Pryszcz na ustach

Pryszcz na ustach to nie tylko bolesny problem, ale także wizualny. Pryszcze wokół ust występują zawsze w najmniej oczekiwanych momentach — zwykle, gdy szykuje nam się ważne wyjście, spotkanie biznesowe lub randka. Gdy tylko poczujemy charakterystyczne pieczenie, swędzenia, to znak, że za kilka dni pojawi się pryszcz. Potoczną nazwą opryszczki na ustach jest zimno. Jak sobie radzić z tym problemem? Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.


Spis treści:

  1. Pryszcz na ustach — czym jest wirus HSV-1?
  2. Pryszcze — rodzaje
  3. Pryszcz na ustach — przyczyny i zapobieganie
  4. Kosmetyki na pryszcz na ustach — co warto stosować?
  5. Domowe sposoby na opryszczkę wokół ust

Popularne kosmetyki do ust:

Pryszcz na ustach — czym jest wirus HSV-1?

Pojedynczy pryszcz na ustach lub charakterystyczna opryszczka jest zaraźliwa, wygląda nieestetyczna i jest często bolesna. WHO mówi o tym, że nawet 67% populacji poniżej 50 roku życia jest nosicielami wirusa opryszczki wargowej. Opryszczka występuje zwykle w dwóch odmianach — opryszczki na wargach (np. zimno) lub opryszczki na narządach płciowych. Za pryszcze na wargach odpowiada wirus HSV-1. Odpowiada on za powstanie opryszczki na ustach, kącikach ust, na granicy warg oraz na skórze twarzy. Okazuje się, że już kilka dni przed jego pojawieniem występuje charakterystyczny świąd, pieczenie i nadwrażliwość. Po około 2 dniach powstaje charakterystyczny pęcherz, który z czasem pęka. To właśnie kontakt z wydzieliną z pęcherza u innych osób powoduje dalsze zarażanie. Pryszcz na ustach po pęknięciu goi się w około 2-3 dni. Na powierzchni ust pojawia się żółto-brązowy strup, który z czasem samoistnie odpadnie.

Pamiętaj! Opryszczki nie wolno pod żadnym pozorem drapać i wyciskać. Robiąc to tylko pomagamy wirusowi HSV rozprzestrzenić się oraz doprowadzić do powstania blizn po opryszczce.

Pryszcze — rodzaje

rodzaje pryszczy na ustach

Pryszcz — wypełniony jest najczęściej białą substancją i pojawia się na twarzy, policzkach, czole lub pod nosem.

Pęcherz opryszczki — wypełniony jest przezroczystym płynem i zwykle występuje w grupach. Pojawia się często w okolicy ust, z czasem formowania się, staje się bolesny i miękki.

Zajad — wyglądem przypominają popękane kąciki ust, ale po pewnym czasie zamienia się w nieestetyczne ranki. Zajady powstają przez nagromadzone w kącikach ust bakterie i grzyby. Najczęściej objawem jest niedobór żelaza. Zajady wyglądem nie przypominają pęcherzyków wypełnionych substancją.

Afta — to małe, nadżerki lub owrzodzenia występujące w jamie ustnej. Najczęściej mieszczą się po wewnętrznej stronie policzków lub warg. Na aftach po około 2 dniach można zauważyć charakterystyczny biało-żółty nalot. Warto wiedzieć, że afty nie są zaraźliwe.


Zobacz również: Pryszcz w uchu — dlaczego boli i jak go usunąć? (PORADY)


Pryszcz na ustach — przyczyny i zapobieganie

Okolica ust jest bardzo delikatna, a powstające w tych miejscach pryszcze są często bolesne i wiążą się z dużym dyskomfortem. Przyczyn może być wiele. Najczęściej mamy do czynienia zmian skórnych o podłożu hormonalnym (np. trądzik dorosłych lub trądzik młodzieńczy). Pryszcze na ustach mogą również pojawiać się przez alergie, podrażnienia skóry (np. podczas bolenia twarzy) lub jako objaw nadmiernego odwodnienia, lub braku witamin z grupy B.

Eksperci zaznaczają, że w zapobieganiu pojawianiu się pryszczy warto stosować zdrową dietę, unikać tłustych dań typu fast food, unikać ostrych przypraw nie nie spożywać alkoholu i nie palić papierosów. Pomóc może również odpowiednie nawodnienie, regularny zdrowy sen oraz odpoczynek.

Metody specjalistycznego leczenia powinno się wprowadzać po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Specjalista jest w stanie ustalić dokładną przyczynę powstawania pryszczy wokół ust, może ustalić, czy jest to „zwykły” trądzik hormonalny lub czy konieczne będzie wprowadzenie kuracji farmakologicznej.

Kosmetyki na pryszcz na ustach — co warto stosować?

Kosmetyki na pryszcz na ustach

Zastanawiasz się jakie kosmetyki warto stosować na zimno na ustach? Tutaj sprawdzą się hipoalergiczne balsamy do ust, których zadaniem jest ochrona warg przed zmieniającymi się czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo:

  • Nie rób makijażu z użyciem kosmetyków bazujących na sztucznych składnikach i dodatkach.
  • Codziennie oczyszczaj skórę twarzy z wykorzystaniem dobrej jakości preparatów złuszczających i przeciwbakteryjnych.
  • Używaj kremów nawilżających.
  • Używaj peelingi do twarzy.
  • Stosuj maseczki do twarzy według preferencji.

Sprawdź również: Plastry na pryszcze – jak działają i czy pomagają? [4 TYPY]


Domowe sposoby na opryszczkę wokół ust

Istnieje kilka domowych sposobów, które pomagają usunąć pryszcze na ustach, wokół nich oraz na brodzie i innych partiach na twarzy. Ich zadaniem jest złagodzenie dolegliwości oraz przyspieszenie gojenia się ewentualnych ran. Do najpopularniejszych sposobów zaliczamy:

  • Nakładanie miodu — badania i głosy ekspertów mówią o tym, że miód manuka przyspiesza gojenie się opryszczki o nawet 72%. Leczenie opryszczki miodem w wielu przypadkach może być tak samo efektywne jak leczenie z wykorzystaniem acyklowiru.
  • Okład na usta — zimny okład na usta pozytywnie wpływa na redukcję opuchlizny wokół pęcherzy. Przy tej metodzie warto wiedzieć, że nie należy np. lodu aplikować bezpośrednio na skórę warg. Zimny okład należy zawsze owinąć ręcznikiem lub innym kawałkiem materiału.
  • Zdrowe odżywianie — pomóc w tym może tzw. dieta przeciwzapalna bogata w warzywa o właściwościach antyoksydacyjnych, kwasy omega-3, nasycone kwasy tłuszczowe, witaminy C i B.
  • Odpoczynek — gdy czujesz, że opryszczka się zbliża, weź relaksacyjną kąpiel, obejrzyj ulubiony serial i dobrze się wyśpij.

MIT! Przez lata istniało przekonanie, że pasta do zębów nałożona na opryszczkę pomaga ją zredukować. Okazuje się, że to mit. Pasta do zębów jest nieskuteczna, a dodatkowo może prowadzić do podrażnień skóry.

Do pielęgnacji ust warto również stosować: