siemię lniane na włosy

Siemię lniane na włosy pomaga odzyskać nam kontrolę nad ich wyglądem. Siemię lniane znane od wieków ze swoich cennych właściwości prozdrowotnych, ostatnio zasłynęło również jako antidotum na problemy z włosami. Jeżeli nieustannie poszukujesz sposobów na gładkie i lśniące pasma, sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

Dowiesz się, jakie właściwości posiada siemię lniane, jak je stosować na włosy i jakich efektów można się spodziewać po włączeniu siemienia do pielęgnacji. Podamy również sprawdzony przepis na słynny lniany glutek, o którym mówią od dłuższego czasu wszystkie włosomaniaczki.

Polecane kosmetyki:

Siemię lniane na włosy – jak działa? Poznaj jego właściwości

siemię lniane

Siemię lniane na włosy działa na wielu poziomach. Jego dobroczynny wpływ wynika bezpośrednio z właściwości leczniczych, które nie tylko oddziałują na skórę głowy i włosy, ale również na cały organizm. Czym jest jest właściwie siemię lniane? Zacznijmy od krótkiego przedstawienia bohatera naszego artykułu.

Siemię lniane to brązowe lub złociste ziarna lnu, które są powszechnie dostępne i można je kupić naprawdę za niewielką cenę.


Czy wiesz, że…

jeżeli zdecydujesz się wypróbować kurację z siemienia lnianego na włosy, kupuj tylko całe ziarna siemienia, z których wydobędziesz ten osławiony żel, zwany lnianym glutkiem. Sproszkowane ziarna tej rośliny w tym przypadku nie będą przydatne, sprawdzą się jednak znakomicie w uzupełnieniu diety, do tworzenia koktajli odżywczych.


Choć wartość pieniężna tych niepozornych ziarenek jest niska, to w przypadku właściwości odżywczych jest wręcz odwrotnie – w swoim wnętrzu kryją cenne złoża minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, czyli są źródłem:

  • żelaza, fosforu, magnezu, miedzi, wapnia, cynku, potasu, selenu,
  • kwasów omega-3 (przede wszystkim kwasu alfa-linolenowego, który działa przeciwzapalnie) i omega-6.
  • witamin A, C, D, E, K i z grupy B,
  • białka i błonnika.

Z uwagi na rozbudowany skład siemienia lnianego wpływa ono korzystanie, m.in. na układ trawienny – łagodzi zgagę, zaparcia i biegunki, drogi oddechowe – niweluje chrypkę i drapanie w gardle. A jak działa na włosy?

Jak siemię lniane pielęgnuje włosy?

  • Nawilża skórę głowy i pasma włosów.
  • Pobudza cebulki włosowe do wzrostu.
  • Uspokaja pracę gruczołów łojowych, zmniejszając wydzielanie łoju.
  • Wzmacnia słabe i łamliwe włosy.
  • Odżywia zniszczone włosy.
  • Uelastycznia kosmyki.
  • Wygładza i zmiękcza włosy.
  • Przywraca blask włosom.
  • Przedłuża świeżość włosów.
  • Pomaga wydobyć naturalny skręt włosów.
  • Ogranicza rozdwajanie końcówek.
  • Wspomaga leczenie łupieżu.

Skoro wiemy już, jakie cechy posiada siemię, warto poznać również jeszcze jedną, cudowną substancję, która pochodzi z lnu, a mianowicie olej lniany, który znany jest nie tylko w kuchni, ale również coraz częściej zauważa się jego zalety pielęgnacyjne, zarówno w pielęgnacji włosów, jak i skóry.

Olej lniany najbardziej polubi się z włosami wysokoporowatymi, choć nie wyklucza to olejowania włosów o innej porowatości. Trzeba przede wszystkim przetestować i sprawdzić, czy nasze pukle stworzą z olejem lnianym zgraną parę. Sprawdź ofertę marki Etja, która słynie z produkcji naturalnych olejów kosmetycznych, w tym lnianego.


Zobacz koniecznie jak działa kwas layrynowy na włosy i jakie daje rezultaty


Olej lniany jest wielonienasycony, posiada duże cząsteczki, które wynikają w mocno rozchyloną łuskę włosa, a taka właśnie jest charakterystyczna dla włosów wysokoporowatych, zniszczonych, ale również dla włosów kręconych. Olejowanie włosów najlepiej przeprowadzać z użyciem olejów zimnotłoczonych, nierafinowanych, bo tylko taki sposób obróbki gwarantuje zachowanie ich cennych właściwości odżywczych. Olej nakładamy na całą długość włosów, najlepiej na noc, przykrywając naolejowane włosy czepkiem. Rano emulgujemy olej na włosach przy pomocy odżywki emolientowej lub humektantowej i spłukujemy. Po całym zabiegu myjemy włosy szamponem. Można olejować na sucho lub na morko, stosując wcześniej podkład, np. z wody, z wody z cukrem, z aloesu.

olej lniany

Olej lniany na włosy działa wielokierunkowo:

  • nawilża i odżywia cebulki włosów,
  • przyspiesza porost włosów,
  • ogranicza przetłuszczanie się włosów, normując produkcję łoju,
  • działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, zwalczając łupież,
  • intensywnie regeneruje i wzmacnia zniszczone włosy,
  • nabłyszcza i wygładza kosmyki.

Jak sprawdzić porowatość włosów – przeczytaj w naszym artykule: porowatość włosów


Siemię lniane na włosy – jak stosować?

Poznawszy zalety ziaren lnu, na pewno się zastanawiasz, jak stosować siemię lniane na włosy. Co zrobić z tymi ziarenkami, aby wydobyć z nich całe dobro naturalnych składników? Spieszymy z odpowiedzią. Po pierwsze wcale nie jest to takie trudne. Po drugie nie trzeba mieć żadnych specjalistycznych urządzeń, aby przygotować preparaty na bazie siemienia lnianego. A po trzecie pielęgnacja zarówno olejem lnianym, jak i jego pochodnymi jest bezpieczna i sprawdzona przez pokolenia kobiet, a przede wszystkim przynosi widoczne efekty w niedługim czasie.

Siemię lniane na włosy najwygodniej jest zastosować w postaci glutka lnianego. Czym on jest? To ugotowane w niewielkiej ilości wody ziarna siemienia lnianego, z których podczas obróbki termicznej powstaje przezroczysty żel o kleistej, gładkiej konsystencji. Stąd wzięła się ta zabawna nazwa „glutek”. Podczas gotowania ziarenek wydobywają się z nich wszystkie cenne składniki odżywcze, o których była mowa wyżej. Tak powstały żel nakładamy na skórę głowy i pasma włosów na całej długości.

Jak przygotować własnoręcznie maseczkę na włosy z siemienia lnianego?

żel z siemienia lnianego glutek lniany

  1. Wybierz siemię lniane w ziarnach (najlepiej te złociste).
  2. Zalej szklanką wody dwie łyżki ziaren siemienia.
  3. Następnie na wolnym ogniu gotuj ziarna przez około 10 minut, aż powstanie zawiesista mikstura w postaci żelu.
  4. Pamiętaj, aby cały czas mieszkać siemię, aby nie przywarło do dna garnka. W innym razie całą procedurę trzeba będzie zaczynać od początku.
  5. Powstały glutek lniany (przypomina również kisiel) należy przecedzić przez gazę lub sitko z drobnymi oczkami.
  6. Lniany żel można przelać do słoiczka i przechowywać go przez kilka dni w lodówce.

Glutek lniany jako turbodoładowanie kosmetyków

Przygotowany żel z siemienia lnianego to również wspaniały dodatek do gotowych kosmetyków. Możesz nim wzmocnić działanie maski lub odżywki, dodając niewielką ilość żelu z lnu do produktów, których używasz w swojej standardowej rutynie pielęgnacyjnej włosów.

Płukanka z siemienia lnianego na włosy

Płukanka na bazie siemienia lnianego jest łatwa w przygotowaniu. Wystarczy podobnie jak w przypadku glutka lnianego zagotować dwie łyżki siemienia, lecz tym razem w dwóch szklankach wody, aby konsystencja była płynna, wodnista. Tak przygotowaną mieszaniną płuczemy włosy na ostatnim etapie mycia. Płukanka pozostaje na włosach – nie spłukujemy jej.

Glutek lniany – mistrzowski solista

Istnieje jeszcze inne zastosowanie glutka lnianego. To świetny stylizator. Już nie wielka ilość lnianego żelu poprawia sprężystość włosów. Należy po prostu wgnieść żel we włosy. Taka stylizacja szczególnie sprawdzi się przy włosach kręconych. Ta naturalna substancja doskonale podkreśli skręt włosów, nada sprężystość i zabezpieczy przed puszeniem. Jeśli nie leży nam wcieranie lnianego żelu we włosy to zawsze możemy uzupełnić pielęgnację o profesjonalne i odpowiednio dobrane produkty do stylizacji loków .

Żel lniany powinien mieć gęstą konsystencję. Porcję wielkości ziarenka grochu wgniatamy we włosy i pozostawiamy do wyschnięcia. Nie rozczesujemy pasm, tylko delikatnie je roztrzepujemy palcami.

Picie siemienia lnianego na włosy

Ziarenka lnu to nasza rodzima superżywność. Zmielone ziarna siemienia warto dodawać do owsianek czy koktajli. W ten sposób zadziałamy od wewnątrz i poprawimy nie tylko kondycję włosów i skóry, ale również całego organizmu. Zmielone ziarna siemienia zalewamy połową szklanki ciepłej wody, a następnie odstawiamy na ok. 10 – 15 minut. Po tym czasie wywar będzie kleisty i gotowy do wypicia.

Jak nakładać siemię lniane na włosy?

Przygotowaną maseczkę, glutek lniany, studzimy i nakładamy na wilgotną skórę głowy i również wilgotne włosy, na całej ich długości. Można także nakładać glutek na suche włosy. Dowolność aplikacji pozwala dopasować metodę do potrzeb swoich włosów. Samo nakładanie jest proste, po prostu nabieramy na palce odpowiednią ilość powstałego żelu z siemienia lnianego i rozprowadzamy go na włosach, wmasowujemy również w skórę głowy. Dla lepszego efektu warto założyć na głowę czepek, a następnie owinąć głowę ręcznikiem. Podwyższona temperatura spowoduje lepsze wchłanianie się substancji odżywczych.

Jak długo trzymać siemię lniane na włosach?

Po upływie pół godziny do godziny należy spłukać żel wodą. Siemię lniane na noc jako maska całonocna? To również dobry pomysł. Nakładaj żel na całą długość włosów, następnie zepnij je w luźny koczek i całość przykryj czepkiem i ręcznikiem. Wyższa temperatura sprawia, że łuski włosów się rozchylają, dzięki czemu wszystkie dobroczynne składniki z ziaren lnu sprawniej przedostają się do wnętrza włosów. Po obudzeniu się umyj włosy łagodnym szamponem, bez SLS. Możesz również spłukać maskę lnianą samą wodą. Płuczemy włosy do momentu, aż pozbędziemy się swoistego uczucia śliskości.

Czy siemię lniane przyciemnia włosy?

Jeżeli masz jasne włosy, nie musisz się martwić – żel z siemienia lnianego jest przezroczysty i nie zmienia koloru włosów.

Siemię lniane na włosy – efekty stosowania

siemię lniane na włosy efekty stosowania

Efekty stosowania żelu lnianego potrafią być naprawdę imponujące. Włosy odzyskują objętość. Są intensywnie nawilżone, elastyczne i mięsiste. Pasma są gładkie i miękkie w dotyku. Aby osiągnąć taki rezultat, należy zapamiętać jedną ważną zasadę.

Glutek lniany, żel lniany, to humektant, który wnika do wnętrza włosa i tam wiąże wodę. Pamiętając, że równowaga PEH jest niezwykle istotna w pielęgnacji włosów, należy po aplikacji żelu lnianego zadbać o to, aby później domknąć pielęgnację emolientami. Emolienty, np. naturalne oleje, maski emolientowe, stworzą na włosach warstwę ochronną, która zatrzyma wilgoć i nie dopuści do przesuszenia kosmyków. Jeżeli zapomnimy o tej zasadzie, glutek lniany, szczególnie stosowany na włosy wysokoporowate, może je wysuszyć i usztywnić, zamiast nawilżyć i zmiękczyć.

Polecamy:

Czy siemię lniane pomaga na włosy?

Na pewno to dobry wybór, jeżeli poszukujemy naturalnych metod regeneracji włosów. To również świetny kierunek w suplementacji. Siemię lniane to superfood. Zwiera minerały, witaminy, aminokwasy, sterole roślinne, kwasy tłuszczowe omega-3, lignany, błonnik, substancje śluzowe. Stosowanie siemienia zarówno w diecie, jak i w pielęgnacji niesie za sobą wiele korzyści – to zastrzyk substancji aktywnych, które pozwalają usprawnić funkcjonowanie wielu układów w naszym organizmie, tym samym poprawiając kondycję i wygląd włosów oraz skóry. Możliwość stosowania siemienia zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz zwiększa potencjał tego składnika i sprawia, że możemy wybrać dogodny sposób na przyjęcie superdawki odżywienia pochodzącego z lnu.

Polecane kosmetyki: