slugging wazelinowanie twarzy

Czym jest slugging? Ta anglojęzyczna nazwa odnosi się do zabiegu pielęgnacyjnego, który polega na nakładaniu wazeliny na twarz. To popularny sposób na zdrową cerę wywodzący się z koreańskiej pielęgnacji.

Wazelina, szczególnie stosowana w pielęgnacji twarzy, wzbudza często skrajne emocje. Dlaczego w pewnych kręgach jest niepopularna? Jakie są jej wady, a jakie zalety? Czy slugging to dobry pomysł na pielęgnację każdego rodzaju skóry? Na czym konkretnie polega nakładanie wazeliny na twarz? Poznajmy z bliska ten azjatycki patent na piękną cerę.


Spis treści:

  1. Slugging – co to jest?
  2. Slugging na twarz – jak wykonać?
  3. Jaka cera pokocha slugging, a jaka niekoniecznie?
    3.1. Kiedy wazelinować twarz?

Polecane produkty:

Slugging – co to jest?

nakładanie wazeliny na twarz

Slugging polega na aplikowaniu warstwy wazeliny na krem nawilżający. Taki podwójny kompres z dwóch różnych kosmetyków, o odmiennych funkcjach pielęgnacyjnych przyczynia się do głębokiego i długotrwałego nawilżenia skóry, wygładzenia jej, zmiękczenia i ujędrnienia. Cały proces opiera się na zjawisku okluzji. Okluzja z wazeliny ma za zadanie zapobiec transepidermalnej utracie wody (TEWL). Tworzy warstwę ochronną, która domyka pielęgnację i pozwala na lepsze zaabsorbowanie składników aktywnych z kremu nawilżającego.

Dlaczego wazelina budzi kontrowersje? Przede wszystkim dlatego, że jest pozyskiwana z ropy naftowej. To wzbudza mieszane uczucia, jednak nie ma się czego obawiać. Wazelina, z którą mamy kontakt, jest substancją całkowicie bezpieczną, oczyszczoną z wszelkich zanieczyszczeń. Tłuste emolienty, bo do takiej grupy składników należy, odpowiadają przede wszystkim za zmiękczenie i pośrednie nawilżenie skóry. Wazelina pozostaje na skórze i nie przenika bariery rogowej naskórka. Będąc na skórze, tworzy film ochronny, który zapobiega wysuszeniu skóry.


Czy silikony w kosmetykach są bezpiecznie?


Slugging na twarz – jak wykonać?

wazelinowanie twarzy krok po kroku

Czy w nakładaniu wazeliny na twarz może być coś skomplikowanego? Oczywiście, że nie. Jednak liczy się tutaj odpowiednia kolejność poszczególnych etapów tego zabiegu oraz dopasowanie go do odpowiednich rodzajów cery.

Jak należy wykonać slugging? Można go przeprowadzić zarówno w dzień, jak i na noc. Ta druga opcja wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami i przygotowaniami. Należy bowiem zabezpieczyć swoją poduszkę przed nieuchronnym pobrudzeniem jej wazeliną podczas spania. Warto przed pójściem spać, położyć na poszewkę drugą poszewkę lub miękki ręcznik, który będzie chronił poduszkę przed zabrudzeniem jej wazeliną.

Jeżeli zdecydujemy się na slugging w ciągu dnia, to jest to na pewno wygodniejszy sposób, ponieważ mamy pełną kontrolę nad tym, gdzie opieramy głowę. Po drugie slugging w ciągu dnia trwa o wiele krócej niż ten nocny, a to będzie szczególnie ważne w przypadku cer z tendencją do przetłuszczania, o ile w ogóle zdecydujemy się na wazelinowanie twarzy przy takiej cerze.

Slugging na twarz można traktować jako swoistą maseczkę z wazeliny, ponieważ nakładamy jej zdecydowanie więcej niż wystarcza przy standardowym jej używaniu. Maseczka wazelinowa pełni rolę okluzyjnego opatrunku, który nie tylko zapobiega ucieczce wody z naskórka, ale również wzmacnia działanie kremu nawilżającego, który aplikujmy na skórę po oczyszczeniu twarzy, a przed wazeliną.

Jaka cera pokocha slugging, a jaka niekoniecznie?

kobieta aplikuje wazelinę na twarz

Jak każdy zabieg pielęgnacyjny, tak również slugging ma swoje plusy i minusy, jest stworzony do różnych potrzeb skóry. W przypadku wazelinowania twarzy najbardziej skorzysta z niego cera sucha, dojrzała i wrażliwa. Dlaczego? Wazelina działa jak kompres łagodzący podrażnienia, niwelujący przesuszenia i przywracający skórze komfort odczuwania. W połączeniu z kremem nawilżającym przynosi skórze nawilżenie. Wygładza, uelastycznia i zmiękcza naskórek. Przy tej metodzie pielęgnacji ważny jest jednak umiar, dlatego należy z niej korzystać kilka razy w miesiącu, aby skóra miała szansę i czas na samoistną regenerację.

Cera trądzikowa, tłusta i mieszana nie przepada za wazeliną, ponieważ to substancja, która ma działanie komedogenne, czyli może zapychać pory i prowadzić do powstawania zaskórników, tworzących się z nadmiaru sebum, które pod warstwą wazeliny nie ma gdzie się wydostać. Przy skórze problematycznej, która ma tendencję do produkowania sebum w nadmiernej ilości, należy szczególnie uważać, jakie składniki wchodzą do naszej rutyny pielęgnacyjnej. Aby osiągnąć dobre wyniki pielęgnacyjne przy takich rodzajach cer, należy unikać substancji mogących zatykać ujścia gruczołów łojowych i wybierać takie o niskim potencjale komedogennym. Sprawdzą się lekkie oleje, np. olej jojoba, olej z ogórecznika, olej konopny.


Usuwanie wągrów w domu – jak wykonać?


Kiedy wazelinować twarz?

wazelina nałożona na palce

Slugging to koreański sposób na pielęgnację twarzy, który sprawdzi się o każdej porze roku, jednak najczęściej jest polecany w okresie zimowym, kiedy szczególnie jesteśmy narażeni na przesuszenia skóry, wywołane ogrzewaniem, silnym wiatrem i mrozem. Przy ekstremalnych warunkach warto wykonywać wazelinowanie twarzy dwa razy w tygodniu. Jeżeli zdecydujemy się na ten zabieg w lecie, sięgajmy po wazelinę 2 razy w miesiącu, jeżeli czujemy, że nasza cera wymaga okluzji.

Wazelina na twarz to dobry pomysł na zabezpieczenie skóry przed utratą nawilżenia. Moc otulająca wazeliny przyda się szczególnie wtedy, gdy mimo stosowania kremów nawilżających, czujemy, że nasza skóra szybko się odwadnia, jest sucha, napięta, łuszczy się i jest szorstka. Maseczka wazelinowa to prosty sposób na podratowanie skóry w szczególnych sytuacjach. Stosowanie sluggingu powinno być raczej okazjonalne, aby nie utrudniać naturalnej wymiany gazowej poprzez skórę i pozwolić jej swobodnie się regenerować.

Polecane produkty: