Skwalan kosmetyki

Skwalan – co to za składnik? To pytanie pojawia się coraz częściej, bowiem skwalan jest surowcem lipidowym, który należy obecnie do najchętniej wykorzystywanych substancji w produktach kosmetycznych. Choć składnik ten odkryto już stosunkowo dawno, dopiero teraz, na szeroką skalę, znalazł zastosowanie w kosmetyce i odkrywa swój potencjał oraz dobroczynne działanie na skórę twarzy, całego ciała, a nawet… włosy!

Temu magicznemu składnikowi, który pozyskiwany jest głównie z trzciny cukrowej oraz oliwek, przypisywane są ponadprzeciętne właściwości nawilżające, natłuszczające i nawadniające, a jak wiadomo dogłębne nawilżenie skóry jest konieczne, by móc mówić o jej dobrej kondycji, zdrowiu i pięknym wyglądzie.

Skwalan – co to jest za składnik i dlaczego pokocha go Twoja skóra?

Skwalan (squalane) jest surowcem lipidowym o wszechstronnym i wielopłaszczyznowym działaniu – właśnie dlatego jego fenomen postanowiła wykorzystać większość renomowanych marek kosmetycznych, dodając go do kremów, balsamów, serum, czy też oferując go w czystej postaci olejku kosmetycznego.

Skwalan składnik kosmetyków

Substancja ta została odkryta na początku XX wieku przez japońskich naukowców, którzy prowadzili wieloletnie badania nad rekinami – obecnie należących do jednego z najbardziej zagrożonych gatunków świata. To w wątrobach drapieżnych ryb morskich odnaleziono pokaźne złoża skwalenu – podstawy skwalanu, który jest jego nasyconą oraz stabilną formą.

Z wątroby rekina pozyskiwano składnik do lat 80. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej i walką o prawa zwierząt, zaczęto poszukiwać innych złóż tej wyjątkowej substancji. Obecnie skwalen i skwalan pozyskuje się głównie z trzciny cukrowej oraz oliwek.

Skwalan, a skwalen

Podążając za fachowymi źródłami, skwalan jest organicznym związkiem chemicznym i pochodną skwalenu, ale w nasyconej postaci, która jest trwalsza i bardziej odporna na promieniowanie UV oraz utlenianie. O skwalanie nie sposób mówić, nie wspominając o skwalenie. Skwalen, choć zaliczany do grupy lipidów, nie jest tłuszczem, a węglowodorem wielonienasyconym. Występuje nie tylko w tkankach zwierząt czy roślin, ale również w ludzkiej skórze – jej płaszczu lipidowym.

Za najbardziej bogate źródła skwalenu uważane są wątroba rekina, a także pestki amarantu, oliwki czy otręby ryżowe. Stosowany jako suplement, ma za zadanie chronić organizm przed naturalnym procesem starzenia się, przypisywane jest mu również działanie antyoksydacyjne. Coraz więcej badań dotyczy także jego właściwości, które zapobiegają nowotworom.

Z kolei skwalan, w przeciwieństwie do skwalenu, jest węglowodorem nasyconym, chętnie wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym z uwagi na właściwości nawilżające, ochronne i przeciwstarzeniowe, które mają spełnić marzenie o możliwie najdłuższym zachowaniu młodości. Jako pochodna skwalenu, powstaje w wyniku wysycenia jego podwójnych wiązań. W stanie naturalnym przyjmuje postać cieczy.

Co ważne, skwalen obecny jest w płaszczu lipidowym skóry. Występuje naturalnie w ochronnej warstwie naskórka, jednak wraz z upływem lat, jego zasoby w organizmie maleją, co może być przyczyną wiotczenia skóry, jej suchości oraz szorstkości.

To odpowiedni moment, by zainteresować się skwalanem i jego zbawiennymi właściwościami, który zresztą wykazuje bardzo wysokie podobieństwo do naszej skóry i znajduje się przecież w ludzkim sebum. Dzięki temu składnikowi, możemy utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Skwalan roślinny

Skwalan – właściwości, działanie, zalety

Skwalan, surowiec lipidowy, działa niezwykle wszechstronnie. Może być stosowany nie tylko na skórę twarzy, ale również całego ciała, a dodatkowo, także na włosy. Sam skwalan i skwalen mają bardzo podobne, wręcz tożsame działanie, jednak skwalan nie ulega rozkładowi, co jest jego niewątpliwą przewagą. Wraz z upływem lat, obniża się produkcja skwalenu, co powoduje, że należy dostarczać go zewnętrznie i tu ratunkiem okazuje się skwalan roślinny, ze swoją stabilną i nasyconą formą.

Skwalan – właściwości:

  • intensywnie i dogłębnie natłuszcza i nawilża skórę,
  • przeciwdziała i opóźnia proces starzenia,
  • niweluje widoczność zmarszczek,
  • zwalcza wolne rodniki,
  • stymuluje produkcję kolagenu,
  • pozwala zachować jędrność i elastyczność skóry,
  • zmiękcza naskórek,
  • delikatnie rozświetla,
  • łagodzi i koi stany zapalne oraz podrażnienia skóry,
  • wzmacnia płaszcz hydrolipidowy
  • nie zatyka ujść gruczołów łojowych,
  • idealny do regeneracji twardej i zrogowaciałej skóry,
  • jako składnik odżywek: nawilża, regeneruje i chroni włosy,
  • zmniejsza puszenie się fryzury,
  • chroni włosy farbowane przed wypłukaniem koloru,
  • zabezpiecza włosy przed wysoką temperaturą (prostownicy czy suszarki),
  • pełni funkcję ochronną – zabezpiecza skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych,
  • jest nośnikiem koenzymu Q10 oraz witamin A i E.

Skwalan roślinny: skwalan z trzciny cukrowej i skwalan z oliwy

Atutem skwalanu są bardzo drobne cząsteczki, które mają zdolność głębokiego przenikania w skórę. Dzięki temu, że jego właściwości uaktywniają się w głębokich partiach, skóra jest bardzo intensywnie, a przy tym długotrwale nawilżona. To z kolei przywraca jej elastyczność, miękkość i gładkość.

Jego cudowne i wszechstronne właściwości zostały docenione w przemyśle kosmetycznym, gdzie zwykle występuje jako skwalan roślinny – pozyskiwany z oliwy (oliwek) bądź trzciny cukrowej. Przywraca równowagę skórze twarzy, ciała i włosom – zwłaszcza mocno odwonionym, przesuszonym i zniszczonym. Warto zaznaczyć, że skwalan może być również zwierzęcy – pozyskiwany z wątroby rekina, co jednak budzi sporo kontrowersji i jest negowane chociażby przez ekologów.

Skwalan z trzciny cukrowej i skwalan z oliwy

Skwalan roślinny, z oliwek, ryżu, amarantusa, pszenicy czy też trzciny cukrowej, zdecydowanie wiedzie prym w kosmetyce (ale również medycynie), jednak w kosmetykach najczęściej można spotkać ten pozyskiwany z trzciny cukrowej lub oliwek – oba nierzadko porównywane są do kwasu hialuronowego.

Skwalan z trzciny cukrowej uważany jest za najstabilniejszą, a także najczystszą formę. Pozyskuje się go z cukrowca lekarskiego, który występuje głównie z Brazylii. Skwalan z oliwy z oliwek jest natomiast nieco tańszy – oba są natomiast zaliczane do suchych olejów, które można stosować bezpośrednio na skórę lub jako dodatek do innych kosmetyków. Wybór odpowiedniego, zależy wyłącznie od preferencji naszej skóry.

Skwalan w kosmetykach – skwalan na twarz i na włosy

Skwalan uważany jest za składnik uniwersalny, który sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery – bez względu na wiek oraz jej problemy. Z uwagi na silne właściwości nawilżające, skwalan stał się niezwykle popularny w kosmetykach: przede wszystkim kremach oraz serum, jednak jest też wykorzystywany jako dodatek wielu innych produktów pielęgnacyjnych. Popularne są m. in. żele do mycia twarzy czy toniki do twarzy ze skwalanem. Można go spotkać również pod postacią stuprocentowego olejku.

Choć kosmetyki ze skwalanem można stosować niezależnie od rodzaju cery, szczególnie pokochają go osoby ze skórą odwodnioną, suchą, dojrzałą normalną, wrażliwą, a nawet alergiczną.

Z kolei umiar w jego stosowaniu powinny zachować osoby z cerą tłustą oraz trądzikową – bacznie obserwując to, w jaki sposób na składnik ten zareaguje nasza skóry: czy nie przyczyni się do zatykania porów lub powstawania wągrów.

Olejki, serum i kremy na bazie skwalanu

Olejki ze skwalanu są zwykle lekkie, hipoalergiczne i bezzapachowe. Szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu na powierzchni skóry. Zaliczane są do tak zwanych olejów suchych. Świetne recenzje zbiera kosmetyk Indeed Labs Squalane ultralekki olejek do twarzy pozyskiwany wyłącznie z trzciny cukrowej. Jest to produkt jednoskładnikowy, w najczystszej postaci. Działa odżywczo i przeciwzmarszczkowo. Spłyca drobne linie, zapewnia optymalny poziom nawilżenia, niweluje widoczność zmarszczek. Jest bezzapachowy, hipoalergiczny, można go nakładać na skórę całego ciała oraz na włosy.

Mohani-Natural-Spa-skwalan-z-oliwek

Z kolei Mohani Natural Spa skwalan z oliwek 100% to rewelacyjne serum, bazujące na nasyconej i stabilnej formie skwalenu. Jest świetnie tolerowane przez skórę, szybko się wchłania, jest bajecznie lekkie i transparentne. Regeneruje płaszcz lipidowy, utrzymuje prawidłowe nawilżenie skóry, spowalnia proces starzenia się. Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, a do tego zwiększa zdolność transportu składników aktywnych w głąb skóry.

Oprócz naturalnego oleju, można również sięgnąć po gotowe kosmetyki ze skwalanem, których na drogeryjnych półkach jest coraz więcej. Zwłaszcza w przypadku kremów do twarzy, pod oczy oraz pod postacią serum, które głównie utożsamiane są z głębokim nawilżeniem i działaniem przeciwstarzeniowym

Jeśli poszukujesz gotowych kosmetyków, zwłaszcza kremów, nie sposób przejść obojętnie obok marki OnlyBio, która stworzyła całą kolekcję produktów bazujących na skwalanie, który występuje w duecie z innym magicznym składnikiem – bakuchiolem. Popularnością cieszą się kremy do twarzy (ujędrniające, nawilżające i przeciwzmarszczkowe) oraz kremy pod oczy.


Dowiedz się więcej na temat nowych substancji w przemyśle kosmetycznym: Bakuchiol – co to jest i jak działa?


Fenomenalne efekty przynosi również Gift of Nature – prebiotyczny krem do twarzy do cery suchej, który nawilża, odżywi i koi podrażnioną skórę. Z kolei naturalny skwalan z oliwek chroni naskórek i wnika w cerę bardzo głęboko, zapewniając jej elastyczność oraz miękkość.

Gift Of Nature krem ze skwalanem

Skwalan jest coraz powszechniej stosowany w produktach do demakijażu, oczyszczania i peelingowania oraz tonizowania skóry. Z jednej strony oczyszczamy więc naszą cerę, a z drugiej dostarczamy jej nawilżenia, którego tak bardzo potrzebuje. I tu ponownie prym wiedzie marka OnlyBio ze swoją kolekcją kosmetyków.

Znakomite efekty wykazuje chociażby OnlyBio – Bakuchiol & Squalane wygładzający żel do mycia twarzy, który skutecznie oczyszcza, nie naruszając warstwy hydrolipidowej skóry. Skwalan pełni rolę odżywczą oraz nawilżającą. Marka oferuje również toniki oraz peelingi z wyjątkowym roślinnym składnikiem.

Skwalan wykorzystuje się również w pielęgnacji włosów. Nie tylko je nawilża, odżywia i wzmacnia, ale również chroni przed działaniem wysokich temperatur. Przeciwdziała wypłukiwaniu się koloru w przypadku włosów farbowanych. Silnie natłuszcza i zmniejsza łamliwość kosmyków, uszczelnia łuski włosów. Na włosy możemy nałożyć czysty, 100% olejek lub zainwestować w odżywkę, w której skwalan roślinny będzie jednym z głównych składników.

Skwalan: jak stosować?

Choć skwalan jest szczególnie dedykowany cerze dojrzałej i przesuszonej, wielu specjalistów sugeruje, by kosmetyki z tym składnikiem włączyć do pielęgnacji już po 25. roku życia. Przede wszystkim dlatego, że wspaniale nawilża, a także hamuje proces starzenia się skóry.

Jeśli skwalan jest składnikiem gotowych kosmetyków, zawsze krem, serum czy inny preparat, należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Skwalan w czystej postaci, czyli 100% olejku, należy z kolei nakładać na oczyszczoną, ale lekko wilgotną skórę. Następnie delikatnie go wmasowujemy lub wklepujemy i pozostawiamy do samoistnego wchłonięcia.

Co ważne, skwalan może być stosowany na skórę twarzy, ale i całego ciała. Coraz częściej jego wszechstronne właściwości wykorzystywane są również w pielęgnacji włosów. Jest dodatkowym składnikiem wielu odżywek, a w czystej postaci – jako olejki do włosów – może być używany do ich olejowania.

Skwalan może być uzupełnieniem innych olejków, a także posłużyć jako magiczny składnik balsamów i kremów stosowanych na co dzień. Z uwagi na swoje drobne cząsteczki, ułatwia składnikom odżywczym wnikanie w głąb skóry. Skwalan można stosować również jako olejową bazę pod makijaż czy też jako utrwalacz perfum – jest bowiem świetnym nośnikiem zapachu.

Szerokie spektrum działania, jakie przypisywane jest skwalanowi, spowodowały, że surowiec pochodzenia roślinnego, zaczął być wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym na szeroką skalę.

Niezależnie od tego, czy będziemy stosować go samodzielnie, czy będzie jednym ze składników naszych kosmetyków, z pewnością pokochamy go za właściwości. Przede wszystkim nawilżenie, wzmocnienie bariery ochronnej oraz łagodzenie stanów zapalnych. Jeśli chcemy czuć się dobrze w swojej skórze, roślinny cudotwórca, zdecydowanie ułatwi nam to zadanie.