Równowaga PEH

Równowaga PEH jest pojęciem, które skrywa w sobie całą tajemnicę pięknych i zdrowych włosów. Właściwy balans, a więc właśnie równowaga trzech składników, jest podstawą świadomej pielęgnacji, dzięki której nawet najbardziej zniszczone i przesuszone kosmyki, zaczną zachwycać swoją kondycją. Czym są i jaką rolę odgrywają proteiny, emolienty oraz humektanty?

Chcąc zregenerować zniszczone kosmyki, bardzo często decydujemy się na zakup horrendalnie drogich kosmetyków, które jednak nie przynoszą poprawy i zadowalających efektów. Tymczasem najprostsze rozwiązania, zazwyczaj okazują się być najlepsze, dlatego warto zacząć u podstaw – rozpoznać rodzaj swoich włosów, a tym samym poznać potrzeby, których zaspokojenie jest kluczem do zdrowia i pięknego wyglądu kosmyków.

Równowaga PEH: co to właściwie jest?

Równowaga PEH jest określeniem balansu, jaki powinien występować pomiędzy trzema składnikami: proteinami (P), emolientami (E) oraz humektantami (H). Zachwianie równowagi między nimi i ich niewłaściwe proporcje, są jedną z najczęstszych przyczyn osłabiających kondycję włosów.

Balans substancji nawilżających, ochronnych i regenerujących jest gwarancją zdrowych i pięknych kosmyków. Nie oznacza to natomiast, że składniki te mają być dostarczane po równo. Wszystko zależy od wyjściowej kondycji włosów, ich rodzaju oraz porowatości.

Dla przejrzystości artykułu, będziemy się w nim posługiwać symbolami – pierwszymi literami nazw składników.

P – proteiny, E – emolienty, H – humektanty

PEH włosów

Składniki, które sprowadzone są do skrótu PEH, powinny stać się podstawą pielęgnacji włosów. Pojęcie równowagi jest jednak bardzo indywidualną kwestią, dlatego u każdego balans pomiędzy P-E-H będzie inny. Innymi słowy, nie ma jednej i uniwersalnej recepty, która będzie odpowiednia dla wszystkich.

Podczas gdy, w przypadku jednej grupy włosów pożądane są substancje w grupy E, innym rodzajom kosmyków mogą szkodzić. Gdy jedne wręcz kochają proteiny, inne mogą ich totalnie nie tolerować, dlatego najważniejsza jest wnikliwa obserwacja kosmyków, by dowiedzieć się, jak reagują na konkretne składniki. Z reguły jednak składniki z grup P i H wzajemnie równoważą swoje działanie, zaś E są dopełnieniem obu tych składników.

Trzy składniki i ich znaczenie dla równowagi PEH

PEH są kluczowymi dla włosów składnikami. Ale, jak we wszystkim, należy zachować umiar – umiar bazujący na wiedzy i szczegółowym poznaniu własnych włosów – ich problemów oraz potrzeb. Dzięki temu można określić optymalne proporcje między składnikami i rozpocząć niezwykle świadomą kurację pielęgnującą.

Mówiąc o równowadze, nie sposób nie mówić o rodzaju porowatości włosa, bowiem to między innymi od niej zależna jest ilość dostarczanych składników P-E-H. Ale nie tylko. Na zapotrzebowanie na poszczególne składniki wpływać może chociażby pora roku czy nawet pogoda.

Równowaga PEH, jeżeli jest zachwiana, zazwyczaj wywołuje wrażenie, że kondycja włosów nie ulega poprawie, lub wręcz się pogarsza. Prawdopodobnie mamy do czynienia wówczas z niedoborem bądź nadmiarem któregoś ze składników. Dokładna obserwacja włosów pozwala dobrać optymalną dawkę składników z grupy PEH – optymalną, czyli dobroczynnie wpływającą na kondycję kosmyków.

Równowaga PEH a porowatość włosów

Równowaga PEH ma wiele wspólnego z porowatością włosów. To między innymi ona determinuje rodzaj składników, które mogą pozytywnie oddziaływać na kosmyki lub też wręcz przeciwnie – wskazywać, które substancje nie są pożądane w pielęgnacji.

Porowatość włosów jest określeniem stopnia rozchylenia łusek kosmyków i dzielona jest na niską, średnią oraz wysoką. Znajomość porowatości może stać się pielęgnacyjnym kluczem do sukcesu, bowiem dzięki temu łatwiej jest dobrać produkty kosmetyczne, które pozwolą osiągnąć wymierne efekty.


Jak określić rodzaj kosmyków? Przeczytaj artykuł: Porowatość włosów – znajdź ją sama


Równowaga PEH: włosy niskoporowate

Niska porowatość określa włosy, które są gładkie, mocne, pełne blasku oraz zdrowe, choć z drugiej strony ciężkie i trudne w stylizacji. Dobrze reagują na składniki z grupy P, źle wpływa na nie nadmiar E.

Równowaga PEH: włosy średnioporowate

Średnia porowatość, to najczęściej występujący rodzaj włosów, który określany jest także mianem „normalnych”. Mają tendencje do elektryzowania oraz puszenia się. Zwykle dobrze tolerują proteiny, ale uważać należy na nadmiar składników humektantowych.

Równowaga PEH: włosy wysokoporowate

Włosy o wysokiej porowatości są zniszczone, przesuszone, kruche oraz łamliwe. Zazwyczaj mają rozdwojone końcówki i są mocno osłabione. W ich pielęgnacji sprawdzą się E i P, a H należy dozować bardzo ostrożnie.


Polecamy artykuł: Rozdwajające się końcówki włosów. 5 sposobów na skuteczną pielęgnację


Kosmetyki dla równowagi PEH

Substancje odbudowujące

Proteiny, czyli białka, w przypadku włosów, odpowiadają przede wszystkich za odnowę i odbudowę. Regenerują kosmyki i wypełniają ubytki oraz uszkodzenia. Wzmacniają włosy i wygładzają je na całej długości.

O ich niedoborze mogą świadczyć: oklapnięta fryzura, brak objętości, tendencja do puszczenia się, łamliwość, kruszenie i rozdwajanie. Warto jednak uważać, bo jak we wszystkim – nadmiar również nie jest wskazany. Jeśli dostarczymy włosom zbyt dużo P, mogą stać się szorstkie, sztywne, matowe i sianowate, a przeproteinowane włosy, również stanowią spory problem.

Białka, z reguły, wskazane są w przypadku włosów wysokoporowatych. Ich działanie regenerujące i odbudowujące z pewności poprawi kondycję włosów bardzo zniszczonych, poddawanych częstej koloryzacji i stylizacji.

Najbardziej znane substancje odbudowujące wykorzystywane w kosmetykach do włosów:

  • mleczne,
  • jedwabne,
  • roślinne (zwłaszcza sojowe, owsiane, ryżowe),
  • keratyna, elastyna, kolagen.

Należy stosować je bardzo rozsądnie – głównie dlatego, że łatwo je przedawkować. Nie można ich stosować zbyt często – w zależności od wyjściowej kondycji kosmyków, raz lub dwa razy na dwa tygodnie powinno wystarczyć. Włączając je do pielęgnacji , nie należy zapominać o wcześniejszym nawilżaniu substancjami z grupy H, ale też późniejszym stosowaniu substancji ochronnych (E).

Substancje ochronne

Równowaga PEH obejmuje również ochronę włosów, za którą odpowiedzialne są właśnie emolienty o działaniu natłuszczającym. Tworzą na powierzchni kosmyków tak zwaną warstwę okluzyjną, która zabezpiecza przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych czy uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki niej włosy są bardziej lśniące oraz elastyczne. Jeżeli włosy je tolerują i dobrze na nie reagują, mogą być używane podczas każdego mycia.

Powinny po nie sięgnąć osoby, których włosy są mocno przesuszone, szorstkie i matowe, z tendencją do elektryzowania się. Jeżeli E będzie zbyt dużo, kosmyki mogą wyglądać na przetłuszczone, dlatego z umiarem powinny jest stosować osoby z włosami przetłuszczającymi się oraz niskoporowatymi, by nie wywołać efektu przyklapniętych włosów.

Najpopularniejsze substancje ochronne w kosmetykach:

Substancje nawilżające

Humektanty, w równowadze PEH, pełnią funkcję tak zwanych nawilżaczy. To właśnie te substancje odpowiadają za nawilżenie i zatrzymywanie wilgoci. Mogą być wykorzystywane jako podkład w zabiegu olejowania włosów. Powinny być stosowane wraz ze składnikami z grupy E, by woda pozostała w strukturze kosmyków.


Przeczytaj również: Suche włosy: zadbaj o nie we właściwy sposób!


Po kosmetyki humektantowe powinny sięgnąć osoby, których włosy są osłabione, pozbawione blasku, a przy tym szorstkie, matowe i suche. Uważać natomiast należy na nadmiar substancji nawilżających, gdyż ten może prowadzić do puszenia się włosów. Dedykowane są przede wszystkim włosom niskoporowatym, rzadziej powinny je stosować osoby z włosami średnio oraz wysokoporowatymi.

Popularne substancje nawilżające w przemyśle kosmetycznym:

Równowaga PEH - tabela

Równowaga PEH – kosmetyki, które zapewnią włosom balans

Równowaga PEH jest terminem, który zyskuje na popularności. Coraz więcej kobiet stara się świadomie dbać o swoje kosmyki, poprzez co pojęcie PEH, nie są już dziwnie brzmiącą nazwą. Kryją się za nimi potrzeby włosów, które – jeśli zostaną zaspokojone – zaowocują zdrowymi kosmykami.

Wraz ze wzrostem popularności pielęgnacji PEH, na rynku pojawia się coraz więcej marek, które proponują gotowe produkty – zawierające trzy dobroczynne substancje. Z pewnością jest to dużym ułatwieniem, ponieważ, nie trzeba już studiować etykiet, by odnaleźć interesujące nas składniki.

Choć oczywiście pożądane substancje można odnaleźć również w szamponach, na drogeryjnym rynku prym wiodą emolientowe, humektantowe czy proteinowe maseczki do włosów oraz odżywki do włosów, bowiem te pozostawiane są na włosach przez dłuższy czas, a więc mogą uwolnić swój potencjał i realnie wpłynąć na kondycję pasm.

Jedną z takich marek jest Anwen, która słynie z kosmetyków podzielonych ze względu na porowatość włosa, ale też równowagę PEH. Oferuje produkty dostosowane do potrzeb nisko, wysoko lub średnioporowatych, np. Anwen – zestaw odżywek do włosów średniporowatych zawiera odżywkę proteinową Magnolia, odżywkę emolientową Irys oraz nawilżającą Bez. Ich naprzemiennie stosowanie znakomicie poprawi kondycję włosów. Odżywkę proteinową należy stosować raz w tygodniu, nawilżająca jeden lub dwa razy, a emolientową w pozostałe dni.

Znakomite recenzje zbierają również kosmetyki marki Trust My Sister, która oferuje produkty emolientowe, humektantowe czy proteinowe, np. Trust My Sister Humectant Hair Mask humektantowa maska do włosów o różnej porowatości, która nawilża i zatrzymuje wilgoć, ale też wygładza i uelastycznia kosmyki czy też Emollient Hair Mask maska do włosów wysokoporowatych, która domyka łuski włosów, poprawia poziom nawilżenia i wygładzenia.

Pielęgnacja włosów PEH

Jeżeli poszukujesz produktów z substancjami ochronnymi (E), dobrym wyborem będą kosmetyki zawierające olejek arganowy, np. Gosh Argan Oil Conditioner odżywka do włosów z olejem arganowym, która wzmocniona jest masłem shea lub Nanoil Argan Micellar Shampoo – micelarny szampon z olejkiem arganowym dedykowany włosom osłabionym i pozbawionym witalności. W składzie szamponu obecne są również proteiny.

Analizując etykiety kosmetyków, można odnaleźć prawdziwe perełki. Same hasła „nawilżający”, „odbudowujący” czy „ochronny” mogą być mocno zwodnicze, dlatego warto poznać podstawowych przedstawicieli z grupy PEH, by wiedzieć, czego poszukiwać w formulacjach kosmetycznych.

Równowaga PEH: plan pielęgnacyjny

Równowaga PEH i plan pielęgnacyjny odpowiadający tej metodzie, oznacza dążenie do zmiany przyzwyczajeń, a przede wszystkim zmiany sposobu mycia włosów. Nie ma planu uniwersalnego – każdy musi wypracować swój własny, biorąc pod uwagę kondycję kosmyków i ich potrzeby.

Punktem wyjścia jest oczywiście rozpoznanie rodzaju i porowatości włosów, a następnie dobór dobrej jakości kosmetyków ze składnikami PEH. Obserwując, jak włosy tolerują i reagują na odżywki z poszczególnymi substancjami, w końcu uda nam się wypracować proporcje optymalne dla naszych składników. W pielęgnacji PEH sprawdza się metoda OMO (odżywka – mycie – odżywka).

Równowaga PEH: jak zacząć i jak stosować?

Jak zacząć z równowagą PEH i jak wcielić tę metodę do swoich rytuałów pielęgnacyjnych? Istnieją pewne ogólne wskazówki, jednak najważniejsze jest naprzemienne stosowanie kosmetyków z określonymi składnikami z trzech grup i obserwowanie, w jaki sposób włosy na nie reagują. Z reguły jednak:

  • humektantowe mycie włosów wskazane jest 1 lub 2 w tygodniu (w zależności od stopnia zniszczenia i wysuszenia kosmyków) – znakomicie sprawdzi się w tym przypadku olejowanie na podkład;

  • proteinowe mycie włosów jest kwestą bardzo indywidualną, jednak średnio powinno się je stosować raz w tygodniu. Wcześniej należy natomiast mocno nawilżyć włosy substancjami z grupy H;

  • mycie emolientowe powinno być praktykowane najczęściej – substancje w grupy E zamykają w kosmykach substancje aktywne, które zostały dostarczone przez wcześniej użyte kosmetyki;

Równowaga PEH – czy warto?

Równowaga PEH, jak już zostało wspomniane, jest bardzo indywidualną kwestią, która dodatkowo może zmieniać się w zależności od pogody czy pory roku. Warto zatem eksperymentować, by znaleźć optymalny balans i reagować, gdy nadmiar lub niedobór któregoś ze składników zacznie pogarszać kondycję włosów.

Nie za dużo i nie za mało, w skrócie na tym polega równowaga pomiędzy składnikami PEH, która odpowiedzialna jest za zdrowie włosów i ich dobrą kondycję. W pielęgnacji szczególną uwagę należy zwrócić na odbudowę – nawilżenie – ochronę, i na tej podstawie ułożyć plan PEH, w którym szczególnie istotne są obserwacje i spostrzeżenia wynikające z testowania proporcji poszczególnych składników.