Sodium Palmate

Sodium Palmate, a dokładniej palmitan sodu to substancja, którą możemy spotkać w popularnych mydłach w kostce. Jest to składnik łatwo rozpuszczalny w wodzie, który pomaga w łatwy sposób usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia na skórze. Czy składnik ten jest szkodliwy dla naszego zdrowia? Sprawdź to. 


Spis treści:

 1. Sodium Palmate — co to jest?
 2. Sodium Palmate w kosmetykach
  2.1. Czy Sodium Palmate jest szkodliwe?
  2.2. Czy Sodium Palmate jest składnikiem naturalnym?
 3. Domowe mydło z Sodium Palmate — DIY

Popularne mydła w kostce:

Sodium Palmate — co to jest?

Palmitan sodu to sól sodowa oleju palmowego, którą otrzymuje się podczas procesu saponifikacji oleju palmowego. Jest to składnik mydeł i silny detergent. Najczęściej stosuje się ten składnik w mydłach w kostce, ale również można go znaleźć w innych kosmetykach do ciała i włosów. Ułatwia on łączenie ze sobą fazy wodnej i olejowej, co sprawia, że przypadku preparatów w butelkach, nie ma potrzeby wstrząśnięcia kosmetyku przed użyciem. O Sodium Palmate przez lata nagromadziło się wiele mitów i faktów mówiących o tym, że to bardzo silny detergent, który może dość poważnie podrażniać skórę.

Sodium Palmate znane jest z:

 • Właściwości powierzchniowo czynnych, gdzie obniża napięcie powierzchniowe wody i usuwa wszelkie zanieczyszczenia.
 • Pełnienia funkcji emulgatora pozwalającego łączyć składniki wodne i olejowe w kosmetykach.
 • Nadawania kosmetykom odpowiedniej konsystencji i charakterystycznej lepkości.
 • Silnego działania pianotwórczego.

Sodium Palmate w kosmetykach

Sodium Palmate w kosmetykach

Sodium Palmate to detergent, który jest jednym z głównych składników mydeł w kostce. Te charakterystyczne produkty różnią się obecnie od znanego od lat szarego mydła i zawierają szereg innych substancji jak olejki roślinne, witaminy, olejki eteryczne oraz inne sztuczne i naturalne dodatki. Ze względu na swoje właściwości składnik ten spotkać można również w szamponach do włosów, żelach do mycia ciała, mydłach w płynie i płynach do kąpieli. Wszystkie te produkty myjące do dość silne detergenty, które oprócz wytwarzania piany mogą czasem wysuszać skórę. Na ten składnik powinny uważać osoby, które posiadają cerę wrażliwą, atopową i skłonną do podrażnień. 

Cera trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Okazuje się, że palmitan sodu może być używany przez osoby z cerą tłustą i trądzikową.  Produkty z tym składnikiem nie wykazują działania komedogennego — nie zatykają porów i w żaden sposób nie nasilają zmian trądzikowych, nie prowadzą do powstania wyprysków i innych zmian skórnych. 


Sprawdź również: Jakie mydło wybrać – w płynie czy w kostce? Poznaj wady i zalety


Czy Sodium Palmate jest szkodliwe?

Krążące mity w internecie mówią o tym, że Sodium Palmate to bardzo szkodliwy składnik i należy go unikać. Okazuje się, że substancja ta nie jest tak szkodliwa, jak ją opisują. Jest bezpieczna do codziennego stosowania i nie ma konkretnych wytycznych dotyczących określonego, bezpiecznego stężenia. Pod uwagę należy jednak wziąć fakt, że jest to dość silny detergent, który w niektórych przypadkach może podrażniać delikatną skórę. Substancja nie jest uważana za alergen, nie działa komedogennie i może być z powodzeniem używany przez kobiety w ciąży i te karmiące piersią. 

Na co uważać? Przede wszystkim na błony śluzowe. Składnik ten może podrażniać błony śluzowe, dlatego podczas mycia należy uważać, by substancja nie dostała się do oczu i ust. W przypadku kontaktu z okiem należy natychmiast przemyć je letnią wodą. 

Czy Sodium Palmate jest składnikiem naturalnym?

Sodium Palmate pozyskuje się z oleju palmowego i jest substancją naturalną pochodzenia roślinnego. Pomimo tego składnik ten nie jest tak ekologiczny, ponieważ jego pozyskiwanie negatywnie wpływa na przyrodę. Pozyskiwanie oleju palmowego nie jest w żaden sposób ekologiczne. Uprawy są degradujące dla przyrody i zwierząt.

Czy Sodium Palmate jest wegański? Teoretycznie tak. W praktyce kontrowersyjny proces jego wytwarzania powinien dać dużo do myślenia. Wiedzą o tym weganie, którzy często świadomie rezygnują z tego składnika, wiedząc jak proces produkcji oleju palmowego, destrukcyjnie wpływa na nasze środowisko naturalne. 


Przeczytaj również: SLS w szamponach – co to jest? Czy faktycznie szkodzi? 💀


Domowe mydło z Sodium Palmate — DIY

Jak zrobić mydła z sodium palmate

Mydło to kosmetyk, który z powodzeniem można zrobić w domu i nie wymaga to żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy umiejętne połączenie se sobą takich składników jak domowy olej, woda i wodorotlenek sodu.

 1. Wymieszaj i rozpuść wszystkie składniki w temperaturze ok. 60 stopni.
 2. Do rozpuszczonej masy dodaj ulubione dodatki np. lawenda, wyciągi z herbaty lub olejki eteryczne.
 3. Rozlej substancję do foremek, które wcześniej zostały zdezynfekowane alkoholem.
 4. Pozostaw mydło do “wyschnięcia” przez całą noc.
 5. Używaj mydeł według własnej preferencji.

Domowe mydła w kostce idealne wpisują się w popularny ruch zero waste. Mydła w kostce można z powodzeniem wykorzystywać do mycia rąk, twarzy i włosów. Te zawierające drobniki mogą być wykorzystywane jako swego rodzaju peeling. To oznacza, że w produkcji domowego mydła ogranicza nas tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia. 

Poznaj również naturalne mydła w kostce: