Strefa T

Strefa T na twarzy – brzmi na pierwszy rzut oka dość tajemniczo, ale tak naprawdę jest czymś, co mamy wszyscy, ale u każdego z nas taka strefa może mieć inne wymagania. Czym jest i gdzie się znajduje? Jak o nią dbać? Czy są jeszcze inne strefy na twarzy? Dzisiaj omawiamy strefę T od A do Z. Zasygnalizujemy również możliwość innego podziału twarzy na strefy, kształtem przypominające litery takie, jak: H, U, S i O.

Polecane produkty:

Strefa T – czym jest?

Czym jest strefa T? To obszar na twarzy, który kształtem przypomina literę T. Ogólnie rzecz ujmując, strefa oznaczona literą T to problematyczny obszar twarzy, który charakteryzuje się zwiększoną produkcją sebum przez gruczoły łojowe, co sprawia, że skóra w tym miejscu boryka się z rozszerzonymi porami, zaskórnikami, nadmiernym błyszczeniem się i powstawaniem zmian trądzikowych. Pozostałe miejsca na twarzy pozostaję suche lub normalne. Mowa tu o policzkach i skroniach. W strefie T występuje więcej gruczołów łojowych, które wytwarzają nadmierne ilości sebum, sprawiając, że skóra się błyszczy i szybko się wyświeca.

Gdzie znajduje się strefa T?

Litera T układa się następująco:

  • daszek literki T – to czoło na szerokości,
  • nóżka literki T – to linia od środka czoła, przez nos, aż po brodę.

U każdego z nas można taką strefę zaznaczyć, jednak w pielęgnacji odnosi się ona do obszaru twarzy, który mocniej i szybciej się przetłuszcza niż pozostałe. Tę strefę wyznaczono specjalnie w odniesieniu do cery mieszanej, która łączy w sobie cechy skóry tłustej i suchej.

Strefy na twarzy – czym się charakteryzują?

cechy strefy T, U, H

• Tłusta strefa T – czoło, nos, broda.

• Sucha strefa T – policzki i skronie.

Jednak należy pamiętać, że każda cera mieszana jest inna i nie u każdego z nas obszar problematyczny układa się w doskonałą literę T. Można wyróżnić wiele podtypów cery mieszanej. Przyjmując, że strefa T to problematyczny obszar twarzy, który mocniej się przetłuszcza, można stworzyć także inne rozróżnienie, ponieważ nie każda cera mieszana posiada taką strefę w klasycznym kształcie T. Zdarza się, że:

  • strefa T obejmuje jedynie czoło i nos, a broda pozostaje miejscem suchym na mapie cery mieszanej,
  • obszar problematyczny przybiera kształt odwróconej litery H, to znaczy, że obejmuje czoło, nos i miejsca przy skrzydełkach nosa aż do połowy policzka,
  • przetłuszczające się obszary układają się w kształt litery U, czyli obejmują policzki, żuchwę, a pozostałe miejsca na twarzy pozostają suche lub normalne,
  • strefa S to policzki,
  • strefa O to obszar, który zajmuje brodę i okolice ust.

Czy wiesz, że…

cera mieszana to typ skóry, który charakteryzuje się połączeniem cech różnych rodzajów cer. W podstawowym ujęciu cera mieszana charakteryzuje się suchą skórą na policzkach, a w innych miejscach skórą zbyt przetłuszczającą się i nadmiernie błyszczącą. Pielęgnacja cery mieszanej powinna ujmować kosmetyki do cery tłustej i normalnej. Skóra mieszana zaliczana jest do najczęściej występujących rodzajów skóry. Jak ją rozpoznać?

Najbardziej typowe oznaki cery mieszanej:

Jakie czynniki wpływają na rodzaj cery? To przede wszystkim genetyka, najprawdopodobniej dziedziczymy typ skóry po swoich rodzicach. Na drugim miejscu są czynniki środowiskowe, dieta i tryb życia. Również stosowanie niektórych kosmetyków może powodować zmianę typu skóry. Jeżeli używamy zbyt wielu produktów matujących, wysuszających skórę, skóra może się zbuntować, produkując zwiększoną ilość łoju, aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę nawilżenia. Zaburzony mikrobiom skóry i naruszona warstwa hydrolipidowa mogą skutkować pojawianiem się wyprysków, podrażnień i zaczerwienień.


Pielęgnacja strefy T – 7 zasad

pielęgnacja strefy T

Pielęgnacja strefy T powinna być zróżnicowana i objąć kilka najważniejszych obszarów.

  1. Oczyszczanie
  2. Eksfoliację
  3. Pielęgnację antybakteryjną
  4. Tonizację
  5. Nawilżanie skóry
  6. Ograniczenie wydzielania sebum
  7. Działania matujące

Przetłuszczająca się strefa T wymaga przede wszystkim skutecznego oczyszczenia z nadmiaru sebum, które wydzielają gruczoły łojowe, znajdujące się przy mieszku włosowym. Intensywna produkcja łoju skórnego przyczynia się do błyszczenia się skóry. Może również prowadzić do powstawania zaskórników otwartych i zamkniętych. Dlaczego tak się dzieje? Pory, jak zwykliśmy mówić na ujście mieszka włosowego, mogą się zaczopować, gdy proces keratynizacji nie zachodzi prawidłowo. Wówczas właśnie powstają zaskórniki, które często są bolączką strefy T na twarzy.

1. Oczyszczanie. Jak oczyszczać strefę T? Sięgajmy po żele oczyszczające, pianki, które nie zawierają w składzie silnych substancji myjących, takich jak SLS, SLES. Dlaczego to takie ważne? Jest to istotne z dwóch powodów. Po pierwsze mocne surfaktanty mogą nadto wysuszać skórę, powodując uczucie napięcia. Zbyt mocne wysuszenie naskórka powoduje odmienny od pożądanego efekt, a mianowicie zintensyfikowane wydzielanie sebum, ponieważ skóra stara się sama uporać z nadmierną suchością i samoistnie się nawilżyć. Po drugie mocne detergenty w składzie kosmetyków myjących mogą podrażniać skórę, zmniejszając tym samym odporność warstwy hydrolipidowej na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Sięgajmy zatem po kosmetyki do oczyszczania skóry z łagodnymi składnikami myjącymi, takimi jak, np. Coco-Glucoside, Lauryl Glucoside, Sodium Cocoamphoacetate, Cocamidopropyl Betaine, Decyl Glucoside.

Sprawdź: Garnier Bio żel do mycia twarzy detokyskujący Fresh Lemongrass

2. Złuszczanie naskórka to ważny etap pielęgnacji cery mieszanej, ponieważ pozbywamy się wówczas zrogowaciałego naskórka, który blokuje pory i może przyczyniać się do powstawania zaskórników czy zmian trądzikowych. Eksfoliację warto przeprowadzać 1 – 2 razy w tygodniu za pomocą peelingów enzymatycznych. Peelingi enzymatyczne są łagodniejsze w działaniu niż peelingi mechaniczne. Łagodnie rozpuszczają martwe komórki naskórka za pomocą enzymów, takich jak, np. papaina czy bromelaina, nie naruszając naturalnej warstwy ochronnej skóry.

⇒ Sprawdź: Apis Enzymatic Gommage Scrub enzymatyczny peeling do twarzy

Kosmetyki z kwasami AHA (np. kwas migdałowy, kwas szikimowy, kwas glikolowy) posiadają najsilniejsze właściwości złuszczające, mogą też podrażniać skórę. Sprawdzą się w pielęgnacji cery mieszanej, tłustej i trądzikowej. Natomiast kwasy PHA (np. kwas laktobionowy i glukonolakton) są łagodniejsze, mniej drażniące, choć wykazują działanie podobne do kwasów AHA. Kwasy w kosmetykach działają przeciwtrądzikowo i przeciwzapalnie, zwężają ujścia gruczołów łojowych, wygładzają i złuszczają skórę. Normalizują pracę gruczołów łojowych, działają przeciwbakteryjnie.

⇒ Sprawdź: Nacomi Next Level serum z kwasem migdałowym i kwasem PHA 10%

3. Działanie antybakteryjne. Przetłuszczająca się strefa T wymaga również pielęgnacji skoncentrowanej na działaniu chroniącym przed rozwojem bakterii chorobotwórczych. Włączenie do rutyny kosmetyków antybakteryjnych przyniesie wiele korzyści. Pamiętajmy jednak, że nie należy stosować ich zbyt często, ponieważ mogą mieć tendencję do wysuszania skóry, dlatego warto stosować je miejscowo, na zmiany.

⇒ Sprawdź: Eveline Cosmetics Insta Skina Care żel antybakteryjny punktowy, Apis Ideal Balance By Deynn normalizujący lekkie krem punktowy

4. Tonizacja naskórka. To etap pielęgnacji, który oczywiście przyda się całemu obszarowi skóry, nie tylko strefie T. Zadaniem toników jest przywrócenie skórze odpowiedniego pH, które mieści się między 4,5 a 6. Sięganie po zbyt mocne kosmetyki do oczyszczania skóry prowadzi do naruszenia naturalnej równowagi pH skóry, co w następstwie może przyczynić do rozwoju bakterii chorobotwórczych, gdy mikrobiom skóry zostanie zaburzony. Zwracajmy uwagę na to, aby toniki do twarzy nie zawierały alkoholu (Alcohol Denat), który, choć doskonale usuwa sebum i inne zanieczyszczenia, podrażnia i przesusza skórę.

⇒ Sprawdź: Bielenda Professional Supremelab Sebio Derm normalizujący tonik z kompleksem antybakteryjnym

5. Nawilżanie skóry w strefie T to nieodzowny element pielęgnacji. Optymalnie nawilżona skóra będzie odpowiednio pracowała. Ureguluje się wydzielanie sebum, skóra stanie się nawodniona, a naturalny płaszcz ochronny skóry uzyska wsparcie w postaci lekkich emolientów. Z uwagi na to, że strefa T często zmaga się z zaskórnikami, wybierajmy kremy nawilżające z lekkimi emolientami, które nie działają komedogennie i aknegennie. Choć to bardzo indywidualna kwestia, które ze składników mogą nas zapychać, jak powszechnie mówi się o zatkanych porach, to jeżeli mamy tendencję do zaskórników, unikajmy parafiny czy oleju kokosowego. Używaj lekkich kremów na bazie wody.

⇒ Sprawdź: Korres Greek Yoghurt krem intensywnie nawilżający do cery suchej

6. Ograniczenie wydzielania sebum można osiągnąć przede wszystkim poprzez odpowiednią i zrównoważoną pielęgnację, która składa się z powyższych kroków. Optymalnie nawilżona i oczyszczona skóra uspokaja się i reguluje pracę gruczołów łojowych. Jeżeli jednak świecenie się skóry na czole, nosie i brodzie jest bardzo uciążliwe, nie czujemy się dobrze, warto wprowadzić dodatkowe środki normujące wydzielanie sebum. Kosmetyki z kwasami, takimi jak kwas laktobionowy, migdałowy, czy mocniejszy salicylowy ograniczają produkcję łoju, ponadto działają złuszczająco i przeciwtrądzikowo. Niacynamid działa przeciwzapalnie, zmniejsza produkcję sebum, zwęża pory i wygładza skórę. Bakuchiol w kosmetykach również jest wskazany w pielęgnacji strefy T, ponieważ ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych. Dodatkowo redukuje przebarwienia i poprawia elastyczność skóry.

⇒ Sprawdź: Bielenda Professional Supremelab Sebio Derm specjalistyczny krem normalizująco-nawilżający z bakuchiolem

7. Działania matujące skieruj jedynie na obszar skóry, który się przetłuszcza, aby nie przesuszyć skóry na policzkach. Możesz sięgać w ciągu dnia po bibułki matujące, puder bambusowy lub zastosować krem matujący, np. Eveline My Beauty Elixir matujący krem detoksykujący cera mieszana, tłusta, wrażliwa


Jeżeli nie wiesz, jakie emolienty są lekkie, przeczytaj nasz artykuł: Emolienty


Czego unikać w pielęgnacji strefy T?

nadmierne wydzielanie sebum w strefie T

  1. Stosowania kosmetyków matujących na skórę całej twarzy.
  2. Stosowania kosmetyków z alkoholem w składzie.
  3. Zbyt intensywnego złuszczania skóry.
  4. Stosowania naraz zbyt wielu kosmetyków z mocnymi substancjami aktywnym, takimi jak kwasy, retinol, czy niacynamid.

Strefa T to pole, na którym niektórzy z nas toczą nieustanną walkę o zdrową i piękną cerę. Jeżeli ułożysz sobie pielęgnację w taki sposób, aby zatroszczyć się o problematyczne strefy twarzy, poświęcisz trochę więcej czasu na dobranie kosmetyków z odpowiednim składem i skomponowanie swojego codziennego zestawu produktów do pielęgnacji i makijażu, na pewno ujarzmisz w pewien sposób nadmierne błyszczenie skóry. Wypielęgnowana cera, dobrze nawilżona i wzmocniona na pewno odwdzięczy Ci się lepszą kondycją. Pory będą mniej widoczne, a zmiany wyciszone. Choć strefa T kojarzy się nam z samymi negatywami, nie zapominajmy o tym, że sebum pełni ważną, ochronną rolę. Nawilża i uelastycznia skórę, więc walka z nim powinna być przemyślana i prowadzona z umiarem.

Polecane produkty:

Źródła:

Masz cerę mieszaną? Sprawdź, gdzie tak naprawdę jest strefa T i jakie to ma znaczenie dla Twojej pielęgnacji, w: blessthemess.pl, dostępny: http://www.blessthemess.pl/masz-cere-mieszana-sprawdz-gdzie-tak-naprawde-jest-strefa-t-i-jakie-to-ma-znaczenie-dla-twojej-pielegnacji/, dostęp 8.06.2022

What is combination skin? [Characteristics & Meaning], w: colorescience.com, dostępny: https://www.colorescience.com/blogs/learn/understanding-combination-skin-and-how-to-treat-it, dostęp 8.06.2022