Spilantol to naturalny składnik, o którym powoli robi się głośno w świecie kosmetycznym. Możemy się spodziewać, że w najbliższych sezonach będzie wzbudzał podobne zainteresowanie producentów kosmetyków i klientów, jak w poprzednich latach bakuchiol, nazywany botanicznym retinolem.
Aktywność substancji roślinnych jest ogromna, a świadomość na temat ich działania coraz większa, dlatego przemysł kosmetyczny w ostatnich latach przeszedł niemałą rewolucję w kierunku znaturalizowania swoich formuł kosmetyków. Okazuje się bowiem, że wyciągi roślinne zawierają substancje aktywne będące bezpieczną i skuteczną alternatywą dla konwencjonalnych surowców syntetycznych.
Jeżeli jeszcze nie słyszałaś o spilantolu, a przeczuwamy, że w świecie beauty niebawem stworzy niemałe zamieszanie, dowiedz się, jakie ma właściwości i zastosowanie w kosmetyce, i czy rzeczywiście mówiąc o nim roślinny botoks, nie ma mowy o przesadzie i marketingowej iluzji.
Spis treści:
- Spilantol – co to jest?
- Spilantol – zastosowanie i właściwości
- Spilantol w kosmetyce – jak działa?
3.1. Kosmetyki ze spilantolem
Warto zapamiętać:
|
Polecane produkty:
Spilantol – co to jest?
Czym jest spilantol? To affinin, który należy do grupy N-alkiloamidów (NAA), znajdujących się w ekstrakcie Acmella oleracea. Rośliną służącą do izolowania spilantolu jest przede wszystkim Acmella oleracea. Składnik ten występuje również w roślinach A. ciliate, A. oppositifolia, A. radicans, A. paniculata, A. uliginosa i Heliopsis Longines.
Czy wiesz, że…
roślina ta pochodzi z tropikalnego klimatu Ameryki, Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Znana jest również pod nazwami Znieczuliczka, Jambu czy Paracress. Potrafi osiągnąć wysokość nawet do 50 cm. W ostatnich latach pojawiły się również uprawy tej rośliny w Polsce, w województwie podlaskim. Nazywana jest rośliną od bólu zęba (toothache plant) lub właśnie ziołowym botoksem.
W jaki sposób dowiedzieliśmy się o tym, że spilantol posiada takie właściwości, które można by wykorzystać w przemyśle kosmetycznym? W latach 70. XX wieku pojawiły się pierwsze wzmianki na temat wyjątkowych możliwości roślin z rodzaju Acmella, które odkryła w 1975 roku dr Francoise Barbira Freedman z Uniwersytetu Cambridge podczas obserwacji zwyczajów Indian z plemienia Keshwa Lamas, którzy opowiedzieli jej, że żucie świeżych liści lub kwiatów tej rośliny powoduje mrowienie i drętwienie języka, które z czasem daje delikatne uczucie znieczulenia.
Dlaczego tak się dzieje? Dr Freedman podczas badań doszła do zaskakujących wniosków, z których jasno wynikało, że rośliny z rodzaju Acmella pobudzają nerw trójdzielny ślinianek przyusznych, wywołując ślinotok. Za takie właściwości biologicznie odpowiada przede wszystkim spilantol, który jest najaktywniejszym składnikiem Acmelii. Oprócz niego roślinę tworzą takie związki chemiczne, jak: n-alkiloamidy, kwas waniliowy, skopoletyna, kwas 3-acetylolauretowy, kwas trans-ferulowy, kwas trans-isoferulowy i beta-sitostenon.
Spilantol – zastosowanie i właściwości
Spilantol w trakcie intensywnych badań nad jego budową biologiczną i nad jego możliwościami leczniczymi okazał się naturalną substancją o bardzo szerokim zakresie zastosowań. Oto jego 10 najważniejszych właściwości, które sprawiają, że ten roślinny składnik można wykorzystać w wielu kosmetykach i farmaceutykach,
Dzięki tym charakterystycznym cechom spilantol wykorzystuje się w produkcji takich preparatów, jak:
- pasty do zębów,
- przeciwbólowe żele stomatologiczne,
- płyny do płukania jamy ustnej,
- żele na afty i inne uszkodzenia jamy ustnej,
- preparaty odświeżające do ust,
- kremy przeciwzmarszczkowe i modelujące kontur twarzy,
- ujędrniające balsamy do ciała.
Peptydy w kosmetykach – jak działają? Dowiedz się!
Spilantol w kosmetyce – jak działa?
A jakiego zastosowania w kosmetyce można oczekiwać od spilantolu? Wieloletnie testy in vitro i in vivo potwierdziły, że spilantol posiada wyjątkowo dobre umiejętności przenikania przez wszystkie warstwy skóry i docierania aż do mięśni – bezpośrednio i bez konieczności stosowania w kosmetykach substancji ułatwiających migrację składników aktywnych. Spilantol sam potrafi dotrzeć do mięśni i tam zadziałać. Właśnie ta umiejętność okazała się dla przemysłu kosmetycznego niezwykle wartościowa, bowiem bez konieczności naruszania naskórka i iniekcji domięśniowych można osiągnąć efekt, jaki daje botoks. W jaki sposób?
Udokumentowano, że spilantol nałożony na skórę powstrzymuje skurcze mięśni podskórnych twarzy. Relaksuje mięśnie, rozluźnia je i redukuje ich napięcie, co przekłada się na wygładzenie skóry i „wyprasowanie” zmarszczek mimicznych. Dzięki tym właściwościom biologicznym spilantol został okrzyknięty ziołowym botoksem i zaczął być chętnie stosowany w kremach przeciwzmarszczkowych i przeciwstarzeniowych. W INCI znajdziemy go pod nazwą Spilanthes Acmella Extract.
Naturl Herbal Botox (czyli naturalny ziołowy botoks) stymuluje skórę do produkcji kolaganu i elastyny, tym samym zwiększając jej elastyczność i ujędrnienie. Ponadto redukuje również uszkodzenia skórne spowodowane promieniowaniem słonecznym i zanieczyszczeniami środowiskowymi.
Spilantol w kosmetyce wykazuje podobne działanie do toksyny botulinowej. Najważniejsza różnica polega na tym, że spilantol w odróżnieniu od botoksu oddziałuje krócej i słabiej na dezaktywację mięśni. Blokada skurczy mięśni, jaką wywołują ekstrakty roślinne zawierające spilantol, jest krótkotrwała i w przeciwieństwie do toksyny botulionowej nie powoduje degradacji synaps i białek, które odpowiadają za przekazywanie impulsu indukującego skurcz mięśni.
Jedną z kluczowych zalet stosowania spilantolu jest brak ingerencji mechanicznej w naskórek. Kremy przeciwzmarszczkowe ze spilantolem aplikuje się bezpośrednio na skórę, bez jakiegokolwiek przerywania ciągłości skóry, co może powodować różne skutki uboczne (mowa tutaj o wstrzykiwani botoksu). Naturalny ziołowy botoks jest bezpiecznym zamiennikiem dla botoksu. Zapewnia naturalne działanie anti-aging, jest bezinwazyjny i bardzo skuteczny. Pozwala również na lepsze wchłanianie się składników aktywnych znajdujących się w formule kosmetycznej, dzięki czemu znacznie zwiększa się skuteczność preparatu, co pozwala zredukować koszty produkcji danego kosmetyku.
Czym jest tech-neck? Dowiedz się, jak zlikwidować zmarszczki na szyi
Kosmetyki ze spilantolem
Na rynku drogeryjnym jest dostępnych coraz więcej kosmetyków ze spilantolem. Poniżej nasze propozycje.
1. Spilantol krem – Yonelle – Krem rewitalizujący na noc ze spilantolem Forte (55 ml)
Spilantol Yonelle przeznaczony jest do pielęgnacji każdego rodzaju cery, szczególnie tej zmęczonej z widocznymi zmarszczkami. Innowacyjna formuła na bazie spilantolu i nanohydroksykwasów skutecznie wygładza zmarszczki mimiczne, zapewniając skórze całonocną, intensywną stymulację. Efekty można już zauważyć po 6 – 8 godzinach snu. Cera odzyskuje blask, jest elastyczna i wygładzona.
2. Spilantol serum – Perfecta Botu-Line Przeciwzmarszczkowe Serum odmładzające na twarz,szyję i dekolt 30ml
Zapewnia skuteczne wygładzenie zmarszczek mimicznych i silną regenerację skóry. Minimalizuje widoczne oznaki starzenia się skóry. Swoje silne działanie przeciwzmarszczkowe serum zawdzięcza obecności peptydów i spilantolu, które rozkurczają mięśnie twarzy i poprawiają jej owal. Formuła zawiera również nawilżający kwas hialuronowy oraz zmiękczające naskórek i chroniące przed utratą nawilżenia masło shea.
3. Spilantol ampułki – La Cabine Collagen Boost ampułki do twarzy redefiniujące kontur twarzy (10×2 ml)
To nowatorskie rozwiązanie pielęgnacyjne, które polecane jest do wszystkich rodzajów skóry. Ampułki zawierają ekstrakt ze spilanthes acmella, tetrapeptyd, skwalen i czysty kolagen. Taka kompozycja składników aktywnych zapewnia intensywne ujędrnienie skóry i uniesienie konturu twarzy. Dzięki technologii fosfolipidów krem zapewnia większą skuteczność i lepszą penetrację składników do głębokich warstw skóry.
Popularność naturalnych substancji aktywnych pochodzących ze świata roślin jest coraz większa i pokazuje, jak bardzo zależy nam na powrocie do natury i czerpania z jej cennych zasobów, tak jak to robiono przez tysiące lat. Ekstrakty i oleje roślinne wykazują wiele leczniczych i pielęgnacyjnych właściwości. Są nie tylko skuteczne w wielu problemach skórnych, ale również ich możliwości są zaskakujące. Poddane nowoczesnej obróbce technologicznej mogą dać z siebie jeszcze więcej niż miało to miejsce w przeszłości, gdy poprzednie pokolenia nie miały tak zaawansowanych narzędzi, umożliwiających wyekstrahowanie substancji aktywnych z liści, pędów, korzeni czy owoców roślin.
Aktualnie wielu producentów stawia na naturalne składniki w swoich formulacjach kosmetycznych, ponieważ taka jest potrzeba rynku, gdyż odbiorcy chcą korzystać z naturalnych kosmetyków. Pokazuje to również, że posiadamy możliwości biotechnologiczne, aby składniki roślinne mogły w pewnych przypadkach zastąpić surowce syntetyczne. Czy spilantol na stałe zagości w kosmetykach przeciwzmarszczkowych i czy czeka nas boom na produkty z ekstraktem z Acmelii? Najbliższy czas pokaże.
Polecane produkty:
Źródła:
Spilantol z Acmella Oleracea – innowacyjny, naturalny składnik surowców kosmetycznych, dostępny: przemyslkosmetyczny.pl, dostęp 13.04.2023, https://przemyslkosmetyczny.pl/artykul/spilantol-z-acmella-oleracea-innowacyjny-naturalny-skladnik-surowcow-kosmetycznych