kosmetyki z retinolem

Na pytanie: retinol – jak stosować – w pewnym wieku zaczynamy poszukiwać odpowiedzi. Pojawia się w zasobach internetu wiele informacji, czym jest retinol, jak działa, kiedy warto zacząć go stosować i ile powinna trwać kuracja. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.


Spis treści:

 1. Retinol – co to za substancja?
  1.1. A – witamina młodości
 2. Retinol – jak działa?
  2.1. Dla kogo?
  2.2. Przeciwwskazania
 3. Retinol na trądzik – zastanawiasz się, czy zadziała korzystnie?
 4. Retinol w ciąży
 5. Retinol a karmienie piersią
 6. Retinol 0,2% czy retinol 0,5%? Dowiedz się, jak zacząć kurację retinolem
 7. Retinol – jak stosować? Jak to zrobić poprawnie?
  7.1. Jak stosować retinol na twarz?
  7.2. Jak często stosować retinol?
  7.3. Retinol a słońce – czy retinol można stosować latem?
 8. Retinol – efekty stosowania
 9. Jakie kosmetyki z retinolem wybrać?

Polecane produkty:


Retinol – co to za substancja?

Jest pochodną witaminy A, na którą składają się różne postacie retionoidów. Natomiast retinol jest właśnie najaktywniejszą formą witaminy A.

Retinol to jedna z najbardziej przebadanych substancji chemicznych, którą znajdziemy w kosmetykach. Uznawana jest od lat za najskuteczniejszy związek, który wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, wygładzające skórę i rozjaśniające przebarwienia. Badania nad retinolem rozpoczęły się w latach 80. XX wieku, a ich promotorem był dermatolog Albert Kligman, który wykazał w swoich testach, że kosmetyki z retinolem skutecznie leczą skórę z trądziku i przynoszą spektakularne efekty w walce ze starzeniem się skóry.

Retinoidy stosuje się nie tylko w dermatologii – przy leczeniu trądziku, łuszczycy, do pielęgnacji skóry dojrzałej i tłustej. Znajdują zastosowanie również przy leczeniu niektórych nowotworów.

Udowodnione naukowo działanie retinolu na spłycanie zmarszczek nigdy nie zostało podważone i, jak do tej pory, nikomu nie udało się wynaleźć bardziej skutecznej substancji niż nasz dzisiejszy bohater artykułu.

Jest to silna substancja odmładzająca i przeciwtrądzikowa, dlatego jej stosowanie powinno odbywać się uważnie i zgodnie ze sztuką, ponieważ istnieją specjalnie zalecenia i przeciwwskazania. Choć retinol ma bardzo dobrą sławę, znajdziemy również informacje o jego minusach. Najczęściej pojawiają się ostrzeżenia przed zaczerwienieniem skóry, łuszczeniem się i podrażnieniem.

A – witamina młodości

Ludzki organizm potrafi syntetyzować witaminę A z beta-karotenu, który dostarczamy mu wraz z pożywieniem. Gdzie znajdziemy witaminę A? Przede wszystkich w podrobach, tłustych rybach morskich, żółtkach jaj, w szpinaku, marchwi, pomidorach, brzoskwiniach czy morelach. Z upływem lat spada jednak nasza zdolność do przyswajania tej witaminy. Uwidacznia się to również w kondycji naszej skóry, która staje się wyraźnie wrażliwsza na podrażnienia. Pojawiają się pierwsze zmarszczki, skóra traci jędrność, jest cieńsza i mniej nawodniona. Po 25. roku życia warto pomyśleć nad wprowadzeniem kremów z retinolem. W tym wieku pojawiają się pierwsze oznaki spowolnienia produkcji elastyny i kolagenu. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego kosmetyki z retinolem warto wprowadzić do pielęgnacji nawet przed 30. rokiem życia.


Jeżeli interesujesz się pielęgnacją skóry, przeczytaj artykuł: Kosmetyki z kwasami – jak stosować


Retinol – jak działa?

kremy i serum z retinolem

Jak potwierdzają liczne eksperymenty, retinol potrafi przeniknąć do głębokich warstw skóry i skutecznie pobudzić komórki do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, a jak wiemy to „wielka trójca” substancji w pielęgnacji anti-aging. To właśnie ich poszukujemy w kosmetykach, aby poprawić jędrność skóry, intensywnie nawilżyć, wygładzić i spowolnić proces starzenia się skóry.

Właściwości retinolu:

 • intensywnie regeneruje skórę,
 • przyspiesza odbudowę komórkową,
 • zwiększa produkcję kolagenu i elastyny,
 • spłyca zmarszczki,
 • ujędrnia skórę,
 • nawadnia naskórek,
 • reguluje wydzielanie sebum,
 • działa przeciwtrądzikowo,
 • złuszcza naskórek,
 • rozjaśnia przebarwienia na twarzy, plamy pigmentacyjne i posłoneczne,
 • zmniejsza widoczność blizn,
 • leczy stany zapalne,
 • wspomaga leczenie odmrożeń i oparzeń.

Czy wiesz, że…

Jedynie kwas retinowy oddziałuje na DNA komórki i wpływa na jej odmłodzenie. Dlatego pochodne witaminy A – retiniol i retinal, aby zadziałały, muszą się przekształcić w kwas retinowy. Dodatkowo retinol wymaga udziału innych substancji, aby działał prawidłowo. Jedną z nich jest cynk, od którego zależne są enzymy i białko przemieniające retinol w kwas retinowy.


Dla kogo?

Kremy z retinolem przeznaczone są dla osób, które zauważają pierwsze oznaki starzenia, a ich skóra staje się mniej napięta, skłonna do podrażnień. Retinol na przebarwienia? Zgadza się, to znane remedium, dzięki któremu plamy posłoneczne, przebarwienia potrądzikowe znacznie się zmniejszają, ponieważ retinol rozjaśnia je i wyrównuje koloryt skóry. Pomaga w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, a także trądzikowej. Warto wiedzieć jednak, że retinol sprawdzi się przy każdym rodzaju cery. Mogą z niego korzystać również osoby z suchą, wrażliwą i naczynkową skórą – wtedy należy rozpocząć aplikację od preparatów z niskim stężeniem retinolu.

Jeżeli na skórze widnieją rany, należy najpierw je wyleczyć, a dopiero później zastanawiać się nad rozpoczęciem kuracji retinolem.

Przeciwwskazania:

 • ciąża,
 • karmienie piersią,
 • podrażniony naskórek z ranami,
 • częsta ekspozycja na promieniowanie UV,
 • stosowanie kosmetyków z kwasami.

Retinol na trądzik – zastanawiasz się, czy zadziała korzystnie?

Jak działa retinol na trądzik? Oprócz właściwości odmładzających retinol słynie ze swojej skuteczności w leczeniu trądziku. Sprawdzi się w pielęgnacji zarówno skóry młodej z trądzikiem, jak i skóry dojrzałej z tendencją do zmian trądzikowych. Pomaga uporać się z bolesnymi zmianami na linii żuchwy, brodzie i na szyi pod linią twarzy, które w wieku dojrzałym najczęściej powodowane są zmianami hormonalnymi, złą dietą czy skumulowanym stresem. Im wcześniej włączymy retinol do pielęgnacji skóry z dojrzałej z trądzikiem, tym lepiej się jemu przeciwstawimy. Dodatkowo wspomożemy działanie anti-aging. Stosowanie kosmetyków z retinolem złuszcza martwe komórki naskórka, reguluje pracę gruczołów łojowych, tym samym zmniejszając wydzielanie sebum. Wycisza stany zapalne, rozjaśnia przebarwienie potrądzikowe i spłyca blizny, które pozostają po podskórnych grudkach, niewielkich cystach.

Retinoidy, w tym przede wszystkim retinol, jest bardzo pomocy w walce z trądzikiem zarówno młodzieńczym, jak i wieku dojrzałego. Podczas leczenia trądziku pospolitego retinoidy działają dwukierunkowo – złuszczają martwe komórki naskórka, oczyszczają pory z zaskórników i minimalizują wydzielanie się sebum. Z drugiej zaś strony usuwają stany zapalne, które już się pojawiły. Choć retinol na trądzik działa bardzo skutecznie, czasami nie da się uniknąć również leczenia farmakologicznego.

Jeżeli jednak dostałaś zalecenie od dermatologa, aby stosować serum lub kremy z retinolem, ponieważ tak będzie wyglądało twoje leczenie, wtedy pod opieką lekarza można stosować tę substancję. Jeżeli jednak nie leczysz trądziku u dermatologa, lepiej samej nie wprowadzać retinolu do swojej pielęgnacji. W takich przypadkach zawsze najlepiej jest się skonsultować ze specjalistą.


Zmagasz się z trądzikiem? Chcesz dowiedzieć się, jak pielęgnować skórę trądzikową? Przeczytaj artykuł: cera trądzikowa


Retinol w ciąży

Na temat retinolu w ciąży narosło wiele mitów i sprzecznych informacji, dlatego warto raz na zawsze zapamiętać sobie kilka ważnych zasad, co do których nie ma odstępstwa. Retinol w ciąży jest bezwzględnie zakazany. Dowiedziono, że retinol i jego pochodne mają działanie teratogenne na płód. Ta pochodna witaminy A może powodować u płodu różne wady wrodzone, w tym układu nerwowego, układu krążenia, zniekształcenia twarzoczaszki, wodogłowie, małogłowie. Wysokie działanie teratogenne dotyczy przede wszystkim przyjmowania retinoidów doustnie. Amerykańska agencja FDA umieściła doustne stosowanie retinoidów w kategorii X, co oznacza, że podczas testów na zwierzętach i ludziach pojawiały się dowody na uszkodzenie płodu wywołane przyjmowaniem retinoidów w ciąży.

W przypadku stosowania retinolu miejscowo na skórę istnieje mniejsze ryzyko teratogennego działania, ponieważ przez skórę wchłania się niewielka ilość tej substancji. Na ten temat pojawiają się różne badania, z których wynikają różne wnioski. Z jednych badań można się dowiedzieć, że pojawiły się przypadki wad wrodzonych po miejscowej aplikacji tretynoiny, które znane są z doustnego podawaniu retinoidów. Zaś z innych publikacji wynika, że stosowanie retinolu w ciąży na skórę nie wiąże się z większym ryzykiem pojawienia się zniekształceń płodu. Z racji tak różnych opinii przyjęto jedną, prostą zasadę, że z założenia nie stosuje się retinolu w czasie ciąży, aby uniknąć jakichkolwiek zagrożeń.

Retinol a karmienie piersią

Doustne przyjmowanie retinoidów podczas karmienia piersią jest również przeciwwskazane, natomiast stosowanie miejscowo retinolu jest bezpieczne dla niemowlaka. Nie należy jednak dopuszczać do kontaktu dziecka z kosmetykami bądź lekami z retinoidami i nie aplikować ich na piersi, i w okolice sutków.

Retinol 0,2% czy retinol 0,5%? Dowiedz się, jak zacząć kurację retinolem

krem z roślinnym retinolem

W zależności od potrzeb i kondycji skóry stosuje się retinol w różnych stężaniach. Od czego należy zacząć terapię retinolem? Kilka wskazówek poniżej.

Retinol zawarty w kosmetykach występuje w różnych stężeniach – od 0,1% do 2%. Jeżeli stosujemy takie produkty po raz pierwszy, należy sięgnąć po najmniejsze stężenia. Najrozsądniej będzie rozpocząć kuracją retinolem od dawki 0,2-0,5%. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia mocnych podrażnień, a skóra zdąży się przyzwyczaić do nowej substancji.

Słyszałaś o budowaniu tolerancji skóry na działanie retinolu?

Rutyna pielęgnacyjna z zastosowaniem retinoidów powinna rozpocząć się od stopniowego wprowadzania preparatów z tą substancją i obserwacji reakcji skóry na jej działanie. To jedna z podstawowych zasad przy budowaniu tolerancji skóry na retinol. Budowanie tolerancji na retinol trwa nawet do 12 tygodni przy systematycznym stosowaniu.

Na początku po zastosowaniu retinolu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, sucha i łuszcząca się. Wtedy dobrze jest włączyć kosmetyki mocno nawilżające. Jeżeli przez kilka dni kondycja skóry nie ulega pogorszeniu, możemy kontynuować pielęgnację retinoidami. Gdy sytuacja staje się poważna, należy udać się po poradę do specjalisty.

Retinol – jak stosować? Jak to zrobić poprawnie?

Zanim zaczniesz kurację retinolem, sprawdź, na co powinnaś uważać. Jak już wspomniałam to silna substancja aktywna, więc należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, a także poznać kilka zasad dotyczących kuracji tą substancją.

Kiedy należy stosować kremy z pochodnymi witaminy A?

Najlepiej zacząć kurację jesienią lub zimą, kiedy natężenie promieniowania słonecznego jest mniejsze. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ kosmetyki z witaminą A uwrażliwiają skórę na promieniowanie słoneczne i działają uczulająco. Z tego powodu absolutnie konieczne jest stosowanie preparatów z wysokimi filtrami UVA i UVB – SPF 30, SPF 50.

Pielęgnację z retinolem należy wprowadzić do wieczornych rytuałów i stosować krem lub serum na noc. Niezbędne przy stosowaniu produktów z pochodnymi witaminy A jest regularne i intensywne nawilżanie skóry.

Kuracja tą substancją wymaga cierpliwości, aby zauważyć cudowne jej działanie. Na pierwsze efekty należy poczekać nawet 4-8 tygodni. Po upływie tego czasu dobrze jest kontynuować kurację.

Jak stosować retinol na twarz?

Sumienne przestrzeganie zasad odnośnie aplikacji retinolu na twarz jest bardzo ważne, aby osiągnąć spodziewane efekty i nie przeciążyć skóry zbyt dużą dawką tej substancji.

Najważniejsze zalecenia przy stosowaniu retinolu na twarz mówią, że:

 • zaczynamy kurację od niskiego stężenia retinolu 0,2% – 0,3%, aby zbudować tolerancję na ten składnik,
 • należy go aplikować tylko raz dziennie,
 • zawsze podczas wieczornej pielęgnacji (nie stosujemy retinolu na dzień),
 • po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu twarzy,
 • aplikujemy niewielką porcję retinolu (lepiej mniej niż więcej),
 • omijamy okolice oczu i ust,
 • w ciągu dnia stosujemy wysoką ochronę przeciwsłoneczną SPF 50, niezależnie od pory roku i tego, że na przykład cały dzień przebywamy w biurze. To nadrzędna zasada przy kuracji retinolem i bezwzględnie nie wolno o tym zapominać,
 • najlepiej przez pierwsze tygodnie stosować retinol na twarz wieczorem bez żadnych innych kosmetyków, aby zobaczyć jak „na czysto” działa na nas ten składnik, bez odziaływania na skórę innymi substancjami przeciwzmarszczkowymi lub łagodzącymi,
 • dobrze jest odczekać ok. 30 minut po nałożeniu retinolu na twarz i dopiero wtedy zaaplikować na skórę krem łagodzący, regenerujący i nawilżający, np. Nacomi Next Level serum z ceramidami 5%

Jak często stosować retinol?

Terapię retinolem zacznij oczywiście od małych stężeń, aby po upływie kilku tygodni sięgnąć po wyższe stężenia. Pamiętaj jednak, że przy zwiększaniu dawki retinolu raz jeszcze będziesz przechodzić cały proces budowania tolerancji na tę substancję aktywną.

 • Przez pierwsze 2 tygodnie najlepiej jest stosować retinol co 4 dni, przez kolejne dwa tygodnie co 3 dni, a w następne dwa tygodnie co 2 dni, cały czas obserwując reakcje swojej skóry.
 • Po około 6 tygodniach stosowania kosmetyków z niskim stężeniem retinolu można wprowadzić wyższą dawkę – zaczynając od 0,5%. Przy wyższym stężeniu postępujemy tak samo, jak w przypadku 0,2%. Czas rozliczeniowy dla tej dawki to znowu 6 tygodni: przez pierwsze 2 tygodnie stosujemy retinol co 4 dni, przez kolejne dwa tygodnie co 3, a w następne dwa tygodnie co 2 dni.
 • Jeżeli zdecydujesz się na kolejny krok, wdrażamy aplikację stężenia 1% (taki sam wzór stosowania, jak przy niższych stężeniach),
 • 2%. I tutaj podobnie, uważnie obserwuj kondycję swojej skóry i w przypadku silnych zaczerwienień i podrażnień, ogranicz retinol do dwóch aplikacji w tygodniu.
 • Retinol najlepiej jest stosować w okresie jesienno-zimowym (wrzesień/marzec – kwiecień).
 • W lecie lepiej przerwać kurację lub zmniejszyć stężenie retinolu (w zależności od kondycji skóry i doświadczenia w stosowaniu retinolu).

Retinol a słońce – czy retinol można stosować latem?

Według opinii dermatologów pod pewnymi warunkami można stosować preparaty z retinolem w okresie letnim. Szczególnie wtedy, gdy objawy trądziku pospolitego są znaczne, a leczenie tego wymaga. Jednak tak jak opisywałam powyżej, najrozsądniej jest aplikować retinol w okresie jesienno-zimowym, na noc, a w ciągu dnia – niezależnie od tego, czy jesteśmy na urlopie czy wychodzimy do pracy, należy stosować filtr SPF 50 na skórę twarzy przez cały rok.

Retinol – efekty stosowania

retinol efekty przed i po

Efekty stosowania retinolu nie są widoczne natychmiast, więc niech nie zwiedzie Was to, że po dwóch tygodniach stosowania nie zauważycie pozytywnych skutków działania kuracji tą pochodzą witaminy A. Wręcz przeciwnie mogą się pojawić przesuszenia, nieprzyjemne napięcie skóry, zaczerwienienia, łuszczenie naskórka. Na korzystne zmiany należy poczekać ok. 6 tygodni, choć to kwestia indywidualna. Czego możemy się spodziewać po pielęgnacji z retinolem?

Efekty stosowania retinolu:

 • wygładzenie i ujędrnienie skóry,
 • poprawienie gęstości skóry,
 • spłycenie zmarszczek,
 • wyciszenie stanów zapalanych,
 • rozjaśnienie przebarwień,
 • zmniejszenie blizn,
 • wzmocnienie warstwy hydrolipidowej,
 • lepsza ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi (działanie antyoksydacyjne).

Jakie kosmetyki z retinolem wybrać?

Bielenda Professional krem z retinolem i kwasami

Retinol wspomaga leczenie przebarwień, ponieważ złuszcza naskórek i dodatkowo hamuje produkcję melaniny, odpowiedzialnej za pigmentację skóry. W kosmetykach z retinolem znaleźć można również takie dodatki jak: witaminy: A, C, E, F, skwalan oraz dobroczynne kwasy.

Nanoil: Nanoil Retinol Vitamin A – serum do twarzy z retinolem i witaminą A (50 ml)

To popularne serum o działaniu anti-age. Skuteczna formuła wygładza, uelastycznia i odmładza skórę. Kosmetyk został wzbogacony o witaminę A i retinol najwyższej jakości. Dodatkowo w serum znajdziemy antyoksydacyjny ekstrakt z korzeniem Punarnava, który wprowadza pielęgnację na jeszcze wyższy poziom.

Soraya: Soraya – Botanic Retinol 40+ botaniczny krem przeciwzmarszczkowy na dzień (75 ml)

Krem do codziennej pielęgnacji cery dojrzałej, nadaje się idealnie do stosowania na dzień. Preparat należy aplikować na twarz, szyję i dekolt. Formuła kremu zawiera aż 95% składników pochodzenia naturalnego. Znajdziemy tam m.in bakuchiol oraz ekstrakt z kwiatów magnolii. Krem doskonale nawilża, wygładza zmarszczki i przywraca skórze komfort.

Bielenda retinolBielenda Professional SupremeLab Reti-Power 2 VC – wybielający krem do twarzy (50 ml)

Krem zawiera retinol w mikrokapsułkach – w dwóch postaciach. Skład wzbogacają uzupełniające się wzajemnie kwasy: salicylowy, azelainowy, migdałowy i laktobionowy oraz witamina B3 i Emblica. Działa rozjaśniająco i przeciwtrądzikowo. Poprawia kolor skóry, ujednolicając go.

Ava retinol: Ava aktywator młodości Retinol 30 ml

Serum z retinolem i witaminami C, E, F wspomaga odbudowę komórkową i produkcję kolagenu oraz elastyny. Dzięki temu skóra jest odpowiednio sprężysta i odmłodzona. Serum wzmacnia również warstwę hydrolipidową skóry, zapewnia nawilżenie. Retinol na przebarwienia potrądzikowe i plamy pigmentacyjnie również działa skutecznie, rozjaśniając je, a nawet usuwając.

Perfecta roślinny retinol: Perfecta – Bioretinol krem przeciwzmarszczkowy 40+ (50 ml)

Na koniec polecamy interesujący zamiennik dla retinolu – bakuchiol. Czym jest ta substancja? Ma pochodzenie naturalne, ponieważ pozyskuje się ją z rośliny o nazwie Psoralea corylifolia.
Wykazuje właściwości przeciwzapalne, a jednocześnie jest bezpieczna dla kobiet karmiących i w ciąży. Skuteczność bakuchiolu jest porównywalna do retinolu. Ogromną zaletą tej substancji jest to, że nie podrażnia skóry i nie wchodzi w reakcję z promieniowaniem słonecznym. Może być doskonałym wyborem dla kobiet w ciąży, które mogą w bezpieczny sposób korzystać z cennych właściwości retinolu, ale w wydaniu roślinnym.


Polecane produkty:


Czy warto włączyć retinol do swojej rutyny pielęgnacyjnej? Oczywiście. Retinol jako najskuteczniejsza substancja o działaniu przeciwzmarszczkowym jest obecnie dostępna w wielu kosmetykach, a ich ceny są przystępne. Działanie retinolu jest skuteczne, a przede wszystkim długotrwałe. Jeżeli chcesz, aby czas dla twojej skóry był łagodny, spraw sobie ten eliksir młodości.

Źródła:

Retinol w ciąży i podczas karmienie piersią – czy można go stosować, w: gemini.pl, dostępny w: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Lederberg-Joshua;3931187.html, dostęp 16.02.2022