kobieta nakłada krem z retinalem

Retinal całkiem niedawno pojawił się w świadomości konsumentów jako poważny konkurent retinolu. Czy faktycznie mamy do czynienia z kolejnym przełomem w świecie kosmetycznym? Czy rzeczywiście retinal może rywalizować z najbardziej do tej pory skutecznym i przebadanym składnikiem przeciwstarzeniowym?

Sprawdźmy, jakie ma właściwości i czym różni się od tej najbardziej dotychczas znanej pochodnej witaminy A, pożądanej przez wszystkich tych, którzy walczą z trądzikiem i pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Dowiemy się, czym się różni retinal od retinolu, kto najbardziej skorzysta z działania retinaldehydu i na jakie kosmetyki z tą substancją warto zwrócić uwagę.


Spis treści:

  1. Retinal – co to jest i dla kogo?
    1.1. Retinal a retinol – czym się różnią?
    1.2. Co lepsze: retinol czy retinal?
  2. Retinal – właściwości i działanie
    2.1. Czy retinal można stosować latem?
    2.2. Retinal a karmienie piersią
  3. Retinal – kosmetyki do pielęgnacji domowej. Jakie stężenie wybrać?
  4. Retinal – efekty pielęgnacyjne

Warto zapamiętać:

  • działa skuteczniej niż retinol już w niskich stężeniach,
  • w skórze przekształca się od razu w kwas retinowy, a retinol potrzebuje 2 przekształceń,
  • działa odmładzająco, rozjaśnia przebarwienia, poprawia napięcie skóry, wspomaga walkę z trądzikiem,
  • jest bezpieczny do stosowania w lecie,
  • kosmetyki z retinalem mogą stosować kobiety karmiące piersią.

 Polecane produkty:


Retinal – co to jest i dla kogo?

uśmiechnięta kobieta która ma jędrną skórę

Retinal, czyli inaczej retinaldehyd, to organiczny związek chemiczny, który należy do retinoidów. Grupa retinoidów to niezwykle skuteczne składniki aktywne, które na przestrzeni ostatnich lat stały się bardzo popularne, ponieważ słyną z wielu cennych właściwości pielęgnacyjnych odpowiadających na różne potrzeby skórne niemal każdego rodzaju cery. Choć już wielokrotnie pisaliśmy na naszym blogu o tym multiskładniku, jakim jest retinol, i szerokim spektrum działania kosmetycznego, które przynosi nieocenione efekty w pielęgnacji, warto przypomnieć sobie w skrócie, jakie posiada właściwości i dlaczego jest przez wiele osób tak pożądany w codziennej rutynie.

  1. Wspomaga produkcję kolagenu i elastyny w skórze właściwej.
  2. Przyczynia się do przebudowy naskórka i tworzenia jego nowych komórek, co wpływa na odmłodzenie skóry.
  3. Złuszcza martwe komórki naskórka, odtyka pory, zmniejszając powstawanie zmian skórnych, takich jak zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte, trądzik.
  4. Rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt cery.
  5. Spłyca zmarszczki i bruzdy.
  6. Ujędrnia skórę i zwiększa jej gęstość.

Czym jest retinal? Jest również aktywną pochodną witaminy A, a dokładniej jest pośrednią formą pomiędzy retinolem a kwasem retinowym. W kontakcie ze skórą przekształca jest w kwas retinowy, czyli aktywną tretynoinę. I właśnie ona, tretynoina, jest formą witaminy A, która wchodzi w reakcję z receptorami retinoidowymi RAR ( z j. ang. Retinoid Acid Receptors) umieszczonymi w warstwie naskórkowej, gruczołach łojowych i mieszkach włosowych, i bezpośrednio wpływa na skórę oraz jej odnowę.

Aby klarowne stało się to, jaką drogę przechodzi retinal, aby skutecznie oddziaływać na skórę, poniżej zamieszczamy uproszczony schemat przekształceń retinoidów w kwas retinowy:

  • retinol (witamina A) → retinal (retinaldehyd, aldehyd retinowy) → tretynoina (kwas retinowy).

Kto najbardziej skorzysta z pielęgnacji kosmetykami z retinalem? Z uwagi na łagodniejsze działanie retinaldehydu już w niskich stężeniach polecany jest w pielęgnacji cery:

  • wrażliwej,
  • naczynkowej,
  • z trądzikiem różowatym,
  • z trądzikiem,
  • z przebarwieniami, plamami posłonecznymi,
  • z rogowaceniem okołomieszkowym.

Jasne wydaje się też to, że kosmetyki z retinalem posłużą tym osobom, które reagowały nadmiernym podrażnieniem na kosmetyki z retinolem. Oczywiście przy wyborze produktów do pielęgnacji skóry należy brać pod uwagę nie tylko rodzaj aktywnej pochodnej witaminy A, ale również to, jak wygląda cała formuła danego preparatu, czyli jakie jeszcze inne składniki tworzą dany kosmetyk. Często bowiem producenci wzbogacają receptury swoich kosmetyków z retinalem lub retinolem o składniki łagodzące ich działanie lub wspomagające działanie przeciwzmarszczkowe lub rozjaśniające. Takie zestawienia substancji aktywnych są szczególnie istotne wtedy, gdy zależy nam na holistycznym podejściu do rutyny pielęgnacyjnej i skierowaniu jej na wiele różnych aspektów. W takim razie jakie składniki współgrają z retinalem?

A z jakimi składnikami lepiej nie łączyć retinalu w jednej rutynie? To przede wszystkim substancje o działaniu silnie złuszczającym i podrażniającym skórę, takie jak kwasy na twarz AHA czy BHA. Zaleca się również unikać połączenia z witaminą C w formie kwasu askorbinowego.

Retinal a retinol – czym się różnią?

Zastanawiasz się, retinol czy retinal? Otóż retinal działa łagodniej i szybciej już w małym stężeniu niż retinol, ponieważ potrzebuje wykonać mniej przekształceń do kwasu retinowego niż retinol, a to właśnie jak już wiemy kwas retinowy jest tą substancją, która oddziałuje na skórę.

Podsumowując, retinal w skórze przekształca się od razu w aktywny kwas retinowy, dlatego już w niskich stężeniach działa efektywniej niż renitol. Ponadto jest delikatniejszy dla skóry i posiada mniej właściwości drażniących naskórek, dlatego o wiele rzadziej podrażnia skórę i wywołuje skutki uboczne w postaci nadmiernego rogowacenia naskórka. Proces retynizacji zachodzi mniej gwałtownie, a budowanie tolerancji na retinal jest szybsze i przebiega łagodniej.

Co lepsze: retinol czy retinal?

Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ oba związki doskonale spełniają swoją rolę i słyną ze swoich skutecznych właściwości pielęgnacyjnych. Decyzja, którą z nich będziemy stosować, zależy od nas, a przede wszystkim od tego, jaką mamy cerę. Jak już wiemy, retinal jest łagodniejszy w działaniu, więc na pewno gdy nasza skóra jest wrażliwa i podczas kuracji retinolem reagowała zaczerwienieniem i mocnym łuszczeniem się, warto przemyśleć swoją pielęgnację i być może przestawić się właśnie na retinaldehyd. Cera trądzikowa również poddawana jest wielu zabiegom kosmetycznym, dlatego bardzo często reaguje nadwrażliwością na kolejne składniki aktywne. Z uwagi właśnie na to kuracja retinalem wydaje się bardziej dopasowana do wymagań skóry wrażliwej i trądzikowej.


Retinol – król wśród składników aktywnych. Sprawdź, jak działa


Retinal – właściwości i działanie

Jako pochodna witaminy A wykazuje przede wszystkim skuteczne działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe. Potrzebuje wykonać tylko jedno przekształcenia w kwas retinowy w skórze, więc działa szybciej i łagodniej niż retinol. Do najważniejszych właściwości retinalu należy działanie:

  • stymulujące syntezę kolagenu,
  • antyoksydacyjne, czyli zwalczające powstawanie wolnych rodników wpływających na procesy starzenia się skóry,
  • rozjaśniające i redukujące przebarwienia skórne,
  • antybakteryjne, wspomagające walkę z trądzikiem.

Retinal zyskuje na znaczeniu w pielęgnacji i powoli staje się wygodną i bezpieczną alternatywą dla retinolu, biorąc pod uwagę jego skuteczne i łagodne działanie. Podobnie jak ten najsłynniejszy retinoid retinaldehyd pielęgnuje skórę na wielu obszarach.

Przede wszystkim:

  • poprawia ogólną kondycję i wygląd skóry,
  • złuszcza martwe komórki naskórka,
  • wspiera odnowę naskórka,
  • zapobiega przebarwieniom skóry, hamując wytwarzanie melaniny,
  • zmniejsza i rozjaśnia przebarwienia, hamując proces tyrozynazy,
  • stymuluje produkcję kolagenu i elastyny,
  • normalizuje pracę gruczołów łojowych, regulując wydzielanie sebum,
  • wzmacnia warstwę hydrolipidową skóry,
  • poprawia mikrokrążenie skórne, wspomagając wchłanianie składników aktywnych,
  • wycisza zmiany skórne, w tym trądzik,
  • zwęża pory,
  • ujędrnia skórę,
  • poprawia owal twarzy i napięcie skóry,
  • nawilża skórę,
  • redukuje zmarszczki i spowalnia procesy starzenia się skóry.

Czy retinal można stosować latem?

Tak – można. Przy zastosowaniu się do kilku wytycznych. Oto one:

  • stosujemy całorocznie fotoprotekcję SPF 50,
  • pamiętamy o reaplikacji co 2 – 3 godziny,
  • unikamy mocnego nasłonecznienia,
  • nosimy kapelusz, czapkę z daszkiem i okulary z filtrem,
  • warto również na czas urlopu zmniejszyć stosowane dotychczas stężenie retinalu i powrócić do niego po urlopie.

Dzięki zastosowaniu się do tych zaleceń unikniemy uszkodzeń skóry i trwałych przebarwień, które później bardzo trudno zniwelować, a jedyne co może pomóc w walce z nimi jest laseroterapia po konsultacji z dermatologiem i kosmetologiem.

Retinal a karmienie piersią

W ciąży stosowanie kosmetyków z retinoidami jest niewskazane z uwagi na szkodliwe działanie witaminy A na rozwijający się płód. Jednak już po ciąży, podczas karmienia piersią jest możliwe stosowanie kosmetyków z retinalem, ponieważ jest to bezpieczne i nie wpływa na zdrowie ani mamy, ani dziecka.

Retinal – kosmetyki do pielęgnacji domowej. Jakie stężenie wybrać?

aplikowanie serum z retinalem

W INCI kosmetyków retinal znajdziemy pod nazwami: retinaldehyd lub retinal. W kosmetykach dostępnych na rynku przeznaczonych do domowej pielęgnacji ten składnik znajdziemy w stężeniach: 0,01% do 0,5%. Najważniejsze zalecenia przy kuracji retinoidami mówią, aby stosować je systematycznie, rozpoczynając od niskich stężeń, aby cała terapia przebiegała bezpiecznie.

Znając z wcześniejszych naszych publikacji wytyczne co do stosowania retinolu, wiemy, że należy wprowadzać go stopniowo, zaczynając od najmniejszych stężeń, aby spokojnie zbudować tolerancję na ten składnik. Podobnie rzecz wygląda w przypadku kosmetyków z retinalem. Je również włączamy do pielęgnacji ostrożnie i krok po kroku, rozpoczynając przygodę z tą substancją od najmniejszych stężeń. Budowanie tolerancji na retinal odbywa się przez około 3 miesiące, wtedy to właśnie dochodzi o retynizacji naskórka i może wystąpić łuszczenie się naskórka, swędzenie i pieczenie.

Wskazane jest, aby zacząć kurację retinalem od 2 aplikacji w tygodniu i sięgnąć po retinal serum w niskim stężeniu 0,05%, aby z czasem, jak skóra się przyzwyczai, zwiększyć je do 0,1% W miarę upływu czasu należy zwiększyć częstotliwość nakładania retinalu w tygodniu. Zmieniamy częstotliwość co ok. 2 – 3 tygodnie. W tym czasie należy bacznie obserwować reakcje skóry i dopasowywać stężenie (0,2 – 0,3%) do jej stanu i potrzeb. Należy pamiętać, że retinal nakładamy podczas wieczornej pielęgnacji i na suchą skórę. Jeżeli stosujesz toniki do twarzy lub hydrolaty odczekaj ok. 15 do 20 minut po nałożeniu tych kosmetyków, aż skóra będzie idealnie sucha i dopiero wtedy przejdź do aplikacji serum z retinaldehydem.

Podczas stosowania kosmetyków z retinalem zrezygnuj z agresywnych peelingów chemicznych i mocno oczyszczających masek. Wprowadź do pielęgnacji kremy z ceramidami, a najlepiej byłoby jeszcze przed rozpoczęciem kuracji retinalem zacząć je stosować, aby odbudować warstwę hydrolipidową. Dobrze jest myć skórę delikatnymi piankami i żelami do mycia twarzy z łagodzącymi składnikami, takimi jak np. skwalan.

Jeżeli Twoja cera jest szczególnie wrażliwa, wypróbuj nakładanie retinoidów metodą kanapkową, która oznacza, że:

  • przed serum z retinalem zaaplikuj na skórę krem nawilżający,
  • następnie po jego wchłonięciu nałóż serum z retinalem,
  • a w ostatnim kroku po całkowitym zaabsorbowaniu retinaldehydu nałóż krem, który złagodzi możliwe podrażnia.

⇒ Sprawdź: Retinal Dermika

Dermika Esthetic Solutions Retinal Intensywna Kuracja przeciwzmarszczkowa w ampułkach na noc (7×2 ml)

To tygodniowa kuracja retinalem w ampułkach w stężeniu 0,08%. Efekty stosowania tego produktu zostały potwierdzone badaniami. Skóra odzyskuje napięcie, zwiększa się jej jędrność i elastyczność, a zmarszczki zostają spłycone. Poza tym cera zyskuje gładkość i rozświetlenie.

⇒ Poznaj: Retinal krem

Bielenda Professional SupremeLab Re-Advanced aktywny krem na noc z Retinalem (50 ml)

Posiada dobrze ułożoną formułę, która zawiera 0,1% retinalu o działaniu przeciwstarzeniowym. Jego działanie zostało wzmocnione i rozszerzone poprzez zastosowanie takich składników, jak: niacynamid 2%, który reguluje wydzielanie sebum, fosfolipidy, które regenerują i koją naskórek oraz kompleks polisacharydów, które dbają o nawilżenie i wzmocnienie skóry. Kwas linolowy z kolei skutecznie odbudowuje naskórek, zmiękcza go i odżywia.


Co zamiast reitnalu w ciąży? Dowiedz się, jak działa bakuchiol – roślinna alternatywa dla retinoidów


Retinal – efekty pielęgnacyjne

efekty pielęgnacji skóry retinalem

Efekty, jakie płyną z pielęgnacji skóry retinalem, widać dość szybko, bo nawet po ok. 2 tygodniach. Jako pierwsze przyjdą rezultaty w postaci ograniczenia przetłuszczania się skóry i nadmiernej produkcji sebum. Na początkowym etapie kuracji zauważymy również zmniejszenie stanów zapalnych skóry. Dopiero po ok. 3 miesiącach przyjdą zmiany w strukturze skóry i można będzie dostrzec działanie przeciwzmarszczkowe retinaldehydu. Dzieje się tak dlatego, że zmiany, jakie zachodzą w głębokich partiach skóry, wymagają czasu, aby przebudować włókna kolagenowe. Po kilku miesiącach zauważysz spłycenie niewielkich zmarszczek i linii. Cera nabierze jednolitego kolorytu. Na efekty liftingujące trzeba poczekać najdłużej, bo minimum pół roku, aby otrzymać efekt jędrnej, uniesionej skóry i lepiej zarysowanych konturów twarzy.

Retinoidy to topowe składniki w pielęgnacji skóry dojrzałej, ale nie tylko. Warto je włączyć do pielęgnacji wcześniej niż później, aby otrzymać jak najlepsze efekty płynące z ich stosowania. Jeżeli jesteś po 30. roku życia i szukasz naprawdę godnego polecenia składnika, który odmieni Twoją pielęgnację i pozwoli zniwelować skutki procesu starzenia się skóry, który już się rozpoczął, sprawdź na własnej skórze działanie retinalu – substancji o udokumentowanej skuteczności w działaniach anti-aging. Łagodnej i bezpiecznej.

Poszukując produktów, patrz na całą formułę preparatu i wybieraj te, które zawierają składniki wspomagające działanie retinalu. Jeżeli obawiasz się stosowaniu retinolu w lecie, rozpocznij kurację retinalem, dla którego każda pora jest dobra – pod kilkoma warunkami – o których przeczytałaś wyżej w tekście.


Polecane produkty: