Silikony w kosmetykach nie mają dobrej sławy, szczególnie w sytuacji, gdy zainteresowanie kosmetykami naturalnymi jest obecnie tak duże. Czy rzeczywiście silikony w kosmetykach to zło i lepiej ich unikać? A może są bezpieczne? Jak oznaczone są silikony w kosmetykach? W naszym artykule znajdziesz przydatną listę nazw silikonów występujących w kosmetyce. Dowiesz się również prawdy na temat silikonów i przekonasz się, że niektóre pojawiające się w internecie informacje, powielają mity, więc można je włożyć między bajki.
Poszukując wiadomości na temat substancji występujących w produktach pielęgnacyjnych i makijażowych, warto opierać się na sprawdzonych źródłach i omijać nierzetelne opinie osób, które często bezpodstawnie stawiają zarzuty bezpiecznym składnikom i wpisują je na tak zwaną czarną listę. Co zarzuca się silikonom? O tym za chwilę.
Spis treści:
- Silikony w kosmetykach – czym są?
1.1. Silikony w kosmetykach – nazwy i właściwości - Czy silikony w kosmetykach są szkodliwe?
2.1. Mity o silikonach
2.2. Fakty o silikonach - Silikony w kosmetykach do włosów
- Silikony w kosmetykach do twarzy
Polecane produkty:
Silikony w kosmetykach – czym są?
Silikony w kosmetykach pełnią różne funkcje. To wszechstronna grupa składników, o których powiedziano już wiele, ale warto uporządkować wiedzę, ponieważ w zalewie informacji można się zagubić i wyciągnąć fałszywe wnioski na temat tych składników.
Silikony to szeroka grupa syntetycznych związków, których struktura chemiczna opiera się na krzemie. Należą do emolientów. Nie posiadają koloru i zapachu. Są hydrofobowe i lipofobowe, co oznacza, że nie mają powinowactwa ani do wody, ani do tłuszczu. Poza tym są odporne na promieniowanie UV. Nie są biodegradowalne, dlatego nie znajdziemy ich w kosmetykach naturalnych.
Pojawiają się w formułach kosmetyków do makijażu (bazy pod makijaż, spraye utrwalające, podkłady do twarzy), w kosmetykach do włosów (odżywki do włosów, maski do włosów, sera silikonowe), w produktach do pielęgnacji ciała (balsamy do ciała), a także w kosmetykach do opalania i produktach do mycia ciała. Stosowane są także w piankach do włosów, lakierach, antyperspirantach i dezodorantach.
Gdy poznamy podstawowy podział silikonów występujących w kosmetykach, dowiemy się, jakie są ich konkretne funkcje w kosmetyce i w jaki sposób wpływają na całą formułę produktu.
Silikony w kosmetykach – nazwy i właściwości
Jak oznaczone są silikony w kosmetykach? Poniżej zamieszczamy przydatną listę nazw tych składników, które znajdziemy w INCI. Do najczęściej stosowanych silikonów w kosmetykach należą:
- lotne silikony (PDMCS), np. Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane,
- oleje silikonowe (PDMS), np. Dimethicone, Amodimethicone,
- woski silikonowe, np. Alkyl Dimethicone (C20-24 Alkyl Dimethicone),
- emulgatory silikonowe, np. PEG-12 Dimethicone, PEG/PPG-25/25 Dimethicone.
Lotne silikony to lekkie substancje, należące do suchych emolientów. Cechuje je niska wartość pielęgnacyjna, natomiast ceni się je za to, że współtworzą ultralekkie formuły kosmetyków. Lotne silikony szybko odparowują. Nie wchodzą w reakcje z innymi składnikami aktywnymi występującymi w formule kosmetyków
Oleje silikonowe wygładzają i zmiękczają powierzchnię skóry czy włosów. Ułatwiają również rozprowadzanie kosmetyków, sprawiając, że ich aplikacja jest przyjemna i łatwa. Dimetikony odpowiadają za efekt jedwabistej skóry. Błyskawicznie spłycają zmarszczki.
Silikony z PEG zawierają znaczniki liczbowe. Im wyższa liczba, tym większa rozpuszczalność w wodzie, np. PEG-10 i wyżej. PEG-4 i mniej dotyczy silikonów, które w ogóle nie rozpuszczają się w wodzie.
Parabeny w kosmetykach – poznaj fakty
Czy silikony w kosmetykach są szkodliwe?
Szkodliwe to są niestety powielane mity na ich temat, a nie same substancje, które, warto to podkreślić, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia nawet w wysokim stężeniu w kosmetykach. Ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone przed Komitet Naukowy Komisji Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Konsumentów. Silikony nie przenikają w głąb naskórka. Wykazano, że nie posiadają cech alergizujących i drażniących.
Mity o silikonach
- tworzą nieprzepuszczalną warstwę na skórze,
- nie pozwalają skórze oddychać,
- przenikają przez skórę,
- powodują stany zapalne i alergie skórne,
- zapychają pory,
- oblepiają włosy, hamując przenikanie składników aktywnych znajdujących się w odżywkach do wnętrza włosów,
- przeciwdziałają wchłanianiu się składników aktywnych w strukturę włosa i skóry.
Fakty o silikonach
- tworzą na skórze przepuszczalny film, który nie jest tłusty i ciężki,
- żadne składniki aktywne w kosmetykach nie wpływają na oddychanie komórkowe; poza tym człowieka oddycha za pomocą płuc, a nie przez skórę. Wymiana gazowa przez skórę jest znikoma i w rzeczywistości nie wpływa w żaden sposób na proces oddychania,
- nie przenikają przez skórę, działają na nią jedynie z zewnątrz,
- są dla skóry obojętne, dlatego tak chętnie wykorzystuje się je w dermokosmetykach, kosmetykach do skóry trądzikowej, tłustej i mieszanej,
- nie mają działania komedogennego, to znaczy, nie przyczyniają się do zapychania porów i tworzenia się zaskórników,
- tworzą na włosach cienki film, który wygładza ich powierzchnię i ułatwia rozczesywanie,
- warstwa silikonów na włosach i na skórze przepuszcza inne składniki aktywne.
Silikony w kosmetykach do włosów
Silikony w kosmetykach do włosów poprawiają ich wygląd i kondycję. Tworzą na włosach cienką warstwę, która sprawia, że są miłe w dotyku i niezwykle gładkie. To składniki, które wygładzają powierzchnię włosów, dzięki czemu można uzyskać piękny efekt tafli włosów. Ułatwiają rozczesywanie na sucho i na mokro, wygładzają powierzchnię włosa, sprawiając, że pasma są śliskie, miękkie i lśniące. Dodatkowo chronią kosmyki przed plątaniem i zapobiegają ich elektryzowaniu. Dzięki nim łatwiej jest ułożyć fryzurę, ponieważ pasma są zdyscyplinowane i lepiej poddają się stylizacji.
Silikony w kosmetykach do włosów dociążają je, ale ich nie obciążają i nie przyczyniają się do ich nadmiernego przetłuszczania. To lekkie substancje, które nie tworzą tłustego filmu, chyba że sięgamy po polimerowe silikony i używamy ich w nadmiarze, a nasze włosy są cienkie i delikatne, wtedy możemy zauważyć niechciany efekt oklapniętych włosów. Wówczas należy zrezygnować z silikonów lub zmienić kosmetyki na takie, które zawierają lekkie ich formy. Warto również w takiej sytuacji wybierać produkty, które posiadają ultralekką formułę, takie jak odżywki w sprayu.
Lotne silikony odparowują z włosów po krótkim czasie od nałożenia. Inne z nich można usunąć łagodnym szamponem (Dimethiconol, Dimethicone, Amodimethicone, Phenyl trimethicone, Beheonoxy dimethicone) lub szamponem z SLS (Trimethylsiloxysilicates, Trimethylsilylamodimethic, Simethicone, Trimethicone)
Jeżeli jeszcze z jakichś powodów obawiasz się silikonów w kosmetykach do włosów, zacznij od lekkich odżywek. Stosuj je jako ostatni krok w pielęgnacji. Po każdym zastosowaniu tych składników, starannie umyj głowę i włosy na długości odpowiednim szamponem, aby pozbyć się nadbudowy z silikonów. Warto również pamiętać o tym, że kluczowym zadaniem tych składników jest poprawa wyglądu włosów, a nie ich odżywianie czy nawilżanie, dlatego nie można zapominać o stosowaniu odżywek z olejami, proteinami i ekstraktami roślinnymi. Równowaga PEH w standardowej rutynie pielęgnacyjnej jest niezwykle ważne dla zdrowia włosów. Emolienty, humektanty i proteiny powinny być obecne w pielęgnacji włosów w odpowiednich dawkach, dopasowanych do typu włosów.
Jak dokładnie oczyścić włosy z nadmiaru odżywek i stylizatorów? Dowiedz się, co to jest chelatowanie włosów
Silikony w kosmetykach do twarzy
Silikony w kosmetykach do twarzy są często stosowane w produktach beztłuszczowych. Działają jedynie na powierzchnię skóry, wygładzając ją i jednocześnie chroniąc ją przed utratą wody. Nie zapychają porów. Minimalizują błyszczenie się skóry. Możemy je spotkać w podkładach lub bazach pod podkład. Choć wiele kosmetyków do makijażu posiada właściwości pielęgnacyjne, pamiętajmy, że jednak nic nie zastąpi prawdziwie pielęgnacyjnego kremu do twarzy, który faktycznie skupia się na różnych problemach skórnych. Dlatego stosując produkty z silikonami, które działają tylko zewnętrznie, pamiętajmy o intensywnym nawilżeniu skóry przed aplikacją podkładu.
Gdzie jeszcze możemy spotkać silikony w kosmetyce? Na pewno w kremach przeciwzmarszczkowych, których zadaniem jest wygładzenie faktury twarzy, a te składniki to potrafią. Skóra zyskuje niebywałą gładkość i miękkość. W rezultacie nie możemy się nadziwić i oderwać palców od swojej nieskazitelnie gładkiej cery. Nie dajmy się jednak całkowicie oczarować wygładzającej mocy silikonów i zadbajmy o to, aby kremy do twarzy zawierały również wartościowe w substancje odżywcze składniki. Bez nich nasza cera owszem będzie gładka, ale nienawodniona i niedożywiona.
Parabeny i silikony w kosmetykach to składniki o nie najlepszej renomie, jednak gdy zagłębić się w ich właściwości, dostrzegamy ich zalety. Przede wszystkim jednak poznajemy fakty na ich temat, dzięki którym sami wyrobimy sobie opinię o tych powszechnie stosowanych, bezpiecznych substancjach. Dobrze jest być świadomym istotnych cech składników występujących w kosmetykach i nie ulegać presji na kosmetyki naturalne pozbawione chemii, bo i takie stwierdzenia znajdziemy w internecie.
Chemii nie należy się bać, bo jest nią wszystko, nawet naturalne ekstrakty i oleje roślinne są otrzymywane poprzez metody chemiczne. Nie dajmy się zwieść tym, którzy krzyczą do nas wielkimi literami o złych silikonach, ale nie podają żadnych danych, potwierdzonych badaniami naukowymi. Silikony w kosmetykach są bezpieczne, a ich dawki i sposób aplikacji nie wykazują toksyczności. Podajemy to za wieloma instytucjami, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo produktów kosmetycznych. Należą do nich m.in.: Komitet Naukowy Komisji Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Konsumentów, Panel Ekspertów ds. Przeglądu Składników Kosmetycznych (CIR).
Źródła:
Silikony, w: kosmopedia.pl, dostępny: https://www.kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/silikony/, dostęp 06.10.2022
Przewodnik po silikonach, czyli silikony w kosmetykach, w: estyl.pl, dostępny: https://estyl.pl/blog/przewodnik-po-silikonach/, dostęp 06.10.2022
Polecane produkty: