krem stworzony w laboratorium

Polisorbat 80 to popularny składnik, który występuje zarówno w żywności, jak i w kosmetykach. Pojawia się również w lekach, m.in. jako substancja pomocnicza w szczepionkach przeciw grypie. Jaką pełni rolę? Czy jest bezpieczny? W jakich kosmetykach go znajdziemy? Poznaj najważniejsze informacje na jego temat.


Spis treści:

  1. Polisorbat 80 – co to jest? Właściwości i działanie
  2. Polisorbat 80 – szkodliwość
    2.1. Polisorbat 80 – skutki uboczne
  3. Polysorbate 80 w kosmetykach
  4. Polisorbat w lekach – dlaczego się go stosuje?

Polecane produkty:

Polisorbat 80 – co to jest? Właściwości i działanie

polisorbat 80 wzór chemiczny

Polisorbat 80 (w INCI znajdziemy go pod nazwą Polysorbate 80, inną nazwą dla niego jest jeszcze monooleinian polioksyetylenosorbitolu lub E433) to ze względu na budowę chemiczną mieszanina pochodnych sorbitolu i kwasu oleinowego. Występuje pod postacią bezwonnej cieczy o jasno- lub ciemnożółtej barwie. Jest lepki i rozpuszczalny w wodzie. Nie rozpuszcza się w tłuszczach. Liczba 80 po jego nazwie wskazuje grupę lipofilową, w tym przypadku kwasu oleinowego. Stosuje się go przede wszystkim jako emulgator zarówno jeżeli chodzi o żywność, jak i o kosmetyki.

Polisorbat 80 jest składnikiem bezpiecznym do stosowania w kosmetykach. Zostało to potwierdzone przez CIR w raporcie z 2015 roku o polisorbatach. Gdy wykorzystywany jest prawidłowo, zgodnie z przeznaczeniem, nie jest szkodliwy i nie sklasyfikowano go jako potencjalnego alergenu.


Jak działają silikony w kosmetykach? Sprawdź!


Polisorbat 80 – szkodliwość

Czy jest szkodliwy? Nie jest szkodliwy. Według najnowszej wiedzy określającej bezpieczeństwo substancji znajdujących się w kosmetykach nie został uznany jako substancja niebezpieczna w oparciu o przepisy chemiczne. To nietoksyczna i biodegradowalna substancja o pochodzeniu roślinnym lub syntetycznym (informacje o surowcu użytym w konkretnym preparacie należy poszukiwać bezpośrednio u producenta). Nie pojawiły się również żadne informacje o wpływie tej substancji na środowisko naturalne.

Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że monooleinian polioksyetylenosorbitolu wpływa szkodliwe na płodność. Natomiast pojawiły się doniesienia naukowe, mówiące o jego wpływie na namnażanie się bakterii E. Coli, co może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Polisorbat 80 – skutki uboczne

Nie wywołuje skutków ubocznych, nie podrażnia skóry i nie uczula. Zaleca się, aby nie stosować kosmetyków z tym składnikiem na skórę w okolicach oczu, ponieważ tam naskórek jest szczególnie cienki i wrażliwy. Oczywiście kwestia podrażnienia i uczulenia na dany składnik jest bardzo indywidualna, dlatego należy obserwować reakcję skóry na daną substancję, która, pomimo tego że nie jest uznana za potencjalny alergen, może wywoływać alergie.

Jeżeli zastanawiasz się, czy Polysorbate 80 można stosować w ciąży, to przychodzimy z odpowiedzią, że w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią należy odstawić produkty z tym składnikiem na półkę i na jakiś czas przestać je stosować. Ta substancja nie jest również stosowana w kosmetykach przeznaczonych dla niemowląt i dzieci.


Jak działa Sodium Benzoate? Dowiedz się!


Polysorbate 80 w kosmetykach

polysorbate 80 w kosmetykach tworzy pianę

Jakie funkcje pełni Polysorbate 80 w kosmetykach? Między innymi:

  • umożliwia powstanie emulsji, łącząc fazę wodną z fazą olejową (emulsje kosmetyczne to np. balsamy do ciała, kremy do twarzy, mleczka do twarzy),
  • powoduje, że tłuszcze rozpuszczą się w wodzie i nie pozostają na jej powierzchni ani na wannie (musujące kule do kąpieli),
  • pozwala na umieszczenie w roztworze wodnym substancji, takich jak: ekstrakty roślinne, tłuszcze i olejki eteryczne, które w praktyce prawie w ogóle nie rozpuszczają się w wodzie,
  • tworzy pianę,
  • jest niejonowym, czyli łagodnym surfaktantem, który oczyszcza skórę z sebum, brudu i resztek makijażu.

W jakich kosmetykach najczęściej pojawia się w składzie Polisorbat 80? Do takich produktów zaliczają się m.in. kosmetyki do pielęgnacji włosów (szampony do włosów), produkty do pielęgnacji skóry atopowej (kremy i masła do ciała, żele pod prysznic, balsamy do ciała), produkty do demakijażu twarzy (mleczka do demakijażu, żele do mycia twarzy), kremy do opalania i kosmetyki po opalaniu. Monooleinian polioksyetylenosorbitolu ułatwia również wprowadzanie witamin do roztworów wodnych.


Czy wiesz, że…

w sektorze spożywczym korzysta się z jego właściwości emulgujących przy produkcji lodów. Co to oznacza? Polisorbat 80 stabilizuje emulsję, sprawiając, że kropelki tłuszczów łączą się ze sobą i zamykają powietrze w mieszaninie, czyniąc ją pulchną. Składnik ten obecny jest również w gumach do żucia czy gotowych sosach.


Polisorbat 80 w lekach – dlaczego się go stosuje?

polisorbat 80 w lekach

Polisorbat 80 w lekach pełni również rolę emulgatora, czyli jest substancją pomocniczą, np. w kroplach do nosa, tabletkach na menopauzę, globulkach dopochwowych. Znajdziemy go również w suplementach diety z magnezem i witaminą B6, a także preparatach wspierających pracę wątroby.

Polisorbat 80 w szczepionkach pełni również funkcję pomocniczą, ponieważ dodaje się go, aby preparat zachował odpowiednią strukturę przestrzenną.

Podsumowując, Polisorbat 80 jest substancją bezpieczną, odpowiedzialną za rozpuszczanie tłuszczów w wodzie. Stosowany w wielu kosmetykach, lekach i żywności jako solubilizator i emulgator niejonowy O/W. Stabilizuje emulsje i balsamy, zapobiegając rozwarstwieniu fazy wodnej i olejowej. Stosowany do tworzenia wodnych roztworów witamin A i E, aby ułatwić wprowadzanie ich do kosmetyków. Jest też nośnikiem i wzmacniaczem zapachów. To substancja, która jest pomocna w wielu procesach chemicznych, korzystamy z jej właściwości codziennie, a zapewne nie byliśmy tego w ogóle świadomi.

Polecane produkty:

Źródła:

Polisorbat 80, w: wikipedia.org, dostępny w: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Polisorbat_80, dostęp 8.11.2022

Polysorbate 80, w: kosmopedia.org, dostępny w: https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/polysorbate-80/, dostęp 8.11.2022