżywki oraz suplementy diety.


Jak szybko odświeżyć włosy? Sprawdź artykuł: Suche szampony od Batiste – czym są i jakie są i jakie są alternatywy? Ranking!


Pokrzywa na włosy – właściwości

Niepozorne zioło ma olbrzymi potencjał w pielęgnacji włosów. Głównym zadaniem ekstraktów z pokrzywy zawartych w kosmetykach jest to, aby regulować wydzielanie sebum, zmniejszać ryzyko powstawania stanów zapalnych i łagodzić podrażnienia. Ziołowe szampony z pokrzywą idealnie sprawdzą się do pielęgnacji włosów przetłuszczających się z tendencją do powstawania łupieżu. Pokrzywa stosowana na włosy:

  • wzmacnia,
  • zapobiega wypadaniu,
  • zwiększa elastyczność,
  • reguluje wydzielanie sebum,
  • wspiera odbudowę kosmyków,
  • odżywia,
  • łagodzi podrażnienia i stany zapalane skóry głowy,
  • redukuje świąd i zaczerwienienia,
  • działa przeciwłupieżowo.

Borykasz się z problemem słabych i wypadających włosów? Sprawdź artykuł: jak wzmocnić cebulki włosów i pozbądź się problemu na dobre!


Jak działa pokrzywa na włosy

Pokrzywa na włosy – efekty

Największe efekty osiągniesz, stosując pokrzywę regularnie i przez długi czas. Nie muszą być to domowe płukanki do włosów z pokrzywą (przepis na jedną z nich znajdziesz niżej), wystarczy dobry naturalny szampon i odżywka. Warto też stosować pokrzywę jako suplement diety, dostępne są tabletki z ekstraktem z pokrzywy lub herbatki. Często dla wzmocnienia efektu stosuje się skrzyp polny i pokrzywę jednocześnie, czasem także szałwię i pokrzywę. Taki zestaw ziół to jeszcze skuteczniejsze działanie, co ważne – w naturalnej formie.

  1. Pokrzywa na wypadające włosy – to jeden z najbardziej znanych efektów stosowania pokrzywy. Odpowiedzialne za niego są liczne składniki, jednak szczególną rolę odgrywają: magnez, potas, fosfor, mangan, witamina C i witamina B2. Pokrzywa zapobiega wypadaniu włosów i stymuluje wzrost nowych, mocniejszych kosmyków.
  2. Wzmocnienie włosów – pokrzywa na włosy działa u podstaw: wzmacnia cebulki. Taki efekt jej stosowania to przede wszystkim zasługa witaminy A, B2 i K oraz magnez, wapń i siarka. Składniki te są ważne dla prawidłowego metabolizmu zarówno cebulek, jak i komórek rogowych naskórka je otaczającego. Dzięki temu wzmacniane są pasma na całej długości, które rosną prawidłowo i mają większą odporność na uszkodzenia.
  3. Poprawa elastyczności – zawarta w składzie siarka jest bardzo ważna w procesie syntezy podstawowego budulca włosów – keratyny. Dzięki niej włosy stają się bardziej elastyczne, mocne i grube. Witamina E poprawia ich wygląd, jednocześnie je regenerując. Fosfor dodaje włosom sprężystości, która przekłada się na widoczne ich wzmocnienie.
  4. Zdrowa skóra głowy – składniki czynne pokrzywy wpływają korzystnie na skórę głowy. Przede wszystkim regulują wydzielanie sebum, przez co doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów z tendencją do przetłuszczania. Dodatkowo redukuje łupież, zmniejsza świąd i zaczerwienienia. Działa przeciwzapalnie, dlatego szybko łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Odpowiedzialna jest za to między innymi witamina B5, C i K oraz fosfor. Pokrzywa może zredukować również problem, jakim jest sucha skóra głowy.

Olejek marchewkowy – do pielęgnacji twarzy, włosów i opalania.


Przepisy na domowe kosmetyki z pokrzywą

Pokrzywa na włosy – jak stosować?

W zależności od czasu, jaki chcesz poświęcić na pielęgnację włosów, możesz wybrać gotowe kosmetyki do włosów lub spróbować przygotować je sama, na bazie prostych receptur. Nie wymaga to aż tak wiele wysiłku, ale przy regularnym stosowaniu efekty są spektakularne. Poniżej znajdziesz kilka prostych przepisów na domowe kosmetyki z pokrzywą – przetestowałam je dziesiątki razy 🙂

Płukanka do włosów z pokrzywy, skrzypu polnego i miodu

  • 2/3 szklanki naparu z pokrzywy,
  • 1/3 szklanki naparu ze skrzypu polnego,
  • 3 łyżki miodu.

Zaparz pokrzywę i skrzyp polny. Po przestygnięciu połącz napary, dodaj miód i dokładnie wymieszaj. Miksturę pozostaw na 15 minut, następnie zaaplikuj ją na włosy, zawiń je w ręcznik i pozostaw na pół godziny. Następnie spłucz ją ciepłą wodą. Płukankę polecam stosować po umyciu włosów.

Maseczka z pokrzywą i olejem bawełnianym

  • 3 łyżeczki oleju bawełnianego,
  • 2 łyżki soku z pokrzywy (opcjonalnie naparu).

Wymieszaj olej bawełniany z sokiem z pokrzywy i natychmiast rozprowadź na wilgotnych włosach. Zawiń je w ręcznik i pozostaw na godzinę. Następnie umyj włosy delikatnym szamponem.

Wcierka z pokrzywy i mięty

  • 1/4 szklanki naparu z pokrzywy,
  • 1/4 szklanki naparu z mięty.

Parz zioła osobno pod przykryciem przez około 15 minut. Po osiągnięciu przez nie temperatury pokojowej połącz je i wetrzyj w skórę głowy. Pozostaw na pół godziny i spłucz. Spłukiwanie nie jest jedna konieczne. Jeżeli nie wykorzystasz wszystkiego, spokojnie możesz zamknąć napar w szczelnym naczyniu i użyć następnego dnia.

Szampony z pokrzywą, czy wcierki?

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych kosmetyków do włosów z ekstraktem z pokrzywy. Najpopularniejsza jest wcierka do włosów z pokrzywą, ponieważ działa ona przede wszystkim na skórę głowy – czyli tak, aby maksymalnie wykorzystać właściwości rośliny. Jak ją używać? Wystarczy wmasować wcierkę w wilgotną skórę głowy i włosy, a następnie ułożyć fryzurę jak zazwyczaj. Osadzone na powierzchni składniki zaczną wnikać głębiej i zadziałają już od pierwszych chwil.

Podstawą pielęgnacji są jednak szampony, dlatego warto stosować je równolegle z kosmetykami naturalnymi, takimi jak wcierki do włosów. W mojej opinii zdecydowanie najlepszy szampon z pokrzywą oferuje marka Barwa. Jest on bardzo lekki, nie przytłacza zapachem, a przy tym jest bardzo skuteczny.

Mniej znaną propozycją jest olej z pokrzywy. Olejowanie włosów z jego udziałem to kolejny zabieg, który pomoże wzmocnić kosmyki. Pozyskiwany jest z nasion pokrzywy, które także zawierają szereg cennych składników aktywnych.

Źródła:

  • Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne, Karolina Jakubczyk, Katarzyna Janda, Sylwia Szkyrpan, Izabela Gutowska, Jolanta Wolska, Pom J Life Sci 2015, 61, 2, 191–198.