Skrzyp polny na włosy

Niepozorna roślina, pojawiająca się już w marcu. Najpierw w postaci brunatno-beżowych pędów zarodnikowych wybijających się nad wciąż jeszcze szarą zimową ziemią, później jako gęste zielone miotełki. Skrzyp polny, przez rolników i właścicieli ogrodów jako uporczywy chwast, a przez fanów kosmetyków naturalnych jako jeden z najcenniejszych surowców roślinnych. Skrzyp to także nieodłączny element w składzie suplementów diety wzmacniających skórę, włosy i paznokcie. Czy to wszystko, co możemy o nim napisać? Z pewnością nie – przed Wami kolejny artykuł, o tym, co czerpać z natury.


Sposób użycia:

 1. Skrzy polny na włosy
  1.1. Skrzyp polny na włosy – efekty
  1.2. Skrzyp polny – jak jeszcze działa?
 2. Skrzyp polny na włosy – jak stosować?
  2.1. Skrzyp polny na włosy – TOP 5 produktów

Skrzy polny na włosy

Występuje na terenie niemal całej Europy, jest jednym z dziewięciu gatunków występujących w Polsce i jako jedyny uważany za posiadający właściwości lecznicze. Szczególnie upodobał sobie gleby kwaśne, gliniaste, ciężkie wilgotne. Choć przez zielarzy jest rośliną o wyjątkowej wartości, to dla branży rolniczej jest wyjątkowo uciążliwy. Ze względu na łatwe rozmnażanie za pomocą bulwek kłączowych i fragmentów kłącza podziemnego, jego całkowite wytępienie jest niezwykle trudne.
Wróćmy jednak do jego pozytywnych zastosowań. Podobnie jak w przypadku aloesu, skrzyp polny posiada wiele zastosowań. Może być używany zarówno zewnętrznie, jak i jako suplement diety. Na początek, przyjrzymy się zastosowaniu skrzypu polnego w kosmetologii.


Aloes – kolejna roślina, której ekstrakty powinny znaleźć się w Twojej pielęgnacyjnej rutynie. Jak go stosować? Sprawdź artykuł: żel aloesowy.


Skrzyp polny

Skrzyp polny na włosy – efekty

Z wielu reklam telewizyjnych, radiowych oraz internetowych wiesz już zapewne, że skrzyp polny na włosy to panaceum na wiele dolegliwości. A czy znasz jego inne zastosowania? I czy wiesz, co odpowiada za niezwykłe właściwości tej rośliny? Całe to zamieszanie związane jest z krzemem i jego metabolicznym działaniem. Rozpuszczalna krzemionka zawarta w skrzypie polnym jest łatwo wchłaniana i absorbowana w całym organizmie. Co ciekawe, podczas długiego gotowania, zarówno krzemionka, jak i inne minerały zostają skutecznie wypłukane z rośliny. Wysoka temperatura nie stanowi tu problemu, wręcz przeciwnie, bo umożliwia zmiękczenie ścian komórkowych i łatwiejsze wydostanie się ich zawartości i rozpuszczenie w wodzie. To właśnie na związkach krzemu opierają się zdrowotne właściwości skrzypu polnego.


Niezbędna w pielęgnacji włosów? Sprawdź: Biotyna na włosy!


Działanie skrzypu zostało już wielokrotnie potwierdzone jak, chociażby podczas badania przeprowadzonego w Brukseli. Zakwalifikowano do niego 50 kobiet, których skóra uległa uszkodzeniu przez promieniowanie słoneczne. Przez 20 tygodni połowie badanych podawano 10 mg krzemu dziennie, druga połowa otrzymywało placebo. W pierwszej grupie zmarszczki zmniejszyły się do 19%, w drugiej zaobserwowano nawet ich pogłębienie. Stwierdzono także poprawę stanu włosów, stały się one grubsze, mocniejsze i znacznie bardziej elastyczne.

Suplementy diety zawierające skrzyp polny wpływa na jeszcze jeden ważny proces w naszym organizmie: gojenie się ran. Dotyczy to zarówno wspomnianych wyżej uszkodzeń przez promieniowanie słoneczne, jak i regenerację tkanki łącznej, np. po operacjach. Skrzyp polecany jest także przy leczeniu skóry uszkodzonej przez trądzik, wysypki, egzemy, grzybice, łuszczycę i przy nadmiernej potliwości stóp. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu skrzyp możesz stosować także zewnętrznie.


Jak wzmocnić włosy od wewnątrz? Sprawdź, po jakie suplementy na włosy powinnaś sięgać codziennie!


Kosmetyki naturalne ze skrzypem

Skrzyp polny – jak jeszcze działa?

Wpływa na prawidłową pracę nerek, działa moczopędnie, dzięki zawartości flawonoidów usuwa nadmiar moczanów. Flawonoidy działają rozkurczowo na drogi żółciowe i moczowe, odtruwają i stymulują wątrobę. Skrzyp uzupełnia również niedobory potasu, magnezu i innych mikroelementów. Flawonoidy w znajdziesz także w takich produktach jak propolis. Wyciągi z ziela skrzypu przynoszą ulgę w przewlekłych chorobach dróg oddechowych i łagodzą suchy kaszel pojawiający się u palących tytoń.

Skrzyp polny na włosy – jak stosować?

Skrzyp polny jest rośliną o bardzo uniwersalnym zastosowaniu i działaniu. Właśnie dlatego znajdziesz go w wielu produktach, takich jak szampony do włosów, odżywki, wcierki, maski, a także suplementy diety. Jednak jak każdy inny surowiec powinien być stosowany z umiarem. Szczególnie w przypadku suplementów diety zawierających ekstrakt z tej rośliny, kieruj się wskazówkami na opakowaniu i ulotce. Ze względu na zawartość antywitaminy B1, co jakiś czas rób przerwę w jego przyjmowaniu. Podczas stosowania skrzypu wyeliminuj z diety alkohol i cukier, który zwiększa zapotrzebowanie na witaminę B1, za to wzbogać ją o produkty takie jak kiełki pszenicy, pełne ziarna zbóż, drożdże, orzechy i migdały. Dzięki temu organizm nie odczuje braków tej witaminy a Ty, będziesz mogła w pełni wykorzystać zdrowotny potencjał skrzypu.

Skrzyp polny do stosowania na włosy

Skrzyp polny na włosy – TOP 5 produktów

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów, których skład opiera się na skrzypie polnym. Poniżej lista tych, które w moim odczuciu są jednymi z lepszych propozycji. Niejednokrotnie zdarzało mi się testować zwłaszcza ziołowe kosmetyki do włosów, które uwielbiam. Jednak propozycji dostępnych na rynku jest więcej!

 1. Radical szampon do włosów zniszczonych regenerujący ze skrzypem polnym (300 ml) – to dla mnie chyba najlepszy produkt do codziennego stosowania. Dobrze oczyszcza, ma delikatny zapach i właściwie jest jakby “niewidoczny” dla mojej skóry głowy – nie powoduje żadnych podrażnień, które pojawiają się przy stosowaniu innych szamponów. W kwestii szamponów ziołowych Radical zajmuje u mnie miejsce na podium.
 2. Barwa Ziołowa szampon ziołowy do włosów wypadających Skrzyp Polny (250 ml) – kolejna ziołowa propozycja, tym razem od polskiej marki Barwa. Szampon zdecydowanie sprawdza się jako podstawa w pielęgnacji włosów z tendencją do wypadania. Jedyną jego wadą jest jego niewielka ilość w opakowaniu.
 3. Herbal Care Skrzyp Polny kuracja w ampułkach przeciw wypadaniu włosów 1 op. (5 x 5 ml) – czas na odrobinę innowacji. Ampułki od znanej marki Herbal Care idealnie sprawdzą się w sytuacji, gdy stosowanie jedynie szamponów wzmacniających nie wystarczy.
 4. Skrzypovita Suplement diety (80 kapsułek)Skrzypovita to preparaty do stosowania w każdym wieku. Ten suplement to jeden z najbardziej znanych, których skład opiera się na skrzypie polnym. Jest wygodny stosowaniu, a co ważne, zawiera również pokrzywę, która w pielęgnacji włosów jest równie cennym ziołem.
 5. Dary Natury herbatka ekologiczna Ziele Skrzypu (25 x 1.5 g) – suplementacja skrzypem wzmacnia efekt działania kosmetyków z jego dodatkiem. Sama jestem wielką fanką wszelkich ziołowych naparów, które piję każdego dnia. Herbatki marki Dary Natury to sprawdzone pochodzenie składników i dobra jakość. Smak? No cóż, zioła trzeba lubić 😉

Skrzyp polny na włosy – domowe sposoby

Jak każde zioło, skrzyp polny możesz stosować domowymi sposobami. Do tego celu nadają się rośliny zebrane samodzielnie, jednak pamiętaj o kilku zasadach. Zbieranie w niewłaściwych miejscach lub w niewłaściwy sposób sprawia, że surowiec zielarski ma mniejszą wartość. Jak zbierać skrzyp polny?

 • miejsce zbioru powinno być oddalone od ruchliwych dróg,
 • unikaj także zbierania skrzypu na polach, na których mogą być wykonywane opryski,
 • największą zawartość składników odżywczych znajdziesz w młodych wiosennych roślinach,
 • zbieraj tylko górne jej części, zielone, bez brunatnych plam – ścinaj około 8 cm od czubka,
 • ziele susz w przewiewnych osłoniętych od słońca miejscach lub w specjalnej suszarce do ziół,
 • przechowuj w szklanych opakowaniach z ciemnego szkła w miejscach suchych i zacienionych.

Jeżeli masz już sprawdzone miejsce i dobrej jakości ziele, czas na przygotowanie domowych kosmetyków ze skrzypem! Właściwie najlepiej sprawdza się zwykła płukanka do włosów. Wystarczy, że przygotujesz napar i przepłuczesz nim włosy – nie spłukuj. Jeżeli nie pojawią się u Ciebie żadne reakcje alergiczne, wtedy taki napar możesz stosować nawet kilka razy w tygodniu.

Skrzyp możesz wykorzystać także do przygotowania maseczek. Najlepiej sprawdzi się do tego celu dobrej jakości sok z rośliny. Wymieszaj go z sokiem z pokrzywy i miodem, a następnie rozprowadź na całej długości włosów. Możesz odrobinę mieszanki wmasować w skórę głowy, co da jeszcze lepszy efekt.


Jak stosować pokrzywę w pielęgnacji włosów? Sprawdź artykuł: Pokrzywa na włosy!


Skrzyp polny to roślina o bardzo szerokim zastosowaniu. Może być składnikiem kosmetyków, dodatkiem do herbat ziołowych lub wykorzystany na wiele innych sposobów. Rozrasta się bardzo dobrze, dlatego nietrudno znaleźć jego duże skupiska, aby samodzielnie pozyskać surowiec. Zachęcam Cię do jego przetestowania!