Rozstępy

Rozstępy są nieestetycznymi zmianami skórnymi, które najczęściej pojawiają się na piersiach, udach, brzuchu, plecach czy pośladkach. Bardzo często ich przyczyną jest zbyt gwałtowna zmiana wagi, co prowadzi do nadmiernego rozciągania skóry, jednak nie jest to jedyny czynnik. Dowiedz się, czym są rozstępy i jak skutecznie je usunąć.


Spis treści:

  1. Rozstępy: co to właściwie jest? Jak wyglądają?
  2. Od czego są rozstępy? Przyczyny ich powstawania
  3. Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy?
    3.1. Rozstępy na piersiach
    3.2. Rozstępy na brzuchu
    3.3. Rozstępy na udach
    3.4. Rozstępy na plecach
    3.5. Rozstępy w ciąży i po ciąży
  4. Sposoby na rozstępy Jak usunąć rozstępy?
  5. Kremy na rozstępy – skuteczne kosmetyki
  6. Olejek na rozstępy: jaki wybrać?
  7. Rozstępy? Przede wszystkim im zapobiegaj!

Wrzecionowate blizny, a więc rozstępy, są powszechnym problemem, z którym boryka się wiele osób – zarówno kobiety, jak i mężczyźni, starsi i młodsi. Usunięcie ich jest bardzo trudne, dlatego warto zadbać o profilaktykę, a więc w pierwszej kolejności zdrową dietę, aktywność fizyczną i właściwą pielęgnację. Co jednak w sytuacji, gdy zmiany już pojawiły się na ciele? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Rozstępy: co to właściwie jest? Jak wyglądają?

Rozstępy określane są jako wrzecionowate blizny, które przyjmują postać czerwonawych lub różowawych prążków. Prezentują się nieestetycznie i bardzo często są przyczyną kompleksów. Najczęściej dotykają kobiet w ciąży i młodych mam, jednak nie jest to regułą.

Branża medyczna i kosmetyczna oferują mnóstwo rozwiązań, które pozwalają wyeliminować szpecące skórne zmiany. Można zdecydować się na zabiegi mniej lub bardziej inwazyjne, albo też postawić na produkty kosmetyczne, które – jeśli regularnie stosowane – przyniosą naprawdę znakomite efekty.


Przeczytaj również: Ujędrnianie skóry (sprawdzone kosmetyki na piękne ciało)


Rozróżnia się dwa etapy powstawania rozstępów. Są to faza zapalna oraz faza dojrzewania. Pierwsza może trwać nawet do dwóch lat, wówczas zmiany mogą mieć czerwonawe lub fioletowe, sine zabarwienie, a nierzadko towarzyszy im również świąd. Z kolei w fazie drugiej stan zapalny zanika, a rozstępy przyjmują perłowo-biały kolor – skóra w tym miejscu staje się natomiast cienka, nierówna, pomarszczona.

Na rozstępy narażony jest w zasadzie każdy – bez względu na wiek czy płeć, jednak najczęściej na ich powstawanie narażone są: kobiety w ciąży, osoby otyłe, kulturyści i sportowcy, nastolatkowie (okres dojrzewania), a także osoby, u których masa ciała bardzo często się waha.

Rozstępy (zwane tygrysimi paskami), do złudzenia przypominają blizny, które ułożone są do siebie równolegle. Rozstępy i blizny mają wiele podobnych cech, jednak rozróżnia je fakt, że bliznę wywołują czynniki zewnętrzne. Warto również podkreślić, że w miejscach rozstępów, nie występują mieszki włosowe ani też gruczoły potowe i łojowe.

Od czego są rozstępy? Przyczyny ich powstawania

Ogólnie rzecz ujmując, przyczyną rozstępów są uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych, które tworzą tkankę łączną. Za powszechną przyczynę ich powstawania uznaje się gwałtowny przyrost masy ciała, ale nie jest to jedyny czynnik.

Wrzecionowate blizny mogą pojawić się na ciele również w wyniku predyspozycji genetycznych, zaburzeń hormonalnych, chorób, ale też mogą być efektem nieodpowiedniej diety, spożywania zbyt małych ilości wody, braku aktywności fizycznej czy niewłaściwej i niewystarczającej pielęgnacji.


Przeczytaj również: Zabiegi kosmetyczne w ciąży (KOMPENDIUM WIEDZY)


Oczywiście najczęściej związane są jednak z ciążą, gwałtowną zmianą masy ciała, szybkim tempem wzrostu (głównie w okresie dojrzewania) czy też zbyt intensywnym rozrostem masy mięśniowej. Pojawiają się wtedy, gdy skóra nie nadąża za zmieniającym się rozmiarem i wagą ciała. Nasilone rozciąganie skóry, może wywołać uszkodzenia włókien kolagenowych, a ich przerwanie sprawia, że na powierzchni skóry pojawiają się nieestetyczne zmiany, które dodatkowo są pomarszczone i wrzecionowate.


Przeczytaj również: Kolagen liposomalny (typu I i II)


Najbardziej narażone na rozstępy są kobiety ciężarne, ale też osoby aktywne fizycznie i uprawiające sport. Nieestetyczne zmiany mogą pojawić się nawet w okresie dojrzewania – w czasie intensywnego wzrostu ciała.

Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy?

Rozstępy najczęściej obejmują brzuch, piersi, uda, pośladki, a w przypadku mężczyzn, również plecy i ramiona. Choć nie są problemem natury medycznej i są niegroźne dla zdrowia, bardzo często obniżają samoakceptację i pewność siebie.

Szacuje się, że problem rozstępów dotyka aż od 50 do 80% społeczeństwa – jak więc widać jest to dolegliwość dość powszechna

Rozstępy na piersiach

Rozstępy na piersiach pojawiają się niezwykle często. Nierzadko są związane z okresem ciąży, ale pojawiają się również w wyniku gwałtownego chudnięcia bądź tycia. Jeśli na profilaktykę jest już za późno, konieczne jest wprowadzenie właściwej pielęgnacji i/lub poddanie się specjalistycznym zabiegom.

Rozstępy na brzuchu

Brzuch jest jednym z tych miejsc, które na rozstępy narażone jest najbardziej. A wszystko dlatego, że dochodzi tam do silnego napięcia skóry – zwłaszcza podczas ciąży czy gwałtownego przyrostu masy ciała. Przykładowo, szybko rozrastająca się tkanka tłuszczowa sprawia, że skóra maksymalnie się naciąga, a to z kolei sprzyja powstawaniu pęknięć. Jeśli w porę nie zareagujemy, pozostaną one na naszym ciele na zawsze.

Rozstępy na brzuchu

Rozstępy na udach

Uda również należą do tych miejsc, w których rozstępy pojawiają się niezwykle często – tak samo u kobiet, jak i u mężczyzn. Początkowo mają czerwone zabarwienie, a skóra w tym miejscu jest nabrzmiała, towarzyszy temu również świąd.

Pierwsza faza powstawania rozstępów na udach jest ostatnim momentem na to, wdrożyć właściwe leczenie, a tym samym zwiększyć swoje szanse na to, że zmiany staną się praktycznie niewidoczne.

Rozstępy na plecach

Choć rozstępy na plecach pojawiają się także u kobiet, zdecydowanie częściej występują u mężczyzn. Wywołują je te same czynniki, które odpowiadają za niedoskonałości na innych partiach ciała. Bardzo często powstają na skutek kształtowania sylwetki na siłowni, bardzo często też pojawiają się na plecach w trakcie dojrzewania jako efekt gwałtownego skoku wagowego bądź wzrostowego.

Rozstępy w ciąży i po ciąży

Rozstępy w ciąży i po ciąży są bardzo powszechnym problemem, szacuje się bowiem, że z przypadłością tą boryka się nawet 90% kobiet. Szybki przyrost masy ciała, wzrost obwodu brzucha oraz piersi, powodują, że skóra rozciąga się, a tym samym narażona jest na powstawanie niedoskonałości. Zazwyczaj rozstępy pojawiają się w trzecim trymestrze ciąży, ale niekiedy również wcześniej.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by zadbać o skórę jeszcze wtedy, zanim pojawią się na niej nieestetyczne zmiany. Przede wszystkim należy ją silnie nawilżać oraz odżywiać, a z czasem, gdy będzie już to możliwe, zastosować preparaty przeciw rozstępom. Najważniejsze jednak, by mieć pewność, że dany produkt może być stosowany przez kobiety ciężarne – informacji tej należy poszukiwać na opakowaniu preparatu.


Polecamy artykuł: Kosmetyki w ciąży: jakie wybrać? TOP 5 produktów dla mam


Dobre recenzje zbiera produkt MomMe specjalistyczny olejek przeciw rozstępom zawierający organiczne oleje: olej babassu, olejek makadamia, sezamowy, słonecznikowy, olej z pestek winogron oraz z róży rdzawej, który jest niezwykle ceniony przez przemysł kosmetyczny. Kosmetyk skutecznie przeciwdziała pojawieniu się rozstępów, ale jednocześnie redukuje inne skórne niedoskonałości.

Innym polecanym produktem jest Lirene Będę Mamą ujędrniające serum przeciw rozstępom, które poprawia elastyczność i napięcie skóry. Zawiera ekstrakt Centella Asiatica, który pobudza produkcję elastyny i kolagenu i przyspiesza odnowę skóry. W składzie serum obecne są również inne cenne substancje, m.in. olej migdałowy, olej canola, witamina E czy wosk z oliwek. Preparat można stosować od czwartego miesiąca ciąży.

Rozstępy w ciąży

Jednocześnie należy dbać o zbilansowaną dietę, nawadnianie organizmu, a także aktywność fizyczną, która zalecana jest również kobietom w ciąży. Jednym słowem należy zrobić wszystko, by przybierać na wadze w prawidłowy sposób.

Sposoby na rozstępy: jak usunąć rozstępy?

Rozstępy, z uwagi na to, że są elementem szpecącym ciało, są bardzo niepożądane. Walka z nimi jest trudna i może minąć sporo czasu, zanim uda się odbudować strukturę skóry i przywrócić jej odpowiednią jędrność i elastyczność. Należy również podkreślić, że jest to trwała zmiana skórna, którą można zredukować i zniwelować, ale całkowite jej usunięcie jej w zasadzie niemożliwe.

Oczywiście, zgodnie z powiedzeniem „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, warto postawić na profilaktykę, a więc po prostu – zdrowy styl życia: dietę, aktywność fizyczną oraz pielęgnację, ze szczególnym uwzględnieniem nawilżania i ochrony przed utratą wody.

Profilaktyka przeciwrozstępowa powinna uwzględniać również utrzymywanie prawidłowej wagi – to właśnie gwałtowne zmiany masy ciała, rozciągają skórę i odpowiadają za pojawianie się rozstępów – właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o dietę i aktywność fizyczną.

Inną kwestią jest odpowiednia pielęgnacja – również w trakcie ciąży. Produkty powinny bazować na substancjach aktywnych o właściwościach ujędrniających i wygładzających. Nie należy także zapominać o regularnych masażach skóry, a także peelingach.

Jak usunąć rozstępy

Jeśli jednak nieestetyczne blizny już rozwinęły się na naszej skórze, można zdecydować się na zabiegi z zakresy medycyny/kosmetologii estetycznej. Oczywiście, im wcześniej zareagujemy, tym większe szanse powodzenia. Najlepiej, by walkę z rozstępami rozpocząć jeszcze wtedy, gdy mamy do czynienia z fazą zapalaną. Świeże rozstępy są bardziej podatne na zabiegi i preparaty, niż zmiany, które uległy już zbliznowaceniu.

Do najczęstszych zabiegów redukujących rozstępy zaliczane są chociażby: mezotorapia mikroigłowa, terapia laserowa (laser frakcyjny ablacyjny i laser frakcyjny nieablacyjny), czy kuracja wykorzystująca fibrynę PRF oraz osocze bogatopłytkowe PRP.

Jeśli chodzi o sposoby na rozstępy, które są mniej inwazyjne, warto postawić na właściwą pielęgnację. W kosmetykach warto poszukiwać substancji, które stymulują syntezę kolagenu, są to m.in. wąkrotka azjatycka, związki krzemu, witaminy czy wyciąg z soi.

Dobre efekty przynosi również szczotkowanie ciała na sucho – regularnie wykonywane pozwala pobudzić mikrocyrkulację skóry, ale też wygładzić i ujędrnić skórę – przywrócić jej sprężystość oraz elastyczność.


Przeczytaj koniecznie: Jak szczotkować ciało na sucho?


Kremy na rozstępy – skuteczne kosmetyki

Kremy na rozstępy, ale też balsamy do ciała czy maści, są pierwszymi produktami, po które sięga się chcąc walczyć ze zmianami skórnymi. Dobrej jakości preparaty, mają poprawić kondycję skóry, a przede wszystkim zniwelować widoczność nieestetycznych niedoskonałości.

W składzie kosmetyków warto poszukiwać składników takich jak wyciąg z wąkroty azjatyckiej, wyciąg ze skrzypu polnego, ekstrakt z przywrotnika pospolitego, gliceryna, alantoina, kwas hialuronowy, D-pantenol, masło kakaowe, masło shea, witamina C, witamina E, czy naturalne oleje, chociażby migdałowy, sojowy bądź olejek arganowy. Pożądane są substancję, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny, a także działają ujędrniająco, uelastyczniająco i wzmacniająco. Aplikacja kosmetyków na rozstępy powinna być regularna (najlepiej dwa razy dziennie) i połączona z masażem.

Kremy na rozstępy

Jednym z najbardziej znanych kosmetyków niwelujących niedoskonałości jest Lierac Phytolastil serum korygujące rozstępy, które zostały spowodowane ciążą, dojrzewaniem i wahaniami masy ciała. Bazuje na skutecznych składnikach aktywnych – kompleks tworzą skrzyp polny, przywrotnik oraz bluszcz. Regularnie stosowanie preparatu sprawia, że rozstępy stają się płytsze i mniej widoczne, jednocześnie zredukowane zostają ich szerokość, długość, głębokość oraz kolor.

Równie dobrymi opiniami cieszy się Sebamed Sensitive Skin Anti-Stretch Mark Cream krem przeciw rozstępom, który polecany jest jako kuracja podczas ciąży, po porodzie, ale też przy problemach z wahaniem wagi, a także Ava Laboratorium Bio Repair body Care serum do ciała na blizny i rozstępy.

Preparat, oprócz naturalnych olejów (awokado, kokosowego i masła shea), ekstraktom z cebuli i wąkroty azjatyckiej, bazuje na innowacyjnej technologii połączenia krzemu z hydroksyproliną, tj. aminokwasem będącym prekursorem kolagenu w skórze. Dzięki temu wzmocniona zostaje tkanka łączna, co zapobiega powstawaniu rozstępów.

Uzupełnieniem kremów lub balsamów powinny być również peelingi do ciała, które złuszczą martwy naskórek, poprawią elastyczność skóry, a także będą wspierać procesy jej odnowy, regeneracji i odbudowy.

Olejek na rozstępy: jaki wybrać?

Olejki na rozstępy doskonale radzą sobie z ich świeżą postacią. Najlepszymi olejami, które pozwalają wyeliminować świeże rozstępy są chociażby: olejek rycynowy, olej arganowy, olej kokosowy, olej jojoba czy olej ze słodkich migdałów. Silnie odżywiają i nawilżają skórę, ale przede wszystkim wspomagają odbudowę włókien kolagenowych i elastynowych.

Iossi Sezam Maliny aromatyczny olejek przeciw rozstępom bazuje na organicznych i naturalnych składnikach: oleju z pestek malin, oleju z dzikiej róży, skwalanie oraz witaminie E, które fenomenalnie nawilżają, odżywiają, uelastyczniają i przeciwdziałają pojawianiu się rozstępów.

Rozstępy? Przede wszystkim im zapobiegaj!

Walka z rozstępami jest trudna i długotrwała, dlatego najlepiej postawić na profilaktykę – dietę, aktywność fizyczną, pielęgnację, która będzie miała korzystny wpływ na cały organizm. Nie zapominajmy, że konieczne jest stosowanie nie tylko kosmetyków nawilżająco-ujędrniających, ale również produktów złuszczających.

Rozstępy są problemem estetycznym, który może być przyczyną kompleksów i zaburzonej samooceny, dlatego najlepiej im zapobiegać, a jeśli to się nie uda, w porę zareagować i jak najszybciej podjąć właściwe leczenie.