Pajączki na nogach

Popękane naczynka nie występują tylko na twarzy. To przypadłość, którą możemy spotkać także na nogach. Nieestetycznie popękane żyłki mogą być źródłem wielu kompleksów. Fioletowe popękane żyłki przez wiele kobiet są uznawane za duży defekt kosmetyczny. Warto jednak wiedzieć, że może to być jeden z objawów chorób żył. Czy istnieją kosmetyki, które pomagają zadbać o nogi? Czy na popękane naczynka na nogach można leczyć tylko zabiegowo? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.


  1. Popękane naczynka na nogach – czym są?
  2. Jak powstają pajączki?
  3. Popękane naczynka na nogach – jak leczyć?
  4. Kosmetyki do nóg – jak zredukować popękane naczynka na nogach?
    4.1 Dieta na popękane naczynka na nogach – czy ma to sens?

Popularne kosmetyki na popękane naczynka na nogach oraz zmęczone i obolałe nogi:

Popękane naczynka na nogach — czym są?

Zastanawiasz się, czym są dokładnie pajączki na nogach? To nic innego jak poszerzone naczynka żylne, które znajdują się płytko w skórze. Popękane naczynka na nogach w terminologii medycznej nazywa się teleangiektazją lub wenulektazją. 

W sytuacji, gdy zastawki żylne nie pracują prawidłowo, przepływ krwi do tzw. układu głębokiego z układu powierzchniowego jest utrudniony. Oznacza to, że krew wraca do układu powierzchniowego i powoduje nadmierne rozciąganie naczyń krwionośnych. Popularne pajączki są koloru jasnoczerwonego lub fioletowego, a ich średnica jest zwykle większa niż 1 mm. Warto tutaj również wiedzieć, że pajączki na nogach nie są przyczyną żadnego bólu. Popękane naczynka na nogach swoim wyglądem przypominają pajęczą sieć. Stąd właśnie nazwa “pajączki”. Mogą występować praktycznie w każdym miejscu. Najczęściej jednak można je spotkać na łydkach i udach. 


Zobacz również: Truskawkowe nogi (strawberry legs) – jak się ich pozbyć?


Jak powstają pajączki?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Krąży kilka teorii, które wyjaśniają, jak powstają nieestetyczne żyłki na nogach. Najczęściej można się spotkać z opiniami, że rozszerzone naczynka to efekt nieprawidłowości w pracy zastawek żylnych i zaburzeń w prawidłowym działaniu żył — te zaburzenia są często uwarunkowane genetycznie. Należy również wiedzieć, że pajączki mogą również powstawać za sprawą czynników zewnętrznych takich jak:

  • zła dieta,
  • nadwaga i otyłość,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej,
  • urazy i przebyte operacje nóg,
  • wiek,
  • ciąża,
  • leki.

Popękane naczynka na nogach mogą pojawić się w różnym wieku. Narażone są nie tylko osoby starsze, gdzie ścianki naczynek mogą już być słabsze. Pajączki mogą pojawiać się także w wieku dojrzewania, w czasie ciąży lub menopauzy. Dużą skłonność do powstawania pajączków wykazują kobiety w ciąży. Ze względu na “burzę” hormonalną, dochodzi często do zwiększonej ilości krwi, która krąży w organizmie i prowadzi do powiększenia się żył. 


Sprawdź również: Pajączki na twarzy (teleangiektazje) – jak dbać o cerę?


Popękane naczynka na nogach — jak leczyć?

Popękane naczynka na nogach - jak leczyć

Pajączki na nogach to kłopot estetyczny wielu kobiet. Jest to powód wielu kompleksów, który sprawia, że panie świadomie rezygnują z ubierania sukienek i pokazywania swoich nóg. Popękane naczynka na nogach można leczyć. Dostępne są m.in. kremy do stóp lub leki, które zmniejszają przepuszczalność ścian naczynek oraz polepszają krążenie. W takich lekach najczęściej wykorzystuje się takie składniki jak: diosmina, trokserutyna, rutyna, hesperydyna, wyciąg z nasion kasztanowca, escyna, wyciąg z ruszczyka kolczastego, wyciąg z pestek winogron.

Za bardziej zaawansowane zabiegi na pajączki uznaje się:

  • Obliterację laserową — polega ona zamknięciu naczynek za pomocą energii przenoszonej przez promieniowanie laserowe. Zabieg wykonuje się w pozycji leżącej. Pacjent i lekarz osłaniają oczy za pomocą specjalnych okularów, a skóra pokrywana jest żelem chłodzących. Pierwsze efekty są dostępne już po około 8 tygodniach.
  • Skleroterapię — to inwazyjna metoda, która polega na nakłuwaniu naczynia krwionośnego i podaniu do jego światła substancji chemicznej. Substancja podrażnia śródbłonek naczynia, zmusza organizm do reakcji i powoduje, zamknięcie naczynia krwionośnego i ustaniem w nim przepływu krwi. Substancja chemiczna jest wstrzykiwana do naczynia, które wcześniej zostało pozbawione krwi. Efekty można zauważyć po około 6 tygodniach.

Kosmetyki do nóg — jak zredukować popękane naczynka na nogach?

popękane naczynka na nogach

Ciężkie i obolałe nogi, a także popękane naczynka to problem, z którymi muszą zmierzyć się zwłaszcza kobiety. Wielogodzinne chodzenie na szpilkach, siedzący tryb pracy oraz multum innych obowiązków sprawiają, że na koniec dnia nasze nogi wołają o pomoc. Jak przynieść im ulgę w domowym zaciszu? Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków, żeli i kremów, które zawierają moc dobroczynnych składników. Do najpopularniejszych produktów zaliczamy:

Ziaja Stopy żel do nóg kasztanowy (100 ml) – to żel od firmy Ziaja, który chłodzi i relaksuje nogi. Został stworzony na bazie ekstraktu z kasztanowca, który zmiękcza skórę i nadaje im poczucie komfortu. Żel działa przeciwzapalnie i ochronnie. Regeneruje komórki skóry.

Floslek seria do pielęgnacji stóp żel do nóg przeznaczony dla osób ze skłonnością do opuchniętych nóg z kasztanowcem i miłorzębem (50 ml) – zawiera substancje czynne w postaci wyciągów z kasztanowca i miłorzębu, które obfitują w bioflawanoidy, escynę i garbniki o licznych właściwościach uszczelniających naczynia krwionośne. Żel do stóp pomaga przywrócić nogom lekkość i gładkość. Żel skutecznie zapobiega pękaniu naczynek i poprawia nawilżenie skóry.

Biały Jeleń krem-żel do opuchniętych nóg i stóp (100 ml) – przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji skóry nóg i stóp, które mają skłonność do obrzęków. Regularnie stosowany nawilża i wygładza skórę. Żel zmniejsza obrzęki nóg, kostek i stów. Zapewnia przyjemne uczucie chłodzenia. Dodatkowa zmniejsza  uczucie “ciężkości nóg”. 

Floslek krem do zmęczonych i obolałych nóg z wyciągiem z kasztanowca (75 ml) – skutecznie usuwa zmęczenie nóg i stóp. Zawiera ekstrakty z arniki i kasztanowca, które przywracają nogą lekkość. Krem pomaga zmniejszyć opuchliznę i obrzęki. Wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, nawilża i natłuszcza skórę, przywracając jej elastyczność. 

Mavala Revitalising Emulsion For Legs rewitalizująca emulsja do zmęczonych nóg (75 ml) – przywraca komfort i zapewnia uczucie odświeżenia i zadbania. Emulsja została opracowana tak, by ulżyć zmęczonym nogom i zapewnić ukojenie. Odpręża bolące nogi i przyjemnie pachnie. 

Podosanus Spray odświeżająco-chłodzący do nóg (180 ml) – ten spray na zmęczone i obolałe nogi przynosi natychmiastową świeżość i odprężenie. Polecany jest szczególnie osobom wykonującym stojącą i siedzącą pracę, borykających się z nieprawidłowym krążeniem. W składzie znajdziemy wyciąg z kasztanowca i arniki górskiej, mentol, ekstrakt z szałwii lekarskiej. Wszystkie te składniki zmniejszają opuchnięcia, chłodzą i odświeżają zmęczone i obolałe nogi. 

Dieta na popękane naczynka na nogach — czy ma to sens?

Korzystanie z kosmetyków to nie jedyna droga do odzyskania pięknych i zdrowych nóg. Ważna jest także zmiana stylu życia i dieta. Dieta, która redukuje zmiany żylne i tętnicze powinna być bogata w NNKT — niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. W diecie nie powinna zabraknąć kwasów omega-3, 6 i 9. Działają one przeciwzapalnie i redukują zmiany miażdżycowe. Dietetycy zalecają spożywanie dużej ilości warzyw, które stanowią potężną dawkę witamin A i E, które wpływają na zdrową skórę.

Pamiętając o diecie, nie można zapominać także o sporcie. Aktywność fizyczna (umiarkowany ruch 30 m.in. dziennie), zapewnia odpowiednie krążenie żylne i pozytywnie wpływa na cały organizm. 

Popękane naczynka na nogach mogą być źródłem kompleksów i obniżenia samooceny. Wprowadzenie pewnych zmian chroni nogi i sprawia, że codziennie wyglądają one na pełne zdrowia. Pamiętać należy również o tym, że nie zawsze kosmetyki pozwalają zredukować problem. W niektórych sytuacjach niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistom w celu wyeliminowania ryzyka poważniejszych schorzeń.