Przebarwienia na twarzy

Przebarwienia na twarzy, czyli swego rodzaju zaburzenia barwnikowe, ujawniają się na skórze pod postacią nieestetycznie wyglądających plamek, zwykle w odcieniu brązowym. Przyczyn ich powstawania może być wiele, od czynników chorobowych, zaburzeń hormonalnych, po nadmierną ekspozycję na słońce. Przebarwienia można jednak skutecznie wyeliminować – również domowymi sposobami.

Współczesna medycyna estetyczna, kosmetologia, ale też przemysł kosmetyczny, oferują mnóstwo rozwiązań poprawiających kondycję skóry i eliminujących mankamenty urody. Punktem wyjścia jest jednak poprawne zdiagnozowanie przyczyn problemu i wdrożenie odpowiedniej kuracji, dlatego warto wiedzieć, kiedy należy zasięgnąć porady specjalisty, a kiedy możemy walczyć z przebarwieniami samodzielnie, za pomocą profesjonalnych kosmetyków.

Przebarwienia na twarzy – przyczyny

Przebarwienia na twarzy specjalistycznie określane są zmianami hiperpigmentacyjnymi skóry. Zaburzenia barwnikowe objawiają się plamami, które najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie, plecach, ale również na dłoniach. Plamki w kolorach od różowego po brązowe, mogą przybierać różne wielkości i kształty. Mogą być zlokalizowane punktowo lub zajmować nieco większą powierzchnię i rozlaną postać.

Przebarwienia skórne, inaczej nazywane melasmą lub też zamiennie ostudą, są przebarwieniami, które najczęściej pojawiają się w wyniku narażenia skóry na nadmierne promieniowanie UV, ale mogą wywoływać je także inne czynniki, chociażby zmiany hormonalne czy uwarunkowania genetyczne.

Dotychczasowe badania dowodzą, ze na przebarwienia skórne bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni, zwłaszcza po pięćdziesiątym roku życia. Bardziej podatna może być również cera jasna, wrażliwa, naczynkowa lub trądzikowa oraz skóra z uszkodzoną barierą hydrolipidową. Nie jest to jednak regułą, bowiem przebarwienia mogą pojawić się na skórze niezależnie od płci czy wieku i wywołać je mogą przeróżne czynniki.

Przyczyn nieestetycznej dolegliwości może być wiele, jednak za najczęstsze uważane są:

  • wadliwe działanie układu barwnikowego skóry

  • zaburzenia poziomu melaniny

  • zmiany hormonalne (efekt menopauzy lub ciąży)

  • czynniki chorobowe (np. chora tarczyca, nadczynność nadnerczy, choroba jajników)

  • nadmierna ekspozycja na słońce, szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych

  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej

  • starzenie się skóry

  • pozostałości potrądzikowe

  • predyspozycje genetyczne Plamy na twarzy

Plamki na skórze pojawiają się na skutek niewłaściwego poziomu melaniny, a więc ciemnego barwnika, za którego wytwarzanie odpowiadają melanocyty. W przypadku, gdy melanina zostanie rozmieszczona nierównomiernie i niejednolicie, na powierzchni skóry pojawiają się przebarwienia.

Najczęściej do zaburzenia poziomu melaniny dochodzi wskutek nadmiernego eksponowania skóry na światło słoneczne, ale też po wizycie w solarium. Skórna dolegliwość może być również powikłaniem po trądziku (młodzieńczym, różowatym czy pospolitym) lub niektórych chorobach czy zmianach hormonalnych. Może też uaktywnić się w wyniku uwarunkowań genetycznych.

Przebarwienia mogą być również efektem starzenia się skóry (wówczas przebarwienia określane są jako plamy starcze) lub najzwyczajniej – nieodpowiedniej pielęgnacji, podczas której wykorzystywane są kosmetyki, w których składzie obecne są tzw. składniki fotouczulające.

Rodzaje przebarwień na twarzy

Przebarwienia na twarzy mogą mieć różne odcienie oraz kształty: od niewielkich, punktowych plamek, po bardzo rozlane zmiany w kolorze beżowym czy brązowym. Choć ich występowanie nie jest zwykle groźne dla zdrowia, to z uwagi na lokalizację na twarzy, są bardzo uciążliwym i krępującym problemem, bowiem przebarwienia pojawiają się najczęściej policzkach, nosie, czole czy skroniach i niekiedy są bardzo trudne do zatuszowania.

Przebarwienia potrądzikowe (pozapalne) pojawiają się w miejscach ran i blizn powstałych na skutek mechanicznego usuwania wyprysków. Nadprodukcja barwnika osadza się w miejscu wcześniejszych zmian trądzikowych.

Przebarwienia hormonalne najczęściej pojawiają się na twarzy podczas ciąży, gdy komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny, w wyniku hormonów produkują ją szybciej. Najczęściej na skórze występują pod postacią brązowych lub szarych przebarwień.

Przebarwienia posłoneczne powstają na skutek działania promieni ultrafioletowych, które przy nadmiernej ekspozycji ciała na słońce, zaburzają funkcjonowanie melanocytów – wówczas niektóre produkują zbyt dużą ilość melaniny, która miejscowo gromadzi się w skórze, wywołując na jej powierzchni ciemne, brązowe plamy.

Przebarwienia starcze, inaczej nazywane plamami starczymi, są związane z procesem starzenia się skóry. Zazwyczaj pojawiają się u starszych osób, które w młodości nie stroniły od słońca.

Piegi często klasyfikowane jako rodzaj przebarwień – są bardzo powszechne, zwykle uwarunkowane genetycznie. Bardzo często pojawiają się na skórze po ekspozycji na słońce.

Innym znanym podziałem przebarwień, jest klasyfikacja ze względu na ich głębokość. Tu zwykle wyróżniane są przebarwienia powierzchowne (naskórkowe) oraz przebarwienia skórne głębokie.

Przebarwienia na twarzy: jak je usunąć?

Przebarwienia na twarzy mogą być bardzo uporczywym problemem – zwłaszcza jeśli nie da się ich zatuszować makijażem. Zmiany w pigmentacji skóry mogą okazać się trudnym przeciwnikiem, szczególnie jeśli nie mamy specjalistycznej wiedzy na temat ich powstawania i eliminowania.

Na szczęście zdecydowaną większość przebarwień można skutecznie usunąć. Oczywiście, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza-specjalisty, który określi przyczyny powstawania plam, a także dobierze indywidualną terapię.

Przebarwienia można zlikwidować w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, gdzie wykonywana jest m. in. laseroterapia, krioterapia czy peeling chemiczny z wykorzystaniem preparatów złuszczających i wybielających, które ukierunkowane są rozjaśnianie przebarwień.

Kosmetyki na przebarwienia na twarzy

Jeśli natomiast przebarwienia na twarzy nie wymagają specjalistycznych zabiegów, możemy wyeliminować je domowymi sposobami lub też stosując profesjonalne kosmetyki lub dermokosmetyki, których rolą jest uregulowanie aktywności pigmentacji.

Odżywcze receptury możemy przygotować samodzielnie – wystarczy sięgnąć po produkty, które dostępne są w niemal każdym osiedlowym sklepie. Przykładowo, znakomite właściwości rozświetlające wykazuje… cytryna. Wystarczy więc namoczyć wacik w jej soku i przemywać skórę każdego dnia. Popularny jest również ogórek zielony, który nie tylko działa rozjaśniająco, ale też nawilża i odżywia cerę. Z kolei maseczka z wody i sody oczyszczonej, fenomenalnie oczyszcza pory, ale też stopniowo redukuje przebarwienia.

Co na przebarwienia na twarzy? Jakie kosmetyki wybrać?

Kosmetyki na przebarwienia na twarzy, oprócz swoich właściwości rozjaśniających, powinny dogłębnie regenerować, ale też chronić skórę, dzięki hipoalergicznej formule, w której obecne będą witaminy, oleje i masła roślinne czy substancje kojące i łagodzące.

Pielęgnacja skóry z przebarwieniami powinna uwzględniać również intensywne i regularne nawilżanie cery i zabezpieczanie jej przed promieniowaniem słonecznym, np. za pomocą odpowiednich filtrów.

Kosmetyki powinny zawierać chociażby masło shea i oleje roślinne, które wspomagają proces odnowy i odbudowy, witaminę E o silnych właściwościach regenerujących, witaminę C o działaniu rozjaśniajacym i rozświetlającym, a także wyciągi z cytryny czy ogórka, które wyrównują i ujednolicają koloryt cery. Pożądanym składnikiem jest także kwas azelainowy.


Dowiedz się więcej o właściwościach witaminy C: Kosmetyki z witaminą C


Kremy na przebarwienia na twarzy – polecane produkty

Kremy na przebarwienia na twarzy są najczęściej wybieranymi kosmetykami do użytku domowego. By produkty przyniosły zadowalające efekty, czyli wyrównały koloryt cery, należy dokładnie zapoznać się z etykietą i składem kosmetyku.

Jednym z bardziej popularnych kosmetyków, który przynosi oczekiwane efekty wybielające już w cztery tygodnie, jest Floslek White and Beauty krem wybielający przebarwienia, który rozjaśnia plamy na twarzy, ale też na dekolcie, plecach czy dłoniach. Produkt bazuje na 5% kompleksu wybielającego, a także maśle shea, które dba o nawilżenie i natłuszczenie skóry.

Kosmetyki wybielające przebarwienia

Z kolei Nivelazione krem wybielający przebarwienia i piegi z serii Color Skin Help, pozwoli uporać się z nierówną pigmentacją i przebarwieniami, których podstawą są promienie słoneczne, zaburzenia hormonalne czy też wiek. Jest polecany do pielęgnacji skóry jesienią.

W walce z przebarwieniami nieoceniona jest też rola kwasów. Te zostały wykorzystane w Bielenda Professional X-Foliate Dark Spot Remover krem z kwasami redukujący przebarwienia różnego pochodzenia: pozapalne, posłoneczne, plamy starcze czy melasma. W składzie obecne są m. in. kwas traneksamowy, kojowy, mlekowy oraz nicynamid.

Działanie kremów można spotęgować za pomocą serów, chociażby Amberray serum do cery z przebarwieniami, które zostało stworzone z myślą o skórze o nierównej pigmentacji, oznakami starzenia czy przebarwieniami. Podstawą formulacji jest ekstrakt z bursztynu, czyli naturalny antyoksydant, który neutralizuje wolne rodniki, regeneruje oraz rozświetla i przyśpiesza odnowę komórkową.

Serum na przebarwienia

Znakomitymi recenzjami kobiet cieszy się również Miya Beauty.lab serum z witaminą C, które zawiera aż 91% składników pochodzenia naturalnego. Serum zmniejsza widoczność naczyń krwionośnych, przebarwień i plam pigmentacyjnych, a w efekcie skóra wygląda zdrowiej i młodziej.

Bogactwo składników odżywczych zawiera z kolei Apis Discolouration-Stop Brightening Mask rozjaśniająca maska redukująca przebarwienia, które bazuje na innowacyjnych kompleksach ograniczających syntezę melaniny. W jej składzie można odnaleźć ekstrakt z ogórka, kwas hialuronowy z elastyną, ekstrakt z grejpfruta, d-panthenol, a także oleje sojowy i kokosowy.

Zadbaj o skórę – unikaj przebarwień

Nieprawidłowe nagromadzenie się melaniny wywołuje miejscowe przebarwienia na twarzy. Od prawie niezauważalnych, po dość spore i ciemne plamy, które mogą negatywnie wpłynąć na samoocenę i pewność siebie. W myśl starego powiedzenia – lepiej zapobiegać, niż leczyć – warto postawić na profilaktykę, czyli odpowiednią ochronę i zabezpieczanie skóry.

Codziennością powinny stać się kosmetyki z wysokim filtrem, ale też unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Oczywiście nie wystarczy jednorazowa aplikacja kremu – ten należy nakładać nawet kilka razy w ciągu dnia. Właściwa pielęgnacja cery jest kluczem do jej pięknego wyglądu, dlatego należy podejść do niej z dużą dozą staranności, by uniknąć problemów skórnych teraz i w przyszłości.