Puszące się włosy

Puszące się włosy są bardzo powszechnym problemem, który może prowadzić do prawdziwej frustracji. Kosmyki wyglądają niczym siano, są trudne do ułożenia, niezdyscyplinowane… Z tego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny puszenia się włosów, a także jak można je wygładzić i przywrócić zdrowy wygląd!


Spis treści:

 1. Puszące się włosy – najpierw poznaj przyczynę!
  1.1. Puszące się włosy: czego brakuje kosmykom? Dlaczego się puszą?
 2. Co na puszące się włosy?
  2.1. Szampon na puszące się włosy
  2.2. Odżywka na puszące się włosy
  2.3. Olejek na puszące się włosy
  2.4. Maska na puszące się włosy
 3. Domowe sposoby na puszące się włosy
 4. Jak dbać o puszące się włosy?

Niemal każda kobieta marzy o tym, by jej włosy były w doskonałej kondycji: prezentowały się pięknie, zdrowo, a przy tym zachwycały blaskiem i były idealnie wygładzone. Właściwa pielęgnacja kosmyków, bazująca na odpowiednich produktach, może spełnić to marzenie!

Puszące się włosy – najpierw poznaj przyczynę!

Puszące się włosy są prawdziwą zmorą. Naelektryzowane pasma wyglądają jak siano, sprawiają wrażenie zniszczonych i przesuszonych. Do tego bardzo trudno je ujarzmić, nie wspominając nawet o problemach stylizacyjnych.

Włosy puszą się przede wszystkim pod wpływem wysokiej wilgotności powietrza. Problem dotyka nas zarówno latem, gdy spędzamy czas nad wodą, ale też jesienią czy zimą, gdy pogoda zdecydowanie nie rozpieszcza, warunki atmosferyczne są niekorzystne, a dodatkowo mamy do czynienia z sezonem grzewczym.

Jak można opisać puszące się włosy? Są one szorstkie, matowe, wyraźnie brakuje im gładkiej struktury. Szczególne problemy sprawiają podczas stylizacji – ujarzmienie ich to bardzo ciężka praca, niekiedy wręcz syzyfowa.

Co ważne, puszeniu się kosmyków bardzo często towarzyszy wiele innych problemów. Z czasem stają się suche, mają rozdwajające się końcówki włosów, nadmiernie wypadają, całkowicie tracą swój blask oraz energię. Często puszenie idzie w duecie z elektryzowaniem się pasm.

Puszące się włosy przyczyny

Pamiętajmy też, że suche włosy, odwodnione i zniszczone wykazują większe skłonności do puszenia się, choć niektórym wydaje się, że może być odwrotnie. Suche pasma po prostu wchłaniają wilgoć z otoczenia, a poprzez to ich osłonki-łuski pęcznieją, co daje efekt puszenia.

Warto nadmienić, że puszenie się włosów najczęściej dotyczy kosmyków o wysokiej porowatości, a także kręconych, ale oczywiście nie tylko. Z uwagi na to, że ich łuski są dość mocno rozchylone, szybką tracą nawilżenie i stają się podatne na działanie czynników zewnętrznych. W mniejszym stopniu problem ten dotyczy włosów niskoporowatych, których łuski są z reguły zwarte i w małym stopniu rozchylone.


Przeczytaj również: Porowatość włosów – znajdź ją sama!


Puszące się włosy: czego brakuje kosmykom? Dlaczego się puszą?

Puszące się włosy, jak już zostało wspomniane, to jeden z najczęstszych problemów z kosmykami. Przyczyn jest kilka, jednak głównym jest niewystarczające nawilżenie włosów, a także zbyt wysoka wilgotność w naszym otoczeniu. Gdy wilgoć i woda wnikają do wnętrza kosmyków, te puszą się i stają się niezdyscyplinowane.

Wysoka wilgotność powietrza nie jest natomiast jedyną przyczyną puszenia się włosów. Jest wiele czynników, które powodują, ze kondycja pasm pogarsza się. Są to chociażby: promienie słoneczne, które wysuszają kosmyki, a także skórę głowy; słona i chlorowana woda, która negatywnie wpływa na ich warstwę ochronną, ale również niskie, ujemne temperatury, które mogą doprowadzić do zniszczeń i pękania pasm, co sprzyja puszeniu się kosmyków.

Oczywiście, nie sposób nie wspomnieć, że puszące się włosy to także problem spowodowany stylizacją (zwłaszcza z udziałem wysokiej temperatury) czy koloryzacją, która osłabia strukturę włosów, a także je wysusza.

Zatem, czego brakuje puszącym się włosom? Zazwyczaj optymalnego nawilżenia oraz odżywienia, które pozwolą domknąć łuski, a w efekcie wygładzić kosmyki.


Dowiedz się więcej: Jak szybko rosną włosy? 3 fazy wzrostu włosa u człowieka


Co na puszące się włosy?

Co na puszące się włosy? Pielęgnacja! Świadoma, właściwa, wykorzystująca odpowiednie kosmetyki – nie tylko ukierunkowane na wygładzenie, ale też na regenerację, odbudowę i wzmocnienie włosów.

Kluczowe są oczywiście odpowiednie kosmetyki, jednak zanim do nich przejdziemy, warto wspomnieć o kilku ogólnych zasadach pielęgnacyjnych. Przede wszystkim o myciu i czesaniu kosmyków. Ważny jest nie tylko sposób rozczesywania, ale i same akcesoria.

Unikać należy szczotek i grzebieni z tworzyw sztucznych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są akcesoria z naturalnym włosiem. Jeśli chodzi o mycie, to powinno być zakończone zimną wodą, która domknie łuski włosa i uszczelni je. Pamiętać należy także o regularnym podcinaniu końcówek, by rozdwajanie się nie przemieszczało się ku górze.

Co na puszące się włosy

Równie ważne jest unikanie lokówki oraz prostownicy. Choć ujarzmiają one włosy, to efekty bywają złudne, gdyż z czasem osłabiają kosmyki i uszkadzają ich strukturę. Warto jednocześnie pamiętać o prawidłowym suszeniu włosów i stosowaniu suszarki z jonizacją. Nie należy pozostawiać włosów do samoistnego wyschnięcia lub – co gorsza – kłaść się spać z mokrymi włosami.

Oczywiście, niezwykle ważne w pielęgnacji włosów z tendencją do puszenia się, jest stosowanie właściwych kosmetyków. Począwszy od szamponu, przez odżywki czy maseczki do włosów, po preparaty wspomagające. Unikać należy tych, które mają odczyn zasadowy, zawierają alkohol czy sztuczne, chemiczne dodatki.

Produkty te powinny przywracać włosom balans. Kluczowa jest równowaga PEH, a więc odpowiednie proporcje pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami. Kosmetyki powinny wzmacniać kosmyki, odbudowywać ich warstwę ochronną, ale też zabezpieczać pasma przed utratą wilgoci i nawilżenia.

Jak więc widać, to nasze zaniedbania prowadzą do uszkodzeń łuski czy odwodnienia kory włosa, a w efekcie do puszenia się. Wystarczy zatem poświęcić włosom nieco więcej uwagi, wnikliwie dobrać produkty i starannie wykonywać zabiegi, a z pewnością poprawiamy ich kondycję.

Szampon na puszące się włosy

Szampon na puszące się włosy, to jeden z podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych. Warto pamiętać, że powinien on nie tylko precyzyjnie oczyszczać i odświeżać włosy oraz skórę głowy, ale też nawilżać.

W szamponach należy poszukiwać substancji nawilżających, jak kwas hialuronowy czy witaminy z grupy B. Formuły powinny być bardzo delikatne, pozbawione silnych detergentów. Im bardziej naturalny skład, tym lepiej.

Równie ważne, co sam szampon, jest również samo mycie włosów. Należy być bardzo delikatnym i unikać mocnego pocierania czy szorowania włosów. Kosmyki należy spłukiwać chłodną bądź zimną wodą.

Szampon na puszące się włosy

Odżywka na puszące się włosy

Odżywka na puszące się włosy to kolejne pielęgnacyjne must have. Powinna być stosowana po każdym myciu włosów (np. wymiennie z olejkiem). Nie jest wskazane, by zawierały dużo protein, bardziej pożądane są emolienty i humektanty. Co ważne, dopuszczalne są także silikony – to one tworzą na włosach śliski i połyskujący film ochronny.

Olejek na puszące się włosy

Olejek na puszące się włosy to jeden ze sposobów, by odzyskać nad nimi kontrolę. Naturalne oleje z pewnością będą Twoim sprzymierzeńcem, jednak nie zapominajmy, że bardzo ważny jest dobór odpowiedniego produktu – do rodzaju i porowatości kosmyków.

Olejowanie włosów jest zresztą zabiegiem, który ukierunkowany jest na wygładzenie pasm, przywrócenie im blasku, optymalnego nawilżenia i odżywienia. Regularnie wykonywany, zapobiega utracie wilgoci.

Olejki można aplikować również na suche włosy – po to, by je wygładzić, dociążyć, czy zniwelować widoczność rozdwajających się końcówek. Szczególnie polecane w przypadku włosów puszących się są: olejek arganowy, olej kokosowy czy też olej awokado.


Przeczytaj koniecznie: Dlaczego włosy się elektryzują?


Maska na puszące się włosy

Maska na puszące się włosy powinna być ukierunkowana na nawilżenie, odżywienie i wygładzenie. Produkty nawilżające należy aplikować na kosmyki, gdy te są jeszcze mokre. Dobra maska powinna dociążyć kosmyki, co sprawi, że przestaną się elektryzować oraz puszyć.

Maska na puszące się włosy

Maska, jako produkt bardziej skoncentrowany od odżywki, ma zdolność wnikania w głąb włosów, a dzięki temu intensywniej poprawia kondycję pasm. Właśnie dlatego, nie może zabraknąć jej w pielęgnacji puszących się włosów. Jej regularne stosowanie sprawi, że ujarzmisz i zdyscyplinujesz kosmyki, dlatego stosuj ją minimum 1-2 razy w tygodniu.

W formule maski warto poszukiwać emolientów – roślinnych olejów, ale wskazane są również masła: masło shea i kakaowe. Nie powinno w nich zabraknąć także humektantów, które silnie nawilżają (aloes, gliceryna). W mniejszych ilościach, ale również wskazane są proteiny (np. keratyna czy proteiny jedwabiu).


Polecamy artykuł: Złote proteiny – zabieg na wagę złota dla Twoich włosów


Domowe sposoby na puszące się włosy

Puszące się włosy to problem, z którym można walczyć również domowymi sposobami. Warto postawić chociażby na zakwaszanie włosów, czyli zabieg, który przywraca im naturalne pH, ale też ma na celu domknięcie łusek.

Dobrym domowym sposobem na puszące się kosmyki jest również… ocet jabłkowy na włosy, który może posłużyć do sporządzenia płukanki. Włosy o kwaśnym pH mniej się puszą, a z uwagi na to, że ocet ten ma lekko kwaśny odczyn, może zadziałać naprawdę dobrze.

Wskazane w pielęgnacji domowej są również różnego rodzaju maseczki, które można przygotować z produktów znajdujących się niemal w każdym domu. Puszenie zniweluje chociażby kompozycja z jajka, cytryny oraz oliwy. Wystarczy też dodać mąkę ziemniaczaną do dowolnej drogeryjnej maski bądź odżywki.

Jak dbać o puszące się włosy?

Jak dbać o puszące się włosy? Kompleksowo. Ograniczyć czynniki, które mogą sprzyjać puszeniu się i włączyć do swojej pielęgnacji odpowiednie kosmetyki, nie zapominając jednocześnie o ogólnych zasadach pielęgnacyjnych.

Do tego, że włosy się puszą, zwykle przyczyniamy się my sami. Poświęcamy im zbyt mało uwagi i nie przykładamy większej wagi, do tego, jakie zabiegi i produkty stosujemy. Warto zatem poświęcić kosmykom nieco więcej czasu, a na pewno odwdzięczą się nam zdrowym i pięknym wyglądem.