kobieta trzyma szczotkę do włosów ,na której widać włosy, które wypadły

Jaki wpływ ma siarka na włosy? Okazuje się, że ten konieczny do prawidłowego funkcjonowania człowieka makroelement, który znajduje się w każdej komórce naszego ciała, pozytywnie oddziałuje na włosy i skórę. Cenne właściwości pielęgnacyjnego siarki przez długi czas nie były znane, tym bardziej warto szerzej omówić działanie tego „pierwiastka piękna” i dowiedzieć się, jakie efekty przynosi stosowanie kosmetyków i suplementów z siarką.


Spis treści:

  1. Siarka na włosy – jak działa? Cechy i rodzaje siarki
    1.1. Siarka MSM na włosy – jakie ma właściwości?
    1.2. Siarka na porost włosów – czy warto?
    1.3. Siarka organiczna na wypadanie włosów
    1.4. Siarka na siwe włosy
  2. Siarka na włosy – efekty stosowania w pielęgnacji i suplementacji
    2.1. Preparaty z siarką na włosy
  3. Jak siarka wpływa na organizm?

Polecane produkty:


Siarka na włosy – jak działa? Cechy i rodzaje siarki

tekstura minerału siarki

Jak działa siarka na włosy? Ten niezbędny do życia makroskładnik, z którego jest zbudowany organizm człowiek, odgrywa w naszym życiu istotną rolę, choć procentowy udział w procesach życiowych, jakie zachodzą w naszym ciele, jest niewielki, ponieważ wynosi zaledwie 0,25%. Gdy jednak popatrzeć całościowo siarka zajmuje 4 miejsce w kolejności wszystkich makroelementów bezwarunkowo potrzebnych do życia człowieka.

Czym konkretnie jest siarka? To podstawowy składnik białka włosów, skóry i paznokci. Jak udowodniono naukowo, bezpośrednio odpowiada za zdrowy wygląd tych części ciała.

Siarka na włosy działa wieloaspektowo:

  • oczyszcza skórę i włosy, dlatego szczególnie sprawdzi się w szamponach i żelach myjących do włosów tłustych i do cery tłustej, mieszanej i problematycznej,
  • działa regenerująco,
  • hamuje starzenie się skóry i włosów,
  • odżywia włosy,
  • nadaje im połysk,
  • wzmacnia kosmyki,
  • zapobiega rozdwajaniu się końcówek włosów,
  • działa przeciwłupieżowo.

Jak widać po właściwościach, to właśnie od siarki tak wiele zależy – dzięki niej włosy są zdrowe, mocne i lśniące, a skóra głowy jest wolna od łupieżu.

Siarka uczestniczy w syntezie keratyny, która jest podstawowym budulcem włosów. Co ciekawe cysteina i metionina, czyli aminokwasy tworzące keratynę, nie zostałyby wytworzone bez siarki. To często stosowany składnik aktywny w takich kosmetykach, jak szampony do włosów, wcierki do włosów, czy toniki do włosów, które przeznaczone są do pielęgnacji skóry głowy dotkniętej łupieżem, łuszczycą czy nadmierną produkcją sebum. Szampony siarczkowe, takich marek, jak Barwa, Sulphur, czy Dr Duda z biosiarką, są łatwo dostępne i bardzo dobrze tolerowane, a przede wszystkim skutecznie rozwiązujące wyżej wymienione problemy dermatologiczne.

Wiedząc już, jak ważna jest siarka, sprawdźmy, jak działa na włosy, skórę i paznokcie. Aż na kilku polach pielęgnacji widać, jak siarka na włosy oddziałuje – przyspiesza ich porost, ogranicza wypadanie i przedwczesne siwienie włosów.

To „piękny składnik”, który nie tylko sprawia, że nasza skóra, włosy i paznokcie są zdrowe, mocne i lśniące, lecz także wspomaga leczenie zmian trądzikowych skóry. Ale to nie wszystko! Kosmetyki z siarką polecane są osobom, które walczą z takimi zmianami chorobotwórczymi skóry, jak:

  • wspomniany wyżej trądzik (cera trądzikowa),
  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • łuszczyca,
  • zakażenia bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze.

Nie bez przyczyny od lat stosuje się kąpiele siarczkowe w balneologii (kąpielach leczniczych). Siarka zmiękcza skórę i złuszcza martwy naskórek, dzięki czemu skóra staje się miękka, gładka i elastyczna.

Siarka MSM na włosy – jakie ma właściwości?

siarka msm w postaci proszku i tabletek

Siarka MSM to odmiana siarki, której prawidłowe stężenie w organizmie sprzyja zachowaniu lśniących i mocnych włosów. MSM jest to organiczny związek siarki, który nasz organizm wykorzystuje do syntezy aminokwasów siarkowych i białka. Warto wiedzieć, że ten składnik jest bardzo dobrze przyswajalnym źródłem siarki, ponieważ naturalnie występuje w przyrodzie: w roślinach, zbożach, krowim mleku, świeżych owocach i warzywach. Mimo licznych zalet w tych produktach jego forma jest nietrwała, dlatego stosuje się suplementy diety z MSM.

Przy jej udziale zachodzi synteza kolagenu i elastyny, które, jak wiadomo, odpowiadają za jędrność skóry, a także za mocne i grube włosy. Jeżeli poziom siarki MSM jest za niski, łatwo dostrzec to w osłabieniu włosów i gorszej kondycji skóry. Witamina C i siarka działają kompatybilnie, dlatego stosowanie w pielęgnacji preparatów z tymi składnikami jest jeszcze bardziej efektywne, ponieważ witamina C wspomaga odbudowę wiązań kolagenowych, poprawiając jednocześnie stan skóry.

Szampony do włosów z MSM sprawdzą się przy problemie łysienia i wypadania włosów. Siarka MSM wpływa bowiem na przyspieszenie wzrostu włosów, hamując równocześnie ich wypadanie. Takie produkty dogłębnie oczyszczają owłosioną skórę głowy, przy okazji łagodnie ją złuszczają, co przyczynia się do intensywnego oczyszczania skóry z martwych komórek naskórka. Szampony z MSM uporają się z łuszczycą, łupieżem czy świerzbem. W efekcie ich działania zdecydowanie poprawia się kondycja włosów, a produkcja sebum zostaje unormowana. Włosy szybciej rosną, ponieważ cebulki są odżywione i odpowiednio stymulowane.

Siarka MSM stosowana jest również w pielęgnacji skóry, ponieważ zmniejsza trądzik czy AZS. Ponadto pobudza skórę do regeneracji, spowalniając procesy starzenia się. Nawilża naskórek, zmiękcza go i delikatnie złuszcza. Sprzyja skórze z przebarwieniami, ponieważ zmniejsza ich widoczność i wyrównuje koloryt cery. Siarka usprawnia również usuwanie toksyn z organizmu, co ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla wątroby, ale również dla cery, która dzięki temu staje się witalna i pełna młodzieńczego wdzięku. MSM wygładza skórę, ale przede wszystkim działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się niewielkich ran.


Dowiedz się, jak szybko rosną włosy


Siarka na porost włosów – czy warto?

Łysienie lub nadmierne wypadanie włosów to problemy dnia codziennego u wielu osób. Choć z tym pierwszym trudniej jest zmagać się przy pomocy kosmetyków, bo często łysienie wiąże się z genetyką, to w przypadku wypadania włosów zewnętrzna pomoc kosmetyczna i suplementacyjna przeważnie przynosi dobre efekty, dlatego można rozpocząć pielęgnację kosmetykami, które zawierają siarkę (INCI: Sulfur). Szampony do włosów z siarką wspomagają porost włosów. Dzięki niej szampon zyskuje lepsze działanie oczyszczające i regulujące wydzielanie sebum. A dobrze odżywiona i odświeżoną skóra głowa pozwala na swobodny wzrost włosa, ponieważ gruczoły łojowe nie są zaczopowane, a mieszki włosowe nie są zablokowane sebum i innymi zanieczyszczeniami. Nieobciążona skóra głowy jest dobrą bazą dla wzrostu nowych, silnych i zdrowych kosmyków.

Szampony siarczkowe przywracają naturalną równowagę pH skalpu, łagodzą podrażnienia i eliminują podwyższoną suchość skóry. Warto nadmienić, że szampon z siarką czy tonik z siarką, który z powodzeniem może być stosowany jako wcierka do skóry głowy, balansują wszystkie odchylenia powodujące choroby skóry głowy. Odżywiają cebulki włosów poprzez stymulację krążenia krwi. Normalizują wydzielanie łoju, dzięki czemu zapobiegają szybkiemu przetłuszczaniu się włosów. Nie wspomnieliśmy jeszcze o nawilżających właściwościach siarki, a jest to ważna cecha, dzięki której kosmetyki siarkowe nawilżają skórę, co pozwala uniknąć podrażnień, zaczerwienień i niekomfortowego ściągnięcia skóry. Naskórek staje się sprężysty i elastyczny dzięki optymalnej dawce wody.

W zależności od formuły oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby szampony siarczkowe stosować nawet codziennie, jeżeli stopień zaawansowania różnych dermatoz skóry głowy jest spory. Dobrze jest również uzupełnić pielęgnację włosów o odżywkę z siarką, która przedłuży działanie szamponu, będące raczej powierzchowne, i pozwoli głębiej wniknąć składnikom aktywnym.

Siarka organiczna na wypadanie włosów

kobieta, której wypadają włosy, bo brakuje jej siarki

Siarka organiczna na wypadanie włosów to sprawdzony sposób na tę powszechną dolegliwość, z którą zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Po pierwsze siarka organiczna skutecznie zwiększa porost włosów, a jednocześnie powstrzymuje wypadanie włosów. Dlatego trycholodzy polecają stosowanie wcierek i szamponów z siarką osobom walczącym z nadmierną utratą kosmyków i łysieniem.

Organiczny związek siarki, czy metylosulfonylometan (MSM), to wszechstronnie działający biopierwiastek, który przyjmuje się w formie proszku lub tabletek. Ta naturalna forma pomocy w zapobieganiu wypadaniu włosów nie jest jeszcze popularna, za to zbiera już bardzo dobre recenzje wśród specjalistów.

Siarka jako kluczowy składniki kolagenu i keratyny przyczynia się do regeneracji włosów, skóry i paznokci, dlatego znajduje się w coraz liczniejszych preparatach pielęgnacyjnych i leczniczych wspomagających kuracje dermatologiczne. MSM wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Stymuluje włosy do szybszego porostu, ale również odbudowuje zniszczoną płytkę paznokci. Ponadto spowalnia starzenie się skóry, zmniejszając widoczność takich defektów, jak nierówny koloryt cery, zmarszczki, czy ziemisty kolor skóry (ziemista cera). Poprawia elastyczność skóry, działając na nią odmładzająco, ale również wspomaga gojenie się ran i leczenie blizn.

Jak dowiedziono, MSM uzupełnia niedobry siarki, co przekłada się nie tylko na przyspieszenie wzrostu nowych włosów, ale również na wiele innych aspektów zdrowotnych. Przede wszystkim siarka organiczna posiada właściwości regenerujące, przeciwzapalne i odbudowujące chrząstkę stawową. Osoby, które mają stwierdzony reumatyzm, sportowcy zmagający się z kontuzjami czy pacjenci po operacjach i urazach, przyjmują suplementy diety z MSM, dzięki czemu przyspieszają regenerację układu kostno-stawowego.

Siarka na siwe włosy

Czy siarka na siwe włosy aplikowana w postacie serów, wcierek czy doustnych suplementów diety rzeczywiście spowalnia pokrywanie naszej czupryny srebrzysto-siwym odcieniem? Jak wiadomo z biologii nasze włosy składają się w 80% z keratyny (pozostałe 20% to woda i tłuszcz), a keratyna to białko stworzone przede wszystkich z aminokwasów siarkowych, dlatego siarka jest tak ważna w produkcji keratyny dla mocnych włosów. Za kolor włosów opowiada melanina, którą produkują melanocyty. Z upływem czasu również one się starzeją i wytarzają mniej melaniny przez co włosy zaczynają siwieć. Podobnie jest z siarką we włosach, której z wiekiem zaczyna brakować. Istnieją również kwestie genetyczne, a także czynniki stresogenne, które niezmiernie mocno wpływają na przedwczesne siwienie włosów.

Zatem aby jak najdłużej cieszyć się swoim naturalnym kolorem włosów, pomijając genetyczne uwarunkowanie do szybkiego siwienia włosów, należy zadbać o to, aby w naszym pożywieniu znalazły się produkty bogate w siarkę, która jest składową keratyny – budulca włosów i paznokci. Posiadając taką wiedzę, jasno widzimy, że siarka jest niezbędna nie tylko do tego, aby włosy były silne i nie wypadały, ale również jej odpowiedni poziom przeciwdziała przedwczesnemu siwieniu włosów.

Warto również mieć świadomość, że niedobory siarki przyczyniają się do trudności w przyswajaniu krzemu, wapnia magnezu, żelaza, potasu i manganu.

Siarka na włosy – efekty stosowania w pielęgnacji i suplementacji

produkty spożywcze, które zawierają siarkę msm

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy siarka na włosy rzeczywiście tak dobrze działa, poniżej znajdziesz dowody naukowe, które potwierdzają te doniesienia.

W badaniu wstępnym z podwójną ślepą próbą badano wpływ siarki podawanej w suplementach, jak również działanie siarki w kosmetykach (wcierkach) podawanych z zewnątrz na miejsca, które widocznie łysieją.

Całe doświadczenie było prowadzone przez dr. med. Ronalda M. Lawrence’a. W początkowych testach objętych podwójną ślepą próbą wykazano, że 100% osób, które przyjmowały MSM (metylosulfonylometan), czyli aktywną biologicznie siarkę, w suplemencie diety, doświadczyło szybszego wzrostu włosów w porównaniu do ludzi, którzy przyjmowali w tym badaniu placebo. Okazało się, że zaledwie u jednej osoby przyjmującej placebo doszło do wzrostu długości włosów. Wśród 30% badanych poprawiła się kondycja włosów, które zyskały blask, natomiast u ani jednego pacjenta, którym podawano placebo, nie odnotowano takich zmian.

Następnie przeprowadzono drugą ślepą próbę z udziałem grupy otrzymującej placebo, którą prowadzono jednocześnie, a która pokazała, że u 50% badanych suplementujących MSM włosy rosły szybciej, a paznokcie stawały się grubsze i mocniejsze w odniesieniu do osób z grupy placebo. Tylko 10% z tej ostatniej grupy zauważyło przyspieszony wzrost paznokci, a nikt nie stwierdził wzmocnienia i pogrubiania płytki paznokciowej.

Podsumowując, testy z zastosowaniem doustnej suplementacji MSM pokazały znaczącą poprawę w wyglądzie i zdrowiu ludzi w ciągu 6 tygodni. W eksperymencie brało udział 21 uczestników, a informacje były pozyskiwane przez ekspertów w dziedzinie kosmetologii pod przewodnictwem dr. Lawrence’a. Pod uwagę wzięto długość, strukturę i połysk włosów, a także wygląd paznokci. Zarówno uczestnicy, jak i kosmetolodzy po zakończeniu badania byli bardzo usatysfakcjonowani ich wynikami.


Sprawdzony sposób na wypadanie włosów? Dowiedz się, jak działa DMSO na włosy


Preparaty z siarką na włosy

Można również wprowadzić do swojej rutyny suplementy diety, które zawierają siarkę. Choć bardzo trudno przedawkować ten składnik, jeżeli dostarczmy go w sposób naturalny, to w bardzo dużych ilościach wykazuje działanie drażniące. Jednak warto być spokojnym, ponieważ również stosowanie kosmetyków z tym makroskładnikiem jest bezpieczne i nie powoduje reakcji alergicznych.

Jak zatem suplementować siarkę? Tabletki z siarką na włosy to jedna z popularniejszych metod dostarczania tego biopierwiastka do organizmu. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują takiego rodzaju produkty uzupełniające niedobory siarki. Jedną z nich jest HealthLabs, która posiada w swoim portfolio preparat FlexMe, zawierający aż 900 mg MSM, czyli organicznego związku chemicznego, w którego skład wchodzi siarka. Zastosowana w suplemencie OptiMSM jest formą siarki organicznej, która została poddana wieloetapowej destylacji, dzięki czemu uzyskany surowiec jest czysty na poziomie 99,9%. W naszej drogerii znajdziesz również tabletki z siarką na włosy od marki Aura Herbals.

Wolisz przyjmować suplementy diety w postaci rozpuszczalnego w wodzie proszku lub mieszanki ziołowej? Siarka do picia na włosy pojawia się w różnego rodzaju koncentratach czy płynach. Przeważnie bazują one na wodzie demineralizowanej wzbogaconej o hydrolizowany kolagen, kwas hialuronowy, koenzym Q10 i siarkę organiczną MSM w bezwonnej i czystej formie metylosulfonylometanu. W takich suplementach do picia możemy znaleźć również kompleks witamin i minerałów.

Jak siarka wpływa na organizm?

siarka w postaci proszku

Pokrótce napiszemy również, w jaki sposób ten pierwiastek mineralny oddziałuje na nasz organizm, aby mieć szerszy pogląd na składnik. Siarka znajduje się w kwasie glutaminowym, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Występuje również w heparynie i insulinie. Bierze przede wszystkim udział w regulowaniu gospodarki hormonalnej, ponieważ działa uspokajająco i przeciwdziała pojawieniu się wahań nastroju.

Znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych – wspomaga prawidłową pracę stawów, a także regeneruje chrząstkę stawową. Jeżeli w naszym pożywieniu brakuje siarki, przekłada się to odpowiednio na zmniejszenie elastyczności stawów. Pojawiają się zwyrodnienia, artretyzm i reumatyzm. W przypadku leczenia chorób o podłożu reumatologicznym wspomagająco zaleca się zażywać kąpieli siarczkowych.

Oprócz pozytywnego wpływu siarki na stawy warto wymienić również jej nieoceniony wkład w detoksykację wątroby. Siarka stymuluje produkcję kwasów żółciowych. Wiąże metale ciężkie, a także skutecznie eliminuje grzyby z organizmu, dlatego często stosuje się ją w leczeniu grzybicy ogólnoustrojowej.

Siarkę należy pozyskiwać z zewnątrz, czyli przede z pożywienia lub suplementów, ponieważ nie jest ona syntetyzowana samodzielnie przez organizm. Niedobory siarki dość szybko ujawnią się pod postacią łamliwych włosów i paznokci. Włosy stracą miękkość i zaczną wypadać, a skóra będzie się łuszczyć i straci swój naturalny blask. Wśród innych oznak niewystarczającej ilości siarki w organizmie jest spadek nastroju, zmęczenie, niepokój, a także charakterystyczny ciemny pierścień na brzegu tęczówki oka.

Ten pierwiastek dostarczamy w dobrze zbilansowanej diecie, bogatej szczególnie w cebulę, szczypiorek, czosnek – czyli rośliny z rodziny czosnkowatych. Doskonałymi źródłami siarki są również produkty wysokobiałkowe, takie jak: mięso, jaja, podroby, mleko. Dzienne zapotrzebowanie na siarkę nie zostało dokładnie ustalone, jednak przyjmuje się, że jeżeli zapotrzebowanie na białko będzie pokryte, to również obawy przed deficytem siarki będą zażegnane, co wynika z tego, że siarka jest przecież składową białek.

Piękne włosy, skóra i paznokcie? Stosuj siarkę na włosy, aby zmniejszyć ich wypadanie, pogrubić strukturę i zapewnić połysk, a pośrednio również wpłyniesz na poprawę wyglądu skóry i paznokci. Ten niezbędny dla zdrowia pierwiastek dostępny jest w pożywieniu, dlatego łatwo zadbać o jego optymalny poziom. Jednak gdy zauważysz, że Twoje włosy wypadają, wolniej rosną, a paznokcie stały się kruche i łamliwe, być może spowodowała to dieta uboga w naturalne źródła siarki. Wówczas wprowadź do swojego codziennego menu produkty wysokobiałkowe i wspomóż swój organizm suplementami diety z MSM o udowodnionym pozytywnym działaniu na włosy, cerę i paznokcie.


Polecane produkty:


Źródła:

Siarka przyjacielem włosów, dostępny: trycholog.info, dostęp 02.10.2023, trycholog.info/siarka-przyjacielem-wlosow/